·
Okunma
·
Beğeni
·
1.342
Gösterim
Adı:
Büyücüler
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053431268
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Magicians
Çeviri:
İlker Sönmez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Yasak bilgilerin gizli dünyasında gücün bedeli ağırdır…

Zekâsıyla yaşıtlarının arasından sıyrılan Quentin Coldwater, günlük hayatın monotonluğundan, Fillory adlı büyülü bir dünyada geçen fantastik kitapları okuyarak kaçmakta ama herkes gibi o da büyünün gerçek olmadığını düşünmektedir. Ta ki kendini New York'un kuzeyindeki çok gizli ve seçkin bir büyücülük okulunda bulana kadar. Burada dostluğu ve aşkı öğrenip hayal bile edemeyeceği doğaüstü bir güce erişen Quentin, günün birinde arkadaşlarıyla yaptığı inanılmaz bir keşifle eşsiz olduğu kadar tehlikeli ve karanlık bir yolculuğa çıkacaktır.

Büyücüler'de, kaprisleri, arzuları ve değişken duygularıyla gerçek dünyada yaşayan insanların büyü yapabildiği bir kurgu oluşturularak, iyi ile kötünün siyah ve beyaz gibi keskin çizgilerle ayrılmadığı, sevmenin cesaret gerektirdiği, güç için korkunç bedellerin ödendiği, özgün bir diyar yaratılıyor.

"Bir fincan açık çay, bir bardak viskinin yanında nasıl görünüyorsa Harry Potter da Büyücüler'le karşılaştırıldığında öyle görünüyor. Temelleri hem fantastik hem de ana akım kurgu geleneklerine dayanan bu roman, Oz ve Narnia kadar Harry'ye de göz kırpmasına rağmen Büyücüler'i çocuk kitabı olarak görme hatasına düşmeyin. Grossman'ın meselesi yetişkinlerle; hikâyesiyse karanlık, tehlikeli ve beklenmedik olaylarla dolu."
-George R. R. Martin, Game of Thrones'un Yazarı-

"En son ne zaman bir kitabı bitirebilmek için eve koşarak gitmiştiniz? İşte bu kitap, o etkiyi yaratıyor. Büyücüler bugüne kadar yazılmış en göz kamaştırıcı, entelektüel ve zekâ dolu fantastik roman."
-Gary Shteyngart-

"Büyücüler, şimdiden klasikleşmiş gibi görünen, yetişkinlere yönelik büyüleyici, akıcı ve karanlık bir roman. Grossman'ın kelimeleri ve hayal gücünü bir büyü gibi kullanmasına, derin karakterlerine ve en önemlisi büyünün mucizevi ve tehlikeli dünyasına yaptığı harikulade yolculuğa hayran kaldım."
-Kate Christensen, PEN/Faulkner Ödüllü Yazar-

"Merak uyandırıcı, detaylı ve macera dolu… Lev Grossman, Harry Potter'ın serseri ve Amerikan versiyonu olan Quentin Coldwater'ın hayatından, fantastik bir dünyada geçen harika bir kendini bulma hikâyesi çıkarmış."
-Junot Diaz, Pulitzer Ödüllü Yazar-

