Anayasa Hukukunun Genel Esaslarına Giriş Ders Kitabı

8,6/10  (10 Oy) · 
54 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.130 gösterim
Anayasa Hukukunun Genel Esasları (Ders Kitabı) isimli bu kitap, üniversite birinci sınıf öğrencilerine yönelik olarak hazırlanmış bir “ders kitabı”dır. Elinizde tuttuğunuz 496 sayfalık bu kitap, birkaç ay içinde aynı yayınevinden yayınlanacak olan Anayasa Hukukunun Genel Teorisi başlıklı 1400 sayfalık “inceleme kitabı”mızın özetlenmiş halidir. Dolayısıyla bu kitabın incelediği konularda daha fazla bilgi için söz konusu inceleme kitabına bakılabilir.

Ayrıca belirtelim ki, aynı yayınevinden çıkmış bulunan 254 sayfalık Anayasa Hukukunun Genel Esaslarına Giriş başlıklı kitabımız, elinizde tuttuğunuz bu ders kitabının kısaltılmış hali niteliğindedir.

Böylece anayasa hukukunun genel esasları alanında üç ayrı kitabımız olacaktır: Birincisi, bu alanın uzmanlarına, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik Anayasa Hukukunun Genel Teorisi başlıklı 1400 sayfalık “inceleme kitabı”mız; ikincisi, lisans öğrencilerine yönelik Anayasa Hukukunun Genel Esasları başlıklı 496 sayfalık “ders kitabı”mız; üçüncüsü de daha kısa bir ders kitabı arzu eden öğrenciler ve keza genel okuyucuya yönelik olarak hazırlanmış AnayasaHukukunun Genel Esaslarına Giriş başlıklı 368 sayfalık “giriş kitabı”mız.

Elinizde tuttuğunuz bu kitapta konuların üniversite birinci sınıf öğrencilerinin anlayabileceği bir açıklıkta anlatılabilmesi için özel çaba sarf edilmiştir.

Bu kitapta bazı yeni yöntemler kullanılmıştır. Her bölümde o konuyla ilgili ayrıntı sayılabilecek bazı bilgiler, metin içinde verilmek yerine, metinden ayrı kutular içinde verilmiştir. Kitapta toplam 129 adet kutu vardır. Keza metin içinde verilen bilgiler, bazı yerlerde ayrıcatablolar hâlinde özetlenmiştir. Toplam 10 adet tablo vardır. Aynı şekilde, metin içinde yapılan bazı sınıflandırmalar, şema olarak da gösterilmiştir. Toplam 21 adet şema vardır. Kitabımızda Türk üniversite ders kitaplarında pek rastlanmayan bir yenilik daha vardır: Birçok bölüme o bölümle ilgili resimler konulmuştur.

Kitabın birinci baskısı, 2011 yılı Türkiye Bilimler Akademisi Üniversite Ders Kitapları Telif Eser ödülüne layık görülmüştür.

İkinci baskıda, çeşitli yerlerde güncelleştirme, düzeltme ve genişletmeler sonucunda kitabın sayfa sayısı toplam 16 sayfa artmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786055335670
 • Yayınevi:
  Ekin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
F.İ. 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kemal Gözler tüm hukuk öğrencileri için öğrenmesi kolay şekilde temel bilgileri en basit haliyle anlatıyor. Benim de ögrencilik zamanimda ders çalıştığım idare hukuku, hukuka giriş ve anayasa hukukuna ilişkin kitapları hukuk öğrencileri için vazgeçilmez kaynaklar arasında.