İlker Sönmez

İlker Sönmez

ÇevirmenEditör
8.1/10
360 Kişi
·
805
Okunma
·
0
Beğeni
·
195
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
344 syf.
·9/10
Sürekli arayıştayız, hep gerginiz. Hiç dinlenemiyoruz.
"Belki de huzur ve sükunet arıyoruzdur. Bunları dünya da bulamayacağımız açık.”
...
Merhabalar Ray Bradburg ile Fahrenheit 451 kitabıyla tanıştığım ve çok beğendiğim bir yazar oldu daha sonra yazarın okuduğum ikinci kitabı olan Resimli Adam kitabıyla yazarın hayal gücüne olan hayranlığım daha da arttı çünkü ders niteliğinde mesajlar taşıyan muhtemel bir geleceğin senaryonun bilim kurguyla olan muazzam birleşimindeki bir eser okumaktayız.Kitapta gelecekten haberler veren öyküler içermektedir.İçerik olarak Resimli Adam’ın vücuduna işlenmiş dövmeleri anlatan 18 öyküden oluşmaktadır.Dövmeler Resimli Adam’ın istediği için onunla değildir dövmeler farklı insanların yaşamlarıdır.Öyküler arasında Roket Hikayelerini ve Sürgünler’i beğendim.Her öyküsü kendi içinde bir mesaj barındırmaktadır.Öyküler fantastik,bilim kurgu ve insana dair her şeyi işlemektedir.Özellikle kitapta günümüzün modern hayatına ve teknolojinin ne gibi dezavantajları olduğunu farklı bir bakış açısıyla yansıtmıştır.Kitap sadece bilim kurgu gibi görünebilir ancak birçok toplumsal soruna da değinmektedir.Bu kitabın en beğendiğim yanı diğer bilim kurgu kitaplarından farklı olarak okuru düşündürmeye çalışması ve günümüzle bağlantılar kurması oldu.
Keyifli Okumalar Dilerim
260 syf.
·3 günde·9/10
İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 41. kitap oldu. Ray Bradbury günümüzde sıklıkla efsane eseri Fahrenheit 451 ile anılıyor olsa da bence onun en başarılı yönü yazdığı bilimkurgu öyküleridir. Kaldı ki, Fahrenheit 451'i de distopik bir öykü olarak değerlendirmek mümkün.

İncelemenin ilk kısmında kitapla ilgili genel bilgileri ve yorumlarımı paylaştıktan sonra kendimi aptal gibi hissetmeme sebep olan bir konuyu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resimli Adam isimli bu eser, Ray Bradbury'nin birbirinden bağımsız 18 bilimkurgu öyküsünü barındırmakta. Öyküleri çoğunlukla beğendim. Birçok öykü, üzerinde küçük bir çalışmayla devasa bir bilimkurgu eserine dönüştürülebilir nitelikteydi. Hatta Walter Tevis'in Dünya’ya Düşen Adam isimli bilimkurgu eserini çok büyük ihtimalle bu kitaptaki "Dünyanın Son Gecesi" isimli öyküden esinlenerek kaleme aldığını düşünüyorum. Bu konuyu merak ederek araştırdım; ama somut bir bilgi bulamadım. Fakat her iki eseri de okuyanlar Ray Bradbury'nin yalnızca 5 sayfalık öyküsünün, Walter Tevis tarafından kullanılarak büyük bir esere dönüştüğünü kolaylıkla fark edeceklerdir.

Resimli Adam'dan bahsetmeden geçmek doğru olmaz. Resimli Adam, zamanda yolculuk yapabilen bir kadın tarafından vücudunun her yerine dövme yapılmış bir adam. Söz konusu dövmeler (resimler) geleceği göstermekte ve bakan kişiye göre değişiklik göstermekte. Dolayısıyla yanında durup dövmeleri izleyen kişiye onun geleceğini, hatta kaderini göstermektedir. Kitaptaki öyküler de Resimli Adam'ın vücudunda görünen 18 farklı öykü...

Yukarıda da belirttiğim gibi, öyküleri çoğunlukla beğendim. Birçok yazara ilham kaynağı olabilecek türden orijinal öykülerdi. İşlenen konular da oldukça başarılıydı. Bilimkurgu eserleri okumak isteyenler için iyi bir başlangıç eseri diyebiliriz. 7'den 70'e herkese de tavsiye ederim.

Fakat gel gelelim, kitapta öyle bir öykü var ki, okurken "Yahu bu öykü bana çok tanıdık geliyor," diye düşünmeme sebep oldu. Öykünün ismi, "Ateş Balonları." Tabii sayfalar geçtikçe bu öyküyü nereden hatırladığımı buldum: Ray Bradbury'nin daha geçenlerde okuduğum Mars Yıllıkları isimli kitabında yer alan "Kasım 2033 Ateş Balonları" isimli öyküsü... Hemen kitapları elime alıp karşılaştırma yaptım, öyküler tamamıyla aynı.