"Büyücüler kelimenin her anlamıyla fantastik. Tuhaf, ilginç, gösterişli ve övgüleri sonuna kadar hak eden bir eser. Ustaca anlatılmış, muhteşem bir hikâye."
-Scott Smith-
(Tanıtım Bülteninden)
416 syf.
·1/10 puan
Kitabı bitirmek de çok zorlandım.Kendi listemde sıfır 1000k da ise sıfır olmadığından bir verdiğim bu kitabın konusu..Kitabı bitirdiğim an kafamdan silinmiş olan kitabın konusu falan bana göre yok.Okumayanlar hiç bir şey kaybetmemişler.
416 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Harry Potter gibi bir beklentiyle okumadığım için kitabı sevdim. Bence kurduğu dünya bakımından Harry Potter'dan daha başarılı ve düzenli ancak bu ikisi karşılaştırılmamalı bile. Birisi size tamamen fantastik bir dünya sunuyorken diğeri sihri gerçek dünyanın bir parçası haline getirmiş durumda. Bu yüzden okuyacaksanız bu ikisini karşılaştırmadan okumaya çalışın.
Bunun dışında kitabın konusu güzel olsa bile yazarın hakkını vererek işlediğini düşünmüyorum.
416 syf.
·5/10 puan
İlk 300 sayfaya kadar kendimi çok zorladım. Olay örgüsü çok dağınık ve anlatım çok yüzeysel. Yazar bazı şeyleri sonradan eklemiş veya kitaba yer vermekten sonradan vazgeçmiş gibi bir his uyandırıyor. Haksızlık etmek istemiyorum fakat kitabın neden Bestseller listesine girdiğini anlamadım. Biraz daha düşünülerek yazılmış olsaydı çok daha güzel olacağına emin olduğum bir kitap.
416 syf.
·4/10 puan
Dizisini izlemeye basladiktan sonra okumaya karar verdiğim bir kitap ama diziyi izlemis olmamdan mı kaynaklaniyor bilemiyorum çok sıkıldığım bir kitap oldu.
Bitirmekte zorlandım. Okurken heyecan vermedi. Tavsiye edilecek turden bulmadim.
416 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
The Magicians adında yayınlanan dizisinin finalinden sonra seriye hemen başladım. İlk kitabı olduğu için evrenin işleyişinin ayrıntılı bir şekilde anlatıldığını hissettim. Dizisini izlediğim için çoktan bildiğim şeyleri okumak beni biraz yordu. Kitabın sonlarına doğru yaşanan olaylar diziyle benzer olsa bile farklılaşmaya başladığı için ilgim tazelendi ve güzel duygularla bitirmiş oldum.
Bu kitabın diğer fantastik kitaplardan büyük farkları var. Öncelikle dili oldukça argo ve içeriği yetişkin öğeler barındırıyor. Amerikanvari hava da aşırı baskın. Bir diğer fark ise -bence en önemlisi- olayların veya duyguların gerçek dünyadan kopmaması.
Yetişkinliğe adım atmış ya da atacak kişilerin yaşadığı varoluş sancıları ağır basıyor. Bu verilen duyguları derinden hissedebilirsiniz ve bazı cümlelerde hayatı bile sorgulatan bir kitap olabiliyor. Hem diziyi hem de kitabı beğenmemin en önemli sebebi de buydu zaten.
Son olarak bir Harry Potter hayranı olarak söylüyorum, bu iki serinin karşılaştırılacak bir yönü yok, iki kitabın da gittiği yönler çok farklı.
