İbrahim Gadban

İbrahim Gadban

Yazar
9.7/10
15 Kişi
·
23
Okunma
·
10
Beğeni
·
565
Gösterim
Unutulmamalıdır ki Kur’ân, tamamıyla anlaşılması için indirilmiş bir kitaptır. Eğer halktan birisi bir ayeti anlayamıyor ve ne demek istediğini hakkıyla idrak edemiyorsa, hemen kitabı terk etme yoluna gitmemelidir; aksine anlayamadığı o ayeti bir bilenine havale etmeli ve Allah’ın kitabı ile olan ilişkisini kesintiye uğratmaksızın sürdürmelidir. Üstte zikrettiğimiz Bu Kur’ân, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.(38/Sâd, 29) ayeti bu bağlamda son derece önemlidir. Ayette zikredilen “öğüt alma” eylemi, ancak hitabın anlaşılmasından sonra mümkün olabilir. Kendisine ne söylendiğini anlamayan birisi nasıl öğüt alabilir ki?
İbrahim Gadban
Sayfa 24 - Neda Yayınları
Sahabeden Abdullah İbn-i Mesud (radıyallahu anh) der ki: “Bizler, Kur’ân’ı on ayet, on ayet olarak alır ve aldığımız bu on ayeti hayatımızda yaşamadan diğer bir on ayete geçmezdik. Kur’ân, insanlara kendisi ile amel etmeleri için inmiştir. İlk nesiller onu amel etmek için okudular. Sizin her hangi biriniz ise, Kur’ân’ı başından sonuna kadar okur, tek bir harfini dahi bırakmaz; hâlbuki onunla amel etmeyi (neredeyse) tamamen terk etmiştir.
İbrahim Gadban
Sayfa 16 - Neda Yayınları
Gerçekten de kuranı yaşayanlar huzurlu, Kuran'dan yüz çevirenler huzursuz değil mi?
İnsanların genelinde hayattan nefret etme , bir bıkkınlık bir bezginlik yok mu?
İnsanlar paraları olmasına rağmen neden dünyadan zevk alamıyorlar?
Neden durumları iyi olduğu halde kendilerini içkiye ve benzeri kötü alışkanlıklara mahkum ediyorlar?
İslam, kadınların dış kıyafetlerinde bazı şartları öngörmüş ve bu şartları haiz olmayan kıyafetlerin giyilmesinin asla caiz olmayacağına hükmetmiştir. Bu şartlar, konuyla alakalı eser veren âlimlerimizin beyanına göre şunlardır:
ألا يكون زينة في نفسه / Giyilen çarşaf, nikap,
burka veya peçenin her şeyden önce kendi özünde “ziynet/süs” olmaması gerekir. Buna göre, Müslüman bir hanımın giydiği dış kıyafet eğer kendi içinde bir ziynet barındırıyor ve bakanların bir daha bakmasına, etkilenmesine, ilk bakışta kadın hakkında olumsuz düşüncelere kapılma- sına sebep oluyorsa, bu durumda bu dış elbisenin giyilmesi –rengi siyah bile olsa– caiz değildir. Çünkü kadının en temel sorumluluklarından bir tanesi,
nâmahrem erkeklere süslerini göstermemesidir.
Akıllı insan kıssalardan “hisse” çıkarmayı bilen ve bundan faydalanarak kendisini kurtarmayı yeğleyen insandır. Eğer bizler de akıllı olduğumuzu iddia ediyor ve bu noktada her hangi bir şüphe taşımıyorsak, o zaman Rabbimizin bizler için gönderdiği ebedî saadet vesilesi olan Kur’ân’a sımsıkı sarılmalı ve adadan kurtulmak için onun bizlere göstereceği yol haritasına harfiyen uymalıyız.
İbrahim Gadban
Sayfa 10 - Neda Yayınları
böyle güzel bir ayda niyetliyken okunması gereken güzel bir kitap biraz siyasi konular işlemiş olması hoşuma gitmedi lakin genel olarak değerlendirmek gerekirse dini açıdan güzel bir eser. Okumanızı tavsiye ederim. Bazı bilmediğim kavramlar öğrendim ve hayatımda da uygulamış olduğum bazı yanlışları fark ettim ve onları düzeltiyorum. Okumak benim için faydalı oldu.

İYİ OKUMALAR:)))))

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 55 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları