Kemal Gözler

Kemal Gözler

YazarÇevirmen
8.2/10
181 Kişi
·
859
Okunma
·
53
Beğeni
·
2.299
Gösterim
Adı:
Kemal Gözler
Unvan:
Akademisyen, Yazar
Doğum:
Çanakkale, Türkiye, 1966
1966 Yılında Biga-Çanakale'de doğan Kemal Gözler, lisans ve yüksek lisans öğrenimi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, DEA ve doktora öğrenimini Bordeaux Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yapmıştır.

Kemal Gözler, 1997'de yardımcı doçent, 2000'de doçent olmuştur. 1987 yılından 1997 yılına kadar Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırma görevlisi, 1997'den 2004'e kadar Uludağ Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesinde yardımcı doçent ve doçent, 2004 yılından 2007 yılına kadar Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde doçent olarak çalışan Gözler, 2007 yılında geçtiği Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesinde anayasa hukuku profesörü olarak görev yaptıktan sonra 2016 yılında emekliye ayrılmıştır.

Kemal Gözler, 1999 yılında Türk Sosyal Bilimler Derneği Genç Sosyal Bilimciler Birincilik Ödülünü, 2001 yılında da ODTÜ Prof.Dr. Mustafa N. Parlar Araştırma ve Teşvik Ödülünü kazanmıştır. Ayrıca 2009 yılında 2008 tarihli İdare hukuku kitabının 7.baskısı 2009 YILI TÜBA ÜNİVERSİTE DERS KİTAPLARI TELİF ödülünü kazanmıştır Kemal Gözler'in anayasa hukuku, idare hukuku ve Lofça Pomakları konusunda yayınlanmış çalışmaları vardır.

Kemal Gözler ayrıca aşağıdaki web sitelerinin kurucusu ve editörüdür.

1. “Türk Anayasa Hukuku Sitesi” (http://www.anayasa.gen.tr) nin Kuruculuğu ve Editörlüğü (Nisan 2004'ten Bugüne).

2. “Türk İdare Hukuku Sitesi” (http://www.idare.gen.tr) nin Kuruculuğu ve Editörlüğü (Nisan 2004'ten Bugüne).
Bağımsız mahkemeler, hiçbir organ, makam, merci veya kişi tarafından yargı yetkisi kullanırken kendilerine emir ve talimat verilmeyen, genelge gönderilemeyen, tavsiye ve telkinde bulunulamayan, kararları yasama ve yürütme organlarını bağlayan, kararları bu organlarca hiçbir surette değiştirilemeyen ve yerine getirilmesi geciktirilemeyen görevlerinde bağımsız ve teminatlı hakimlerden meydana gelen kuruluşlardır.
Kemal Gözler
Sayfa 73 - Yargı Örgütü
496 syf.
·8/10
Herkese iyi geceler. Bu kitabı hukuk okuyan bir arkadaşımla aramda geçen muhabbetten ötürü okudum. Bana Türkiye vatandaşlarının haklarının çokluğuna imrendiğini söylemişti. O ana kadar mevcut haklarımın neler olabileceğine kafa yormamama ayrıca üzülmüştüm. Zaten hukuka da ilgim vardı. En azından mevcut koşullardan dolayı aklımda bazı soru işaretleri vardı. Bundan ötürü kitabı okumak istedim. Kitapta sorularımın bazılarına rastladım. Ancak Gözler bu sorulara ne evet ne hayır denilebilir şeklinde bir cevap verdi. Ama tatmin oldum. Şundan eminim ki imkan bulursam Kemal Gözler okumaya devam edeceğim. Anlayabileceğimi düşünmemiştim fakat hukuk kitabının akıcı olması ne kadar olağandır bilmiyorum ama kitap anlaşılır ve akıcıydı :) Terminolojik ifadeleri dahi hoca tanımlayarak güzel bir üslupla ele almış. Okurken yorulmadım çünkü birçok bilgiye gündelik hayattan aşinalığımız var. Kitabın en beğendiğim yanı dünya geneli bir tanımlamaya gidilmiş olması. Umarım okursunuz. Bir şeyleri okumak için özellikle o alanda ihtisas yapmanıza gerek yok. Ön okuma yapılırsa daha iyi olur tabi. Çünkü her alan gibi hukukta hayatımızın bir parçası hem de önemli bir parçası. Bence daha iyi bir yurttaş olabilmek için ehemmiyet göstermeliyiz. Saygılarımla...
352 syf.
·65 günde
Üniversite hocamızın tavsiyesiyle sınıfça okumuştuk. Iyi ki okumuşum. Derste de işime çok yaradı..

