Jean Wahl

Jean Wahl

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
277
Gösterim
Adı:
Jean Wahl
Unvan:
Fransız Yazar ve Filozof
Doğum:
1888
Ölüm:
1974
Heidegger'in terimlerindeki ikianlamlılık beni hep şaşırtır. "Zum Tode Sein" deyimini bütünüyle Fransızca'ya aktarmak elimizden gelmiyor. Siz "ölüme yazgılı olmak" dediniz; bulunabilecek en iyi karşılıktı bu, ama ne dernek istediği yine de pek anlaşılmıyor. "Zum Tode Sein" acaba gerçekten "yazgısında ölümü taşımak" mı, yoksa "ölümün eline teslim edilmiş olmak"mı?
Durmadan varoluşçuluk konuşuluyor; oysa Heidegger ve sanırım Sartre, özellikle bundan kaçınmak ister. Çünkü, doğrusu aranırsa, üzerinde konuşulması değil, dingin bir köşede, tek başına düşünülmesi gereken sorunlar var karşımızda.
Durmadan geleceğimizden geçmişimize, tasalarımızdan anılarımıza, hayıflanmalarımıza, pişmanlıklanmıza gider geliriz. Heidegger'in "zamanın üçüncü eriyişi" adını verdiği şey, işte böyle sürekli geçmişle gelecek arasında gidip gelişimizdir. Kendi varlığımızın hem gerisinde hem ilersinde olduğumuz için, varoluşumuzla aynı anda varız.
"Neden olanaksızdır varlıkbilim? Çünkü varlıkbilim, varoluşu nesneleştiren bir bilgidir; burada, varlık fikri nesneleştirilmiştir, nesneleştirmeyse, varoluşun daha başından nesneleştirilmeye hapsedilmesi demektir. Varlıkbilimde, her türlü varlıkbilimde varoluşa yer yoktur. Nesneleştirilemeyeceğine göre, varoluşun kendisi de yoktur."
...bunalım deneyimi kendimizi yardımsız ve dayanaksız şu yeryüzüne bırakılmış duyumsamamıza yol açıyor. Nedenini bilmeden bu dünyada bırakılmışız. Varoluşçu dünya görüşünün ana düşüncelerinden biri budur: varoluşumuza bir gerekçe bulamadan varız, öz'süz varlıklarız; en tepesinde en yetkin varlığın, Tanrı'nın yer aldığı astlık-üstlük sıralanması yok artık. Hiçbir nedene dayanmadan yeryüzüne atılmış varlıklar görüyoruz yalnız; özler de, varlıklardaki yapılardan başka bir şey değil; nesnelerle araç gereçlerin özü araştırılabilir, ama var olan bireyin, insanın özü olamaz.
...kendimizi geleceğimize doğru aşarız. Hep kendimizin ilersindeyiz, tasarıyız, tasarıda kendi kendimizi tasarlarız. İnsan, olasılıklara yönelmiş bir varlıktır, var olan, ilerde de var olacaktır. Bu açıdan, varoluş zamanının gelecek zaman olduğunu söyleyebiliriz; Heidegger'in "anlayış" dediği şey, hep gelecekle ilgilidir. Bu yüzden, sürekli kaygı duyarız, tepeden tırnağa kaygıyız; çünkü hep gelecek bir şey için çırpınırız. Varolurken kavradığımız kadarıyla varlık, kaygıdır, geçiciliktir.
İnsan şu ölümlü, kaygı verici dünyada varolur;kendini geçiçiliğine bakarak değerlendirir derseniz Heidegger'cı olduğunuz anlaşılır. İnsan, 'kendi içinde varlık' ile 'kendisi için varlık' ı bağdaştırmaya çalışır derseniz de Sartre varoluşunu benimsemiş olursunuz.
Kierkegaard'ın dünya görüşü varlıksal (existentiel) dır, Heidegger felsefesiyse varoluşsaldır, insan varoluşunun genel özellikleriyle ilgilenir.
"Bilgi ile uğraşmaktan varolmayı unuttuk," der; Kierkegaard'ın başdüşmanı, düzen getirendir, öğretmendir. Bilginin kavrayamayacağı şeyler vardır evrende; daha sonraki tanımıyla, var olan birey, kendine dönüşendir; kendi var oluşuyla, yazgısıyla ilişkisi sonsuza dek sürendir.
Kierkegaard, kaygıyı bizi kamçılayan olasılıklar dizisi diye tanımlamıştı, baş dönmesine benzetmişti. Heidegger'se kaygıyı, bizi göreli hiçlikler ya da varolmama (non-etre) ile değil, düpedüz hiçlikle yüz yüze getiren deneyim diye tanımlar; var olan her şeyin silinip gittiği kaygıda her şeyi ortadan kaldırabilecek hiçlik'i duyumsarız.
82 syf.
·Puan vermedi
beğenmedim. kitap üç kısımdan oluşuyor ilk kısmı filozofların tarihiydi iyiydi. ikinci kısım tartışma kismiydi ve garipti. üçüncü kısmı hiç anlamadım Kafka ile ilgili garip bi kısımdı. önermem kimseye

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean Wahl
Unvan:
Fransız Yazar ve Filozof
Doğum:
1888
Ölüm:
1974

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.