İmdat Özel

İmdat Özel

Yazar
5.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
339
Gösterim
Sizin ölüleriniz mezara girip yıldızların ötesine uçtuktan sonra sizi ve yaşadıkları toprakları unuturlar. Bizim ölülerimiz onlara hayat veren bu harika dünyayı asla unutmazlar. Onun muhteşem vadilerini, çağlayan nehirlerini, görkemli dağlarını, göllerini ve koylarını Öldükten sonra da sever ve özlerler.
İmdat Özel
Sayfa 40 - Yason yayınları
248 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Masal tadında, daha çok ortaokul seviyesi gibi görünen kısa kısa bir çok hikaye var. Okumaya başladığınızda bir anda hikayeyi yaşar gibi oluyorsunuz. Ama o da ne bir de bakıyorsunuz hikaye bitmiş. Ilgi çekici hikayeler mevcut. Sıkıntı yazarın çok araştırmadan sadece kulaktan dolma bilgilerle Yüzeysel anlatımı. Biraz araştırma ve ince eleyip sık dokunsa muhteşem bir eser ortaya çıkabilirdi. Bu hikayelerin yaşanmış olanları da vardır eminim. Bir ya da iki tane de beyaz adamın kıtayı işgaliyle, Aradaki olaylara dair belgeyi yazışma var. Kızılderililere ait güzel bilgiler de yok dersem haksızlık etmiş olurum. Bakmayın kalın olduğuna, normal yazım durumunda yarıya düşer. Okumak isteyene Faydası olur.
248 syf.
·3 günde·5/10
Kızılderililer hakkında okuduğum ikinci kitap oldu. Birkaç film de izlersem Kızılderililer hakkında daha net fikir sahibi olacağım.
Kızılderililer kahramanlıklarını, efsanelerini, dini ögelerini çok iyi öykülemiş. Çevirmen hatalarının çok olması, yazıların orantılı olmaması kitaptan biraz soğuttu. Kahramanın dayısını amcası olarak göstermiş mesela. :-)
Canımı sıkan şeylerden biri de sürekli "derisini yüzdü, kesti, parçaladı" gibi kelimelerin sıkça kullanılmasıydı. Son olarak inlemeyi bitirip şu sözü eklemek istiyorum.
"Su gibi olmalıyız. Her şeyden aşağıda ama kayadan bile kuvvetli"
(Siyu Kabilesi)

Yazarın biyografisi

Adı:
İmdat Özel
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.