James Gleick

James Gleick

Yazar
8.1/10
16 Kişi
·
25
Okunma
·
4
Beğeni
·
504
Gösterim
Uzun yıllar sonra Newton,Woolstorpe'daki bahçesinde bir elmanın kendisine ilham verdiğini en az dört kişiye anlatacaktı(yeğeni,Royal Society başkan yrd., Barton'un hocası,ilk yaşam öyküsü yazarı William Stukeley) ancak yazılarında elmadan hiç bahsetmemiştir. Yalnızca şunu anımsıyor. "Yerçekimi etkisinin, ay küresine uzandığını hayal eder oldum." Ayrıca,Voltaire tıpkı başka hatırat yazarları gibi elma efsanesinden bahsetmiştir. (hatta biraz oluşturmuştur.)
Sade insanlar, bu nicelikleri, duyumsadıkları nesnelerle ilişkileri üzerinden kavrayabiliyorlar ancak. Böylece belirli önyargılar doğuyor... / Newton
Newton darphane müdürü olduğu sırada,William Chaloner adlı kalpazan kendi paralarını basmakla kalmamış, Darphaneyi, bizzat sahte para basmakla suçlamıştır. (*Tartışmalar sırasında Newton'a "Yaşlı, köpek" dediği bile rivayet edilir.*) Ajanlardan ve hapishane muhbirlerinden meydana gelen bir şebekeyi idare eden Newton, adamın asılmasını sağladı. Mahkumun son yalvarışlarını görmezden geldi. 1702'de kraliçe Anne'in taç giyme töreninde Newton altın ve gümüş madalyalar imal etti. Üç yıl sonra, Majestelerin özel lütfuyla Newton şövalye ilan edildi.(*Torpil her yerde torpil:)
* Kısaca Newtoncuğum Sir unvanını ne fizik, ne matematik, ne astronomi, ne de yerçekimi sayesinde almıştır. :) * Okuyucunun notu
" Bir de devrimler var. Yeni bilimler eskilerin çıkmaza girmesinden doğar. "
James Gleick
Sayfa 51 - Alfa Bilim
" Günümüzde artık kaos kuram olmanın ötesinde bir yöntem, inançlar sistemi olmanın ötesinde bir bilim yapma yaklaşımı. "
James Gleick
Sayfa 53 - Alfa Bilim
" Arşimet'in kurnası, Newton'un elması olduğu gibi, efsaneye göre Galileo'nun elinde de sürekli ileri geri sallayarak tekdüze mesajını beynine kazıdığı bir kilise şamdanı vardı."
James Gleick
Sayfa 54 - Alfa Bilim
Yeni umutlar, yeni üsluplar, en önemlisi de yeni bir bakış tarzı. Devrimler parça parça gelmez.
James Gleick
Sayfa 54 - Alfa yayınları
Doğanın karmaşıklığını anlamak, beraberinde bu karmaşıklığın rastgele bir olgudan ibaret olmadığı, kazada ortaya çıkmadığı kuş kusmuk getiriyordu.
James Gleick
Sayfa 117
Sayısal sonucun nesnenin gözlemci ile ilişkisine bağlı olması gerektiği görüşü bu yüzyılda fiziğin ruhuna işlemiş bir kavramdır ve açık bir şekilde ona örnek oluşturmaktadır.
James Gleick
Sayfa 121 - Age., s.18.
247 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
1kitap sitesine üye olduğumdan beri; duyulmamış, bilinmemiş, çok fazla okuyucu çekmemiş kitapları köstebek gibi bulup, kazıp ortaya çıkarmayı amaç edinir oldum :) Bu sitede,bu kitabında ilk okuru ben olduğum için oldukça keyifliyim. :)
Newton bir dahi, gaddar,yalnız, asperger sendromlu bir adam. Matematikçi, fizikçi, simyacı, yönetici, şövalye, Tanrı'ya aşık biri... Gözüne tığ sokup renklerin oluşumunu inceleyen hafif bir psikopat ayrıca :) Bunu okuduğunuzda kitap kapağı çok daha anlamlı gelmiyor mu? :)
