Jennifer Mathieu

Jennifer Mathieu

Yazar
7.0/10
69 Kişi
·
150
Okunma
·
1
Beğeni
·
493
Gösterim
İnsanlar bir günde adi ve zalim olmuyorlar.Bu,insan doğasında yok. Ancak onlara yeterince zaman verirseniz sonunda dünyanın en kalp kırıcı şeylerini yaparlar.
Sanırım insanların, ne bileyim... hâlâ bir arada olduğumuzu hissetmelerini sağlayacak bir şeylere ihtiyaçları vardı.
Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını fark edince insan, yaşamadığı geleceğin dahi pişmanlığını duyuyor.
"Selam Kurt"dedi ve her ne kadar anatomik olarak imkansız olduğunu bilsem de kalbim bir anlığına yerinden çıkıp karnıma kadar düştü ve sonra göğsüme döndü.
259 syf.
·3 günde·6/10
Okurken beni bir hayli rahatsız etti Alice Hakkındaki Gerçek. Kitabı sevdim de diyemiyorum sevmedim de. Tam olarak nasıl yorum yapacağımı da bilmiyorum.

Hiç duymadığınız bir olay ya da mükemmel bir dil söz konusu değil aslında. Çok bilinen bir meselenin, olabilecek en basit dillerden biriyle, bir o kadar da yüzeysel bir şekilde işlenişi üzerine kitap. Alice, "adı çıkmış" bir lise üç öğrencisi. Yaşadığı kasabada neredeyse herkesin onun hakkında bir fikri, ona hitap edecek bir etiketi var. Öğretmenlerden tutun da yaşlı başlı kilise cemaatine kadar. Kimse esas olayın ne olduğunu bilmiyor, işin komiği sormuyor yahut merak etmiyor. Tek yaptıkları konuşmak. Ne kadar da masum bir iş değil mi?

Kitabı bir parça sevdiysem bunun tek sebebi gerçekçi olduğunu düşünmemdir. İnsanlar gerçekten de bunu yapıyor, hep de yapacak gibiler. Başkaları hakkında zanda bulunur, bunu dile getirir, mübalağa yapar ve çok masum gördükleri şekilde yalnızca konuşurlar. Korkunç bir hale getirdiğimiz, korkunç bir dünyada yaşayan, -bazen- korkunç insanlar olduğumuzu hatırlattı bana.

Teknik olarak baktığımızda ise çok yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Olayın yetişkinler tarafından nasıl bu kadar sığ bir şekilde algılandığını, nasıl kızın annesi ve öğretmenleri de dahil kimsenin bu duruma ses etmediğini, nasıl koca kasabada bir kişi hariç kimsenin insanlığını koruyamadığını hala anlayabilmiş değilim. Bu kısmın temellendirilmesi gerekirdi ve detaya ihtiyacı vardı.

Sonuç kısmı da ne yazık ki olmamıştı. Sanki yazar sadece insanların nasıl bencilce iftira edebildiğini yazıp bırakmak istemiş. Final falan yoktu benim gözümde. Vasat bile diyemiyorum. Her şey öylece havada kaldı, hiçbir şey düzelmenin kıyısına bile gelmedi. Dan diye de bitti.

Toparlamam gerekirse kitabın bana hatırlattığı birkaç noktayı sevdim diyebilirim ama bu kadar eksikken tavsiye etmiyorum. Kitaplığımda yer ayırmadığım bir kitabı okuyun demek bana saçma geliyor. :)
264 syf.
·Puan vermedi
Her şeyin göründüğü ya da duyulduğu gibi olmadığını anlatan bir başka kitap.
Alice Hakkındaki Gerçek, bence acımasızca yazılmış ve içinde bolca acımasız karakter bulunduran bir kitap.

Elaine Odea'nın partisinde yaşananlar, Alice Franklin'in adının çıkmasına neden olur. Alice hakkındaki söylentiler bir hayli hızlı yayılır. Herkes; doğru olup olmadığını bilmeden, sorgulamadan başkasından duyduğu bir bilgiyi mutlak doğru olarak kabul edip etrafa yayar, acımasızca şeyler yapar...
Gerçekten çevreye ve insanlara olan bakış açınızı olumlu anlamda değiştirebilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu kitap, birini yargılamadan önce iki kez düşünmenize sebep olacak olaylar içeriyor.

Beni etkileyen, güzel bir kitaptı ama bence yazar sonunu yapamamış. Keşke olaylar kesin bir sonuca ulaşsaydı.
Yine de gözünüzü dört açmanızı ve her şeyin göründüğü ya da duyulduğu gibi olmadığını haykıran, etkileyici ve güzel bir kitap oldu benim için.
264 syf.
·7/10
Bu kitapta olay 4-5 farklı kişinin görüşlerinden anlatılıyor ve ben her zaman bu anlatım tarzını daha çok beğeniyorum. Sadece bir kişinin görüşlerine dayanarak olayı yargılamıyorsunuz. Bu kitapta yaşananların sebebi ise bir dedikodu. Ölmek İçin 13 Sebep kitabını okuyanlar bilir,neredeyse aynı konu üzerine durulmuş. Sonra bu küçük(!) dedikodu çığ gibi büyüyüp daha kötü şeylerin yaşanmasına sebep olmuş. Dedikodular,popülerlik,kendini beğendirme çabası,kıskançlık ve rekabet...Kısacası tam bir lise romanı. Aslında bu yaş kesimini güzel yansıttığını düşünüyorum ama yinede kitapta çok fazla argo vardı. Ama ders verici bir yanıda var tabi ki. Zaten bu yönünden dolayı ben beğenenler takımındayım. Ben her bir karakteri bir şeylerler özleştirdim. Mesela;Elaine kibir,Kurt merhamet,Brandon şımarıklık,Josh bencillik,Kelsie korkaklık gibi..Farklı bir açıdan bakmaya çalıştım ve bu şekilde daha çok keyif aldım. Her ne kadar hepsi aynı olayın perde arkasında bahsetsede yinede eksik bir şeyler var gibiydi.Kitabın sonunda esas kızımız olan Alice'in her şeyi açıklayacağını düşünmüştüm ama ondan önce herkes bir şekilde suçunu itiraf etti. Saçma sapan bir şımarıklığın sonucunda neler olabileceğini ,insanların kendini kurtarmak için nasıl diğerlerini yok saydığını,bir zamanlar dostunuz olan insanların kötü zamanınızda size nasıl sırt çevirdiğini ama en önemlisi o kötü gününüzde hiç ummadığınız bir insanın size yardımı dokunacağını güzel bir şekilde anlatmış. Kitabı uzatmadan güzel bir şekilde sonlandırmış yazar. Zaten daha uzun olsaydı bir şekilde konu amacından sapar ve sıkıcı olurdu.
264 syf.
·10/10
Bu kitap beklediğmden güzeldi. Başları fazla ilgimi çekmedi.Okudukça kitap akıcı ve merakımı uyandırmaya başladı ve en sonunda hiç beklemediğim bir son ile bitti. Tavsiye ederim .

