Joseph Brodsky

Joseph Brodsky

Yazar
7.7/10
7 Kişi
·
26
Okunma
·
9
Beğeni
·
301
Gösterim
Adı:
Joseph Brodsky
Unvan:
Şair
Doğum:
24 Mayıs 1940
Ölüm:
New York, 28 Ocak 1996
Joseph Brodsky (d. 24 Mayıs 1940, Leningrad (günümüz St. Petersburg - ö. 28 Ocak 1996, New York), Rus asıllı ABD'li şair.

1940 yılında doğan Brodsky yazmaya henüz 18 yaşında başlamıştır. 1964 yılı Mart ayında Arkhangelsk'e çalışmaları anti-sovyet bulunduğu için 5 yıllığına sürgüne gönderilmiştir ancak kasım 1965 yılına kadar burada kalmıştır. 1972 yılında sınır dışı edilip, kısa bir süre Viyana ve Londra'da kaldıktan sonra ABD'ye yerleşmiş ve 1977 yılında Amerikan vatandaşı olmuştur. 1987 yılında Nobel Edebiyat Ödülü kazanmıştır. 1996 yılında 55 yaşında ölmüştür.

Hayatı
Brodsky günümüz St. Petersburg şehrinde dünyaya gelmiştir. Annesi çevirmenlik babası ise Sovyet donanmasında fotografçılık yapmaktaydı.[1] Leningrad kuşatması Brodsky çocukken meydana gelmiş, kuşatmanın zorlu koşullarından kaynaklı ileriki yaşlarında çeşitli şağlık problemleri çekmiştir. 15 yaşında okulu bırakmış ve denizaltı akademisine girmeye çalışmış fakat başarısız olmuştur. Bu başarısız denemesinden sonra hekim olmaya karar vermiş bir süre bir morgta ve çeşitli görevlerle bir hastanede çalışmıştır. Eş zamanlı kendini eğitmeye başlamış, İngilizce ve Lehçe öğrenmiştir. Şiirlerine olan ilgisinden dolayı daha sonra arkadaş olacağı Czesław Miłosz'un şiirlerini çevirmiş, yine aynı dönemde klasik felsefe, din, mitoloji ve anglo-amerikan şiirine ilgi göstermiştir.[2] 1960'ların başlarında Sovyet karşıtı Leningradlı nostaljik yazarlar bir altkültür oluşturmuşlardı. Brodsky de bu düşünsel gruplara katılmıştır.[3] Daha sonra Brodsky hakkında sovyetler birliği karşıtı olduğuna dair Leningrad gazetelerinde suçlayıcı yazılar yazılmıştır. Sonrasında 1963 yılında aynı şuçlamayala hakkında mahkeme açılmıştır.[4]

Sürgün edilmesi
1963 yılında Brodsky 23 yaşındayken hakkında açılan dava özellikle gazeteci ve insan hakları savunucusu Frida Vigdorova'nın çabaları sayesinde Batı'da büyük yankı uyandırmıştır. Brodsky'yi desteklemek amacıyla Rusya'da ve Batı'da kampanyalar düzenlenmiştir. Dönemin yazarları tarafından Brodsky hakkında açılan bu dava kişi ve devlet arasındaki mücadele olarak yorumlanmıştır. Leningrad mahkemesinin Brodsky hakkında Vatan haini olarak değil fakat Parazit (topluma katkı sağlamayan, elinden geldiği halde iş sahibi olmayan) olarak hüküm vermesiyle sonuçlanan süreç sonunda Brodsky 5 yıl süreyle ağır çalışma kampına sürülmüştür. Sürgüne gönderilmesinin öncesinde çeşitli Leningrad gazete ve dergilerine yazılar yazmakta, serbest yazar olarak çalışmaktaydı. Buna rağmen mahkemenin hakkında Parazit olarak hüküm vermesi çalışmamasından değil yazarlar sendikasından bağımsız olarak çalışmasına dolayısıyla atanmamış olmasına yorulmuştur.[5] 1965 yılında 5 yıl olarak verilen cezanın 18 ayını tamamladıktan sonra Leningrad'a dönmesine izin verilmiştir.