Kitabımın iç sayfasına da yazdığım gibi "bir dahinin peşinden..." gitmenize yardımcı olacak bu kitap, yer yer fiziksel ve bilimsel anlatımlarıyla yorucu olsa da ben gibi araştırmayı ve farklı alanları okumayı seven biriyseniz okuyabileceğiniz hoş bir eser. Yalnız yine ben gibi bilmem kaç sene önce fizik dersi almış biriyseniz bol bol araştırma yapmaya hazır olun. :) Kitap okumanın güzel tarafı da bu değil mi ? Neyse çok yazdım * Şu kütle çekim olayına bakayım ben bi... :)
390 syf.
·507 günde·Beğendi·8/10
Kitap ilk kez Tübitak tarafından basıldı.Hayatın deterministik olmadığını bikimsel verilerle açıklıyor.Bir anlamda, kaos teorisi ile bilim, herşeyi belirleyemeyebileceğini açıklıyor.İşin ilginç tarafı, bu belirlenemezlik bile bilimin kendi kuralı.Şalvar donlu yobazların buradan bir nlam çıkarmasına gerek yok.
%60 (231/390)
·6/10
Kitabı alırken bukadar bilimsel bir kitap beklemiyordum açıkçası. Matematik ve fiziğe bayılma rağmen biraz sıkıldım çünkü çok fazla referans ve bu alanda yapılmış çalışmaların tarihi süreci var. Mandelbrot ve fraktallar ilginizi çekiyorsa mesela okuyabilirsiniz.
Rastgele meydana geldiğini düşündüğümüz şeyler (örneğin bir nehir akıntısı) ya bir periyot içerisinde tahmin edilebilir şekilde gerçekleşiyorsa gibi şüpheci bir yaklaşım var. Rastgele gerçekleştiğini düşündüğümüz bir akışkanın hareketi içerisinde oluşan bir türbülans da bir periyot dahilinde mi gerçekleşiyor peki? Peki o türbülansın hareketi neye bağlı? İçinde bulunduğu akıntının sırrını çözmek onun da sırrını çözmek demek mi? Ya türbülans içerisinde de bir akış varsa bu aynı dinamiklere mi sahil olur? Şimdi sanırım kafamızda Mandelbrot fraktalı resmi oluştu. İç içe, sürekli, aynı, kendinden doğan ve aynı formüle bağlı.
Bu alanda yapılan çalışmaları fizikçilerin ve matematikçilerin çekişmelerini okuyabilirsiniz ama keşke biraz da günümüzdeki gelişmeleri ağırlıklı olarak yazsaydı yazar.
390 syf.
·Puan vermedi
James Gleick kitabında düşünme eylemini ve diğer araştırmacıların kaos sorunu ile mücadele etmek için geliştirdikleri yöntemleri ele alır. Bunları açıklarken Julia kümeleri, Lorenz attractors ya da Mandelbrot kümesi gibi karmaşık yöntemler yerine basit skeç, resim ve kendi yalın görüşlerinden yararlanır. Kaos'u açıklarken oldukça etkili bir dil kullanan yazar, ayrıca okuyucuyu gerçek hayatında farkına varmadığı Kaotik Davranışlar hakkında şaşırtmayı başarabiliyor.Yazara göre Kaos Düzensizliğin düzenidir . Ayrıca son kütle çekim dalgaları ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar için de iyi bir kaynak. Teorik fizik den hoşlanmayanlar için pek okunası değildir.
Kaos James Gleick
390 syf.
·5 günde
"human was the music, natural was tha static..." J.U.

Kaos, dünyadaki olayların birbirini etkilediğini anlatan sıradışı diye adlandırılan kutsal kitaplardan. Türkiyede pek fazla okurunu duymadığım kitaba yurtdışında ilgi büyük.

Yazarın biyografisi

Adı:
James Gleick
Unvan:
Amerikalı Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 25 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 72 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.