416 syf.
·2/10 puan
Kitabı okuyalı çok oldu ama yorum yapmayı bile unutmuşum. O derece sıkılmıştım okurken... Belki de okuduğum bir kaç yabancı yorumun kurbanı olduğumdandır. Kitaba ben iyi bir ön yargıyla başladım. Harry Potter'a çok benziyor falan demişlerdi, hiç alakası yok büyücülük kısmı dışında... Ha şimdi güzel yeri geliyor ha gelecek diye diye resmen zorla okudum kitabı... İnanılmaz ruhsuz bir kitaptı... Aynı türde kitapları kıyaslamayı hiç sevmem ama Harry Potter ile ilgili benzetme yapıldığı için yazmak zorunda kaldım. Nerde ondaki o sıcaklık ve samimiyet, nerde bu kitap... Kısacası Büyücüler'i hiç sevmedim :-(
416 syf.
·Puan vermedi
Muhteşem muhteşem muhteşem! Üçlemenin en harika kitabı hatta tek güzel kitabı bile diyebilirim ama şunun garantisini verebilirim tek başına seriyi okumaya değer kılıyor
416 syf.
·1/10 puan
Değerlendirme yaparken 0 puan özelliği olsa seve seve basmak isterdim. Okurken ecel teri dökmeme rağmen vicdan azabı nedeni ile sonuna geldim. Herhangi bir konusu dahi olmayan, insanın akıl sağlığından şüphe ettirecek ve güzel kardeşim sen bir daha kitap yazma dedirtecek bir eser. Nasıl oldu da bu kitabı devam ettirerek 3 kitap halinde bir seri haline getirdin anlayamadım fakat benim için tarihin en karanlık yerlerine çoktan uçtun gittin.
416 syf.
·12 günde·Beğendi·6/10 puan
Kitabın burada verilmiş ortalama puan kadar düşük bir puanı hak ettiğini düşünmüyorum, ama fantastik kurguyu kitap kendi içinde sindirememiş eğreti duruyor. Büyücülükle okulla ilgili konular çok yüzeysel sadece son bölümdeki konular akıcı. Kitaba dalıp gittim diyemem ama okunur
416 syf.
·8/10 puan
Sürekli HP serisiyle karşılaştırıldığını görüyorum bence yanlış bir düşünce. Niye derseniz, seri HP gibi direkmen fantastik dünyayı değil, normal dünyanin içine büyüyü sokuyor dolayısıyla fantastik öğelere alışmak başta sıkıntı yaratabiliyor. Bu sayede karakterler siyah yada beyaz değil gri de olabiliyorlar. Büyük beklentilerle okumazsanız mutlu olabilirsiniz.
416 syf.
·1/10 puan
Yazar fantastik kısmı becerememiş . Üstüne üstlük ahlaki olarak ta okunmaması gereken bir kitap . Ne olay örgüsü ne anlatım ne hayal gücü hiçbiri yok . Kitapta her 3 kelimeden 1i argo veya uygunsuz bir kelime.
416 syf.
·11 günde·8/10 puan
Karanlık bir mizahı olan, biraz millenial biraz queer, çoğunluğu depresif onca duygu içeren bir diziydi The Magicians. Alışmak zaman aldıysa da çok ama çok sevmiştim. Kitapların dizi kadar iyi olmadığı söyleniyordu ve aldığı puanlar bunu kanıtlar nitelikteydi. O yüzden kitaba başlarken tereddütlüydüm ama korktuğum gibi olmadı. İlk kitabı da en az dizi kadar sevdim. Belki tam olarak tarafsız değilim, diziden önce okusaydım aynı düşünür müydüm bilmiyorum.