Amerika'ya Yerleşmesi ve Sonrası
1972 yılında Sovyetler Birliği'nden sınır dışı edilmiştir. Bir süre sonra ABD'ye yerleşmiştir. Önce Michigan Üniversitesi'nde daha sonra New York'ta çeşitli üniversitelerde çalışmıştır. 1977 yılında ABD vatandaşı olmuştur. Aynı dönemde şiirleri, yazıları, ve eleştirileri New Yorker ve New York Book Reviews başta olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. 1981 yılında MacArthur Ödülü, 1986 yılında Oxford Üniversitesi'nden onursal doktora ve 1987 yılında Nobel Edebiyat Ödülü almıştır.[4]

Başlıca Yayınlanmış Eserleri
Şiir
A Part of Speech (1980)
Collected Poems in English (2000)
Elegy for John Donne and Other Poems (1967)
Selected Poems (1992)
So Forth (1996)
To Urania (1988)

Nesir
Less Than One (1986)
On Grief and Reason (1995)
Watermark (1992)

Drama
Marbles (1989)

Joseph Brodsky Seçme Eserler
O zamanlar üslubu içerik ile, güzelliği zeka ile ilişkilendirirdik. Kitapsever bir ekiptik sonuçta, üstelik belli bir yaştayken, edebiyata da inancı oldu mu, insan herkesin kendi görüşlerini, beğenilerini paylaştığını ya da paylaşması gerektiğini düşünüyor. Dolayısıyla zarif görünen biri bizden demekti.
Joseph Brodsky
Sayfa 14 - everest
Cennet ile tatilin ortak yanı ikisi için de ödeme yapmak zorunda oluşumuz, para birimi ise önceki yaşamımız.
Joseph Brodsky
Sayfa 37 - everest yayınevi
Ekonomi demografiye ayna tutar elbette, ama böyle söyleyince de insanın içi iyice kararıyor, Zira güzellik dünyayı vaat edeceğine onun ödülüne indirgenmiş oluyor.
Joseph Brodsky
Sayfa 119 - everest yayınevi
...güzelliğin hedeflenemeyeceğini, her zaman başka, son derece sıradan meşgalelerin yan ürünü olduğunu anlamaması tuhaftı.
Joseph Brodsky
Sayfa 68 - everest yayınevi
Kötülüğe karşı en güçlü savunma aşırı bireysellik, düşüncenin özgünlüğü, tuhaflık, hatta istersen eksantrikliktir.
Şanslısın: başka nerede, fotoğraflar dışında,
her zaman böyle genç, neşeli, alaycı kalabileceksin?
çünkü zaman, bellekle çatışınca öğrenir haksızlığını.
Karanlıkta sigara içiyor ve çamurunu soluyorum çekilen denizin.
Bu labirentlerde ilerlerken insan bir hedefe mi yönelmiş yoksa kendinden mi kaçıyor, av mı avcı mı, bilmesi mümkün değildir.
Tekrarlayayım: su zamana eşittir ve birlikte güzelliğin kaynağıdırlar. Bir bakıma su olduğumuz için bizde güzelliğe aynı şekilde hizmet ederiz. Venedik suya sürtüne sürtüne zamanın görünüşünü iyileştirir, geleceğe albeni verir. Evrendeki rolü budur. Zira biz hareket etsek de şehir durağandır. Kanıtı da gözyaşıdır. Çünkü göçüp gideriz, güzellik ise kalıcıdır. Çünkü geleceğe yönelmiş olmamıza rağmen güzellik ebedi şimdiki zamandır. Gözyaşı durma, geride kalma, şehirle bütünleşme girişimidir. Kurallara aykırıdır ama. Başarısızlıktır gözyaşı, geleceğin geçmişe saygı duruşunda bulunmasıdır. Değilse, küçükten büyüğü yani insandan güzelliği çıkarınca kalan sonuçtur. Aynısı sevgi için de geçerlidir, zira kişinin sevgisi benliğinden büyüktür.
Joseph Brodsky
Sayfa 126 - everest yayınevi
128 syf.
Venedik tarih boyunca pek çok şairi cezbetmiş, pek çok yazara ilham kaynağı olmuş şehirlerin en başında geliyor. Şehrin cazibesine kapılanlardan birisi de Rus asıllı Amerikalı şair ve yazar Joseph Brodsky. Nobelli yazarın dilimize çevrilmiş tek eseri bu. Bu eserinde yazarın şair yönü daha ağır basıyor. Öyle ki okuyucu bunun Venedik'e yazılan bir aşk mektubu ya da bir ağıt olduğunu rahatlıkla anlayabiliyor. Yazar hayatı boyunca Venedik'e tam 17 kere ve her defasında aralık ayında geldiğini ifade ediyor. Silah zoruyla da olsa onu hiçbir kuvvetin Venedik'e yaz aylarında getiremeyeceğini de özellikle belirtiyor. Eser Venedik'i ziyaret etmek isteyen okur için bir gezi rehberinden çok uzak. Çünkü kitap binaları, tabloları, heykelleri, gezilecek görülecek yerleri anlatmıyor. Yazar Venedik'te gördüğü şeylerin kendisi üzerinde yaptığı etkiyi anlatıyor okura. Açıkçası yazar bu yaptığı geziler sırasında yaşadığı kişisel izlenimleri şiirsel bir betimleme kullanarak aktarıyor. Suların tarifi, sisin tarifi, hediyelik eşya alışverişini, kanalları, çürüyen yosun kokusunu, günbatımını yani Venedik'in görsel dokusunu anılar ve hatıralarla harmanlayarak anlatıyor. Son söz olarak Venedik aşığı yazarın Venedik'te gömülü olduğunu belirtmeden de bitirmeyelim.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
1987 nobel edebiyat ödülü sahibi rus sürgün şairin, bildiğim kadarıyla türkçeye çevrilmiş tek kitabı. Her ne kadar çeviri bir şiir kitabı olmasa da Brodsky'i belki pandemi günlerinde 22 yaşında yazdığı çıkma odandan şiiri ile duymuşsunuzdur. Bu kitapta da çeviriyi Emre Ağanoğlu üstlenmiş. Kitapta bahsedilen yerlere, söyleyişlere, kişilere daha fazla açıklama eklenebilirmiş. Bu yönüyle çeviri eksik kalsa da kitabın akıcılığı bozulmadığından iyi bir çeviri diyebiliriz.

