Giriş Yap

Jennifer Mathieu

Yazar
7.2
349 Kişi
Unvan
Yazar, Öğretmen
Yaşamı
Yazar kendisini "genç-yetişkinler için romanlar yazan bir İngilizce öğretmeni, yazar, eş ve anne" olarak tanımlamaktadır.

İncelemeler

Tümünü Gör
264 syf.
·
2 günde
Insanlarin yargısız infaz yapması, karşıdaki insanın ne yaptığını bilip etmeden dedikodu çıkarması ve üstüne üstlük biri bin yapmaları  ciddi anlamda beni sinir eden bir haraket. Ve bu kitapta bu var kızlar sanki kendileri alice'in yaptığını yapmamış gibi davranmaları erkeklerinse sanki sütten çıkmış ak kaşık gibi davranmaları sinirimi bozdu. Alice kimsenin inanması yanından destek olacak birinin olmaması ne diyeceğimi bilemiyorum. Alice resmen günah keçisi olarak seçildi bir şey olduğu zaman yapmasa bile yaptı denildi. Son olarak bir insanın hayatını mahvetmek ne kolay bir mesaj, bir söz, bir tavır hayatın alt üst olmasına yetiyor. Bu kitapta bunu görüyorsunuz. Kitapta sevmedigim bir diğer şeyse sürekli aynı şeyleri tekrar etmiş yazar. Anladık alice olaylarını sonradan olayların gelişini açıklamayı biraz arkada bırakmış zaten suç atıldığı için sinirliydim bir de sürekli karşıma çıkınca delirme aşamasına geldim. Bir de Alice ağzından okumayı isterdim kitabın karakteri olmasına rağmen sona koymuş bir iki bölüm onun ağzından okumak isterdim ne yalan söyleyeyim. Ayrıca Alice'in suçsuzluğunun da kanıtlanılmasını isterdim. Kurt ve Alice dışında bütün karakterlerden nefret ettim.
Reklam
264 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
İnsanlar bir günde adi ve zalim olmuyorlar...
Roman Alice Franklin adında okulda popüler olan bir kızın okulda başlayan dedikodular ve iftiralarla değişen hayatı anlatılıyor. Böyle anlatınca sıkıcı bir roman gibi duruyor değil mi? Dürüst olmak gerekirse bende romanın ilk çeyreğinde bunun sıradan bir lise romanı olduğunu hatta okuduğuma pişman olacağımı düşünmüştüm ama okudukça acı gerçekler beni derinden sarstı. Alice deyimiyle 《İnsanlar bir günde adi ve zalim olmuyorlar. Bu, insan doğasında yok. Ancak onlara yeterince zaman verirseniz sonunda dünyanın en kalp kırıcı şeylerini yaparlar.》 Aynen de böyle. Alice'n arkadaşları ya da onun deyimiyle arkadaş sandığı kişilerin ve sadece onlarda değil Healy'deki herkesin bir kişinin hayatı söz konusu olduğunu düşünmeden kendi çıkarları için ne kadar kolay yalan söylediği ve bunu kabullendiği çok acıydı. Her şey  Brandon'ın (okulun yıldızı) Elaine'in partisinde Alice'in kendisiyle ve Tommy'le birlikte olduğunu söylemesiyle başlıyor. Ondan sonra her şey bir donimo taşı gibi peş peşe. 《Ama yavaş yavaş olmak zorundaydı. İnsanlar alışabil­sinler diye. Bana bok gibi davranmak kolay olsun diye. Lise birden beri en yakın arkadaşım beni bırakıp herkese kürtaj olduğumu söyleyebilsin diye. Bir sürtük tuvaletle­ri olsun ve yazdıklarından keyif alabilsinler diye. Onların gözünde insandan aşağı bir şeye dönüşebile­yim diye.》 