Içeriği:basit, anlaşılır, temel kavramlar üzerinde açıklayıcı bir şekilde hiç de sıkıcı olmayan bir yöntemle işleniyor..

Mesleğiniz ya da ilgi alanınıza girmiyorsa bile temel bigiler sunduğu için her vatandaşın okuması, bilgi edinmesi gereken bir kitap.Bir çok bilgi katacağından emin olabilirsiniz..

Keyifli okumalar :)
352 syf.
·9/10
Aslında piyasadaki en iyi hukuka giriş kitabı diyebilirim. Ancak fazla iyi galiba, öğrenciler biraz ağır buluyorlar. İki dönem sonra başka bir kitapla değiştirmek zorunda kaldım.
Ancak ciddi olarak hukukla ilgilenenler mutlaka okumalılar. Sadece kavramları anlatmıyor, arkasındaki felsefeyi de iyi yansıtıyor.
438 syf.
·8/10
Kitap anayasa pratik açısından iyi ancak bazı soruların cevapları yok. Sadece testlerin cevapları var. Amaçları da şu sanırım "Araştırın"

Bazı pratikleri yapabilmek için makale okumanız gerekiyor. Ve kompozisyon ödevleri oluyor genelde. Kitaptaki pratikleri çözerken sanki okul sınavları değil de Hakimlik-Savcılık sınavlarına hazırlanıyormuş gibi hissediyordum.
Bu alana ilginiz varsa çözmenizi tavsiye ederim.
352 syf.
·1/10
mezun olduk ve bu hukukun temel kavramları kitabından kurtuldum çok karmaşık konular olmasının yanında çok zor bir öğretmenden dolayı hiç çekilmez bir hal aldı ama en sonunda bitti.
528 syf.
·45 günde·10/10
Çok küçük yaşlardan beri ilgi duyduğum hukuka olan merakımı gidermek ve vatandaşlık haklarımı, bunların kaynaklarının neler olduğunu ve hangi haklara sahip olduğumu öğrenmek için temel düzeyde hukuk bilgisi öğrenmeye karar verdim. Kemal Gözler’in hem anayasa.gen.tr adresinden yayınladığı makalelerini, hem de referandum sürecinde yayınladığı Referandumdan Önce, Referandumdan Sonra ve Elveda Anayasa kitaplarını okumam sebebiyle, kendisine karşı büyük bir hayranlığım vardı. Şahsi araştırmalarım ve hukuk öğrenimi gören dostlarımdan aldığım tavsiyeler neticesinde, Hukuka Giriş kitabının çok iyi bir başlangıç kitabı olduğuna kanaat getirerek, kitabı derhal okumaya başladım.

Gerek bu kitapta, gerekse Kemal Gözlerin okuduğum diğer kitap ve makalelerinde göze çarpan en önemli özellik, Gözler’in kullandığı mükemmel sadelikteki Türkçe. Okuduğunu anlayabilen her bireyin, bu kitapları rahatlıkla anlayabileceğine eminim. Gözler ustalıkla kullandığı bu Türkçe ile birlikte, her türlü kanun terimini, gerek Osmanlı’dan aldığımız hukuk mirası nedeniyle Arapça ve Farsça, gerekse hukukun daha da derine inen temelleri nedeniyle de Latince, Fransızca ve İngilizce olarak okuyucuya sunuluyor.

