Horace Walpole

Horace Walpole

Yazar
7.1/10
67 Kişi
·
169
Okunma
·
10
Beğeni
·
1424
Gösterim
Adı:
Horace Walpole
Unvan:
İngiliz Yazar, Sanat Yapıtları Koleksiyoncusu, Politikacı, Orford Kontu
Doğum:
Birleşik Krallık, 24 Eylül 1717
Ölüm:
2 Mart 1797
Horace Walpole, İngiliz yazar ve sanat yapıtları koleksiyoncusudur. 1717 yılında İngiltere Başbakanı Sir Robert Walpole’un oğlu olarak dünyaya geldi. Orford kontu unvanını taşıyan Walpole, gotik edebiyat türünün ilk örneği olarak kabul edilen Otranto Şatosu adlı yapıtıyla ün yaptı. Otranto Şatosu’nun (1765) yanı sıra sanat tarihine önemli bir katkı olan dört ciltlik Some Anecdotes of Painting in England (1762; İngiliz Resim Sanatıyla İlgili Notlar), The Mysterious Mother (1768; Esrarengiz Anne), Historic Doubts on the Life and Reign of King Richard III (1768; Kral III. Richard’ın Yaşamı ve Saltanatıyla İlgili Tarihsel Kuşkular), A Description of the Villa of Mr. Horace Walpole (1784; Mr. Horace Walpole’un Villasının Tasviri), Hieroglyphic Tales (1785; Hiyeroglif Gibi Masallar) adlı kitaplar yazdı. Ölümünden sonra 42 cilt olarak yayımlanan üç binden fazla mektubu, döneminin olaylarına, törelerine ve beğenisine ışık tutmaları bakımından önemlidir. 1797’de öldü.
-"Tanrının melekleri sana yol göstersin."
-"Siz kesinlikle o meleklerden birisiniz."
Horace Walpole
Sayfa 85 - Olympia yayınları
Tanrı'nın bir cennet yarattığını erdemli varlıklarını seçeceğini varsaymaktan daha saçma neolabilir? Bu, cariyelerinin sonsuza dek doğum günü şarkıları söylediğini duymaktan keyif alacak bir kraldan başka hiçkimsenin aklına gelmeyeceğini düşündüğüm bir fikirdir.
"Kötü bir dünya burası, onu pişmanlıkla terk etmemi gerektiren bir şey yok."
Horace Walpole
Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası
152 syf.
·10 günde·6/10
Kitabı büyük bir hevesle almıştım akıcı ve kurgusunun etkileyici bir kitap olduğunu düşünmüştüm ama akıcı ve etkileyici değildi ama eskiden yazılmış bir kitabı okuduğum içinde memnunum değişik bir dil ve anlatımı var.:D
152 syf.
Gotik roman turunun ilk eseri olan Otranto Şatosu konusu olarakta oldukça ilgi çekici. Kitabın içeriğini açıklayacak olursak ilk etapta öğüt verici diyebiliriz. Otranto Şatosu ilginç bir konuya sahip olmasıyla bareber hareketli bir olay örgüsüne de sahip. Kibirli ve bencil bir Lord'un çevresine yaydığı felaketlerin en çok kendisine bela getirdiğini anlatır.
152 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı gotik edebiyatının ilk eseri olduğu için merak edip okumak istedim. Beni çok içine çeken bir kitap olamadı ne yazık ki. Okurken insan tiyatro sahnesinde gibi hissediyor kendini... Yani en azından ben öyle hissettim. Konusuna gelecek olursak; otranto şatosu gizemli bir yer. Şatoda hayaletler, devler, garip seslerden bahsediliyor. Şatonun prensi tek oğlunu evlendireceği gün dehşet dolu bir olayla karşılaşır. Evlenecek olan oğlu dev bir miğfer içinde parçalara bölünmüştür . Ve olaylar bundan sonra başlar. Kitabı konusu için olmasada en azından edebiyat dilinin nerden nereye geldiğini görmek için tavsiye edebilirim. Çünkü bu eser 1764 yılında yazılmış
Gotik edebiyatın bir kültü olduğunu kabul etmeliyim ancak kitap beni oldukça zorladı. Anlatımın boğuk havası yorucuydu. Gotik edebiyata giriş yapmak için öncelikli okunmalıdır ama bir Edgar Poe etkisini sağlayamamıştır bende. Tabi dönemin yazım özelliklerini bilerek bu yorumda bulunmak daha doğrudur.
136 syf.
·2 günde·8/10
Blogumdan alıntıdır. https://goo.gl/URa8dw

