Johan Cruyff

Johan CruyffBenim Oyunum yazarı
Yazar
8.6/10
71 Kişi
271
Okunma
6
Beğeni
4.352
Görüntülenme

Hakkında

Hendrik Johannes Cruijff, veya Johan Cruyff veya Johan Cruijff, Hollandalı eski futbolcu, teknik direktör.
Tam adı:
Hendrik Johannes Cruijff
Unvan:
Futbolcu
Doğum:
25 Nisan 1947
Ölüm:
24 Mart 2016

Okurlar

6 okur beğendi.
271 okur okudu.
13 okur okuyor.
101 okur okuyacak.
3 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
-Total futbol, sadece kendileri için değil, takım için de oynayabilenlerin başarabileceği bir şeydi. On futbolcu, topu ayağına alanın ne yaptığını sürekli bilmeli ve ne yapacağını tahmin edebilmeliydi.
Bana sürekli, eğitimimi tamamlamakla hata yaptığım söylenirdi, ama hayat bana, herhangi bir kitaptan öğrenebileceğimden fazlasını öğretti.
Sayfa 249Kitabı okudu
Reklam
-Profesyonel futbol oynayacaksanız o yüzde yüz, her seferinde yeni üçgenlerin belirmesi ve topu ayağına alanın daima iki pas seçeneğinin bulunması yüzünden can alıcıdır. Ancak pası verecek kişinin seçimini belirleyen, üçüncü kişidir. Bu noktada topun nereye gideceğini, topu ayağına alanın değil, topsuz oyuncuların belirlediğinin altını çizmek istiyorum. Pasın hedefini, topsuz oyuncuların koşuları belirler. Sahada hareketsiz duran oyuncular gördüğümde çıldırmamın sebebi budur. Nazarımda öyle oynamak söz konusu bile edilemez. Top ele geçirildiğinde on bir oyuncu birden hareket halinde, mesafelere ince ayar yapmakla meşgul olmalıdır. Mesele ne kadar koşulduğu değil, nereye koşulduğudur. Sürekli üçgenler yaratmak, top dolaşımının müdahale görmemesi demektir.
Sayfa 119Kitabı okudu
"Bazı kimseler kendilerini dokunulmaz görmeye başlamıştı."
Sayfa 130 - DomingoKitabı okudu
Maalesef eşyanın tabiatı gereği zirveden sonrası yokuş aşağıydı.
'Futbol basit bir oyundur. Zor olan onu basit oynamaktır. -
Johan Cruyff
Johan Cruyff
Reklam

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
304 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
123 günde okudu
Virtüöz
Yaşadığınız süre boyunca bir spora ne kadar etkiniz olabilir, neleri değiştirebilirsiniz? Belki de bu sorunun en net cevabını 1947 yılında Amsterdam'da küçük bir evde doğan Yahudi bir ailenin çocuğu veriyor. Yaptıklarıyla futbola total futbolu kazandıran bu adam aktif futbolu bıraktıktan sonraki dönemde de Barcelona'ya çoğu yıldızın yetiştiği akademiyi, Ajax'a adıyla anılacak olan stadyumu (Amasterdam Arena olarak bilinse de asıl adı Johan Cruijff ArenA şeklindedir) ve Dünya'ya da Cruyff vakfını kazandırıyor. Tarihin en büyük futbolcularından gösterilen Cruyff'un kendi elinden çıkan bu kitap alelade bir sporcu biyografisinden ziyade kişisel gelişim kitabı gibi. Çünkü Cruyff kitabından kendini nasıl yetiştirdiğini anlatmakla kalmıyor aynı zamanda sorunlarla nasıl başa çıktığını, beklentilerinin aksi durumlara nasıl hazırlıklı olduğunu detaylıca ele alıyor. Cruyff'un doğumuyla başlayan kitap futbolu bıraktıktan sonraki yaşantısı ve oğlu Jordi Cruyff'un babasının cenaze töreninde yaptığı konuşmayla sona eriyor.
Benim Oyunum
Benim OyunumJohan Cruyff · Domingo Yayınevi · 2017271 okunma
304 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Spor, özellikle de futbol konusunda biyografi ve otobiyografileri çok severim. Hem tanıdığımız isimlere daha yakın olabileceğimiz kapıları açarlar hem de sporu ve futbolu geliştirecek fikirleriyle kafamızdaki büyük ışıkları yakarlar. Bu anlamda Johan Cruyff'un biyografik eseri "Benim Oyunum", futbol alanında okuduğum en iyi
Benim Oyunum
Benim OyunumJohan Cruyff · Domingo Yayınevi · 2017271 okunma
304 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Okuduğum futbol hatta spor odaklı kitaplarda şu ana kadar gördüğüm en iyisi diyebilirim. Cruyff büyük bir futbolcu ve sporcuydu ve futbolculuk, teknik direktörlük ardından da yöneticilik yaptı dolayısıyla hangi görevde ne yapılması gerektiğini, neyin doğru neyin yanlış olacağını gözlemlemesi mümkün olmuş. Şu anki Ajax takımı da bir nevi onun eseri. Kitaptaki en çok dikkatimi çeken nokta, anlatılanlar ve doğru olanların hemen hiç birinin ülkemizde uygulanmıyor oluşuydu, bu yüzden başarının gelmemesi de normal oluyor.
Benim Oyunum
Benim OyunumJohan Cruyff · Domingo Yayınevi · 2017271 okunma