İbrahim Gadban

İbrahim Gadban

Yazar
8.9/10
55 Kişi
·
179
Okunma
·
26
Beğeni
·
2084
Gösterim
Gerçek anlamda bir dostumuz varsa, o da kuşkusuz bizimle aynı değerlere inanan, inancını her şeyin önünde tutan, en üstün değer olarak akidesini gören tevhid ehli kardeşlerimizdir.
Eğer sen , işlemiş olduğun günahtan hakkıyla pişmanlık duymuş ve tevbeni Rabbine kabul ettirmeyi becerebilmişsen,Rabbin bu tevbene mükafat olmak üzere sonrasında salih emeller işlemeyi sana nasip edecek ve onların yapılmasını sana kolaylaştıracak.
71 syf.
·10/10
Kitap ufak çaplı bir risale ama

İçeriği dağlar kadar büyük, Altın kadar değerli bir eser.

Kitabın içeriği Şeriat , Lâ ilahe illallah lafzının manası,
Önemini anlatıyor.

Özellikle Ülkemize Cumhuriyetin ilanı ile Batıdan kanun diye getirdikleri şeyleri ayet ve hadisler ile çok güzel açıklıyor.

Okumanızı tavsiye ederim

Selâm ve Duâ ile....
96 syf.
·2 günde
Ahlak kitaplarını hepimiz illaki okumuşuzdur ama sadece bir konuya özel olarak bir kitap okumamıştım. Çağımızın büyük hastalıklarından biri olarak değerlendirebileceğimiz bu konuyu muhakkak her müslüman her mü'min okumalıdır.
-
Eğer ki Ben Müslümanım/Mü'minim diyorsanız hal ve hareketlerinize ,üslubunuza dikkat etmeniz gerekir. Halimize çeki düzen vermeliyiz çünkü bizler İslam'ı temsil ediyoruz.
-
Allah'u Teala'nın bazı konuları kinayeli olarak ayetlerle bizlere açıklaması ve Rasulullah'ın sahabelerine sordukları sorularda kinayeli cevaplar vermesi , bunların da bu kitap da aktarılması önemli bir detay olmuş. Çünkü hem öğrenmiş olduk hem de bu bana " Benim inandığım Rabbim dahi kinayeli bir şekilde bizlere ayetlerle mesajlar verirken , bizler onun kulu olarak nasıl dikkatsiz olabiliriz ? Benim Peygamberim cümlelerini özenle seçerken bizde ki bu pata küte ağza geldiği gibi konuşmalar neden ? " dedirtmedi değil..

Bir ayet yazarak değerlendiremyi sonlandırayım..

" Kullarıma söyle , sözün en güzelini söylesinler .." ( İsra 53. ayet )
162 syf.
·3 günde·4/10
Bazı ihtilaflı konular bir kenara yazarın bu kitabında katılmadığım bazı fikirleri ve eksik ifade edilen bazı yerler var.

~Elbette ki Kur’ân’ın avam tarafından anlaşılamayacak yönleri vardır. Bu doğrudur; ama bunlar genele bakıldığında Kur’ân’ın çok az bir kısmını teşkil etmektedir.~

Kur'an'ın mealini okuyan harhangi biri okuduğu cümlelerin tamamını anlayabilir ama hüküm çıkaramaz. Yazarın 'anlaşılamayacak çok az bir kısmı' deyimini kullanması meal okuyanların sınırını bilemeyip kendini ilim sahibi sanmasına sebep olabilir.


~Kişinin “eûzü” çekmemesi, ayetleri okumasına engel değildir; ama bu ayetleri “doğru anlamasına” engeldir.~

"Kur'an okuyacağın vakit, o kovulmuş şeytandan Allah'a sığın." Ayetinde Kur'an okumaktan kastedilen elbette Kur'an'ın meali değildir. Yazarın bu yorumu Arapça bilenler için bile olsa mantıklı değil. Ayetleri doğru anlamak için euzu çekmeye değil gerekli ilimlere sahip olmak gerekir.