Brandon, Elaina, Josh ve diğerleri hepsine kızdım ama içlerinden biri Alice en yakın arkadaşı Kelsie, onu boğabilirdim. Hem her şeyi yapma nedeni hem de Alice attığı o büyük kürtaj iftirası yüzünden. Yine de bunu söylediğim için biraz iki yüzlü gibi durabilirim ama bir kızım olursa onun için yapacağını söylediği yerleri okurken gözlerim dolmadı dersem yalan olur. O kısmı alıntılara ekliyorum. Ve tabiki KURT MORELLİ. Sen bir efsanesin. Romanın IQ 540 olan beyaz prensi. Alice'nin yanında oluşu ona yaklaşımı ve onu tabir etme şekli harikaydı. 《Alice Franklin, Healy'nin en güzel kızı tam karşımdaydı. Yüzüne bakamıyordum. Aşırı güzeldi. O kusursuzluğun ta kendisi. O sakızlı şekerden de tat­lı. O her şey.》 Ve ALİCE. Her ne kadar başlarda biraz gıcık bir tip olsada onun deyimiyle 《Ben bir azize değilim biliyor­sun, değil mi? Geçmişte aptalca, berbat şeyler yapmışlığım var.》 Ama Alice kesinlikle çok güçlü bir karakterdi. Başına gelen her şeye rağmen var olmaya devam etti. Kurt'undeyimiyle; 《Ve hayatında arkadaşım demiş olduğu herkes tarafından mutlak ve kesin bir şekilde dışlanmış olmasına, âdeta yaşadığı yerde sürgün edilmiş olmasına karşın yoluna devam eden ve hâlâ her gün okula gelmeyi başaran gerçek Alice'ten... O Alice'ten. Ondan hoşlanıyordum.》 Bende bu Alice'den hoşlanıyorum. Biraz küfürlü bulmakla birlikte beni bariz rahatsız eden bir şey yoktu galiba. Neyse yazacak çok şey var ama sığmıyor. Kısaca okuyun. Bence hayatınıza güzel bir bakış açısı katacak. OXOX
·
1 yorumun tümünü gör
296 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu kitabı gerçekten çok sevdim. İlk defa içinde bu kadar Feministlik barındıran bir kitap okudum. Bence konuyu çok güzel ele almıştı. Feministliği çok kişi "erkek düşmanlığı" olarak görüyor maalesef ve bu kitapta bunun böyle olmadığını, zorba erkeklere ve ataerkil düşüncedeki insanlara karşı olan başkaldırıyı anlatıyor. Çoğu zaman kadınlara karşı yapılan bir şey de sessiz kalan birçok hemcinsimiz var maalesef. Ya da korktuğu için sesini çıkarmayan birçok kadın. Kitapta da resmen ataerkillik bağıran bir lise var karşımızda. Erkeklere hiçbir şey yapılmazken kızların kıyafetlerinden tutun ki bunun sebebi "erkeklerin dikkatini çekip ilgilerini dağıttıkları" için kıyafetlerini düzgün giymeleri için baskı, söz sahibi olmamaları, erkeklerin rahatça onlara taciz yönelikli hareket yapmalarına rağmen okul yönetiminin bunu asla umursamaması gibi konular yer alıyordu. Baş karakterimiz Vivian buna daha fazla dayanamayarak Dişli Kızlar hareketini başlatıyor ve olaylar gelişiyor. Kitabın sonlarına doğru gözlerim doldu gerçekten. Tüm kızların haklarını savunmak için okuldan atılmak pahasına baş kaldırması harikaydı. Birbirlerine destek olmaları, arka çıkmaları çok çok güzeldi. Günümüzde de her kadının böyle olması gerek bence. Farkındalık açısından okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ve verdiğim 10 puanı sonuna kadar hak ediyor. Sizde bu güçlü kızların hikayesine bir şans verip bu başkaldıraya ortak olmak için kesinlikle okuyun. DİŞLİ KIZLAR KARŞI KOYAR!
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42