Şimdi burada şunu düşünebilirsiniz: "Tamam da zaten bu kitaplar "öykü kitabı." Dolayısıyla yazarın aynı öyküsünün farklı iki kitabında bulunması doğaldır." Bu görüşe normalde katılırım. Fakat hem Mars Yıllıkları hem de Resimli Adam belirli bir konu bütünlüğü içerisinde birbirinden bağımsız öyküleri önümüze getiren eserler. Resimli Adam'daki öyküler, Resimli Adam'ın vücudunda ortaya çıkan görüntülerdeki öyküler iken; Mars Yıllıkları'ndaki öyküler, Mars'a giden insanlarla ilgili tutulan yıllıklardır. Dolayısıyla, aynı öyküyü, konuları birbirinden farklı iki eserde kullanmak bana aldatılmışlık hissi verdi.

Burada bizi aldatan, hatta bana göre aptal yerine koyan, Ray Bradbury'nin kendisi midir, yoksa editörler midir, bilemiyorum. Fakat yapılan okura bir saygısızlıktır.

Bu kadar ciddi bir eleştiride bulunduktan sonra, ortamı da yumuşatmak amacıyla size son bir bilgi daha vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere, İthaki Yayınları, yazım yanlışları ve çeviri hataları yapmasıyla ünlü bir yayınevi. Sıklıkla ben de bu konuda onları eleştiriyorum... İşte bizim İthaki bu sefer de "Ateş Balonları" isimli yukarıdaki eleştirime konu olan öyküyü hem Resimli Adam için hem de Mars Yıllıkları için iki farklı kişiye çevirtmiş. Görünen o ki, aynı öykü için iki farklı çevirmene de para ödemek zorunda kalmışlar. (İçimden "oh olsun" demedim değil.) Çeviriler arasında, ilginçtir ki, küçük de olsa farklar vardı. Bir yayınevi nasıl bu hatayı yapar bilemiyorum. Ama yüzümde küçük, alaycı bir gülümsenin belirmesine sebep oldular. Umarım aynı gülümseme sizde de oluşmuştur.

Keyifli okumalar.
260 syf.
·5 günde
Ray Bradbury'dan güzel bir bilim kurgu eseri daha. Hatta bence Fahrenheit 451'dan daha iyi, daha iyi derken daha sürükleyici ve aksiyonlu. Aslında Fahrenheit 451 verdiği fikir ve mesaj açısından mükemmel bir eser ama olay örgüsü ve aksiyonu bu kitapta daha iyi. Tabi bu hikaye kitabı o roman ne kadar karşılaştırmak doğru bilmiyorum. Dövmeli bir adamımız var vücuduna gelecekten gelen bir kadın bir çok dövme yapmış ve bunlar hareket ediyor, hepsinin de ayrı ayrı hikayeleri var. Böyle bir girişten sonra adamın üzerindeki dövmelerin hikayeleri anlatılıyor. Tam 18 hikaye. Ben özellikle Bozkır, Tilki ve Orman ve Gün Geldi Devran Döndü hikayelerini çok beğendim. Gelecekte geçen bu hikayeler müthiş mesajlar ve dersler veriyor. Ray Bradbury için gelecek olan bu zamana bizim ne kadar da yaklaştığımızı görüyoruz okurken, malesef..
260 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
İthaki Bilim Kurgu Klasiklerinden okuduğum 12. Kitap ;)

Şu ana kadar okuduklarım içerisinde EN İYİSİYDİ :)

BA

YIL

DIM!

:)


Ray Bradbury, Fahrenheit 451 kitabıyla tanıdığım bir yazardı. O kitabının biraz abartıldığını düşünüyorum. Zira bu kitap bir harikaydı :)
İçerisinde 18 tane bağımsız Bilim Kurgu öyküsü var.
Bazı öyküler başlı başına kitap olacak kadar güzeldi. Hele ki Sürgünler diye bir öykü vardı aman tanrım muazzam bir hayal gücü.
Hem edebiyat, hem bilim kurguya doya doya okudum. Bitmesin istedim hatta ;)

Bilim kurgu dediğin böyle olur sayın İthaki Yayınları ;)
Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.
Yeni başlayacak kişilere de tavsiye ederim.

