İlhami Ateş

İlhami Ateş

YazarEditör
6.8/10
11 Kişi
·
37
Okunma
·
0
Beğeni
·
58
Gösterim
Adı:
İlhami Ateş
Unvan:
Yazar
192 syf.
·3/10
Merhaba, çok genç bir yazarın ilk kitabı ile karşınızdayım. Kitap Suriye’de geçiyor ve kahramanlarımız Suriyeli. Varlıklı ve doktor olan ailelerin yine başarılı birer doktor olan çocuklarının üniversiteyi kazanmasıyla başlıyor hikaye. Bolluk içinde okuyup ülkenin çok başarılı üç doktoru olan gençlerin; savaş sonucu ülkelerini terk edip kaçmaları ve yaşadıkları zorluklar anlatılmış. Konu böylesine hassas ve derinken nedense yazar her şeyi üstünkörü anlatıp geçmiş. Bu nedenle olsa gerek ben hikayenin içine giremedim. O kadar çok yaşanan olay vardı ki hepsi alelacele anlatılıp kısa kısa geçilmiş. Duyguları asla hissetmedim ve hiçbir sahneyi gözümde canlandıramadım. Hocalarımızın bizlere anlatma göster diye tabir ettiği yazım şeklinin önemini çok iyi anladım bu kitapta. Onca acı, mutluluk, sevinç hiçbirisini yazar bana hissettiremedi doğrusu. Konusuna göre kitap kısa kalmıştı ve detaylara inilmediğinden de kitabın içine giremiyorsunuz. Bu konu daha derin ve detaylı işlenmeli, okuyucunun içini titretmeliydi diye düşünüyorum. Beni rahatsız eden belki de en belirgin özellik kitabın baş kahramanı olan Ali’nin kendi çocuğunu anlatırken sürekli çocuk diye bahsetmesi oldu. En basit örnekle bir baba oğlunun açlığını çok daha derin ve duygusal hislerle anlatmalı bence. Ayrıca dilini bilmedikleri bir ülkede hiç dil sorunu yaşamamış olmaları da düşündürücüydü. Üstelik halkla birebir iletişimde oldukları doktorluk gibi bir mesleği yaparken! Bunun gibi bir sürü şey sayabilirim düşününce ama uzatmak istemiyorum. Sonuç olarak kitap akıcı, konusu iyi ama anlatımı yetersizdi bana göre. Okumak isteyenler tabii ki okusunlar, pişman olmazsınız ama çok bir şey beklemeyin derim.
104 syf.
·Puan vermedi
Kitap ilgi çekici olup biraz kafa karışıklığına neden oluyor okurken bir bakıyorum ormandayım bir sonraki sayfada Brezilya’da ️ Dili sade ve anlaşılır toplam 10 bölümden oluşmaktadır.
۰
Konusundan bahsetmek gerekirse; Huk, Jack ve Meliza ana karakterlerimiz. Huk bir gün kendini gizemli bir ormanın gizemini çözmeye çalışırken buluyor. Aslında bu dağda gündüz yok saatlerce yada günlerce gezip dolaştığı yerler hep aynı bir döngü gibi. Jack hiç anlamadan kendini ormanda buluyor ve bu ormanda da bir canavar bulunmaktadır. Huk ve Jack canavardan kaçarken Huk göle atlayarak kendini Brezilya’da buluyor burda hiç birşey olmamış yaşanmamış gibi meliza ile evlenip Brezilya başkanı oluyor sonrası mı daha fazla spoi veremden kitabı okumanızı tavsiye ediyorum .
104 syf.
·2 günde
Herkese Merhaba.. #okudumbitti
Kitap huk ve jack isimli iki kişinin kendilerini ilginç bir ormanda bulmalarıyla başlıyor. Ormana nasıl geldiklerini hatırlamıyorlar huk ormandan şans eseri göle düşüp dışarı çıkıyor kendisini Brezilya da buluyor. Burada meliza adlı biriyle tanışıyor ormana jack için geri dönüyor orada bir tür hayvanla karşılaşıyorlar ve kaçarak göle giriyorlar ormandan çıkıyorlar birbirlerinden farklı yerlere gidiyorlar. Bu kadar spoi yeterli devamı kitapta

Kitabın konusu farklıydı ama biraz daha uzun ve detaylı olabilirdi. Olay geçişleri çok hızlı oldu ne oldu demeye kalmadan bi anda ormanda bi anda brezilyada buldum kendimi bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap..
104 syf.
·Puan vermedi
HAYATA UZAK KAL – YAŞAR YEL
Merhaba :) incecik bir kitap fantastik. Ama bazı şeyleri eksik kalmış. Bazı yazım hataları var. Konu biraz daha düşünülüp güzel bağlantılarla birleştirilse farklı bir eser olurmuş. Sevdim mi sevmedim mi bilemedim ama yine de okudum ve hemen bitirdim. Türk yazarlara destek vermeyi seviyorum, yazarla konuştuğumuzda bazı talihsizlikler olduğunu ve bu yüzden kitabın bu şekilde olduğunu, diğer kitaplarını daha iyi kurguladığını söyledi. Yolu açık olsun.
Huk ve Jack gizemli bir ormanda karşılaşıyorlar. Oraya nasıl gittikleri belli değil, ormanla nasıl bağlandıkları belli değil, göle yaklaşınca okyanus oluyor, evrimleşen canlılar var, canavarlar var ve birileri bunları ormandan kovuyor ama kim belli değil. Yani bunlar açıklanmamış, betimleme ve ortamı karakterleri net anlatma yok. Aslında olsaydı kitap daha iyi canlanırdı kafamızda. Yine de düşünce iyiydi. “Her hayat bir gün yeniden başlayacaktır.”
Huk ve Jack’in macerası değişikti. Sonu iyiydi ama keşke daha iyi kurgulansaydı konusu ilgi çekici çünkü. Türü sevenlere öneririm.
Helincekitaplar moderatörlüğünde @yasaryell ‘in kitabı #hayatauzakkal kitabını okuduk. Teşekkür ederim.

DAHA FAZLA YORUM İÇİN: https://farklidiyarlarayolculuk.blogspot.com
240 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ve bir kitabın daha sonuna geldim, her şey bir rüyayla başlıyor rüyadan sonra olaylar gelişip gidiyor mutlaka okuyun, kısacası vatan aşkıyla dopdolu Teğmen Mehmet ve Sasun'un aşk dolu hikayelerini okudum, çok güzeldi, şiddetle tavsiye ederim, her daim kitapla kalın.
104 syf.
·1/10
Şubat ayının 6. kitabı olan #hayatauzakkal yorumu ile merhabalar
Huk ve Jack’in; gündüzü olmayan, hep karanlık bir ormanda geçirdikleri serüveni anlatan bir kitap.
Aslında yazar gizemli, maceralı bir kurgu düşünmüş. Temeli oluşturmuş lakin ortaya çıkarırken biraz eksik kalmış anlatımı, dili, üslubu. Dil ve üslup keşke biraz sanatsal süslemelerle kullanılsaymış. Zaman akışları o kadar hızlıydı ki sürükleyici bir hal aldıramadı bana.
@helincekitaplarr ve @pandamm_booksgaram_ önderliğinde bir grupla okuduk bu kitabı.
Huzurlu geceleriniz olsun efendim

Yazarın biyografisi

Adı:
İlhami Ateş
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 37 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.