Karl W. Luckert

Karl W. Luckert

Yazar
6.4/10
22 Kişi
·
36
Okunma
·
0
Beğeni
·
484
Gösterim
Adı:
Karl W. Luckert
Unvan:
Emekli Profesör, Yazar
Göbekli tepe 12000 ila 9500 yıl önce çakmaktaşı madencileri ve silah imal edenler tarafından maden artıkları ve moloz parçalarıyla inşa edilmiştir.
bir canlı ne ebeveynlerini ne de tanrılarını seçebilir. Tanrılar, insanların hayat süreci boyunca yaratılmamış, keşfedilmiştir.
Kitapta Göbeklitepe harici her şey mevcut. Kitabın adına kanıp almayın. Benim arkeoloji ve sosyolojiye olan ilgim bile kitabı okutturmadı. Önsözü kazı başkanı yazmış ve o bile birçok fikrine katılmadığını söylemiş. Yazarın tez çalışmaları kabul edilmemiş ama ne hikmetse Alfa Yayınları basımı uygun görmüş. Neyse okunacak çok kitap var. Bunu da okumayı verin :)
420 syf.
·1/10
Göbekli Tepe
09.02.2020

Eğer akademisyen olarak Göbekli Tepe üzerine hazırladığınız teze kaynak olacak her şeyi okuduysanız ondan sonra bu kitaba da göz atmanız belki size bir fayda sağlar.
.
Bunun dışında kalan benim gibi bir okursanız,ülkemizde bulunan ve tarihin yeniden yazılmasına neden olacak bulguya dair bilgi edinmek,merakınızı gidermek istiyorsanız alacağınız kitap bu değil.0
420 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Göbekli tepe nin sembollerinin ne anlama geldiğini, mimari yapısı, yaşam eğilimlerini, din anlayışlarını ve davranış biçimini inceleyerek tarihi bir çalışma olarak sunan bir çalışma.
Yazar, Karl. W. Lucert in kendisi dinler tarihi profesörüdür. Göbekli tepe adının nereden geldiğini, insan dininin altı milyon yıl öncesine dayandığını, Göbekli tepe nin heyecan duymamız gerektiren özgün bir çok şeyin konusu olabileceğini detaylı olarak bizlere sunmuş..
Tarihe merakı olan için tavsiye ederim
420 syf.
·13 günde·Puan vermedi
#göbeklitepeokuyoruz dedik ve KARL W. LUCKERT kaleminden çıkan bu kitabı güzel bir grupla okuduk. Ancak maalesef kitapta aradığımızı pek bulamadık ya da konuya giriş için değil de daha önce Göbekli Tepe ile ilgili kaynakları okumuş olanlara hitap edebileceğine karar verdik.
Yazarın farklı bir anlatım tarzı var ve bu da okuyucuyu kitaptan yer yer koparabiliyor, dolayısıyla okumayı uzatıyor. Ayrıca kitabın önsözünü yazan ve Göbekli Tepe’deki arkeolojik kazıları başlatan kazı başkanı Klaus Schmidt ile daha önsözde başlayan fikir ayrılığı da şaşırtıcıydı. İlk insanların avcılık ve toplayıcılıktan yerleşik hayata ve evcilleştirmeye geçiş süreci konusundaki görüşler ikisi arasındaki çelişkiyi başlatıyor ve kitap boyunca ikilemler yer yer devam ediyor. Ayrıca anlatıma Göbekli Tepe’den altı milyon yıl öncesinden başlamış ve daha çok dinler tarihinden bahsetmiş. Yazara göre neredeyse her şeyin bir dini var ve tüm bu dinlerin korku kaynaklı olduğunu iddia etmiş. Öyle ki Göbekli Tepe’nin oluşturulmasını da bu korkuya ve bağışlanma isteğine bağlamış. Tüm bunların yanında dinler konusundaki görüşleri kutsal kitaplarla da çelişiyor. Luckert, Neolitik çağlarda etkili olan Şamanizm inancını da kendi bakış açısını ekleyerek detaylı bir şekilde anlatmış. Yani kitapta Göbekli Tepe’nin tarihinden ziyade dinler tarihi anlatılmış.
Son olarak insanların ya da besi hayvanlarının kurban edilmesi konusunda da semavi dinlerden ve kutsal kitaplardan referans almaktansa arkeolojik keşiflerden elde edilen kişisel yorumları(kendi yorumu dahil) sunmuş. Yukarıda da belirttiğim gibi bana göre konuya giriş kitabı olmadığını düşündüğümden öncesinde başka araştırmaları okuyup mukayese yapabilecek olanların okuması daha doğru olabilir.
420 syf.
·5/10
Yazar Göbeklitepe ile birlikte dinler tarihi, evrim,kültür, insanlık tarihi gibi konuları da işlemiş. Kitabın ortalarından sonra Göbeklitepe içeriğine çok az yer vermiş.

Göbeklitepe'nin insanlık tarihi açısından önemi daha iyi anlatılabilirdi. Kitabın ilk bölümü oldukça bilgi verici.
Tarih, arkeoloji gibi konularda başlangıç seviyesindeyseniz bu kitap ağır gelebilir.

Üçüncü bölüm bambaşka konulara değiniyor. Kitabın bütünlüğünde çok fazla kopukluk var.
Okuduğum sayfaya kadar Göbeklitepe ile alakası yok. Anladığım kadarıyla yazar, dinler tarihi ile ilgili araştırma yaparken Göbeklitepe'yi duymuş ve üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde Göbeklitepe'ye değinmiştir. Amaç, kitabın reklamı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Karl W. Luckert
Unvan:
Emekli Profesör, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 36 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.