Alkışlar

Ray Bradbury
224 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yahudi Soykırımını ve Getto kamplarında neler yaşandığını az çok birçoğumuz biliyoruz.. Bu döneme ait sayısız kitaptan en iyilerini okuduğuma inanıyorum, ve Ahşap Sandık Üzerindeki Çocuk da bu kitaplardan biri kesinlikle. Schindler'in Listesi'ni okurken Leon Leyson adına da aşinaydım. Ve bu kitabı görünce mutlaka okumam gerektiğini düşündüm. Leon Leyson'ın anlattıkları, tüm Yahudilerin başından geçenlere daha fazla ışık tutuyor. Soykırımın acı bilançosunu da gözler önüne seren kitap, fotoğraflar ve Schindler'in Listesi ile bitiyor. Leyson'ın çocukluktan yaşlılığına kadar birçok fotoğrafını da barındırıyor.
260 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ray Bradbury'den okuduğum ilk kitap olan Resimli Adam... Bu kitabı okumadığınız her gün için pişman olabilirsiniz. Fazla iddialı konuşmak istemiyorum ama yazarın hayal gücününe ve fütürist yaklaşımlarına hayran kalmamak elde değil. Kısa kısa hikayelerden oluşan bu kitap bilim kurgu severlerin (hatta sevmeyenlerin) ağzını sulandıracak tatta yazılmış. İki güne kalmadan bitti, akıcı dili ve sürükleyici içerikleriyle Ray Bradbury beni diğer kitaplarını okumam için çoktan ikna etti bile. Bol bol öneririm!
260 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
•Öncelikle hepinize merhaba. Fahrenheit 451 kitabı ile tanıdığım Ray Bradbury’nin Resimli Adam kitabı ile geldim.

•Kitap, gelecekten gelen bir kadın tarafından vücuduna 18 dövme yapılmış bir adamla başlıyor.
Kitaptaki hikayeler gelecekte ve uzayda geçmesine rağmen kendimi orada ve o zamanlarda hissettim.

•Vücudunda geceleri hareket eden ve konuşan resimler olan bir adam dövmeleri yüzünden kırk yıldır kalıcı bir iş bulamamıştır. Çünkü bir insan Resimli Adam’ın yanında bir süre zaman geçirdikten sonra geleceği-kaderi Resimli Adam’ın vücudunda belirir.
Resimli Adam’ın vücudunda tam 18 hikaye vardır.

Bana kalırsa kitabın akıcı olmasını sağlayan şey kitabın 18 bölümden oluşuyor olması ve her bölümün Resimli Adam’ın vücudundaki bir hikayeyi anlatıyor olmasıdır. Kitabı bitirdiğimde 1 kitap yerine toplam 18 kitap bitirmiş gibi hissettim ve her yeni bölümü okumaya başlarken içimi bir heyecan kapladı. Benim en sevdiğim hikayeler;
-Bozkır,
-Kaleydoskop,
-Bitmeyen Yağmur,
-Belirli Bir Gece veya Sabaha,
-Tilki ve Orman,
-Kuklalar A.Ş.
-Başlama Saati, hikayeleri.
Yazılarıyla beni çok etkileyen Ray Bradbury’nin Resimli Adam kitabını okumanızı kesinlikle öneriyorum.

Alıntı:
“Belki de huzur ve sükûnet arıyoruzdur. Bunları Dünya’da bulamayacağımız açık...”

—Kitapla kalın ❦
258 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Eveeeet bence ilk incelememi yazma vakti geldi artık. İncelemeyi okuyacak arkadaşlar için önceden uyarayım öyle ağdalı cümleler kurmayı hiç beceremem, uzun uzun paragraflarca yazmaya üşenirim, ve okuduğum eseri çok geniş kapsamlı inceleyecek kapasitede bir okuyucu değilim. İncelemem yalnızca bu kitabı okumak isteyen biri varsa, kendisine ufacık da olsa katkıda bulunabileyim diye yazılmıştır. Evet çok uzattım incelemeye geçiyorum hemen.

Resimli Adam, Ray Bradbury'den okuduğum ilk kitap oldu. Kitap 18 öyküden oluşuyor, tabii eğer Resimli Adam'ımızı da sayarsak belki 19 diyebiliriz. Şaka şaka. Öhöm, arka kapağı belki yanlış okudum belki de doğru okuyup yanlış yorumladım bilmiyorum ama kitaptan beklentim bambaşkaydı, ayrı ayrı birbirinden bağımsız öyküler beklemiyor kitabın tümünde Resimli Adam'ın da yer alacağını düşünüyordum. Siz siz olun bu beklentiye düşmeyin :) Resimli Adam'ımız yalnızca öyküler havada kalmasın bir yerde bağlansın, hatta adamcağızın bedeninde toplanabilsin diye varmış meğer.

Öykülerin neredeyse her biri biribirinden güzel. Çok kıymetli mesajlar içeriyor ve müthiş bir hayal gücünün ortaya koyduğu öyküler bunlar. Eee malum insanız, sıkıldığım anlamadığım öyküler de oldu ancak bütün olarak bakınca epey beğendim. "Bozkır", "Roket Adam", "Belirli Bir Gece veya Sabaha", "Tilki ve Orman", "Kuklalar A.Ş." ve "Başlama Saati" benim favorilerim.

Bu kitabı bilim kurgu okumayı seven, bilim kurgu okumaya yeni başlayan, ve benim gibi bilim kurgunun hangi seviyesinde olduğunu bilmeyen tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum. Okuyunuz efenim :)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 805 okur okudu.
  • 37 okur okuyor.
  • 672 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.