Kitap içerik olarak; hukuk üzerindeki teorileri çeşitli yönleriyle anlatmakla birlikte, mevcut kabulleri ve Türkiye’deki durumu güzel bir şekilde okuyucuya sunuyor. Ancak Gözler bunu yaparken, doğrudan şahsi fikirlerini anlatmak yerine, öncelikle bir tartışma ortamı yaratıp, sadece hukukun bugün aldığı şeklini değil, tarihsel sürecini de okuyucuya aktarmayı başarıyor. Tüm bu süreçte okuyucu edilgen bir konumdan çıkarak, etkin olarak düşünmeye sevk ediliyor.

Bu kitap ile birlikte temel hukuk kavramlarının yanı sıra, Türkiye’deki hukuk sisteminin nasıl olduğu ve Kara Avrupası ile ne gibi benzerlikle göstererek, nasıl bir tarihsel süreç izlediği de öğrenilebilir. Özellikle konu anlatımlarının yanı sıra verilen güncel örnekler, konunun pekiştirilmesi açısından oldukça yararlı.

Hukuk günlük hayatımızın büyük bir parçasını oluştururken ve biz ülkemizde bir çok haksızlık olduğunu düşünürken, olaylara duygusal bir şekilde yaklaşmak yerine, bir bilim dalı olan hukuku daha iyi anlamalı ve hislerimiz yerine aklımızı kullanmalıyız. Bunu yapabilmek için de öncelikle bilim nedir öğrenmeli, daha sonra da hukuk konusunda bir hukuk fakültesi mezunu kadar olmasa da, temel düzeyde bilgilere sahip olmalıyız. Bu nedenlerle Gözler’in kitabının her vatandaş tarafından okunmasını elzem buluyorum.
F.İ.
F.İ. Anayasa Hukukunun Genel Esaslarına Giriş'i inceledi.
@ffii·24 Mar 2017·Kitabı okumadı
Kemal Gözler tüm hukuk öğrencileri için öğrenmesi kolay şekilde temel bilgileri en basit haliyle anlatıyor. Benim de ögrencilik zamanimda ders çalıştığım idare hukuku, hukuka giriş ve anayasa hukukuna ilişkin kitapları hukuk öğrencileri için vazgeçilmez kaynaklar arasında.
182 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Eser: Biz Babasız Büyüdük
Yazar: Aşım Cakıpbekov
Yayınevi: Bengü Yayınları
Sayfa: 182

Aşım Cakıpbekov yurdumuzda ve dünyada çok tanınan yazar Cengiz Aytmatov'un eserlerini Rusça'dan Kırgız Türkçesine çeviren yazardır. Kırgız Türkü olan yazar okul hayatını da Cengiz Aytmatov ile beraber geçirmiştir. Eseri hazırlayan Kemal Göz, çalışmasında büyük desteğini gördüğü hocası Orhan Söylemez ile beraber çalışarak Aşım Cakıpbekov'u ve eserlerini ortaya çıkarmışlardır. Kemal Göz akademik bir çalışma olarak eseri hazırlamıştır.

Akademik kısım da Aşım Cakıpbekov'un hayatı hakkında geniş bir araştırma yaparak çeşitli kaynaklardan faydalanarak onunla ilgili bilinmeyenleri geniş bir şekilde ortaya koymuştur. Yazarın niye Cengiz Aytmatov kadar tanınmadığını geniş ve bol kaynaklar üzerinden dönemin siyasi olayları dairesinden açıklamıştır. Yazarın en önemli eseri Aygaşka'dır.

Ayrıca yazar ile ilgili bu eser de iki tane önsöz yer almaktadır. İlk önsöz Doç.Dr.Orhan Söylemez'e aittir. İkinci önsöz ise yazarın hayatını araştıran Kemal Göz'e aittir. Kemal Göz bu eserde Kitaba dair başlığı altında çalışma ile ilgili bilgide vermektedir. Bundan sonra da Aşım Cakıpbekov'un hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgi vermektedir. Ondan sonra da yazarın Hikayeleri hakkında bilgi vermektedir. Bu hikayelerden de beş tanesini çevirerek esere dahil etmiştir.

