Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Jay Haley

Sıradışı Terapi yazarı
Yazar
8.7/10
13 Kişi
62
Okunma
11
Beğeni
1.816
Görüntülenme

Hakkında

Jay Douglas Haley (19 Temmuz 1923 - 13 Şubat 2007) genel olarak kısa ve aile terapisinin ve stratejik modelinin kurucu figürlerinden biriydi. Jay Haley, 19 Temmuz 1923'te Wyoming'in Midwest kentinde dünyaya geldi. Kaliforniya'da büyüdü ve lisedenden sonra orduya katıldı. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra California'ya dönen, 1948'de mezun olduktan sonra tiyatro okuduğu Los Angeles (UCLA) üniversitesine katılmak üzere evine döndü. 1951'de University of California, Berkeley'den kütüphane bilim dalında bir başka lisans daha kazandı. Daha sonra, Stanford Üniversitesi'ne girdi ve iletişimi sağlayan bir master yaptı.
Tam adı:
Jay Douglas Haley
Unvan:
Amerikalı Eğitimci, Yazar
Doğum:
Midwest, Wyoming, ABD, 19 Temmuz 1923
Ölüm:
La Jolla, Kaliforniya, ABD, 13 Şubat 2007

Okurlar

11 okur beğendi.
62 okur okudu.
3 okur okuyor.
113 okur okuyacak.
2 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Erickson, transa geçirmek için ritüel biçimindeki yöntemi kullandığı gibi, "hipnoz” sözcügünün adını bile anmadan, yalnızca sohbet ederek transı başlatabiliyordu. Bir insan, bir başkasıyla konuşurken dahi hipnotize edebiliyor, seminer verirken özel bir sözcüğü kullanarak dinleyiciler arasındaki belirli bir insanı transa sokabiliyor; genellikle de çalıştığı insanlar hipnotize olduklarını ancak sonradan anlıyorlardı.
Mutsuz bir kişi nasıl değişebilir ve mutlu olabilir? Bu soruyu cevaplamaya çalışan dinsel kökenli açıklamalar, kişinin tanrıya inanması gerektiğini ve değişmenin tanrı inancından kaynaklandığını belirtir. Bu açıklamalarda, dinsel lider, kişinin tanrıya inanmasını kolaylaştırıcı bir kişi olarak kabul edilmiştir. «Rasyonel insan» anlayışı ve laiklik ilkesi benimsendikten sonra, bir kişinin değişebilmesi için· onun kendisini anlaması gerektiği belirtilmiştir. Terapiste de kişinin kendisinin ayırdına varmasını sağlayan bir kişi gözüyle bakılmıştır. Değişrnek isteyen bir kişiye, terapistin değişmeyi öğretebileceği düşünülmüştür.
Reklam
Ama görüyorsun, insanlar böyle. Ne zaman birini bir şeyden yoksun bırakmaya başlasan, onu kendilerine vermen için ısrar ederler.
Nehrin önünü kesmeye kalkarsa, nehir engelin üzerinden ve etrafından dolaşarak akmaya devam edecektir. Ancak nehrin gücünü kabul edip onu yeni bir yöne doğru çevirirse, nehrin gücü yeni bir kanal açacaktır.
Bir kişi bir başkasına bir şey yapması için bir yönerge verirse mutlaka bir paradoks doğmaz. Bir kişi bir başkasına, verdiği yönergeye uymaması için yönerge verirse bir paradoks doğar. Yönergeyi alan kişi bu yönergeye, ne uyabilir, ne de bu yönergeye uymadan edebilir. Aldığı yönergeye uyarsa uymamış; uymazsa, uymuş olur. Bu durumda bir paradoks doğmuştur: çünkü bir yönerge farklı bir sınıflama sistemindeki bir başka yönerge tarafından tutarsız bir şekilde nitelenmiştir.

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
368 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
14 günde okudu
“Konuşmanın engellenmesi, bir insanı konuşmak için cesaretlendirmenin bir yoludur.” Sıra dışı terapi yöntemleri ile hastalarını iyileştiren Erickson’un vakalarının anlatıldığı kitap, Erickson kadar efsanedir gerçekten... Hastalarına olan yaklaşımı, hastalarıyla kurduğu iletişim, verdiği güven, onları etkileme gücü inanılmaz... Hastalarının kişilik haklarına ve isteklerine saygı gösterip, teorik bilgiyi kendine özgü tekniği ile birleştirerek, bazen çok basit, bazen ise çok zor bir şekilde, hastalarını iyileştirme yöntemleri oldukça şaşırtıcıdır... Küçük değişikliklere izin vererek yol açtığı büyük değişmeler, hastanın davranışlarının yanında görünüp, hastalara özgürlük tanıması, aynı zamanda etkisi altına alması, farklı fikirlerle onların bakış açılarının değişmesine yön verip, çözüm bulması muhteşem... Her vaka birbirinden ilginç... Tedavi şekli hem ilginç, hem de oldukça eğlenceli... Sade güzel bir dille yazılmış psikolojiyi sevenlerin zevkle okuyacağı muhteşem bir kitap... İyi okumalar dilerim...
Sıradışı Terapi
Sıradışı TerapiJay Haley · Yol Yayınları · 201647 okunma
292 syf.
8/10 puan verdi
·
12 günde okudu
Psikoterapide iletişim ve ilişki, psikanaliz ve diğer teknikler açısından ele alınmış, evlilik terapisi, aile çatışmaları ve çözüm yolları üzerinde durulmuştur. Anlaşılır dili ile iyi bir kaynak kitap olduğunu düşünüyorum.
İletişim
İletişimJay Haley · Çarkkitapevi Yayınları · 198812 okunma