Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Kemal Gözler

Kemal GözlerHukuka Giriş yazarı
Yazar
Çevirmen
8.6/10
327 Kişi
1.950
Okunma
134
Beğeni
7,5bin
Görüntülenme

Hakkında

1966 Yılında Biga-Çanakale'de doğan Kemal Gözler, lisans ve yüksek lisans öğrenimi Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, DEA ve doktora öğrenimini Bordeaux Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yapmıştır. Kemal Gözler, 1997'de yardımcı doçent, 2000'de doçent olmuştur. 1987 yılından 1997 yılına kadar Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırma görevlisi, 1997'den 2004'e kadar Uludağ Üniversitesi İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesinde yardımcı doçent ve doçent, 2004 yılından 2007 yılına kadar Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde doçent olarak çalışan Gözler, 2007 yılında geçtiği Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesinde anayasa hukuku profesörü olarak görev yaptıktan sonra 2016 yılında emekliye ayrılmıştır. Kemal Gözler, 1999 yılında Türk Sosyal Bilimler Derneği Genç Sosyal Bilimciler Birincilik Ödülünü, 2001 yılında da ODTÜ Prof.Dr. Mustafa N. Parlar Araştırma ve Teşvik Ödülünü kazanmıştır. Ayrıca 2009 yılında 2008 tarihli İdare hukuku kitabının 7.baskısı 2009 YILI TÜBA ÜNİVERSİTE DERS KİTAPLARI TELİF ödülünü kazanmıştır Kemal Gözler'in anayasa hukuku, idare hukuku ve Lofça Pomakları konusunda yayınlanmış çalışmaları vardır. Kemal Gözler ayrıca aşağıdaki web sitelerinin kurucusu ve editörüdür. 1. “Türk Anayasa Hukuku Sitesi” (anayasa.gen.tr) nin Kuruculuğu ve Editörlüğü (Nisan 2004'ten Bugüne). 2. “Türk İdare Hukuku Sitesi” (idare.gen.tr) nin Kuruculuğu ve Editörlüğü (Nisan 2004'ten Bugüne).
Unvan:
Akademisyen, Yazar
Doğum:
Çanakkale, Türkiye, 1966

Okurlar

134 okur beğendi.
1.950 okur okudu.
74 okur okuyor.
551 okur okuyacak.
39 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Demokratik olmayan ülkelerde anayasalar göstermeliktir.
Sayfa 230
Reklam
Doğru bir fikri savunmak için kullanılan yanlış argümanlar, bizzat o fikre zarar verir.
İnsan hakları hukuku, doğrudan doğruya insan hakları üzerine değil, insan haklarını düzenleyen hukuk kuralları üzerine bir hukuk bilimi dalıdır. Yani insan hakları hukukunun konusu, insan hakları değil, insan haklarını düzenleyen hukuk kurallarıdır.
İnsanın insana itaat etmesi dünyanın en kötü şeyidir.
Sayfa 21 - Ekin
Pek çok ülkeden farklı olarak Türkiye'de bugüne kadar koronavirüs salgını nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmedi. Yürütme koronavirüs salgını ile olağan dönemin kanun ve düzenlemeleri ile mücadele etmeye çalışıyor. Sokağa çıkma yasağı gibi, salgına karşı alınan tedbirlerin neredeyse hepsi temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması niteliğindedir. Dolayısıyla bu tedbirlerin kanunla öngörülmesi gerekmektedir. Ne var ki bu tedbirlerin önemli bir kısmının kanuni bir dayanağı yoktur; bir kısmının ise kanuna uygunluğu şüphelidir. Keza kanuna uygun olan tedbirlerin bir kısmı ise Anayasa madde 13`de ve madde 23'te genel sağlık sebebinin yer almaması nedeniyle anayasaya aykırıdır.
Sayfa 550
Prof. Dr. Kemal GÖZLER
Gün geçtikçe cehaletin de seviyelerinin olduğunu görüyor ve eski cahilleri özlüyorum.
Elveda Anayasa
Elveda Anayasa
🌸
Reklam
"Peki ama Türkiye'de neden kuvvetler ayrılığı yok? Türkiye'de kuvvetler ayrılığı olmamasının sebebi, "kuvvetli adamlar"ın olmamasıdır. Kuvvetli adamların olmadığı yerde, kuvvetler ayrılığı olmaz. Kuvvetler ayrılığı teorisi, kendisine yasama, yürütme veya yargı yetkisi verilen insanların, kuvvetli kişilikler olduğu ve kendilerine verilen bu yetkilere "sahip çıkacakları" varsayımı üzerine kuruludur. Kuvvetli kişiliklerin olmadığı yerde, kuvvetler ayrılığı da, anayasa da olmaz. Türkiye'nin meselesi budur."
Kemal Gözler
Kemal Gözler
Yargı bağımsızlığı ve hâkim teminatı ise, anayasaya “yargı bağımsızdır” ve “hâkimler teminatlıdır” yazıldı diye, kendiliğinden gerçekleşmez. Hâkimleri atayan kurullar, bağımsız olmadıkça o ülkede yargı bağımsız olamaz. Bir davada karar veren hâkim, verdiği karar yüzünden görevden alınıyor veya başka yere atanıyorsa veya iktidarın istemediği bir kararı vereceği tahmin edilerek dava devam ederken görev yeri değiştiriliyorsa, o ülkede hâkim teminatı yoktur; hâkim teminatının olmadığı bir ülkede kuvvetler ayrılığı olmaz; kuvvetler ayrılığının olmadığı bir ülkede de devlet iktidarının kötüye kullanılmasının önüne geçilemez.
Kemal Gözler
Kemal Gözler

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
352 syf.
9/10 puan verdi
Aslında piyasadaki en iyi hukuka giriş kitabı diyebilirim. Ancak fazla iyi galiba, öğrenciler biraz ağır buluyorlar. İki dönem sonra başka bir kitapla değiştirmek zorunda kaldım. Ancak ciddi olarak hukukla ilgilenenler mutlaka okumalılar. Sadece kavramları anlatmıyor, arkasındaki felsefeyi de iyi yansıtıyor.
Hukukun Temel Kavramları
Hukukun Temel KavramlarıKemal Gözler · Ekin Yayınevi · 2011301 okunma
528 syf.
7/10 puan verdi
1. Dönem hukuk dersim için almıştım ve gayet sade ama anlaşılır bir kitaptı. Hukuka ilgisi olanlar için okunması kolay bir başlangıç kitabı diyebilirim.
Hukuka Giriş
Hukuka GirişKemal Gözler · Ekin Kitabevi Yayınları · 2018362 okunma
Reklam
·
Puan vermedi
Kemal Gözler tüm hukuk öğrencileri için öğrenmesi kolay şekilde temel bilgileri en basit haliyle anlatıyor. Benim de ögrencilik zamanimda ders çalıştığım idare hukuku, hukuka giriş ve anayasa hukukuna ilişkin kitapları hukuk öğrencileri için vazgeçilmez kaynaklar arasında.
Anayasa Hukukunun Genel Esaslarına Giriş
Anayasa Hukukunun Genel Esaslarına GirişKemal Gözler · Ekin Yayınevi · 2019252 okunma