Bu beş hikayeden ilki Biz Babasız Kaldık aynı zamanda esere ad olan hikayedir. Bu hikaye de babasız kalmanın ne anlama geldiğini anlatmaktadır. Babam yok demenin ne anlama geldiğini anlamak isteyenlerin bu hikayeyi mutlaka okuması gerekir. İkinci hikaye Salima'da ise çocukluk aşkı Salima ile geçen günlerini anlatmaktadır. Bunu da anlatırken utangaçlık ve çekingenlik göze çarpmaktadır.

Üçüncü hikaye Gözlerimden Uçan Ak Kayık'ta ise Salima ile yaşadığı aşkın devamını anlatmaktadır. Artık Salima evlenmiştir. Bir araya gelmeleri mümkün değildir. Ama görüşmeleri ile beraber yıllar öncesi yaşadıkları çocukluk aşklarının akıllarına gelmesi işlenmektedir. Dördüncü hikaye de ise, Sagın'dır. Sagın'ın okuyup kendini geliştirmesi ve öğretmen olmasına kadar geçen hayat hikayesi yer almaktadır. En sonunda öğrencisine aşık olması ama ona da durumunu anlatamaması ile sona ermiştir.

Yazar Aşım Cakıpbekov'un en önemli eseri Aygaşka ise eserin son hikayesidir. Bu hikâye de ise Aygaşka adlı kısrağın ve sahibinin başından geçenler anlatılmaktadır. Burayı biraz daha geniş yazabilirdim. Ama eseri okumamız lazım...

Yazarın biyografisi

Adı:
Kemal Gözler
Unvan:
Akademisyen, Yazar
Doğum:
Çanakkale, Türkiye, 1966
1966 Yılında Biga-Çanakale'de doğan Kemal Gözler, lisans ve yüksek lisans öğrenimi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, DEA ve doktora öğrenimini Bordeaux Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yapmıştır.

Kemal Gözler, 1997'de yardımcı doçent, 2000'de doçent olmuştur. 1987 yılından 1997 yılına kadar Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırma görevlisi, 1997'den 2004'e kadar Uludağ Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesinde yardımcı doçent ve doçent, 2004 yılından 2007 yılına kadar Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde doçent olarak çalışan Gözler, 2007 yılında geçtiği Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesinde anayasa hukuku profesörü olarak görev yaptıktan sonra 2016 yılında emekliye ayrılmıştır.

Kemal Gözler, 1999 yılında Türk Sosyal Bilimler Derneği Genç Sosyal Bilimciler Birincilik Ödülünü, 2001 yılında da ODTÜ Prof.Dr. Mustafa N. Parlar Araştırma ve Teşvik Ödülünü kazanmıştır. Ayrıca 2009 yılında 2008 tarihli İdare hukuku kitabının 7.baskısı 2009 YILI TÜBA ÜNİVERSİTE DERS KİTAPLARI TELİF ödülünü kazanmıştır Kemal Gözler'in anayasa hukuku, idare hukuku ve Lofça Pomakları konusunda yayınlanmış çalışmaları vardır.

Kemal Gözler ayrıca aşağıdaki web sitelerinin kurucusu ve editörüdür.

1. “Türk Anayasa Hukuku Sitesi” (http://www.anayasa.gen.tr) nin Kuruculuğu ve Editörlüğü (Nisan 2004'ten Bugüne).

2. “Türk İdare Hukuku Sitesi” (http://www.idare.gen.tr) nin Kuruculuğu ve Editörlüğü (Nisan 2004'ten Bugüne).

Yazar istatistikleri

  • 53 okur beğendi.
  • 859 okur okudu.
  • 39 okur okuyor.
  • 228 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.