Kitap, büyüyü gerçekçi işliyor. Dizide de olan büyünün hiçbir şeye, özellikle insanın içindeki boşluğa çare olamaması kitabın temeli diyebilirim. Karakterler de kolay sevilebilen tipler değil. Her şeyi bilen, çok becerikli, çok güzel, seçilmiş kişiler değiller. Normaller. Hem kötüler hem iyiler. Bu gerçekçiliği arttırdığı gibi bazıları için sıkıcı olacağını söylemek yanlış olmaz. Özellikle sadece genç yetişkin kitapları okumuşsanız kitabın ağır ilerlemesi sizi çileden çıkarabilir. Daha çok klasik okuduysanız buna daha kolay katlanabileceğinizi düşünüyorum.

Genç yetişkin demişken, Büyücüler'i Harry Potter'a benzetme yanılgısına düşenler var. Kitabın satması için 'büyükler için Harry Potter' olarak sunulmasını anlayabiliyorum. Kısmi benzerlikler de yok değil.
Mesela büyüden haberi olmayan bir insan büyü gücü olduğunu öğreniyor ve büyücülük eğitimi veren bir okulla karşılaşıyor. Ancak HP'de yüzlerce öğrenci bir sürü değişik okula gidebilirken Büyücüler'de okula her sene sadece 20 kişi alınıyor. Büyüler de ileri seviye fen ve matematik gibi zorlu. Harry'de çok kolay ezberlenebilen, her potterheadin bildiği büyülü sözcükler var, Quidditch, sporu hiç sevmeyenler tarafından bile sevilir ve herkes aşağı yukarı nasıl oynandığını bilir. Büyücüler'de kitaptan öğrenebileceğiniz bir sihirli kelime yok, karmaşık el ve parmak hareketleriyle yapılan büyüler var. Böyle olunca kendinizi bir Brakebills öğrencisi gibi hissedemiyorsunuz. (Brakebills, Büyücüler'deki üniversite). Ama kafanızdan uydurduğunuz şeyler yapabiliyorsunuz, bu açıdan belki hp kadar ikonik değil ama daha özgür. Yani Brakebills üyesi olmayı tercihinize bırakmış gibi.
Büyücüler'de daha çok satrancı çağrıştıran Welters adında bir oyun var, bu oyunun da tam olarak nasıl oynandığını anlamıyorsunuz. İşte bu nedenlerle kendi jargonunu oluşturması zor oluyor.
Hp her kitapta bir seneyi işlerken Büyücüler'de işin can alıcı kısımları okul sonrasında gerçekleşiyor.

Büyücüler, Narnia ve Alice Harikalar Diyarında'ya daha çok göz kırpıyor gibi. Bütün bu büyülü dünyaları alıp çocukluktan sıyırıp büyü gerçekten yetişkinler dünyasında var olsaydı yüzünün nasıl değişeceğini gözler önüne seriyor adeta.

Yetişkinler için olması sebebiyle cinsellik, argo ve şiddet açıkça dile getiriliyor. Bir yandan anlatımda cinsiyetçi bir hava gezerken diğer yandan güçlü kadın karakterler hikayeyi sırtına alıyor. Bir eşcinsel erkeğin de ilk ölen veya komedi unsuru olmadığı bir şey okumak/izlemek de güzel. Kitabın sadece bir ana karakteri yok gibi, çekirdek kadrodaki herkes ağırlığını hissettiriyor. Bunu da sevdim.
Canı sıkılan, depresyona giren ve mutsuz insanların iyi dersler çıkaracağını düşünüyorum. Bence aldığı puanın fazlasını hak ediyor. Sanırım ilk defa ne kitabı ne diziyi diğerinden daha çok seviyorum. İkisi de aynı benim için.

Büyülü çocuk kitaplarını okumak için geç kaldıysanız, buna şans vermelisiniz.
Gerçek bir büyücü için zihninin içinde ve dışında olanlar arasında belirgin bir sınır yoktur. Bir şeyi arzularsanız o gerçek olur. Bir şeyden nefret ederseniz onun yok olduğunu görürsünüz. Bu açıdan, usta bir büyücü bir çocuk ya da deliden pek farklı değildir.
-İnsan sırf mutlu olmaya karar verdiği için mutlu olamaz.
- Evet olamaz. Ama mutsuz olmaya karar verirsen mutsuz olabilirsin.
Mutlu olmadığını biliyordu. Ama neden? Mutluluğun tüm bileşenlerini özenle bir araya getirmişti. Tüm gerekli ayinleri yapmış, sözcükleri söylemiş, mumları yakıp kurbanları vermişti. Ama mutluluk, itaatsiz bir ruh gibi, gelmeyi reddetmişti.
Ama Quentin, Brooklyn'de Beşinci Cadde'de siyah paltosu ve gri mülakat takımıyla yürürken mutlu olmadığını biliyordu. Ama neden? Mutluluğun tüm bileşenlerini özenle bir araya getirmişti. Tüm gerekli ayinleri yapmış, sözcükleri söylemiş, mumları yakıp kurbanları vermişti. Ama mutluluk, itaatsiz bir ruh gibi, gelmeyi reddetmişti. Daha başka ne yapabilirdi bilmiyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyücüler
Baskı tarihi:
Eylül 2013
Sayfa sayısı:
416
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053431268
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Magicians
Çeviri:
İlker Sönmez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Yasak bilgilerin gizli dünyasında gücün bedeli ağırdır…

