John R. Searle

John R. Searle

7.5/10
4 Kişi
·
12
Okunma
·
2
Beğeni
·
415
Gösterim
Adı:
John R. Searle
Tam adı:
John Rogers Searle
Unvan:
Amerikalı Felsefe Profesörü, Yazar
Doğum:
Denver, Colorado, ABD, 31 Temmuz 1932
Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Slusser profesörü olarak görev yapan Amerikalı felsefeci. 31 Temmuz 1932 Colorado, Denver doğumlu John Rogers Searle Amerikalı bir filozoftur. İlgilendiği esas alanlar; dil felsefesi, aklın felsefesi ve metafiziğin alanlarıdır. Searle, şu anda Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi’nde Profesör olarak çalışmaktadır.
Felsefe büyük ölçüde, cevap verme metodu üzerinde henüz bir uzlaşmaya varmış olmadığımız sorularla ilgilidir.
Tek bir dünyada yaşadığımızdan, bu dünyanın farklı parçalarının birbirleriyle nasıl bir ilişki içinde olduklarını ve nasıl tutarlı bir bütün halinde bir arada bulunduklarını tam olarak açıklamaya muktedir olmamız gerekir.
Bilinç, olağan fiziksel dünyanın bir parçası olarak değil de, gizemli bir şey, dünyanın kenarında kalmış ya da onun üzerinde bir şey olarak, doğanın geri kalanından ayrı bir şey olarak ele alınır.
Kopernik Devrimi’inden itibaren, Newton mekaniği, elektromanyetizm teorisi ve Darvin’in evrim teorisiyle evren bir tür anlam kazanmış, bir nevi anlaşılabilirliğe sahip olmuş, sabit olarak artan bilgi ve anlamadaki gelişimle evren her zamankinden daha fazla erişilebilir hale gelmişti.
Evrenin bizim zihinlerimizden tamamıyla bağımsız bir biçimde mevcut olduğunu
ve bizim gelişime açık doğuştan kabiliyetlerimiz tarafından konulan sınırlar dahilinde evrenin mahiyetini kavrayabilece­ğimizi düşünüyorum.
Wittgenstein, felsefi hataya yol açan şeyin esasen dilin işleyişinin yanlış anlaşılmasından ve aynı zamanda bilimin yöntemlerini aşırı genelleştirip bu yöntemleri uygun olmadıkları alanlara da yayma eğilimimizden kaynaklandığını düşünüyordu.
Gerçekten de düşünme ile duygu arasında bir fark vardır; fakat bilinç konusunda dikkate şayan olan şey, hem düşüncenin hem de duygunun bilincin aynı alanında ve aynı zamanda cereyan etmesidir.
Tanrının var olduğu ortaya çıksa bile, bize göre tıpkı herhangi bir olgu gibi doğal bir olgu olmak zorunda kalırdı. Evrendeki dört temel kuvvete yani yer çekimi, elektromanyetik, zayıf ve güçlü nükleer kuvvetlere, bir beşincisini yanı İlâhî kuvveti, ekleyecektik.
Gerçekliğin felsefi açıdan en muammalı kısımlarından birkaçının genel yapısını, özellikle de dil, zihin ve toplumun belli yapısal özelliklerini açıklamak ve daha sonra da bunların birbirleriyle nasıl uygunluk içinde olduklarını göstermek istiyorum.
Mevcut durumların belki de en ünlüsü her birimizin iki ayrı şeyden, bir yanda beden diğer yanda zihin ya da ruhtan oluştuğumuz ve bunların yaşadığı­mız sürece bir arada bulunduğu, fakat bedenimiz tamamıyla yok olduktan sonra bile zihinlerimizin ya da ruhlarımızın bedenlerimizden ayrı halde bilinç sahibi şeyler olarak var olmayı sürdürebilecekleri ölçüde bağımsız oldukları şeklindeki tutumdur. Bu görüşe 'düalizm/ikicilik' diyoruz. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum.
Bu kitabında da zihin-dil ve toplum arasındaki ilişkiyi fiziksel olarak ele alarak incelemeye başlar.
Kitap 6 bölümden oluşur.

1.Bölümde "Temel Metafizik" konusunu ele alır. Burada gerçeklik ve doğruluk kavramlarını sorgular. Ve bu sorgulamayı felsefenin ilk söylemlerden başlayıp, hemen hemen her alanına değinerek yapar.

2.Bölümde "Evrenle Nasıl Uyum Sağlarız?" sorusuna cevap arar burada zihini inceler, uzun uzun bilinçten bahseder. Bilincin özellikleri, işlevi, ele alınış şekillerine eğilir.

