Bir Kurt Cobain Romanı

6,2/10  (12 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
755 gösterim
Kurt Cobain kimdi? Zenginliğe ve üne boğulmuş şımarık bir rock yıldızı mı? Uyuşturucudan ve can sıkıntısından zihni bulanmış bir bunalım ikonu mu? Bütün dünyaya dil çıkaran yaramaz bir çocuk mu? Evrenin yasını tutan bir bilge mi? Hayatı parmak uçlarıyla seyreden bir münzevi mi?

Cobain'in her şeyden kaçmak için geldiği Dayton'da geçirdiği günlerin başka başka gözlerden aktarılışının kitabı bu. Parçalanmış kimliklerini bir arada tutacak bir tutkal peşindeki alkolik gençlerin modern zamanları, popüler kültürü, aşkı, cinselliği ve yaralarını kaşıyışları ya da. Kurt Cobain'i kim öldürdü cümlesinin çoğul yanıtı. Bir Kurt Cobain Romanı, yalnızlığınızı taşıracak, yitirdiklerinizi koyultacak, damağınızda bir zehri dolandıracak?

Kurt Cobain'i bir yıldız ya da resmi tişörtlere basılan bir ürün değil, zaafları, kusurları ve ıssızlığıyla gerçek bir insan olarak okumak ve boğazınıza kadar zarif bir modern zamanlar eleştirisine batmayı göze alabiliyorsanız, Bir Kurt Cobain Romanı'nı sindirim sisteminize vakit kaybetmeden sokun deriz. Zira hazmı zor olabilir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055691844
 • Çeviri:
  Işıl Özbek
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Betül Ertek 
25 Şub 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Okudugum en kotu kıtaptı belkı de... Yazarın cok ıyı betımle gucu var ancak Kurt Cobaın'den esınlenerek bır hakıye yazmak ıstemıs hıkayeler kopuk. Her bolumu farklı bır karakterın agzından anlatmıs ancak bu karakterın hangısı oldugunu bıle anlayamıyorsun. Bu romanı alırken Kurt Cobaınle ılgılı anılar okurum. Bıyografı tadı alırım sanmıstım. Ama yanılmısım maalesef. Kıtabı begenmedım okunmasını da tavsıye etmıyorum.

Thalia Semiramis 
 27 May 10:10 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bir genç kadının not defterlerinden oluşturulmuş. Çok fazla betimleme bulunuyor. Ara söz ve parantezlere de bolca yer verilmiş. Şiirsel bir düz yazı olan bu kitap benim çok hoşuma gitti. Kurt Cobain'in hayatı değil de yoğun olarak ölümünü üzerine yazılmış. Yazılanlar Kurt Cobain'in kendini öldürtme anını gözünüzün önünde canlandırıyor. Bir nevi cinai roman olarakta geçen bu kitap aklımda soru işaretleri de bıraktı. Ancak beni derinden etkiledi. Tavsiye ederim...

Kitaptan 69 Alıntı

Thalia Semiramis 
25 May 00:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Komik bir şey söylediğimdeki gülüşünün yavaş yavaş kaybolurken yüzünde bıraktığı gölge çok acıtıyor. Tekrar gülene kadar çırpınıyorum, sonra o gülüş de soluyor. Gülümsemesini daimi kılabilsem, benim olur mu?

Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 184 - Aylak Kitap)Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 184 - Aylak Kitap)
Thalia Semiramis 
14 May 22:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kütüphaneciliği seçtim; çünkü satıcılıktan nefret ediyorum ve kitapçılarda çalışırsan yapmak zorunda olduğun şey de o. Kitapçıları da denedim. İyi yanı, milyonlarca kitabın arasında olmak. Kötü yanı, onları satmak zorunda olmak. Edebiyatı değil kütüphaneciliği seçtim; çünkü kitaplara dair kuramlardan da nefret ediyorum. Her tür aracılıktan ama özellikle değerli gördüğüm şeylerle -ki bunların sayısı çok az- ilgili olanlardan hiç hazzetmem.

Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Aylak Kitap)Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Aylak Kitap)
Thalia Semiramis 
19 May 17:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her şeyle ilgili en büyük sorun: Kendini bir sorun olduğuna ikna etmek.

Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 97 - Aylak Kitap)Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 97 - Aylak Kitap)
Thalia Semiramis 
11 Haz 23:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kızların gerçeğin ne kadarını anlattıklarını hiçbir zaman bilemezsiniz.

Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 193 - Aylak Kitap)Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 193 - Aylak Kitap)
şeyma karakaş 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevdiğin biri öldüğünde zamanla onu unutmaya başladığın, anıların bulanıklaştığı ve acının körelip hissedilmez hale geldiği yalan.

Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 85)Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 85)
Thalia Semiramis 
 14 May 22:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

O gece - ilk kez- olağandışı bir şey oldu: Kurt güldü. Ona o kahkahayı kimin -ya da neyin- attırdığını bilmiyorum. Belki bu yüzden olay gözümde daha da müthiş bir şekle büründü: Kurt' un başını arkaya atıp kahkahasını koyvermesi (orada olsaydınız ne demek istediğimi anlardınız), gırtlağından gelen o tuhaf ama bir o kadar da doğal ses -sanki bedeni herhangi bir fiziksel eylemde bulunması imkansız, eğri büğrü, kırılgan bir iskeletten, bir kahkaha makinesine dönüşmüş gibi bir gülüş. Kurt'un gülmesinin en ilginç yanı on çok yakışması ve onu bir zamanlar sık sık ve kolaylıkla gülen biriymiş gibi göstermesiydi.

Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 27 - Aylak Kitap)Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 27 - Aylak Kitap)
Thalia Semiramis 
19 May 14:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Miami Vadisi' nin tepeleri ve düzlükleri çok ağaçlıklıydı ve aralarında sürüngenler de bulunan geniş bir hayvan nüfusuna sahipti. Havası tropikal, yani sıcak ve nemliydi. Burada o dönemde yaşamak isterdim; o zamanlar var olan şeylerden çok, var olmayanlar için. Mutlak yalnızlık çok hoşuma giderdi ama tabii alerji ilaçlarımın yanımda olması gerekirdi. Kitaplarımın da. Acı vermeden ya da çekmeden insan zihniyetiyle iletişim kurabildiğim tek şey kitaplar. Bunun kulağa ne kadar iğrenç, bencilce, korkakça ve çocukça geldiğinin farkındayım. Farkındayım; insanım çünkü.

Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 81 - Aylak Kitap)Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 81 - Aylak Kitap)
Thalia Semiramis 
11 Haz 23:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ünlü özdeyiş doğrudur belki de: Belki, gerçekten sevdiğimizi öldürüyoruzdur; ama daha kesinlikle bildiğimiz bir şey var: Sevdiğiniz sizi öldürür. Çok şaşırtıcı ve garip bir şey, ama doğruluğundan şüphe etmediğimiz ender gerçeklerden.

Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 211 - Aylak Kitap)Bir Kurt Cobain Romanı, James Greer (Sayfa 211 - Aylak Kitap)