Zekâsıyla yaşıtlarının arasından sıyrılan Quentin Coldwater, günlük hayatın monotonluğundan, Fillory adlı büyülü bir dünyada geçen fantastik kitapları okuyarak kaçmakta ama herkes gibi o da büyünün gerçek olmadığını düşünmektedir. Ta ki kendini New York'un kuzeyindeki çok gizli ve seçkin bir büyücülük okulunda bulana kadar. Burada dostluğu ve aşkı öğrenip hayal bile edemeyeceği doğaüstü bir güce erişen Quentin, günün birinde arkadaşlarıyla yaptığı inanılmaz bir keşifle eşsiz olduğu kadar tehlikeli ve karanlık bir yolculuğa çıkacaktır.

Büyücüler'de, kaprisleri, arzuları ve değişken duygularıyla gerçek dünyada yaşayan insanların büyü yapabildiği bir kurgu oluşturularak, iyi ile kötünün siyah ve beyaz gibi keskin çizgilerle ayrılmadığı, sevmenin cesaret gerektirdiği, güç için korkunç bedellerin ödendiği, özgün bir diyar yaratılıyor.

"Bir fincan açık çay, bir bardak viskinin yanında nasıl görünüyorsa Harry Potter da Büyücüler'le karşılaştırıldığında öyle görünüyor. Temelleri hem fantastik hem de ana akım kurgu geleneklerine dayanan bu roman, Oz ve Narnia kadar Harry'ye de göz kırpmasına rağmen Büyücüler'i çocuk kitabı olarak görme hatasına düşmeyin. Grossman'ın meselesi yetişkinlerle; hikâyesiyse karanlık, tehlikeli ve beklenmedik olaylarla dolu."
-George R. R. Martin, Game of Thrones'un Yazarı-

"En son ne zaman bir kitabı bitirebilmek için eve koşarak gitmiştiniz? İşte bu kitap, o etkiyi yaratıyor. Büyücüler bugüne kadar yazılmış en göz kamaştırıcı, entelektüel ve zekâ dolu fantastik roman."
-Gary Shteyngart-

"Büyücüler, şimdiden klasikleşmiş gibi görünen, yetişkinlere yönelik büyüleyici, akıcı ve karanlık bir roman. Grossman'ın kelimeleri ve hayal gücünü bir büyü gibi kullanmasına, derin karakterlerine ve en önemlisi büyünün mucizevi ve tehlikeli dünyasına yaptığı harikulade yolculuğa hayran kaldım."
-Kate Christensen, PEN/Faulkner Ödüllü Yazar-

"Merak uyandırıcı, detaylı ve macera dolu… Lev Grossman, Harry Potter'ın serseri ve Amerikan versiyonu olan Quentin Coldwater'ın hayatından, fantastik bir dünyada geçen harika bir kendini bulma hikâyesi çıkarmış."
-Junot Diaz, Pulitzer Ödüllü Yazar-

"Büyücüler kelimenin her anlamıyla fantastik. Tuhaf, ilginç, gösterişli ve övgüleri sonuna kadar hak eden bir eser. Ustaca anlatılmış, muhteşem bir hikâye."
-Scott Smith-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 75 okur

  • Merve Ç
  • özlem ildeniz
  • Emre Yıldırım
  • Abdullah Öncel
  • Nehir Merve
  • Atlas Marsay
  • İlayda Uğurlu
  • Seher Şen Durmuş
  • Melikek
  • Magnus CHASE

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (5)
9
%5.7 (2)
8
%28.6 (10)
7
%11.4 (4)
6
%8.6 (3)
5
%8.6 (3)
4
%8.6 (3)
3
%2.9 (1)
2
%2.9 (1)
1
%8.6 (3)