J. Noland White

J. Noland White

Yazar
10.0/10
2 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
21
Gösterim
İnsanları birbirine çeken ve birlikte yaşamalarına katlıda bulunan tamamlayıcılık değil, benzerliktir.
Güdülenme ve kişilik psikoloğu Carol Dweck, anababalar ve öğretmenlere, çocukların sadece başarılarını ve yeteneklerini değil, aynı zamanda çabalarını ve bu çabalarını gerçekleştirmek için kullandıkları yöntemleri de övmelerini önerir.
Yaygın kanının aksine kahve içkiden ayılmaya yardım etmez; sadece sarhoş birinin uyumayıp uyanık kalmasını sağlar. Kahve oldukça asitlidir ve sarhoş olan birinin midesinin gereksinim duyduğu da hiçbir şekilde asitli şeyler değildir.
Ve hala yakınlık veya hatta kimlik meseleleri ile uğraşanların durgunlaştığı söylenir. Çocuklarının bakımını sıklıkla büyük anne-babalar veya diğer akrabaların üzerine devreden ve böylece dışarı çıkan ve “eğlenen” insanlar kendi ihtiyaçları dışında başka hiç kimsenin ihtiyaçlarına odaklanamazlar.
Ön yargılara karşı en etkili silah değişik yönleriyle sizden farklı olan insanlar hakkında bilgi edinmek, bilgi edinmenin en iyi yolu ise bu kişilerle doğrudan temas kurmak ve onları yabancı ya da grup dışı kişiler olarak görmekten çok insan olarak görmeyi öğrenmektir.
672 syf.
·101 günde·Beğendi·10/10
Hazırlandığım sınavlar için kaynak kitap arayışındaydım bir süre. Birçok “psikolojiye giriş” kitabı aldım ama hepsi yetersiz olmasının yanı sıra çevirileri de rezaletti.
En sonunda üniversitelerde kullanılan ders kitaplarını araştırmaya başladım.

Ve Ciccarelli’nin “Psychology” kitabını buldum (her yerde yok satıyordu). Kitap gerçekten çok detaylı anlatımları çok sade dille yaptığı için çok rahat anlaşılıyordu. Ama gireceğim sınavlar Türkçe olduğu ve kavramların isimlerini Türkçe öğrenmem gerektiği için çeviri niteliğinde olan bu kitabı da aldım.

Bütün bölümler nerdeyse birebir çevrilmişti. Ancak orijinali (psychology) 5.edition olduğu için daha farklı bölümlerde eklenmişti. Haliyle bu kitap (4. edition) biraz eksik kalmıştı.

Kitabımıza gelecek olursak;

Okuduğum en iyi psikolojiye giriş kitabıydı hatta diğerleriyle kıyaslanabileceğini bile düşünmüyorum.
Ben ülkemiz psikologlarının da çıkardığı giriş kitaplarını okumaya çalışmıştım ancak onlar bile bu kitabın yanında doyurucu kalmıyor (bu yüzden okumaya çalıştım diyorum, kitapları bitiremedim çünkü belli bir yerden sonra zaman kaybı olduğunu düşündüm).

Kitapta bütün psikoloji konuları bölümlere ayrılmış olarak bulunuyor(toplam 13 bölüm).
Ben maksimum faydayı sağlayabilmek adına her bölüm için 1 haftamı ayırdım. Hem notlar aldım hem de aklıma yatmayan yerleri başka kaynaklardan okuma fırsatı yakalamış oldum.

Ders kitabı gibi düşünülerek okunması gerektiğini düşünüyorum bu kitabın. Yavaş yavaş, iyice anlayarak. Aksi halde hem sıkıcı gelir hem de bir şey öğrenemezsiniz.

Benim gibi sınavlara hazırlananlar varsa en ideal kaynak. Sadece psikolojiye ilgim var diyorsanız da yine güzel bir kaynak çünkü anlatımı açık ve basit; zorlanmadan okuyabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
J. Noland White
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.