~“falancalar şöyle demişti, filancalar şöyle fetva vermişti” gibi, insanların İlahî kelama alternatif olarak söyledikleri sözleri bir kenara atmak gerekir. İşte o zaman Rabbimiz, kitabının inceliklerini bizlere açacak ve bizleri, o mübarek kitabın rehberliğinde hidayet üzere bâki bırakacaktır. Aksi halde dalalet kaçınılmazdır.~

Bu şekilde düşünmek insanı mezhepleri gereksiz görmeye kadar bile götürebilir. Elbette ilim ehli bizden daha iyi bilecekler. Alimlerin sözlerini bir kenara bırakarak Kur'an'dan kendimiz hüküm çıkarmaya çalışmamız, bizi hidayet üzerinde baki bırakmaya değil kendimizi Ebu Hanife sanmamıza sebep olur.
71 syf.
·11 günde·Beğendi·8/10
böyle güzel bir ayda niyetliyken okunması gereken güzel bir kitap biraz siyasi konular işlemiş olması hoşuma gitmedi lakin genel olarak değerlendirmek gerekirse dini açıdan güzel bir eser. Okumanızı tavsiye ederim. Bazı bilmediğim kavramlar öğrendim ve hayatımda da uygulamış olduğum bazı yanlışları fark ettim ve onları düzeltiyorum. Okumak benim için faydalı oldu.

İYİ OKUMALAR:)))))
71 syf.
Kitabın sonlarında geçen soru ile alıntı yaparak incelememi kısa bir biçimde anlatıp sonlandırmak isterim..

Neden yarınımız için birçok şeyin planını yaptığımız halde la ilâhe illallah'ı yaşamak, yaşatmak ve hayatımızda uygulamak için planlar yapmıyoruz? Neden bu kelime için her şeyimizi ortaya koymuyoruz?

Bu ve bundan daha fazla soruların hata ve yanlışlarımızın, yaşantımızın ve daha nicelerinin cevaplarını yazar bu kitapta boyutunun küçük ve sayfasının az olmasıyla okuyucuyu yormadan bir günde bitirilebilecek olması, ayrıca asıl önemli olan içerik konusunun önemi dolasıyla okunması okutulması elzem bir kitap.

Cennete götüren bu tren kalkmak üzere, onu kaçırmamak için acele et! Eğer kaçarsa, tekrar binme fırsatın olmayabilir!
32 syf.
Kitabın içeriğindeki bilgilerin çoğu bildiğimiz konular olduğu halde tesettürde renk konusundaki hassasiyet açısından duruma yazarın anlatımı tarafından bakmamıştım. Yaşamış olduğumuz bu dönemde tesettüre yeni giren hanımlar için olarak belki ağır yada bilgiler yeterli gelemeyebilir ama teberrüc sınıfına dahil olabilecek durumdaki özellikle de Sosyal Medya hesapları üzerinden çok fazla rastlamış olduğumuz hanımlar için okunması gerektiğini düşünüyorum.
104 syf.
·6/10
Kur'an'dan uzaklaştırılmış insanlara delilleriyle yapmaları gerekenleri anlatan istifadeli bir kitap olmuş. Herkesin şapkasını önüne çıkarıp bu dünyaya neden gönderildim ve Kur'an hayatımın ne kadarına yön veriyor onu düşünmesi için yazılmış gibi.
278 syf.
·Beğendi·10/10
Yine İbrahim hoca ve yine çok değerli bir eser ... takip edenler,dinleyenler mutlaka bilirler ibrahim Gadban hocanın kuvvetli ve güzel hitabetini.
Kitap;genel itibariyle sahih hadislerden oluşuyor,güzel bir derleme ve öğüt/nasihat niteliği taşıyor ve de sahabeyi daha iyi tanımak isteyenler kaçırmasınlar ...
112 syf.
·Beğendi·10/10
Bu davaya -İslama- gönül vermiş herkesin, evvela okuması gereken kitaplardan bir tanesi
İbrahim GADBAN hocanın çok sevdiğim kitaplarından bir tanesi ...
159 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap; konuları çok kısa ama özet noktada okuyucuya aksettiriyor. Önemli olan bir çok konuya temas ediyor. Bir bölümde bir usül öteki bölümde ahlak sonraki bölümde insani ilişkiler yani her konudan özet itibari ile var. Bence ciddi anlamda okunması gereken sade bir dil ile yazılmış ve gerçekten sonraki konuyu merak edeceğiniz bir kitap. Allah kitabı yazan İbrahim Gadban hocadan razı olsun.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 26 okur beğendi.
  • 179 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 127 okur okuyacak.