İlkay Tercan

İlkay Tercan

Yazar
8.6/10
11 Kişi
·
35
Okunma
·
1
Beğeni
·
49
Gösterim
Adı:
İlkay Tercan
Unvan:
Türk Yazar
"Neyi aşarsan ve gözünde artık değersizleştirirsen onun ile ilgili imtihanın artık biter ve o iş ya da istek ne ise artık sana sunulur, ama artık senin çok da ilgini çekmez, çünkü hayata ve kendine dair daha büyük anlamlar keşfetmişsindir."
İlkay Tercan
Sayfa 118 - Az Kitap
"Belirsizlikler ya da değişik alternatifler içinde seçim yapabilme gücü, Yaratıcı'nın insana vermiş olduğu en büyük güçlerden birisidir. Özellikle bilgeler ve liderler bu gücü en iyi kullanan kişilerdir. Seçimlerimiz bizi biz yapan kararlarımızdır. Yapacak bir şey yok sözü tembellik ve sorumluluk almaktan kaçmaktır. Yapacak bir şey her zaman vardır ve olacaktır, gerisi mazerettir.
İlkay Tercan
Sayfa 105 - Az Kitap
"Hayat, aceleci insanları test eder, ego ve şeytan da buna yardım eder. Acele olan hiçbir işte bereket olmaz, zarar ve hüsran olur. Acele, gelişimin ve ustalığın önünde ki en büyük engeldir. Acele; negatif bir enerjidir, dolayısıyla şeytandandır, düşünerek ve aklını kullanarak yavaş hareket etmek ise, Allah'tandır. "
İlkay Tercan
Sayfa 97 - Az Kitap
"Hayat kendiliğinden ne iyidir ne de kötüdür, onu biz, bakış açımızla iyi ya da kötü yaparız. Yani yaşanılan olaylar nötrdür, objejtiftir, bütün anlamları ise subjektiftir,bir olayın bizi etkileme derecesi, o olaydan çok, bizim olaya yüklediğimiz anlama bağlıdır. "
İlkay Tercan
Sayfa 89 - Az Kitap
"Ey dost, zihnindeki her hayalin kalbindeki dua ile birleşerek büyümesi ve katkı yapması dileğiyle hayallerini hep sıcak tut."
İlkay Tercan
Sayfa 27 - Az Kitap
"Zihinsel olarak bağımlı olduğumuz her şey, derinden derine ve yavaşça kalıcı bir mutsuzluk oluşturur. Bu nedenle zaten özgürlük, bir vazgeçme sanatıdır."
İlim öğrenmek, o konuda her soruya cevap verip fikir üretmek hiç kolay değil ömrünü bu işe vakfetmek, tutku ve azim ile düzenli çalışmak gerekir...
"Hiç kimsenin hayalleri ile dalga geçip onları çalmayın, belki de o hayal, o kişinin bu hayata tutunabilmek için sahip olduğu tek şeydir. Kimsenin hayallerinizi çalmasına da izin vermeyin."
İlkay Tercan
Sayfa 27 - Az Kitap
Bilgeler , vazgeçerek mutlu olurlar , oysa modern insan , hayata ekledikçe daha mutlu olacağını sanır , bilmez ki hayata ekledikçe değil , hayattan eksilttikçe ve bağımlılıklardan vazgeçtikçe mutlu olunur .
176 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu ara özellikle manevi yönden ihtiyacım olan kitaplar bir şekilde beni buluyor ki zaten olan hiçbir şey sebepsiz değildir.
Gelelim kitabın içeriğine ; kitap kişisel gelişim kitabı fakat bildiğimiz kişisel gelişim kitaplarından farklı bir tarzda yazılmış. Kişisel gelişimin yanında ruhsal gelişim ve farkındalık da eklenince oldukça keyifli bir kitap ortaya çıkmış.
İlkay Bey, okuyucuyu küçük bir farkındalık ve bilgelik yolculuğuna çıkarmış, konuları hikâyeler ile de desteklemiş çok da güzel olmuş zira işlenen konuların duygusal ve zihinsel etkileri daha bir güçlenecek ve bu şekilde daha akılda kalıcı olacaktır.
Önsöz'den alıntı :
"Güçlü bir metafor olan hikâyeler ; motive eder, ders verir, zihni açar, düşündürür ve bu sayede zihinde güçlü yeni nöral ağlar oluşturarak hafızayı güçlendirir, terapi eder ve aynı zamanda farkındalığı arttırarak zihinsel dönüşümü sağlar. "
Evett benden bu kadar Kitabı okuyup, kıssadan hissenizi alın derim ben...

