Joseph Silk

Joseph Silk

Yazar
5.8/10
4 Kişi
·
19
Okunma
·
1
Beğeni
·
45
Gösterim
Adı:
Joseph Silk
Unvan:
Yazar
Diğer bilim dallarından farklı olarak, incelenebilecek yalnızca tek bir evren olduğundan kozmoloji eşsizdir. Parametrelerden birini eğip bükerek, bir diğerini hokkabazlıkla değiştirerek üzerinde deney yapabileceğimiz bir başka sistem elde edemeyiz. Karşılaştırma yapacak bir başka evren olmadığından, evrenimizin ne kadar eşsiz olduğunu bilemeyiz. Evren, gözlenen ve gözlenebilecek her şeyi temsil ettiğinden başka bir evreni çok az bir süreyle de olsa görebilme umudumuz yoktur
Bazı önde gelen kozmoloji uzmanları kozmoloji teorisini kurarken herhangi bir ilahi varlığın yardımına ihtiyaç duymamışlardır. Bunun için uygun olan yollardan biri zamanının kendisinin de büyük patlamayla birlikte yaratıldığını öne sürmektir. Bu, aslında çok köktenci bir fikir değildir. Aziz Augustine beşinci yüzyılda şöyle yazmıştır: "Dünya ve zamanın tek bir başlangıcı vardır. Dünya, zamanın içinde yaratılmadı, zamanla aynı anda yaratıldı" Fizikçi Steven Weinberg'e göre bu, oldukça erken farkeclilmiş bir kavramdı: "Bir başlangıcın olması en azından mantıksal açıdan mümkündür. Bu andan önce ise zamanın da herhangi bir anlamı yoktur." Bununla birlikte matematiksel fizikçi Stephen Hawking'in işaret ettiği gibi, zamanın ve uzayın başlangıcı gibi kavramların, gelişmekte olan Kuantum kütleçekimi teorisinden sonra tanımlanması daha uygun olur. Bu durumda, "Uzay-zamanın herhangi bir sınırı yoktur ve bu nedenle sınırdaki davranışları incelemek gereksizdir."
Kozmik agnostisizmin en güzel ifadesi 1920 yılında gene Arthur Eddington' dan gelmiştir: "Bilim gidebildiği yere kadar ilerlediğinde, aklın doğaya vermesi gerektiğinden fazlasını doğadan aldığını anladık. Bilinmeyenin kıyılarında acayip ayak izleri bulduk. Bu ayak izlerinin kökenini açıklayabilmek için birbiri ardı sıra sağlam teoriler kurduk. Ve sonunda bu ayak izini bırakan canlıyı yeniden üretmeyi başardık. O da ne? Bu iz bize aitti!"
Bilim yasalarının çöktüğü hiçbir tekillik yoktur, bu nedenle de sınır şartlarını koymak için Tanrının yardımına ya da yeni yasalara gerek duyulacak uzay-zamanın hiçbir sınırı bulunmaz. Şöyle de denebilir: "Evrenin sınır şartı, hiçbir sınır bulunmamasıdır." Evren kendini içerir ve kendi dışındaki hiçbir şeyden etkilenmez. Yaratılamaz ve yok edilemez. Yalnızca olur. Bir başka deyişle, her zaman böyle olduğu için şu anda da böyledir.
Kozmoloji biliminin her zaman büyüleyici yanlarından biri, insanların- kozmolojiyle amatör olsun profesyonel olsun ilgilenen herkesin- evrendeki yerimiz/evrenin yaratılışı ve varlığı ve hatta Tanrının varlığı gibi konulardaki soruları yanıtlama potansiyeline sahip olduğunu düşünmesidir. Büyük patlama destanının astronomlar, matematikçiler ve fizikçiler kadar teologların ve felsefecilerin de ilgilerini uyandırması hiçbir şekilde raslantısal değildir.
Başlangıç kitabı olarak ilgilendiyseniz, tavsiyem, fikrinizden hemen dönmenizdir. “Popüler” bilim kitabı serisi altında çıkan bu kitap, bol bol terminoloji ile canınızı sıkacaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joseph Silk
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.