Benim Oyunum

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
56 gösterim
Johan Cruyyf’ün gelmiş geçmiş en büyük futbolcu olup olmadığını tartışabiliriz ama futbolun doğasını tek başına en fazla değiştiren oyuncu olduğu su götürmez bir gerçektir. Gerek sahada gerek kenarda, Cruyff futbolun ödün vermeyen dehasıydı. Onun futbol görüşü –Total Futbol– oyunun oynanışını baştan aşağı değiştirdi. Kazanmak kadar seyir zevkine de inanıyordu. Ajax ve Barcelona’da yerleştirdiği tarzın göz kamaştıran akıcılığı, dünyanın en beğenilen takımlarının oyun tarzlarının temeline dönüştü.

Yayımlandığı pek çok ülkede çoksatanlar listelerine giren BENİM OYUNUM’da Cruyff, Amsterdam’ın beton sokaklarında başlayan hikâyesini, oyununu tanımlayan ve ardından gelen futbolcu ve çalıştırıcı nesillerine damga vuran felsefeyi paylaşıyor; neredeyse futbolu kadar akıcı bir dil ve etkileyici bir dürüstlükle.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786051980034
 • Orijinal Adı:
  My Turn
 • Çeviri:
  Algan Sezgintüredi
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Öyle bir kitap ki, ilk sayfalarda duyduğum hisle son sayfalarda duyduğum arasında büyük fark var. Başta bana kibirli ve geçimsiz görünen yıldız futbolcu, sayfalar ilerledikçe çok benzediğimi düşündüğüm bir insana dönüştü.

Şurası kesin ki futbol tarihinin gördüğü en özel isimlerden birisiydi. Ancak beni asıl etkileyen karakteri oldu. Ömrünü Ajax, Barcelona, Hollanda milli takımı ve son yıllarında da Cruyff vakfına adamış. İçinde bulunduğu pozisyonlarda her zaman açık sözlü olmuş, çalıştığı kurumu geliştirmek adına çalışmış. Ama ne yazık ki doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar sözünün doğruluğunu uygulamalı olarak öğrenmiş ömrü boyunca.

Kitap, ömrünün son yıllarında Ajax'ta yaşadığı sorunlara bence fazlasıyla değinmiş. Belki de anıların tazeliği buna neden olmuştur. Futbolculuk günlerine daha çok değinmesini isterdim.

Geriye harika bir isim bırakmış olan Johan Cruyff'u saygıyla anıyorum.

Gökhan Gülümser 
27 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızca futbol ile ilgilenenlerin değil, özellikle yönetici ve yönetici adayları başta olmal üzere herkesin okuması gerekli. Bir adamın tüm dünyanın peşindr olduğu sporu bu kadar doğallıkla değiştirebilmesi inanılmaz. Futbol için O’na çok şey borçluyuz...

Umutcan Dinç 
04 Oca 06:10 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 8/10 puan

Dünya Futbol Tarihine adını altın harflerle yazdırmış büyük bir üstat Johan Cruyff, futbolculuğunda ve hocalığında tatmadığı başarı, almadığı kupa kalmayan bir efsane, benim gibi iflah olmaz bir Madridista için bile Barcelona tarihindeki en güzel şey. Yaşım yetmediği için izleyemedim kendisini ama ne kadar büyük bir deha olduğunu bir kez daha anladım bu kitapla. "Total Futbol" denilen olgunun mucidi olması bile onu çağının ne kadar ötesinde vizyoner bir futbol devrimcisi olduğunu gösteriyor aslında. Ah bir de o çok hakettiği Dünya Kupası'nı kazanabilseydi...

Gracies Johan.

Kitaptan 2 Alıntı

Gökhan Gülümser 
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Futbolu kafanla oynarsın, bacaklarını koşmak için kullanırsın.

Benim Oyunum, Johan Cruyff (Sayfa 76)Benim Oyunum, Johan Cruyff (Sayfa 76)
Umutcan Dinç 
04 Oca 06:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Anlaşılmadığım çok oldu. Futbolculuğumda, hocalığımda ve sonrasında yaptıklarımda. Ama olsun; Rembrandt ve Van Gogh da anlaşılmamıştı. Öğreniyorsunuz sonunda; insanlar siz dahi olana dek rahat vermiyor.

Benim Oyunum, Johan Cruyff (Sayfa 246 - Domingo)Benim Oyunum, Johan Cruyff (Sayfa 246 - Domingo)