Işıl Özbek

Işıl Özbek

YazarÇevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
47
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Adı:
Işıl Özbek
Tam adı:
Işıl Özbek Arslan
Unvan:
Türk Çevirmen, Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kafka'nın Dönüşüm kitabından hemen sonra okunması gereken bir kitap. Gregor Samsa'nın gözünden okuduğunuz hikayeyi, bir de evdeki diğer kişilerin gözünden dinlemek isteyenler için birebir.
Nietzsche 1889'da akıl sağlığını(!) kaybetti. 1900'de ölene dek, 11 yıl boyunca konuşamadan, kendi kendine bakamadan, kızkardeşinin ve annesinin desteğiyle hayatta kalabildi... Bu 11 yıl içinde, Nietzsche'nin zihninden neler geçiyordu? Merak edenler için...
Okudugum en kotu kıtaptı belkı de... Yazarın cok ıyı betımle gucu var ancak Kurt Cobaın'den esınlenerek bır hakıye yazmak ıstemıs hıkayeler kopuk. Her bolumu farklı bır karakterın agzından anlatmıs ancak bu karakterın hangısı oldugunu bıle anlayamıyorsun. Bu romanı alırken Kurt Cobaınle ılgılı anılar okurum. Bıyografı tadı alırım sanmıstım. Ama yanılmısım maalesef. Kıtabı begenmedım okunmasını da tavsıye etmıyorum.
Kurt'dan nerede bahsedecek diye 50'lere kadar geldim ama bir yere kadar.Sonra dayanamadım.Yazar Kurt'dan çok kendinden bahsetmiş.Katlanamadım ve yarım bıraktım artık.Şu birkaç yıl içinde de tekrar okumaya cesaret edebileceğimi sanmıyorum.
Bu kitabı Kurt Cobain’in hayatının son yıllarını okumak için almıştım. Kitap birkaç karakterin ağzından anlatılıyor ve maalesef hikayenin yarısından sonra kimin anlattığı zar zor anlaşılıyor. Kitapta bana göre oldukça fazla betimlemeler vardı ve bu betimlemeler bir süre sonra beni zorlamaya başladı ve kitaptan kopardı.
Kitabı Kurt Cobain hakkında diye almama rağmen kitabın %50-55’inin farklı karakterlerin yaşadığı olayları anlattığını söyleyebilirim. Kitapta okuduğuma sevindiğim bir kaç şey var bunlarda oldukça az. Açıkçası kitabı okurken çok zorlandım ve bitmesi için çok çabaladım. Kurt Cobain’i içeren bir kitap olduğu için ve birazda olsa Kurt Cobain hakkında yeni şeyler öğrettiği için 6 puan verdim.
Bir evin içinde olayı her fertten dinlediniz mi,farklı bakış açıları tek bir olay.size çok bilgi kazandırırken aynı zamanda düşündüren çelişkide bırakan zengin bir yapıt.
Yazar Lance Olsen, bu kitapla ilgili kendisiyle yapılan bir söyleşide, "Wisconsin Üniversitesi’nde aldığım felsefe dersi esnasında ilk olarak tutulduğum varoluşçu Nietzsche’ydi. O keskin, tarifsiz zekasına, varsayımlar arasında dolaşışına, dünyayı basit bir biçimde algılamayı reddedişine vurulmuştum"... "Yazmam çok uzun sürdü. Neredeyse otuz sene..."
...
"Weimar’daki evin üst katındaki küçücük odada ölmeye yatmış, kız kardeşinin elinde oyuncak olmuş, beynindeki hastalığın kemirip erittiği bir adam arasında salınıyor oluşu. Roman tam da bu hüzünlü, bölücü çizgide nabız kazandı. Baştan beri Nietzsche’yi anlamaya çalıştım. Benim Nietzsche’mi, başka Nietzsche’leri. Onun sarmal aklına içeriden bakmak ne kadar mümkünse o kadarını yaptım. Dışsal hiçbir olayın olmadığı bir öykü kurmak istedim. Aslına bakılırsa bütün kitap Nietzsche’nin ölmeden önceki son birkaç saatinde düşünceler, anılar, sanrılar arasında dolaşmasından ibaret" diye bahsediyor.

Bu şiirsel romanda Nietzsche'nin öğretilerinden bahsediyor, aynı zamanda onun kusurlarını da gösteriyor.
Olsen, ölmekte olan bir adamın zihnine sızmaya çalışmış; son yıllarını yatakta geçirmek zorunda kalan ünlü Alman filozofu, rüya ve uyanıklık arasında sürekli geçmişe gidiş gelişlerle, parçalı bir anlatım ile biraz da bizleri yorarak farklı bir yazım dili geliştirmiş.

Nietzsche doğumu bir çok yazısında ve özellikle Böyle Buyurdu Zerdüşt’te bir yaratım simgesi olarak ele aldığından, kitabın üçüncü bölümünde, bütün ayrıntısıyla Nietzche’nin göğüs kafesinden kalbini söküp çıkarışını, sonra da bir bebek dünyaya getirişi anlatılıyor.

Kitapta, ünlü feminist Lou Salome ve Richard Wagner'le kurduğu ilişkisi ve kızkardeşi Lisbeth ile arasındaki çelişkili ilişkisi sürekli vurucu cümleler ile vurgulanmış.

"Her cümle bir öpücük, her paragrafsa bir kucaklaşma…"
"Paragraflar arasındayken insanlığın geleceği hakkında konuşacak kimseniz olmaz."

Yazarın biyografisi

Adı:
Işıl Özbek
Tam adı:
Işıl Özbek Arslan
Unvan:
Türk Çevirmen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 47 okur okudu.
  • 50 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.