Lise döneminde ölen bir çocuğun olayını anlatıyor.Arkadaşlıkları sorgulayan bir kitap
264 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çok fazla kitap da denk gelmeyeceğimiz bir şekil de hikaye 4 farklı kişinin dilinden aksettiriliyor. Kitap da 4 kişi tarafından dile getirilen Alice'in yaşadıkları ve kendisine yapılan eziyetler zorbalıklar. Ama yapılanlar gerçekten de çok zalimane şeylerdi. Kitap çok akıcı bir kitap. Bitirmeden elimden bırakamadım. 260 Sayfa olmasına rağmen bölüm geçişlerinde de sayfa boşlukları olduğundan dolayı tek lokmalık bir kitap :D Okumanızı tavsiye ederim.  
264 syf.
·8/10
Hepinize merhabalar. Bugün çok severek okuduğum bir kitabın yorumu ile karşınızdayım. Alice hakkındaki gerçek. Kitap bana göre tam bitmemiş olsada çok severek okudum. Bence daha farklı bir sonla bitebilirdi.
Kitapla ilgili birkaç yorum okumuştum. Kitabı birçok kişi pek sevmemiş. Ben çok severek okudum. Kitap genellikle 9.90 indiriminde oluyor. Ben kitabın kapağı için almıştım. Gerçekten çok güzel bir kapak tasarımı var. Ve fiyatıda uygun olduğu için kitabı aldım.

Kitap dört kişinin ağzından anlatılıyor. Kitapta, Alice okulun popüler kızlarından biriydi. Bir parti olur ve Alice orada bir şey yapar ya da herkes yaptığını düşünüp uydurma dedikodular yapar. Ve bu parti gününden sonra Alice artık okulun popüler kızı değildir. Herkes onun dedikodusunu yapıp onun bir sürtük olduğunu söyler. En yakın arkadaşı onun yanında olmaz. Alice'in bu süreç boyunca yanında bir kişi olur. Bu kitapta size gerçek dostluğun ne olduğunu anlatıyor. .

Kitabın sonu dışında gerçekten çok sevdim. Çok güzel bir konu üzerinde duruluyor. Kitap akıcı ve anlaşılır bir dili var. Kitabın bu kadar çok sevmeyeni olmasını anlamadım ama ben çok beğendim.

''İnsanlar bir günde adi ve zalim olmuyorlar. Bu, insanın doğasında yok. Ancak onlara yeterince zaman verirseniz sonunda dünyanın en kalp kırıcı şeylerini yaparlar. ''
264 syf.
·6/10
Kitap çok hızlı ilerlese de sonu çok saçma bitti. Hiçbir şey olmaması canımı sıktı. Alice kendini açıklayabilirdi. Pek beğenmedim bu kitabı. Açıkçası okumazsanız pek bir şey kaybetmezsiniz.
264 syf.
·3 günde·8/10
Kısa bir kitap ama insan ruhunun hem çirkinliğini hem güzelliğini yansıttığını düşünüyorum. Sizi irite edecek ama arada yüzünüze tebessümü de konduracaktır. Aldığıma değdi. Üstelik cildi de çok şeker.
264 syf.
·8/10
Bu aralar çok hızlı kitap okuduğumdan mıdır , kitabın güzelliğinden midir bilemem 2 günde bitirdim . Yazarın anlatımı akıcı ve kolay anlaşılırdı ama 4 karakter ağzından anlatılması bende biraz karmaşa yarattı . Partide yaşanan gizemler , Alice hakkındaki sırlar ... Hepsini öğreniyoruz kitapta . Keşke daha uzun ve açıklayıcı olsaydı diye düşünüyorum ama su gibi aktı diyebilirim . Kapağı ve cildi (kısaca baskısı) çok kaliteli olmuş . Merakla ve zevkle okudum , tavsiye de ederim .
264 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Ne çok nefret ettim ne de bayıldım.Orta bir kitaptı ve hislerim olumlu yönde.İnsanların ne kadar zalim ve acımasız olduğunu okudukça içim daraldı.O kadar mı vahim durum diye düşünmeden edemedim.İçim acıdı ve üzüldüm.
Akıcı bir kitaptı ve su gibi bitti.Farklı kişilerin bakış açısından görmemiz de gayet güzel ve anlaşılır yapmış kitabı.
Herkesin seveceğinden emin değilim ve belli bir yaş üstünde olmanız gerektiği kanısındayım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jennifer Mathieu
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 150 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.