1000Kitap Logosu
Joel Spring
Joel Spring
Joel Spring

Joel Spring

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
42 Kişi
133
Okunma
9
Beğeni
776
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
San Diego, ABD, 1940
Yaşamı
1940’larda San Diego’da doğan ve Kızılderili bir aileden gelen Joel Spring, Cleveland, Case Western Reserve Üniversitesi’nde pedagoji profesörüdür. Temel ilgi alanları eğitim tarihi, küreselleşme ve eğitim, çokkültürlü eğitim, Yerli Amerikan kültürü, eğitim politikaları ve insan hakları eğitimidir. Education and the Rise of the Corporate State (1972), adlı kitap dahil eğitim konusunda yirminin üzerinde kitabın yazarıdır. Değişik eğitsel ve radikal dergiler için çok sayıda makale yazmıştır. Yakın zamanda yayımlanan eserleri şunlardır: Pedagogies of Globalization: The Rise of the Educational Security State (2006); A New Paradigm for Global School Systems: Education for a Long and Happy Life (2007); Globalization of Eduation: an Introdaction (2008).
deadpinocchioo
Özgür Eğitim'i inceledi.
156 syf.
·
37 günde
·
9/10 puan
Godwin'den Freud'a, İllich'ten Marx'a eğitim alanında çalışmalar yapmış birçok kişinin düşüncelerini bir arada görebileceğiniz bir kitap. Joel Spring, bu kişilerin eğitim hakkındaki dediklerini, yaptıklarını ve yazdıklarını inceliyor ve ne anlatmaya çalıştıklarını, eğitimin sorunlarını, çözümlerinin nasıl olacağını bu yazılardan yola çıkarak açıklıyor. İnce bir kitap olmasına rağmen okuması oldukça zor. Bir sayfayı okuyup geçemiyorsunuz; anlamanız ve sindirmeniz gerekiyor. Zor ancak tüm eğitimcilerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Farklı bakış açıları kazandıran önemli bir kitap.
Özgür Eğitim
8.3/10
· 133 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Numan Kaçak
Özgür Eğitim'i inceledi.
144 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Öğretmen arkadaşlarımın kesinlikle okuması gereken bir kitap
Eğitim sistemininde yapılan yanlışlıklardan kaynaklanan sorunlardan bahsediyor. Mesela Sınıf Yönetimi dersinde Eğitim Fakültelerinin sorunları nedir diye soran bir hocama Fen Edebiyat mezunu formasyonu olmayan hocaların formasyon derslerine girmesi demiştim kitapta yazdığı gibi. Hocamızda Fen Edebiyat mezunu formasyonu olmadığı için bunu da dile getirdiğim için bana 45 diğerlerine 100 verdi. Bana da bırakıp uğraşmamak için 45 verdi
Özgür Eğitim
8.3/10
· 133 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
25
Deniz Celik
Özgür Eğitim'i inceledi.
124 syf.
·
Puan vermedi
Eğitimin toplumsal yaşamı dizayn etme noktasındaki rolünü irdeleyen spring;Godwin, Feire, Neil gibi radikal eğitim teorisyenlerinin fikirlerini analiz etmiştir. Modern okulu özgür bireyler değil sanayi toplumu için işçiler ve köleler yetiştiren soğuk ve soluk duvarlar olarak tanımlamıştır. Toplumsal eşitsizliği yeniden üreten eğitim sistemi, aile gibi kurumlar üzerinden bunu gerçekleştirirken erken çocukluk eğitimi, cinsel kimlik eğitimi vb kavramlar üzerinden irrasyonel köleler yetiştirdiğini vurguluyor. Bir üst yapı kurumu olarak eğitim özgür iradeye ve düşünceye vurulmuş bir pranga olarak hayatımızda yer ediniyor. Kısacası eğitimin kurumsallşıp tekelleşmesine karşı çıkıp otorite ve meşrutiyet sorunu olmaktan çıkarıp halkın istek ve ihtiyaçlarına göre şekillenmesini savunuyor.
Özgür Eğitim
8.3/10
· 133 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5