3.Bölümde "Zihnin Özü: Bilinç ve Yapısı"
Bir önceki bölümde ele alınan bilinç konusu daha detaylı incelenmeye devam eder. Bilincin alanı, yapısal özellikleri, hataları vs. incelenir."

4.Bölümde "Bilinç Nasıl Çalışır?" sorusuna cevap arar. Bu bölümde "Niyetlilik" ilkesini analiz eder Searle, uzun uzun..

5.Bölümde "Toplumsal Evrenin Yapısı"
Bu bölümde zihnin, nesnel bir toplumsal gerçekliği nasıl yarattığını analiz eder Searle. Aslında bu bölüm, Searle'ün bir diğer kitabı olan "Toplumsal Gerçekliğin İnşası"nda uzun uzun tartışılır.

6.Bölüm "Dil Nasıl İşler?"
ve bölümün isminden de anlaşılacağı üzere Searl burada dilin işleyişini sistematik bir şekilde ele alır. Ve yine bu bölümde yazdıkları, "Söz Edimleri" isimli kitabında çok daha detaylı ve uzun bir şekilde tartışılır.

Bu kitap Searl okumaya başlamak için giriş niteliğindedir.
Dili anlaşılır, bölümler şeklinde olduğundan okuması da kolaydır. Sizi diğer kitaplarına ve diğer bir çok alana yönlendirebilecek bir eserdir.
Tezim icin okumustum felsefeyle bilimi bulusturmaya calisan bir yazar genel olarak ve kitaplari belli bir birikim gerektiriyor konuyla ilgili, yoksa sikilirsiniz...
Tezim icin okumustum buyuk adam hem anlasilir yazar hemde cok guzel konularsa yazar...Ben "bilinc" kismi icin okudum ama genelde kitaplari dil felsefesi uzerine yogunlasir,tavsiye ederim okursaniz birseyler kazanirsiniz,okumazsaniz hicbirsey kazanmazsiniz...
Searle bu eserinde "Toplumsal gerçeklik" dediğimiz olguyu ele alarak, onu, etkileşime girdiği diğer unsurlarla birlikte inceliyor.

Öncelikle "gerçeklik" olgusundan yola çıkarak onu tanımlıyor ve çeşitlerinden bahsediyor. Daha sonra bu gerçeklik türlerini dil ile ilişkilendiriyor. Gerçeklik ile dil arasındaki ilişkiye eğiliyor. Tam da bu noktada "Düşünce mi dili belirler? Yoksa dil mi düşünceyi belirler?" şeklinde sorular sorarak sizi çok sert bir şekilde, derin uçurumlara iter.

Kitabı okurken beyin kıvrımlarının ışıldadığını, kımıldadığını, oralarda bir yerlerde henüz hiç kullanılmamış bir şeyler olduğunu hissettim.

"Zihin açıcı" bir eser. Bu eseri okurken, beyin jimnastiği yapabilirsiniz.
Akıl ve beyin arasında nasıl bir bağlantı bulunduğunu sorguluyor. Kitabın çok ağır bir felsefi dili var, okuması zor. Sıkıldım yani. Bu felsefenin en klasik tartışmalarından biridir. Çoğu bilim adamı akıl veya ruh diye tanımladığımız şeyin beynin biyolojik karmaşık bir fonksiyonu olduğunu, nasıl ki bilgisayarı programlayıp birşeyler yaptıra biliyorsak, yapay zeka kavramını oluşturduysak, zamanla beynin bu biyolojik fonksiyonunuda çözeceğiz diyerek insanın tamamen maddesel bir varlık olduğunu savunurken, bazıları aklın metafizik bir kavram olduğunu söylüyor.Tabi işin ucu Din meselesine de dokunuyor. Bu tartışma böyle sürer gider. Kitabı okumak beni bu konuda bir fikir sahibi olmayı bırakın, kafamı daha çok karıştırdı. Kitabın arka kapağında Akıl-Beyin ilişkisi nasıldır? vs. gibi soruların cevaplarını bulacaksınız falan klasik PR çalışması ama okuduğunuzda bi bakıyorsunuz o zamana kadar kim ne dedi, olayın çeşitli yönlerden analizi . Zaten bu tarz konularda cevap aramak anlamsız.

Yazarın biyografisi

Adı:
John R. Searle
Tam adı:
John Rogers Searle
Unvan:
Amerikalı Felsefe Profesörü, Yazar
Doğum:
Denver, Colorado, ABD, 31 Temmuz 1932
Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Slusser profesörü olarak görev yapan Amerikalı felsefeci. 31 Temmuz 1932 Colorado, Denver doğumlu John Rogers Searle Amerikalı bir filozoftur. İlgilendiği esas alanlar; dil felsefesi, aklın felsefesi ve metafiziğin alanlarıdır. Searle, şu anda Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi’nde Profesör olarak çalışmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.