Kitaba geldiğimizde daha ilk satırlarda Venedikten önce Brodsky'inin şairliğini hissediyoruz. Zaten kitap boyunca da venedikten çok şair ile birlikte onun duygu dünyasını geziyoruz. Bir roman değil, yine de akıcı bir kitap, üslup olarak da hoş. Brodsky'inin düşüncelerini de kendime yakın buldum. Şiirlerini de iyi bir çeviriyle okuma fırsatımız olur bir gün umarım.
128 syf.
·2 günde·8/10 puan
Venedik şehrine ilginiz varsa elinize alıp bir çırpıda okuyacağınız bir deneme. Şehir hakkında çok güzel anlatılara sahip ve ara ara şehirdeki hayatın kurgusundan kesitlerle merak uyandırıcı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joseph Brodsky
Unvan:
Şair
Doğum:
24 Mayıs 1940
Ölüm:
New York, 28 Ocak 1996
Joseph Brodsky (d. 24 Mayıs 1940, Leningrad (günümüz St. Petersburg - ö. 28 Ocak 1996, New York), Rus asıllı ABD'li şair.

1940 yılında doğan Brodsky yazmaya henüz 18 yaşında başlamıştır. 1964 yılı Mart ayında Arkhangelsk'e çalışmaları anti-sovyet bulunduğu için 5 yıllığına sürgüne gönderilmiştir ancak kasım 1965 yılına kadar burada kalmıştır. 1972 yılında sınır dışı edilip, kısa bir süre Viyana ve Londra'da kaldıktan sonra ABD'ye yerleşmiş ve 1977 yılında Amerikan vatandaşı olmuştur. 1987 yılında Nobel Edebiyat Ödülü kazanmıştır. 1996 yılında 55 yaşında ölmüştür.

