Huck Gutman

Huck Gutman

Yazar
8.3/10
44 Kişi
·
132
Okunma
·
1
Beğeni
·
295
Gösterim
Adı:
Huck Gutman
Unvan:
Amerikalı Akademik, Siyasi Danışman ve Yazar
Doğum:
Vermont , ABD, 1944
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
215 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Faucault'un fikri yapısını anlamak için değerli bir eser. Lakin çok dikkatli ve sakin bir ruh hali içinde okumanız gerekiyor. Yoksa okuduğunuz yerleri dönüp yeniden okumak zorunda kalırsınız. Hatta belki yarım bırakabilirsiniz. Biraz dikkatli okursanız aslında o kadar değerli bilgiler edinirsiniz. Felsefe, din ve düşünce üzerine çok güzel tezler var. Eğer bu konular sizi yoruyorsa muhtemelen bu eserde sizi biraz yoracaktır. Din ve din olgusunun insanların kendini tanıma bilme uzerindeki etkiyi öyle güzel irdelemisti. Okurken keyif veriyor, çünkü düşündürüyor ve size yeni bilgiler aşılıyor.
Faucault ilk kez 1982 güzünde Vermont Üniversitesi'nde "kendini biçimlendirme teknikleri " üzerine yaptığı seminerlerinini üzerinden geçerek kitap haline getirmeye çalışıyor. Fakat seminer sunumlarına yaptığı düzeltmeleri tamamlayamadan öldüğünden bu kitapta dersin özenle metne geçirilmiş bir versiyonu bulunmaktadır. Başlarken kendisi ile yapılan röportaja yer veriliyor daha sonrada farklı zamanlarda yaptığı konuşmaları bir araya getiriliyor ve sekiz bölüm olarak ele alınıyor.
Her şeyin temelinde insanin kendini bilmesi yatıyor. Ve bunun üzerinde ciddi anlamda düşünülmesi , tartışılması gerekiyor.
Kendini bilmek, bunun üzerine merak ettiğiniz şeyleri farklı bakış açısı ile ele almak nasıl diye düşünenler bu kitap sizi heyecanlandıracak ve keyif verecek. Keyifli okumalar diliyorum.
215 syf.
·4 günde·7/10
Kendini Bilmek kitabı Michel Foucault'un aldığım ilk kitabı aslında kitap demek tam doğru olmaz çünkü kitap yazarın düşünce tarihi seminerlerinin bir araya getirilmesinden oluşuyor. Foucault'ın kitaplarını okumak isteyenlerin ilk tercihi bu kitap olmamalı. Kitap ağır dikkatli okunmadığında anlaşılmıyor ve kendini size açmıyor. Bu durumda bazi yerleri birkaç defa okumak zorunda kalabiliyorsunuz. Kitap sizden kendinizi tümü ile ona vermenizi istiyor. Ayrıca felsefe, din , düşünce tarihi hakkında çok bilgi birikiminiz yoksa kitap daha ağır gelebilir size.Yazar bir bölümünü dinler tarihine de ayırmış. Hristiyanlıktaki bazı kavramları analiz etmiş dolayısıyla ortaçağ ve ilk dönem hristiyanlık hakkında da biraz bilgi sahibi olmanızda fayda var. Bu konularda bilgi sahibi olmadığınizda tabiki yine verim alabilirsiniz ama tam anlamıyla kitabı anlamış olmazsınız. Kitap çeviri olduğu için biraz daha ağır sanırım. Kitabı bir kaç yıl sonra daha donanımlı bir şekilde tekrar okumayı düşünüyorum.
215 syf.
·1 günde·8/10
Bir seminer derlemesi için bence gayet iyiydi. Foucault'un yayınlamak istediği tarzda bir kitabın ölümünden sonra bir jest olarak yayınlanması da güzel bir fikir. Özellikle son seminerde Freud ve Foucault karşılaştırılması yapılması çok hoşuma gitti ve çok şey de kattı diyebilirim. Sosyoloji, psikoloji gibi alanlara meraklı olanlar için mutlaka öneririm.

Yazarın biyografisi

Adı:
Huck Gutman
Unvan:
Amerikalı Akademik, Siyasi Danışman ve Yazar
Doğum:
Vermont , ABD, 1944

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 132 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 264 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.