1000Kitap Logosu
James Gleick
James Gleick
James Gleick

James Gleick

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
53 Kişi
120
Okunma
15
Beğeni
818
Gösterim
Kozmos
Isaac Newton'u inceledi.
247 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
1kitap sitesine üye olduğumdan beri; duyulmamış, bilinmemiş, çok fazla okuyucu çekmemiş kitapları köstebek gibi bulup, kazıp ortaya çıkarmayı amaç edinir oldum :) Sitede bu kitabın ilk okuru ben olduğum için oldukça keyifliyim. :) Newton bir dahi, gaddar,yalnız, asperger sendromlu bir adam. Matematikçi, fizikçi, simyacı, yönetici, şövalye, Tanrı'ya aşık biri... Gözüne tığ sokup renklerin oluşumunu inceleyen hafif bir psikopat ayrıca :) Bunu okuduğunuzda kitap kapağı çok daha anlamlı gelmiyor mu? :) Kitabımın iç sayfasına da yazdığım gibi "bir dahinin peşinden..." gitmenize yardımcı olacak bu kitap, yer yer fiziksel ve bilimsel anlatımlarıyla yorucu olsa da ben gibi araştırmayı ve farklı alanları okumayı seven biriyseniz okuyabileceğiniz hoş bir eser. Yalnız yine ben gibi bilmem kaç sene önce fizik dersi almış biriyseniz bol bol araştırma yapmaya hazır olun. :) Kitap okumanın güzel tarafı da bu değil mi ? Neyse çok yazdım * Şu kütle çekim olayına bakayım ben bi... :)
Isaac Newton
8.9/10
· 10 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
18
390 syf.
·
Puan vermedi
Kaos
James Gleick kitabında düşünme eylemini ve diğer araştırmacıların kaos sorunu ile mücadele etmek için geliştirdikleri yöntemleri ele alır. Bunları açıklarken Julia kümeleri, Lorenz attractors ya da Mandelbrot kümesi gibi karmaşık yöntemler yerine basit skeç, resim ve kendi yalın görüşlerinden yararlanır. Kaos'u açıklarken oldukça etkili bir dil kullanan yazar, ayrıca okuyucuyu gerçek hayatında farkına varmadığı Kaotik Davranışlar hakkında şaşırtmayı başarabiliyor.Yazara göre Kaos Düzensizliğin düzenidir . Ayrıca son kütle çekim dalgaları ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşlar için de iyi bir kaynak. Teorik fizik den hoşlanmayanlar için pek okunası değildir. Kaos James Gleick
Kaos
8.5/10
· 85 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
390 syf.
·
6/10 puan
Kitabı alırken bukadar bilimsel bir kitap beklemiyordum açıkçası. Matematik ve fiziğe bayılma rağmen biraz sıkıldım çünkü çok fazla referans ve bu alanda yapılmış çalışmaların tarihi süreci var. Mandelbrot ve fraktallar ilginizi çekiyorsa mesela okuyabilirsiniz. Rastgele meydana geldiğini düşündüğümüz şeyler (örneğin bir nehir akıntısı) ya bir periyot içerisinde tahmin edilebilir şekilde gerçekleşiyorsa gibi şüpheci bir yaklaşım var. Rastgele gerçekleştiğini düşündüğümüz bir akışkanın hareketi içerisinde oluşan bir türbülans da bir periyot dahilinde mi gerçekleşiyor peki? Peki o türbülansın hareketi neye bağlı? İçinde bulunduğu akıntının sırrını çözmek onun da sırrını çözmek demek mi? Ya türbülans içerisinde de bir akış varsa bu aynı dinamiklere mi sahil olur? Şimdi sanırım kafamızda Mandelbrot fraktalı resmi oluştu. İç içe, sürekli, aynı, kendinden doğan ve aynı formüle bağlı. Bu alanda yapılan çalışmaları fizikçilerin ve matematikçilerin çekişmelerini okuyabilirsiniz ama keşke biraz da günümüzdeki gelişmeleri ağırlıklı olarak yazsaydı yazar.
Kaos
8.5/10
· 85 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3