Otranto Şatosu, 1764 yılında yazılan gotik edebiyatın ilk eseri olarak, maalesef eleştiri konusunda çok fazla haksızlığa uğramış bir eser.
Kitabı okumadan önce, kendinize gotik dönemi ve o havayı sevip sevmediğiniz sorun. Eğer ilginizi çekmiyorsa, zahmet edip başlamayın. Çünkü kitap sizi hayal kırıklığına uğratabilir.
Eğer gotik dönemleri seviyorsanız, bu kitap size oldukça güzel bir olay kurgusu okuma imkanı tanıyacaktır. Zaman kaybetmeden başlayın.
Kitabı okuduğumda keşke bunu tiyatro sahnesine taşıyabilseler diye düşünmekten kendimi alamadım. Çok güzel bir dekor ve sahne seslendirmesi ile adından söz ettirecek bir oyun olabilirdi.

Otranto Şatosu'nun konusunu anlatmak yerine, farklı eserlerden örnek vererek kafanızda bir şeyler canlandırmayı umuyorum.

Birinci örneğimi, bundan yıllar önce televizyonda yayınlanan Merlin adlı dizinden vereceğim. En yalın tabir ile Merlin, şatoda yaşayan, Camelot kralı Kral Arthur’un koruyucusudur diyebiliriz. Şimdi bunun kitapla ne ilgisi var demeyin. Otranto Şatosu'nu okuduğumda Merlin’in dizi seti canladı gözümde. Gizli geçitler, mistik olaylar. Hatta kaçış sahneleri, Merlin'in bazı bölümler ile çok ilintiliydi. Şövalyeler, hafif doğa üstü olaylar tam o dönemin karanlık havasını yansıtıyordu.

İkici benzettiğim eser ise herkesin bildiğini düşündüğüm Shakespeare’in Hamlet’i. Shakespeare, Hamlet’in ölümünün ardındaki gizemini ortaya çıkarmaya çalışırken, Kral Hamlet'in hayaletini görenlerin içine düştüğü dehşeti çok güzel anlatır. Otranto Şatosun’da da buna çok yakın bir konu ele alınmakta. Yine bir cinayet söz konusudur ve krallığın devamı için bir çözüm yolu arayışlarını anlatır.

Açıkcası yazım yılı dikkate alındığında, ben eseri beğendiğimi söylemekte hiçbir sakınca görmüyorum. Shakespeare gibi afili cümleler olmasa bile, bol dialogları seviyorsanız kitap sizi kesinlikle sıkmayacaktır. Hatta sonunu merak edeceğiniz için, kitabın elinizden bırakamayacağınızı ve bir solukta okuyabileceğinizi söyleyebilirim.
Şimdiden keyifli okumalar dilerim.
152 syf.
·Beğendi·8/10
Not: 100 kitap Can yayınları baskısını eklememiş. Okuduğum baskı Can Yayınlarının Gotik Edebiyat serisidir.

Yazar Horace Walpole gotik edebiyat türünün ilk örneği olan bu kitapla ün yapmış. Kitabın arka kapağında ise şöyle bir açıklama var:

““Gotik” terimini edebiyat alanında ilk kullanan kişi olarak bilinen Walpole, 1764’te kendi özel basımevinde hazırladığı Otranto Şatosu’nun toplumda nasıl karşılanacağını kestiremediği için, kitabı XVI. yüzyıldan kalma İtalyanca eski bir elyazmasının çevirisi olarak sundu. İlk baskının kapağında “Otranto Aziz Nicholas Kilisesi Kilise Heyeti Üyesi Onuphrio’nun yazdığı İtalyanca aslından William Marshal tarafından çevrilmiştir” ibaresi vardı. İkinci baskıdaysa ne çevirmen adı vardı, ne de yazar.”

Çevirmen Zeynep İnce gerçekten güzel bir çeviri yapmış. Hiç takıldığım yer olmadı veya hata bulamadım. Kitap gerçekten sorunsuzdu.