Aklımızı, ruhumuzu, yolumuzu aydınlatacak kitaplara çıksın yollarımız Sağlıcakla ve kitapla kalın.
176 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kişisel gelişim kitabı en sevdiğim türlerden biri. Hikayelerden oluşan kitabı bir solukta okudum. Bir çok not alınacak,dersler çıkarılacak hikayelere yer verilmiş. Yazarın kalemi anlatımı çok hoşuma gitti. Tavsiye ederim kitapla kalın
176 syf.
·3 günde·8/10 puan
Hikayeci Bilge- İlkay Tercan Kitap Yorumu
Selamlar!
Final haftamdayken sürükleyici bir kitap okumak istedim. O da Hikayeci Bilge oldu. Sihirli cümleleri post-itlediğim yerler çok fazla.
"Kalbe Dokunan Sihirli Hikayeler"
Kısa hikayeleri okuduktan sonra yazarın 'Bilgelik ve Farkındalık Dersi' başlığı altında yazdığı bölümler de oldukça faydalı. Öğüt verici ve kendimizi de bulabileceğimiz bölümlere sahip. Zaman zaman geriye dönüp okuyacağım bir kitap.
Kişisel gelişim türünde olan Hikayeci Bilge'yi okumanızı öneririm.
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Merhabalar
Kısa öykülerle farkındalık yaratan bir kitap okudum.
Daha önce de "Kuantum Liderinin Hafızası" kitabını okumuştum. Hikayeler etkileyici ve sonlarında güzel notlar var. Çok tatlı bir kitap sıkıcı değil aksine akıcı hoş bir kitap.
Farkındalık yaratmak istediklerinize hediye edebilirsiniz :)
Kitapla muhabbetle kalın...
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
✔Merhaba sevgili kitap kurtları Kalbe dokunan sihirli hikayelerle buluşmaya ne dersiniz?
✔Kitap aslında hikaye +kişisel gelişim gibi geldi bana. Kendini bulma yolunda güzel de bir kitap. Dili akıcı, sade ve anlaşılır.
✔Kitabımız yazarımızın kendi hayatından bahsettiği kesitler ile başlıyor, konu hakkında bir hikaye anlatması ile devam edip bilgelik ve farkındalık dersleri ile bitiyor. Bu dersler konu ile alakalı çıkarmamız gereken dersler.
✔Çok güzel konular işlenmiş. Bi göz atın derim. Sevgiyle kalın Sen de kendi hikayeni bulmak ister misin?
✔Yazarımızın kalemine sağlık
176 syf.
·Puan vermedi
||Herkese merhaba

Bazen ders almamız gereken ve derine indikçe bize yol gösteren hikayeler vardır.

İçindeki derin manaya indikçe mutluluğun anahtarının elimizde olduğunu görüyoruz.

Yazarımız kitabında aslında hepimizin duyduğu, bildiği hikayeleri sanatsal bir dille bize aktarıyor. Ayrıca hikayeden çıkarmamız gereken dersi de eklemeyi unutmuyor

"Hikayeci Bilge" adlı kitapta yazarımız bu tarz hikayeleri birleştirip kitap haline getirmiş, sonlarında ise hepimizin uygulaması gereken mutluluk dolu farkındalık dersleri eklemiş.

"Bana bir hikaye anlat, içinde gerçekler olmasın ama hayat kadar gerçek olsun, diyorsanız..." bu kitabı kesinlikle okumalısınız

Severek okuduğum ve hayatımda uygulayacağım bu güzel hikayeler ve farkındalık derslerini hepinize tavsiye ediyorum

Kitabı okuyacak arkadaşlarıma şimdiden keyifli okumalar diliyorum
176 syf.
·Puan vermedi
Merhabalarrr Kişisel gelişim sevenler hemen bir adım öne çıksın Bugün sizlere moderatörlüğünü @kitapkokusu_ve_ben in üstlendiği @azkitap 'ndan çıkan ve @ilkaytercan kaleminden #hikayecibilge kitabını #zeynepleokuyorum diyerek #okudumbitti
.
🕯Güçlü bir metafor olan hikayeler; motive eder ,ders verir, zihni açar, düşündürür ve bu sayede zihinde güçlü yeni nöral ağlar oluşturarak hafızayı güçlendirir, terapi eder ve aynı zamanda farkındalığı artırarak zihinsel dönüşüm sağlar.🕯
.
.
.Kitabın içeriğinde birbirinden farkli ve güzel başlıklar altında yazarın önce kendi yaşantısından kaleme alarak başlayıp , güzel bir hikaye ile derinlestirip ,Bilgelik ve Farkındalık başlığı altında açıklama yaparak sonlandırıyor kısa ve hayati önem taşıyan hikayelerini... Yazar sakın ,akıcı bir kalem eşliğinde ; içtenlikle ve sohbet eder gibi anlatmak istediklerini okura anlatıyor... Bazı hikayeler daha önce bildiğiniz,okuduğunuz veya bir başkasından dinlediğiniz hikayeler olabilir ve yazar zaten bu konu için en başta bir yazı hazırlamış fakat önemli olan daha önce hikayeden haberimizin olup olmadığından ziyade hikâyede verilen hayat dersi, bakış açısı ve düşündürücü farkındalık bilinci ... Okur 33 hikaye içerisinde mutlaka kendisini etkileyecek ve hayatına yön verip değiştirecek bir hikayeye denk gelir... Umarım hayatınızın yönünü değiştirecek hikâyenizi bulursunuz. Yazarın da dediği gibi "HİKAYENİ BULDUĞUNDA KENDİNİ DE BULACAKSIN...
176 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba kitap severler;

