Che Guevara Devrim Yoldaşı

7,9/10  (18 Oy) · 
32 okunma  · 
16 beğeni  · 
692 gösterim
Che'nin Arjantin'den Bolivya'ya, izini sürmek için 150'den fazla fotoğraf. Silah arkadaşlarının arasında, aynı zamanda Castro'yla, Nâsır'la, Nehru'yla, Tito'yla, Ben Bella'yla, Kruşçev'le birlikte. İçinde yaşağıdı yüzyıla damgasını vuran bir adamın yaşamı. 25 Kasım 1956'da, geceyarısı, aşağı yukarı bir buçukta, Ernesto Guevara devrime katılır: Fidel Castro ve seksen iki adamla birlikte, Granma'ya biner. Yirmi sekiz yaşındadır, tıp okumuştur, Arjantinli'dir, yine de Küba için savaşacaktır: "hasta la victoria siempre". Ocak 1959'da, zafer kazanılmıştır ama şimdi yapılacak şey yalnızca Küba'da değil, dünya üstünde "İki, üç, daha fazla Vietnam yaratmak" gereken her yerde devrimin gerçekleştirilmesidir. Düşüncelerine bağlı bir uluslararasıcı olan Guevara Afrika topraklarında, Kongo'da bir devrim merkezi yaratmaya çalışır, ardından yeniden Güney Amerika'ya dönüp Bolivya'ya gider, umudu Küba destanını baştan yazmak ve bu kez tüm anakarayı kucaklamaktır. Guerillero heroico'nun serüveni 9 Ekim 1967'de, Bolivya dağlarındaki küçük bir köyde sona erecek, ama Che söylencesi de orada başlayacaktır. Deneyimli muhabir Jean Cormier onun izini adım adım sürüyor. (Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750824166
 • Orijinal Adı:
  Che Guevara: Compagnon de la Révolution
 • Çeviri:
  Orçun Türkay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Melih Karaman 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 358 günde · 7/10 puan

Kitabı okuduğunuzda sizde devrim yapma istediği oluşmuyor yada herhangi bir eylem yapma istediği size sadece Che ile ilgili objektif, biyografik bilgiler sunuyor yani herhangi bir sol partinin yada farklı bir amacı olan kişilerin servis ettiği bir kitap değil. Che Guaveran'ın kim olduğunu kısa ve resimli bir şekilde bu kitaptan öğrenebilirsiniz.

emembi 
20 May 2016 · Kitabı okudu · 138 günde · Beğendi · 7/10 puan

eğer che yi hayatını merak ediyorsunuz bu kitabı muhakkak okumalısınız. genç ernestonın comandante Che Guevara olma sürecini çok güzel anlatan bir kitap. kitabın en büyük eksiği küba devrimini biraz yüzeysel anlatması sanki.

Berkay Çıldır 
23 May 17:16 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Öğretici olduğu kadar etkileyici bir deneyim. Sierra Maestra dağlarindan Bolivya'ya Mustafa Kemal'in Bandırmasından Castro'nun 'Granma'sına.

Beşer 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu

Devrimci duyguları harekete geçirmek için hikayeleştirilerek yazılan kitap,insanı etkilemenin en kolay yolu olan hikayecilik banel bir hal almış,canlı olayların baygın bir anlatımla sunulduğu kitap,sanırım editörün parası ödenmedi :)

Bu büyük yürekli adamı tanımak istiyorsanız, okuyabileceğiniz en iyi kitaplardan birisi bu. Kısaca, insan olmak üzerine harika bir hayat dersi veriyor.

Kitaptan 3 Alıntı

Vipassana 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tıbbın ticaret haline getirilmesi kesinlikle önlenmelidir. Doktorların, kentlerle kırsal kesim arasında bu kadar eşitsiz dağılmış olmasını, ceplerini doldurmaktan başka bir şey düşünmeyen doktorların tıptan bu kadar uzaklaşmış olmasını kınıyorum.

Che Guevara, Jean CormierChe Guevara, Jean Cormier
Vipassana 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her genç komünistin görevi öncelikle insancıl olmaktır, insanın özüne, aslına en yakın olacak kadar insancıl olmak; çalışarak, öğrenerek, halkla ve dünyanın tüm halklarıyla sürekli yardımlaşma ve güç birliği içinde, insanın aslına, özüne ulaşmaktır; dünyanın herhangi bir köşesinde bir adam öldürüldüğünde içinde acı bir sezgi uyanacak kadar duyarlı olabilmek ve herhangi bir yerde yeni bir özgürlük bayrağı dalgalandığında çılgınca heyecanlanmaktır.

Che Guevara, Jean CormierChe Guevara, Jean Cormier
Vipassana 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğayı sadece yorumlamak yetmez, onu değiştirmek ve geliştirmek gerekir. İnsan, yaşadığı çevrenin tutsağı ya da aracı olmaktan kurtulmak, kendi kaderinin mimarı olmak zorundadır.

Che Guevara, Jean CormierChe Guevara, Jean Cormier