Özgür Eğitim

9,0/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
7 beğeni  · 
587 gösterim
Bir bireyin eylemlerine, kaçışı olmayan, içselleşmiş bir otorite kılavuzluk ediyorsa politik özgürlüğün çok az anlamı vardır" diyen yazar bu kitabında "içselleşmiş otoriteyi" oluşturan mekanizmalardan biri olan eğitimi ele alıyor.Spring -esas olarak- iki eğitim modelinin varlığından söz ediyor: İlki düzen, plan ve yüksek verimlilik aracılığıyla toplumsal ilerleme arayan teknolojik ve rasyonalist model. Bu modele göre "toplum, verimli işleyiş hedefine sahip bir makine olarak görülür. İnsanlar, değerleri toplumsal makinenin pürüzsüz işleyişine katkılarıyla belirlenen 'insani kaynaklar' haline gelirler. Bu modelde çocuğa üzerinde çalışılacak ve toplumun iyiliği için biçimlendirilecek bir nesne olarak yaklaşılır." Bu modelin eğitim aracı olan okula IIIich "iktidarın fahişesi" diyor. Bu modeli benimseyen psikolog, hırsızlık yapan yoksul insanlarla karşılaştığında "çalma alışkanlıklarının nasıl sona erdirileceği" sorusunu araştıracaktır."Spring'in kitabı benzersiz bir çalışma(...) Bu işi yalın dille ve yetkili bir tarihçinin basiretliliği ile yapan, bildiğim tek okunabilir kitap. Çağdaş eğitimle ilgilenenler bu kitabı okumamazlık edemezler."

-Ivan Illich-
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789755391250
 • Orijinal Adı:
  A Primer of Libertarian Education
 • Çeviri:
  Ayşen Ekmekçi
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bakhtiyar Aliyev 
11 Şub 16:54 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap çok değerli bir kitap ve her eğitimcinin okuması gereken bir kitaptır. Bu eserde yazar, dünyaca ünlü eğitimcilerden Paulo Freire, İvan İllich, A. S. Neill ve Francisco Ferrer gibi eğitimcilerin fikirlerine yer vermiştir.
Kitabın ana konusu ise özgür eğitim, insanların kendi kendine sahip olması, bilinçlerinin gelişmesi gibi konulardır.
İçerisinde, kültürümüze ters fikirler olsa da, farklı fikirler edinebilmek bakımından okunması gereken kitaplardandır.

Kitaptan 38 Alıntı

Okul eğitiminin radikal eleştirisi
Devlet okulu sistemi varolan toplumsal sistemin bütün adaletsizlik ve eşitsizlikleri ile birlikte sürdürülmesine yarayan güçlü bir araçtır... ve varolan düzenlemeyi bozacak her türlü şeyin devlet okullarını denetim altında tutanlar tarafından sakıncalı görülmesi gayet doğaldır.

Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 20)Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 20)

İnsanlar yurttaşlar haline geldiklerinde ve devlet için yaşadıklarında devlet bütün eylemleri kutsayabilirdi. "Devletin refahı amacına yönelikse, savaş kutsal bir araçtır; adalet Devlet'in amacı olursa, insan öldürmek kutsal bir araçtır ve kutsal idam adıyla anılır; kutsal Devlet kendisine yararı dokunabilecek her şeyi kutsar."

Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 44 - Ayrıntı Yayınları)Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 44 - Ayrıntı Yayınları)

Devlet bir toplumdaki hâkim seçkinler için bir iktidar aracıydı. Seçkinler devlet aracılığıyla öldürdüklerinde bu adaletti. Bir yurttaş öç almak için öldürdüğünde ise bu suçtu. Bu durum ancak insanlara devlet kavramına inanmaları öğretildiğinde varolabilirdi. Tıpkı kilisenin Tanrı için ahlak öğretmesi gibi, okullar devlet için yurttaşlık öğretiyordu.

Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 44 - Ayrıntı Yayınları)Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 44 - Ayrıntı Yayınları)

Okul eğitiminin radikal eleştirisi
Ulusal bir hükümetin denetimi altındaki devlet okulu eğitiminin, uyguladığı eğitim sistemi aracılığı ile kaçınılmaz olarak hükümetin buyruklarına körü körüne boyun eğecek, kişisel çıkarlarına ters düştüğünde ve akıldışı olduğunda bile hükümetin otoritesini destekleyecek ve "doğru ya da yanlış olsa da benim ülkem " türünden milliyetçi bir görüşü benimseyecek vatandaşlar üretmeye yönelik girişimlere yol açtığı, vurgulanan görüşlerden biriydi.

Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 13)Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 13)

...toplumun baskıcı koşulları değiştirilmeden ezilenlerin bilinci değiştirilir.

Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 65)Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 65)
tabula rasa 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanileşmiş bir dünyanın karşıtı, Freire'nin deyişiyle insani olmaktan çıkarılmış bir dünya, kendi kendinin farkında olunmayan, varoluşu belirleyen toplumsal güçlerin bilincinde olunmayan bir dünyadır. Bu bilinç olmayınca insanlar tarihin akışı içinde eyleyen olamazlar, sadece tarihin etki ettiği şeyler olurlar. Bu ezilme durumuna Freire sessizlik kültürü der. Sessizlik kültürü basit cehaletin ürünü olabileceği gibi eğitimin de ürünü olabilir.

Özgür Eğitim, Joel SpringÖzgür Eğitim, Joel Spring

Bilincin gelişmesi
Bilinç ve yaşam etkinliği, maddi koşullarla belirlenirken kendi bilincine sahip olmayan, yaşam etkinliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kişi tamamen toplumsal güçler tarafından güdülür.

Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 62)Özgür Eğitim, Joel Spring (Sayfa 62)
tabula rasa 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toplumsal konum, okul eğitimi aracılığıyla başarı ve başarısızlık olarak tercüme edilir.

Özgür Eğitim, Joel SpringÖzgür Eğitim, Joel Spring
4 /