Yazar ile karşılıklı sohbet ediyorum hissine kapıldım... Kişisel gelişim türü olan kitabı; #İlkaytercan kendi yaşantısından örnekleriyle, farkındalığı arttırarak dönüşümü akıcı sade bir dil ile okuyucuya,analiz etmesini kolaylaştırarak bir çok alanda hikayeler ile pekiştirmiştir...

33 adet hikayede kendi hayatınıza yön vericek,bakış açısını değiştiricek,her okuyucunun payına düşeni alıcağına inanıyorum...

Kitabın inanılmaz motive eden bir tarafı var...Sizinde bu esere öncelik vermenizi isterim...Zira hiç pişmam olmuyacaksınız...

Rahatlamak adına, yüklerinizden kurtulmanın zamanı gelmedi mi?

Şimdi size kitapdan alıntı ile veda ediyorum.Kitapla sevgiyle kalın...

"Bazı kimseler güllerin dikeni olduğundan yakınırlar,ben dikenlerin gülü olduğuna şükrederim"

"Ben söylediklerimden sorumluyum anladıklarınızdan değil" (Stefan Zweıng)

"Önemli olan başkalarının düşündüğü büyük şeylerden ziyade;küçük de olsa kendi düşündüklerindir." (Haruki Murakami)

Arkadaşım, @kitapkokusu_ve_ben öncülüğümde @azkitap
'dan çıkan @ilkaytercan 'ın kaleme aldığı #Hikayecibilge isimli kitabını #zeynepleokuyorum ekibiyle okudum.
176 syf.
·1 günde·8/10 puan
Selamlar! Kişisel gelişim kitaplarından hep uzak duran, okumayan biri olarak karşınıza bir kişisel gelişim kitabı ile geldim.
Kitapta yazarımız hikayeyi anlatıyor ve sonunda da bundan bilgece sonuçlara ulaştıracak “Bilgelik ve Farkındalık Dersi” yazılarıyla kapatıyor.
Kitabı okurken kendimi yazarın karşısında buldum. Sanki kitabı okumuyorum da yazar karşıma geçmiş kitapta anlatmak istediklerini anlatıyordu. Ve bu kitaptan daha fazla zevk almama neden oldu.
Bazı hikayeler çok tanıdık geliyor. Ya bir yerde okumuşum ya da birinden duymuşum hissine kapılıyorsunuz. Ki yazar Önsöz’de bu hikayelerin bir çoğunun internette veya kitaplarda anonim olarak bulunduğunu belirtmiş. Ancak yazar bu hikayeleri alıp kendi tarzına uygun hale getirmek ve kalbe dokunmasını sağlamak için değiştirmiş. Bence hikayeleri ne kadar duyduğumuz değil o hikayelerden çıkarılan dersler önemli. Her hikayenin sonunda bulunan “Bilgelik ve Farkındalık Dersi” bölümleri size yardımcı oluyor. Kitapta en çok sevdiğim kısım kesinlikle hikayelerin sonlarıydı.
Yazarın “Kuantum Liderinin Hafızası” kitabına da kesinlikle bir şans vereceğim.
Bu kitabı hala okumayan varsa kesinlikle öneriyorum. Okuyun, okutun.
176 syf.
·6/10 puan
Tam böyle nefes almaya ihtiyaç duyduğunuz anlarda elinize alabileceğiniz bir kitap. İnsanı rahatlatıyor efendim. İsminden de anlaşılacağı gibi içinde binbir türlü hikaye barındırıyor. Çoğunluğunda ders alıyorsunuz okurken.( Tabi bu ders almalar hayatımızın sonuna kadar gidecek mi?)
Kitapta yazarımız hikayeye başlamadan önce kısa ön yazılar sunuyor size, daha sonra hikayeyi anlatıyor ve en sonunda da bundan bilgece sonuçlara ulaştıracak yazılarla kapatıyor.
Ben kitabı okurken sanki yazarın seminerine konuk oldum gibi hissettim sanki hikayeyi okur gibi değil de yazar anlatıyor ben dinliyormusum gibiydi.
Eleştireceğim noktalara gelirsem;
Kitabın kapağını hiç beğenmedim açık söylüyorum ne yazık ki dikkatimi cezbetmedi.
Son sayfalar da birer sayfa boşluk olarak bırakılmıştı bence gereksiz kağıt israfı idi bu kısımlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
İlkay Tercan
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 35 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.