Jorge Cham

Jorge Cham

Yazar
9.0/10
21 Kişi
·
35
Okunma
·
1
Beğeni
·
79
Gösterim
Adı:
Jorge Cham
Unvan:
Karikatürist
Doğum:
Mayıs 1976, Panama
Örneğin, hala cevaplanmamış derin sorulardan biri şudur : antiparçacıklar kütle çekimini normal madde parçacıkları gibi mi hisseder ?
Jorge Cham
Sayfa 259 - İndigo
...O yüzden kemerlerinizi takın, rahat bir pozisyon alın ve cehaletimizin derinliklerini keşfetmeye hazır olun çünkü keşfetmenin ilk kuralı neyi bilmediğimizi bilmektir.
Aslında kuantum mekaniğine göre parçacıklar, evrene yayılmış kuvvet alanlarındaki süper tuhaf ve küçük dalgalanmalardır.
Jorge Cham
Sayfa 81 - İndigo
Karanlık madde her yerdedir. Hatta büyük ihtimalle şu anda onun içinde yüzdüğünüzü bile söyleyebiliriz. İlk defa 1920'lerde bir teori olarak öne sürülmüş, 1960'lara gelindiğinde gökbilimcilerin, galaksilerin dönme şekillerinde bir tuhaflık olduğunu ve bu noktadan yola çıkarak aslında ne kadar büyüklükte bir kütleye sahip olmaları gerektiğini fark etmelerinin ardından karanlık madde teorisi ciddiye alınmaya başlanmıştır.
Genel görelilik teorisine göre, Dünya'nın uzay boşluğuna savrulmadan Güneş etrafında dönüşünün sebebi bir kuvvet değildir. Güneşin etrafında döner, çünkü Güneşin etrafındaki uzay, dünya tarafından bir çizgi gibi hissedilse de aslında bir daire gibi bozunuma uğramıştır.
"Zaman, şimdi ile sonra arasındaki farktır. "
"Zaman, olayların bize ne zaman olacağını söyleyen şeydir. "
Zaman, saatlerin ölçtüğü şeydir. "
"Zaman nakittir, o yüzden lütfen beni rahat bırakın!"
Sıklıkla, yaşadığımız evrene dair derin bir sırrın daha çözüldüğüne dair haberler duyarız. Ama cevabı öğrenmeden önce kaçımız sorunun ne olduğunu biliyoruzdur ki?
Stephen Hawking'in de dedigi gibi, " Büyük Patlama'dan önce ne vardı?" diye sormak. "Kuzey Kutbunun kuzeyinde ne vardır?" sorusuna benzer. Kuzey kutbu'ndan yürüdüğünüz her yön güneye inecektir ve bulunduğunuz noktanın daha kuzeyi olmayacaktır. Bu, Dünya'nın geometrisinin basit bir sonucudur. Uzay-zaman Büyük Patlama anında meydana geldiyse uzay-zamanın geometrisinden dolayı, daha önce nelerin olduğunu sormak bizlere tatmin edici bir cevaba ulaştırmaz ( çünkü " daha önce" diye bir kavram yoktur).
396 syf.
·Beğendi·8/10
çok tatlışmı tatlış bir kitapla geldim. O kadar güzel bir anlatımı var ki herkes okumalı ve okutmalı. Her konuda bilgilendiren bir eser olmuş. Resimlerle süslemeleri cabası. Evrenin tüm bilinmeyenleri sabrısızlıkla sizleri bilgilendirmeyi bekliyor.
396 syf.
Herkesin anlayacağı basitlikte anlatılmış uzaya ait teoriler ve bazı fizik kurallarının açıklandığı sıkılmadan okuyacağınız okudukça bilmediklerimizin ne kadar çok olduğunu algılayacağınız herkesin okuması gereken bir kitap. Fen eğitimi görmüş kişiler daha fazla zevk alarak okuyacaktır, az da olsa kimya fizik var içinde tavsiye edilir.
396 syf.
·9/10
Havaalanında başladığım bu kitabın ilk sayfaları inanılmaz eğlenceli ve çekici geldi. Henüz birkaç sayfa okumama rağmen zaman yaratmak için heyecanlanıyorum. Evren ile ilgili aklımıza gelebilecek en ilginç sorular herkesin anlayabileceği bir mizah anlayışı ile ancak bu kadar güzel cevaplanabilir...Daha şimdiden şiddetle tavsiye ederim
396 syf.
·10/10
Bilimsel bir kitap okumak kolay değil. Okumak için hazırlık olmak gerekiyor. Bu kitap hariç. Mükemmel bir dil, mükemmel bir anlatım. Sanki roman okur gibi okuyabiliyorsunuz ve güncel bilimsel bulguları ve sorunları o kadar net farkına varıyorsunuz ki ufkunuz açılıyor. Ayrıca yazarların esprili dili ve karikatürler sizi kitaba daha çok bağlıyor. Bol bol gülümseme ve düzenli şok olarak okuduğum kitap. Okuyun okutun!
396 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Daha önce bu tarzda bir kitap okumadığımdan kafa karıştırıcıydı ama bana öğrettikleri en büyük öğreti daha önceden evren hakkında hiçbişey bilmiyomuş olduğum farkına varmam oldu kesinlikle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum ama tek seferde değilde hazmede hazmede okunsa daha etkilide olabilir birşeyler hakkında yorum yapmayı severim fakat yazılı olanından değil sözlü daha bi hoş bu yüzden bu incelemeyi kısa tutup kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum.
396 syf.
·15 günde
Süper bir kitap. Karikatürler ayrıca muhteşem. Kuantum mekaniği, zaman, karadelikler ve kara madde... Fizikçi olmayanların zor anladığı pek çok kavram ve teoriyi olabildiğince açıklayan harika bir kitap. Basit örneklerle; kekler, gelincikler ve acaip fizikçilerin bol bol "bilmiyoruz bunu da bilmiyoruz" diyerek bizi aydınlattığı ilginç bir yapıt olmuş. Alın okuyun, ne kadar cahiliz evren hakkında görün derim. Ben acaip eğlendim okurken :)))
396 syf.
Yazarların espritüel ve yalın anlatımıyla güncel gelişmeler hakkında bildiğimiz, bildiğimizi sandığımız şeylerin yanı sıra bilmediğimiz şeyler üzerinde de duran, bunlar hakkında getirilmiş veya getirilebilecek olan potansiyel fikirleri ele alan, sorulara net bir  cevap getirmeye çalışmaktan ziyade 'hiçbir fikrimiz yok' felsefesiyle yola çıkmış; bilmediğimiz şeylerin beraberinde getirilebilecek birçok cevabının da olduğunu hatırlatan ve bu heyecanlarını bizlerle paylaşan iyi bir çalışma.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jorge Cham
Unvan:
Karikatürist
Doğum:
Mayıs 1976, Panama

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 35 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 58 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.