İnci Delemen

İnci Delemen

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
İnci Delemen
Unvan:
Türk Yazar
Arkaik Dönem'de beslenme, tahıl ağırlıklı yiyecekler ile onlara katık edilen sebzelere dayanır. Arpa unundan yapılan ve bir tür yufka ekmeği olduğu anlaşılan maza ön plandadır.
Kahramanların yaşamında balık sönük bir yere sahiptir. Bu durum balık yemeklerinin çok sevildiği Klasik ve Hellenistik Dönem'de bir hayli yadırganmıştır.
İS 50 yıllarında başkent Roma pazarlarında yaklaşık 80 çeşit şarap satıldığı ve bunların üçte ikisinin italya topraklarında üretildiği anlaşılır.
Klasik ve Hellenistik Dönem mutfak ve sofra kültürüne dair vazgeçilmez iki kaynak, Iulius Pollux'un Onomastikon ve Athenaios'un Deipnosophistai adlı eserleridir.
Yunanlılar Romalılardan "pultiphagoi-puls yiyenler" diye söz eder. Kızılca buğday unundan ekmek ve çörek de yapılmış, ayrıca arpa,akdarı ve buğdaydan yararlanılmıştır.
Ev Tatlısı - Apicius,De re coquinaria 7,296:
Hurmaların çekirdeklerini çıkarın. Ceviz,çam fıstığı ve toz karabiber ile doldurun.Tuz serpip, bal içinde pişirin ve sıcak sıcak sofraya alın.
İmparator Tiberius'un salatalığa, Nero'nun ise sesini açtığına inandığı pırasaya düşkünlüğü antik yazarlardan öğrenenilmektedir.Enginarı sadece zenginler yiyebilmiş...
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
İnci Delemen
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.