Jean Cormier

Jean Cormier

Yazar
8.4/10
50 Kişi
·
152
Okunma
·
2
Beğeni
·
691
Gösterim
Adı:
Jean Cormier
Unvan:
Yönetmen, Gazeteci, Yazar
Doğum:
Fransa, 25 Ocak 1943
Bask bölgesi kökenli olup, Rugby ve Che Guevara hakkında birçok kitap kaleme aldı.
Aynı evrende yaşamamalı cellatlar ve çocuklar; Ya ölmeli cellatlar ya da hiç doğmamalı çocuklar.
-Leyla ve Eylül..
"Savaş çağrımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımızı almak için başka eller uzanacaksa, ölüm nereden gelirse gelsin, hoş geldi, safa geldi."

Che Guevara
Bizim de ozanlarımız vardır Che Guevara
Sağ çıkmış güneşsiz taş odalarda
Yüreğiyle barışa, sevgiye yönelmiş
Çelik öfke bir yanı, bir yanı uysal mavi
Eğilmeden dimdik geçmiş, demir kapılardan
Bizim de yiğit insanlarımız vardır Che Guevara
...gerçek devrimciyi harekete geçirenin büyük bir aşk olduğunu söyleyebilirim. Bu nitelikten yoksun bir devrimci düşünülemez.
"Mezarıma yalnız bitmemiş bir şarkının pişmanlığını taşıyacağım"...
Pişmanlığa gerek yok Che, o şarkı bitmedi. Çünkü yüz milyonlar seninle beraber onu söylemeye devam ediyorlar.
144 syf.
·358 günde·7/10
Kitabı okuduğunuzda sizde devrim yapma istediği oluşmuyor yada herhangi bir eylem yapma istediği size sadece Che ile ilgili objektif, biyografik bilgiler sunuyor yani herhangi bir sol partinin yada farklı bir amacı olan kişilerin servis ettiği bir kitap değil. Che Guaveran'ın kim olduğunu kısa ve resimli bir şekilde bu kitaptan öğrenebilirsiniz.
430 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitap tam bir baş yapıt. Kitabı okurken sanki Che Guevara yanımda ve onunla birlikte amansız bir mücadelenin içindeyimiş gibi hissediyorsunuz .Kitapta Che Guevara hakkında herşey var olumlu olumsuz bütün yönleriyle ele alınmış. Silah arkadaşları olsun kendi olsun bir çok kişinin ağzından Che Guevarayı dinliyorsunuz. Kitabı büyük bir keyifle okudum. Hani sinemada bir fil izler sizi müthiş etkiler evde nete düşününce bir iki kez daha izlersiniz buda öyle cins bir kitap. Sıradan biyografi kitapları gibi sıkıcı değil. Tavsiye ederim okuyun.
272 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Saygı duyulası bir hayat.
Okurken bazen hüzün, bazen keder, bazen buruk bir mutluluk yaşadım. Zaten koskoca Che Guevara'nın hayatına yorum yapacak bir konumda değiliz bence. Özellikle yakalandığı son çatışmada
* 17 kişi ile yüzlerce askere karşı dururken. Grubu 3'e bölüp 7,6ve 4 kişilik 3 grup oluşturuyor. 7 kişilik grup askerleri karşılarken diğer iki grup da kaçmak için bir şansa sahip olacaklardı,. Yani plan böyleydi.
Ben kendisi önemli bir şahıs olduğu için kaçmak için uğraşacak olan iki gruptan birine katıldığını tahmin etmiştim fakat kendini arkadaşları için feda eden 7 kişilik gruba katılıp, orada çatışacak kadar yürekli bir insan olduğunu gördüm. Bu beni çok etkiledi gerçekten. O grupta bacağından yaralanıp tutuklanıyor ve sorgulanmak için götürüldüğü askeri karakolda, ne yazık ki infaz ediliyor.
Okumanızı tavsiye ediyorum.
Çok özel bir hayat hikayesi.
144 syf.
·138 günde·Beğendi·7/10
eğer che yi hayatını merak ediyorsunuz bu kitabı muhakkak okumalısınız. genç ernestonın comandante Che Guevara olma sürecini çok güzel anlatan bir kitap. kitabın en büyük eksiği küba devrimini biraz yüzeysel anlatması sanki.
144 syf.
Bu büyük yürekli adamı tanımak istiyorsanız, okuyabileceğiniz en iyi kitaplardan birisi bu. Kısaca, insan olmak üzerine harika bir hayat dersi veriyor.
144 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Öğretici olduğu kadar etkileyici bir deneyim. Sierra Maestra dağlarindan Bolivya'ya Mustafa Kemal'in Bandırmasından Castro'nun 'Granma'sına.
144 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Che Guevara için çok fazla şey yazmaya ya da söylemeye gerek yok. Çünkü O, yaşadığı süre içinde kendisini ezilen ulusların ve devrimci ilkelere gerçekten bağlı milyonlarca insanın mücadelesinde var oldu.

Jean Cormier, Che'nin 30. ölümyıldönümünde kaleme aldığı bu eserde, Che Guevara'nın çocukluğundan başlayarak, O'nun ilk gençlik çağında yaptığı küçük çaplı Latin Amerika seyahatindeki gözlemlerini; devrimci mücadeleye gönül vererek Küba, Kongo ve Bolivya'daki özgürlük savaşımını ve bu savaşta SSCB'nin Che'yi nasıl yalnız bıraktığını bizlere aktarıyor.

Che'yi tüm yönleriyle ele alan bu kitabı okudukça, Che'nin insan olmanın gereklerini yerine getirmek için ne kadar uğraştığına da tanık oluyoruz.
144 syf.
Devrimci duyguları harekete geçirmek için hikayeleştirilerek yazılan kitap,insanı etkilemenin en kolay yolu olan hikayecilik banel bir hal almış,canlı olayların baygın bir anlatımla sunulduğu kitap,sanırım editörün parası ödenmedi :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean Cormier
Unvan:
Yönetmen, Gazeteci, Yazar
Doğum:
Fransa, 25 Ocak 1943
Bask bölgesi kökenli olup, Rugby ve Che Guevara hakkında birçok kitap kaleme aldı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 152 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 74 okur okuyacak.