Hayatı
Brodsky günümüz St. Petersburg şehrinde dünyaya gelmiştir. Annesi çevirmenlik babası ise Sovyet donanmasında fotografçılık yapmaktaydı.[1] Leningrad kuşatması Brodsky çocukken meydana gelmiş, kuşatmanın zorlu koşullarından kaynaklı ileriki yaşlarında çeşitli şağlık problemleri çekmiştir. 15 yaşında okulu bırakmış ve denizaltı akademisine girmeye çalışmış fakat başarısız olmuştur. Bu başarısız denemesinden sonra hekim olmaya karar vermiş bir süre bir morgta ve çeşitli görevlerle bir hastanede çalışmıştır. Eş zamanlı kendini eğitmeye başlamış, İngilizce ve Lehçe öğrenmiştir. Şiirlerine olan ilgisinden dolayı daha sonra arkadaş olacağı Czesław Miłosz'un şiirlerini çevirmiş, yine aynı dönemde klasik felsefe, din, mitoloji ve anglo-amerikan şiirine ilgi göstermiştir.[2] 1960'ların başlarında Sovyet karşıtı Leningradlı nostaljik yazarlar bir altkültür oluşturmuşlardı. Brodsky de bu düşünsel gruplara katılmıştır.[3] Daha sonra Brodsky hakkında sovyetler birliği karşıtı olduğuna dair Leningrad gazetelerinde suçlayıcı yazılar yazılmıştır. Sonrasında 1963 yılında aynı şuçlamayala hakkında mahkeme açılmıştır.[4]

Sürgün edilmesi
1963 yılında Brodsky 23 yaşındayken hakkında açılan dava özellikle gazeteci ve insan hakları savunucusu Frida Vigdorova'nın çabaları sayesinde Batı'da büyük yankı uyandırmıştır. Brodsky'yi desteklemek amacıyla Rusya'da ve Batı'da kampanyalar düzenlenmiştir. Dönemin yazarları tarafından Brodsky hakkında açılan bu dava kişi ve devlet arasındaki mücadele olarak yorumlanmıştır. Leningrad mahkemesinin Brodsky hakkında Vatan haini olarak değil fakat Parazit (topluma katkı sağlamayan, elinden geldiği halde iş sahibi olmayan) olarak hüküm vermesiyle sonuçlanan süreç sonunda Brodsky 5 yıl süreyle ağır çalışma kampına sürülmüştür. Sürgüne gönderilmesinin öncesinde çeşitli Leningrad gazete ve dergilerine yazılar yazmakta, serbest yazar olarak çalışmaktaydı. Buna rağmen mahkemenin hakkında Parazit olarak hüküm vermesi çalışmamasından değil yazarlar sendikasından bağımsız olarak çalışmasına dolayısıyla atanmamış olmasına yorulmuştur.[5] 1965 yılında 5 yıl olarak verilen cezanın 18 ayını tamamladıktan sonra Leningrad'a dönmesine izin verilmiştir.

Amerika'ya Yerleşmesi ve Sonrası
1972 yılında Sovyetler Birliği'nden sınır dışı edilmiştir. Bir süre sonra ABD'ye yerleşmiştir. Önce Michigan Üniversitesi'nde daha sonra New York'ta çeşitli üniversitelerde çalışmıştır. 1977 yılında ABD vatandaşı olmuştur. Aynı dönemde şiirleri, yazıları, ve eleştirileri New Yorker ve New York Book Reviews başta olmak üzere çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. 1981 yılında MacArthur Ödülü, 1986 yılında Oxford Üniversitesi'nden onursal doktora ve 1987 yılında Nobel Edebiyat Ödülü almıştır.[4]

Başlıca Yayınlanmış Eserleri
Şiir
A Part of Speech (1980)
Collected Poems in English (2000)
Elegy for John Donne and Other Poems (1967)
Selected Poems (1992)
So Forth (1996)
To Urania (1988)

Nesir
Less Than One (1986)
On Grief and Reason (1995)
Watermark (1992)

Drama
Marbles (1989)

Joseph Brodsky Seçme Eserler

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 35 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.