James Rice

James Rice

Yazar
7.4/10
14 Kişi
·
32
Okunma
·
1
Beğeni
·
261
Gösterim
Kitapların insanları kurtarabileceğini söyledi. Kitapların dünyayı değiştirebileceğini söyledi.
İşte bu yüzden sana yazmaya karar verdim. Umarım rahatsız olmazsın, kelimeleri sayfalara dökmek için iyi bir yol gibi görünüyorsun.
Bu arada, bunu okumayacağını biliyorum. Artık sana yazmadığımı da biliyorum, daha önce de sana yazmamış olduğum gibi. Sana yazdığım hiç bir şeyi okuyamadığını da. Aslında iki tane sen olduğunu biliyorum, bir kaç karşılaşmayı paylaştığım gerçekten sen ve yazdığım, kafamda konuştuğum sen. Şimdi hanginize yazdığımı ben de bilmiyorum. İkinize de sanırım. Ve kendime de. Sonuçta kendi kendime yazdığımı biliyorum.
Birisinin beni "Greg" diye çağırmasını çok isterdim. "Psikopat" birlikte yaşaması zor bir lakap.
Beni tanımadığını biliyorum ama zaten kimse beni tanımaz ki, hem bunu bilerek bile beni diğerlerinden daha iyi tanımış oluyorsun.
Babamın bir gün de düz göğüslü, doğal siyah saçlı ve koca burunlu bir erkek sekreteri işe almasını çok isterdim. Sanırım bu annemin gerginliğine de bir son verirdi.
Sonra bana döndü ve dedi ki: "Bana söz ver, eğer bizi görürse normal davranacaksın."
Ne cevap vereceğimi bilmediğim için bir şey demedim. Ömrüm boyunca sürekli başarısız olduğum bir konu hakkında nasıl söz verecektim bilemiyorum.
288 syf.
·2 günde·7/10
Kitaba ilk başlarken ki ve bitirdiğimde düşüncelerimin bu kadar farklı olacağını düşünmemiştim. Kahramanımız obsesif bir genç ama tek sorunu bu değil. Kitabın başları çok akıcı olmamasına rağmen sorununu öğrenebilmek için ilk 200 sayfasını bir oturuşta okudum.

Günlük tarzında yazılmış bir kitap ama aralarda transkript başlığıyla verilen bilgiler daha da meraklandırdı beni. Ve sonu, sona geldiğimde gelişen olaylar kalbimin üstüne bir ağırlık oldu, çöktü. Üzücü bir sonu var, sadece olaya değil, gencin ailesinin o kadar büyük sorunu görmezden gelmesine. Zaten anne baba özeleştiri yapıyorlar kitabın sonunda.
288 syf.
·3 günde·4/10
Şunu söylemeliyim en başta, kitaba yapılan yorumları okumayın. Ben bitirdikten sonra instagramda birkaç yoruma göz attım ve en önemli şeyin spoiler uyarısı bile verilmeden yazıldığına şahit oldum. O önemli noktayı da birinden duyarak kitaba başlarsanız açıkçası 4 puan fazla gelir.

Bu türde sıkça işlenen konulardan birinin, bir başka versiyonu diyebilirim kitap için. Toplumdan dışlanmış, kimsenin anlamadığı ve önemsemediği bir gencin günlüğü aslında Alice ve Sinek. Ben yazarın bu konuyu işlerken kullandığı yöntem ve kurguya eklemediği detaylar sebebiyle kitabı yetersiz buldum. Konu işlenmeye müsait ama nedense yazar olaya bambaşka bir noktadan yaklaşmayı tercih etmiş. Bu yaklaşım ile de belki yüzeysel olmamayı başarabilirdi ama onu da yapmayınca kitabı sevmek güçleşti benim için.

Topluma ve ailelerin genel ilgisiz tutumuna güzel bir eleştiri olmasına rağmen kitapta sıkıldığım da doğrudur. O yüzden ne yazık ki kitabi tavsiye edemiyorum. Kötü bir kitap diyemem ama ben aradığımı bulamadım.
288 syf.
·Beğendi
Gerçekten özgün ve farklı bir hikâyesi olan muhteşem bir kitap. Bazen ağlatan, bazen tatlı bir tebessüm ettiren bir kitap. Kitabı okumaya başladıktan sonra deli gibi kitabın sonunu merak ediyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
James Rice
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.