Giriş Yap

İskender Öksüz

Yazar
8.8
217 Kişi
Unvan
Türk Yazar, Kimyacı
Doğum
İzmir, Türkiye, 14 Eylül 1945
Yaşamı
14 Eylül 1945 İzmir doğumlu olan İskender Öksüz İngilizce ve Almanca bilmektedir. 1969 Yale University (Ph. D.),1968 Yale University (Master of Science), 1966 Ege Üniversitesi (Kimya- Fizik Lisansı) almıştır. Halen, Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü, Öğretim Üyesi. Uzmanlık Alanları : Teorik Kimya, Fiziko-Kimya, Bilgisayar Uygulamaları ve Programlama (C, C++, FORTRAN, Assembler, PC Sistem Programcılığı), Nümerik Metodlar (optimizasyon, matrisler, simülasyon, Monte Carlo metodları, Görüntü işlem " Image Processing"), Bilgisayar Yardımıyla Eğitim (CAL). Ayrıca internet sitesinde güncel olarak "Düşünceler" başılığı altında yazılarını yayınlamaktadır. İskender Öksüz, kitaplarında bizi inceler: Türkleri, Türkiye’yi, dünyanın bize, bizim dünyaya bakışımızı. Bunu bir gazete okuru düzeyinde yapar. Eğitimden bahsettiğinde üç ülkenin dört üniversitesinde, dört ayrı uzmanlık alanında hocalığı ve rektörlük düzeyinde üniversite yöneticiliğine kadar deneyimiyle yazar. Bilim anlatıyorsa dünyanın en ünlü üniversitelerinden birinden alınan derecelerinden, en ünlü dergilerinde yüzlerce atıf alan yayınlarından hareket eder. Yönetimden söz açtığında deneyimi bir dükkândan, bir holding genel koordinatörlüğüne, 10’a yakın şirkete ve borsaya, kaliteye ve yönetim bilimine uzanır. Siyasette sadece etkilenmemiş, kurduğu ve girdiği STK’larla, 1960’lardan beri yazdıklarıyla siyaseti etkilemiştir de. Kitapları “çok satar- best seller”değildir, “uzun satar- long seller”dir: 1977’de yayınlanan ilk kitabı hâlâ her yıl yeni baskı yapar. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de ünlü romancımız Emine Işınsu Öksüz’ün eşidir.

İncelemeler

Tümünü Gör
376 syf.
·
23 günde
Millet ve Milliyetçilik
İskender Öksüz Hoca milletlerin ve milliyetçiliğin çağ dışı olduğu söylemlerinin geçersizliğini bilimle ortaya koyuyor. Bugün küreselleşme yalanının, milletlerin çıkarları söz konusu olduğunda nasıl paramparça olduğunu açıkça görebiliyoruz. İskender Hocam da bu yalanın yok oluşunu herkesin anlayabileceği bir seviyede anlatıyor. Fransa'da, Almanya'da, Amerika'da milliyetçilik gayet doğal bir kavramken bizde faşistlik etiketleri rahatça yapıştırılabiliyor. Hatta bu konu bölünmez bütünlüğümüzü tehdit edercesine anadilde eğitim, devlet dairelerinde çok dillilik gibi meseler ile bize karşı silah olarak kullanılıyor. O yüzden millet nedir, milliyetçilik nedir, ırkçılık nedir, bizde, Avrupa'da, Asya'da, Amerika'da bu konuya nasıl bakılıyor sorularına cevaplar bulmak zorundayız. Bir çok önemli kaynak taranarak yazılmış bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Millet ve Milliyetçilik
8.9/10 · 126 okunma
Reklam
263 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Aslında kitabın ilk ilgimi çeken yanı adıydı..Almaya ve okumaya karar verdim.. Okumaya başladığımda gördüm ki yanılmamışım..Günümüzde gerçekten Türk’üm demeye korkar, çekinir hale getirdiler bizi..Türk’üm demeyi ırkçılıkla eşdeğer tutup ayıpladılar…Sen “Türk’üm” dersen başkası da “Kürdüm,Gürcüyüm,Çerkezim,Arnavutum “ v.b der bölünürüz diye bir algı oluşturulmaya başlandı..Aslında bu etnik kimlikleri bu şekilde konuşarak “uyandırdıklarının” farkına varamadılar..Andımızı kaldırdılar..”Ne mutlu Türk’üm diyene” sözünü her yerden silmeye çalıştılar..Bunda kısmen başarılı da oldular..Türk dememek için “anayasal vatandaşlık” “Türkiyelilik” gibi garabetler uydurdular..Türklüğü küçük bir etnisiteye indirgediler..”Türk Milleti” yerine “milletimiz” “aziz milletimiz” gibi kelimeler kullandılar..Adeta Türklüğü unutturmaya çalıştılar..Milliyetçiliği ayaklar altına!!! aldılar…Adeta kökü ümmetçiliğe dayanan Türk’süz bir milliyetçilik oluşturmaya çalıştılar.. İşte İskender Öksüz bütün bu konulara kitabında cevaplar vermeye çabalıyor..Karşı tezler ileri sürüyor..Bence bunda başarılı da oluyor..Milliyetçiliğin ırkçılıkla alakası olmadığını; milliyetçiliğin Batı'daki ve ülkemizdeki tarihi gelişimini ve güncel yansımalarını anlatarak cevaplamaya çalışıyor..Günümüzde çok sık kullanılan “ümmet” ve “millet” kavramlarını karşılaştırıyor..Milleti tanımlarken Yusuf Akçura’dan, Ziya Gökalp’ten ve Mustafa Kemal Atatürk’ten örnekler veriyor..Karşılaştırmalar yapıyor.. Milliyetçiliğin ne ifade ettiği ya da etmesi gerektiği üzerinde durduktan sonra Türk milliyetçiliği üzerinde oynana n oyunlardan, bu oyunların bize ne gibi sonuçlar doğuracağından bahsederek bize yol gösteriyor.. Sonuçta “Türk Milliyetçiliği” “ayrıştırıcı” değil “birleştirici”dir.Hoca bize bunu anlatmaya çalışıyor.. Milliyetçiliğin ne manaya geldiğinin yanında günümüzde milliyetçiliği bekleyen tehditleri ve tehlikeleri çok yönlü ve anlaşılır şekilde anlatan bu kitap, meraklılarının mutlaka okuması gereken, yol gösterici bir niteliğe sahip.
Türk'üm Özür Dilerim
8.5/10 · 157 okunma
272 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Niçin?
İskender Öksüz kendisini bir Türk milliyetçisi olarak tanımlıyor. Bu tanım çerçevesinde amacının, Türk milletinin aleyhine olanları göstermek, Türk milletinin faydasına olanları ortaya çıkarmak olduğunu söylüyor. Niçin? Tarih-Devlet-Ekonomi-Yönetim kitabı da bu saiklerle kaleme alınmış. Dört ana başlık üzerinden “Niçin?” geri kaldığımızı ya da yeterince gelişemediğimizi sorguluyor. İskender hoca, isminin önündeki Prof. ünvanından önce gerçek bir entellektüel ve Batı literatürüne oldukça hakim. Kitabı okurken bu hakimiyeti hissedebiliyorsunuz. Türk milliyetçiliğinin entellektüel anlamda kuraklaştığı günümüzde, çölde bir vaha gibi. Ben oldukça istifade ettim, sizlere de hocanın bu kitabını tavsiye ediyorum.
Niçin?
8.9/10 · 124 okunma
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42