Yazarın anlatım dili çok hoşuma gitti. Diyaloglar ve ünlemler o kadar hoştu ki kendimi tiyatroya gitmiş gibi hissettim. Tüm karakterler gözümün önünde bu eseri canlandırıyorlardı adeta. Otranto Prensi Manfred’in bencil ve günahkar olmasının sonuçlarını ayrıca benmerkezciliğinin etrafındakilere etkilerini güzel bir şekilde anlatmış. Karakterlerin affediciliği beni çok etkiledi. Eğer bu türe biraz ilginiz var ise okumanızı tavsiye ederim. Oldukça akıcı ve keyifli bir kitap.
152 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabımız oldukça eski taaaa 1764 yılında yazılmış bir gotik eser. Hatta ilk gotik edebiyat türünde yazılmış esermiş.
Gotik edebiyat nasıl oluyor peki? Gotik denince benim aklıma hemen hayaletler, hortlaklar, canavarlar geldi. İşte bunlar gibi korku unsurlarını kullanarak, “yargı, adalet, hak konularıyla, bu alanlardaki ihlaller açısın­dan yalandan ilgilidir; gasp etme, öç alma, zimmete para ya da mülk geçirme konuları çevçevesinde baş kahramanı zor duruma sokarak kaçma- kovalama, lanetleme şeklinde yazılan türmüş. Bende kitabı okuduktan sonra araştırıp öğrendim.
Gotik Edebiyat ne demek öğrendikten sonra Kitabımız gerçekten bu türün hemen hemem tüm özelliklerini barındırdığını daha iyi anladım ki zaten gotik tür için deneme amacıyla yazılmış. Ortanto Şatosu Kralı Manfredi'nin oğlu düğün günü bir aziz'in kilisede heykelinde duran miğferin altında kalarak ölmesiyle soyunu devam ettirmek isteyen kralımız geliniyle evlenmek istemesiyle başlayan içerinsinde ihanet, lanet, yalan,aşk ve hortlak gibi bol unsurların bulunduğu hafif romantizm etkisi de bulunan kısacık bir kitap. Ben çok beğendim. Zaten 117 sayfa olduğu için her sayfafa bir gizemi çözüp hiç sıkılmadan birkaç saatte bitirebilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Gotik roman türünü ilk defa okuma fırsatı bulduğum bu kitapta İngiliz kültürüne dair güzel fikirler edindim.

Yazarın kalemi güzel ve orta derecede akıcı tabii çevirinin de etkisi tartışılmalıdır.

Kitapta korku ve gizem çerçevesi içinde erdem, sadakat, dürüstlük vb konular işleniyor.

En azından fikir edinmek ve yeni bir türle tanışmak için;

Okunmalı.

Not:

Kitabı tavsiye edip okumama ve bu türle tanışmama sebep olduğu için @bahar a çok teşekkür ederim.
152 syf.
·6/10
Klasikler içinde zevkle okuduğum romandan birisi. O döneme göre yaratıcılık gücü hayranlık verici. Aynı zamanda bu konu birçok hikayelerde yer alıyor. :)
192 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Gotik edebiyat olarak adlandırılan bu eseri okurken kurgunun bir döngü içinde oluşturulduğunu düşündüm. Yazıldığı dönem neticesi ile ilgimi oldukça çekti ancak Otranto şatosunun betimlemesini kendimce eksik buldum yine de günümüze kadar yazılmış birçok esere örnek olan bu kitabı okumadan geçmeyin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Horace Walpole
Unvan:
İngiliz Yazar, Sanat Yapıtları Koleksiyoncusu, Politikacı, Orford Kontu
Doğum:
Birleşik Krallık, 24 Eylül 1717
Ölüm:
2 Mart 1797
Horace Walpole, İngiliz yazar ve sanat yapıtları koleksiyoncusudur. 1717 yılında İngiltere Başbakanı Sir Robert Walpole’un oğlu olarak dünyaya geldi. Orford kontu unvanını taşıyan Walpole, gotik edebiyat türünün ilk örneği olarak kabul edilen Otranto Şatosu adlı yapıtıyla ün yaptı. Otranto Şatosu’nun (1765) yanı sıra sanat tarihine önemli bir katkı olan dört ciltlik Some Anecdotes of Painting in England (1762; İngiliz Resim Sanatıyla İlgili Notlar), The Mysterious Mother (1768; Esrarengiz Anne), Historic Doubts on the Life and Reign of King Richard III (1768; Kral III. Richard’ın Yaşamı ve Saltanatıyla İlgili Tarihsel Kuşkular), A Description of the Villa of Mr. Horace Walpole (1784; Mr. Horace Walpole’un Villasının Tasviri), Hieroglyphic Tales (1785; Hiyeroglif Gibi Masallar) adlı kitaplar yazdı. Ölümünden sonra 42 cilt olarak yayımlanan üç binden fazla mektubu, döneminin olaylarına, törelerine ve beğenisine ışık tutmaları bakımından önemlidir. 1797’de öldü.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 169 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 94 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.