Kezban Şahin Taysun

Kezban Şahin TaysunKelebekten Sığınak yazarı
Yazar
8.4/10
5 Kişi
22
Okunma
3
Beğeni
1.615
Görüntülenme

Hakkında

Şair ve yazar, araştırmacı. 10 Mart 1967, Eskişehir doğumlu. Prof. Dr. Alaettin Taysun’nun eşidir. Eskişehir Namık Kemal İlkokulu’nu (1978), 19 Mayıs Ortaokulu’nu (1981) ve Atatürk Lisesi’ni (1984) bitirdi. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nü tamamladı. 1999 yılında Akdeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Ziraat Yüksek Mühendisi olan Kezban Taysun; 1989-91 yıllarında Antalya Tarım AŞ’de, 1992-97 yıllarında Antalya Antbirlik’te, 1997-99 yıllarında Antalya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, 1999-2005 yıllarında Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde, 2005 yılından itibaren de Tarım Bakanlığı (İzmir)’da çalıştı. Toprak Korunumu ve Çölleşme konularında 24 adet bilimsel yayını bulunmaktadır. Kezban Şahin’in Zor Ödev başlıklı ilk öyküsü, Ekim 2006’da, İzmir Belediyesi Kültür Yayını olan Seyrekte yayımlanmıştı. Öykü, şiir ve makalelerini daha sonra Havuz Özgür Pencere, Afrodisyas Sanat, Güncel Sanat ve Berfin Bahar dergileri ile kendi Öykü ve Şiir Molası adlı bloğunda yayımlandı. Ayrıca, yarışma seçkileri ve derleme kitaplarında da yayımlamayı sürdürdü. Birçok ulusal yarışmalarda çok sayıda öykü, yazı ve şiiri dereceye girdi. Evli ve Kardelen isimli bir kız çocuk annesi olan Kezban Taysun, çeşitli radyo ve TV programlarında da yer aldı. Ülkemizde kadına bakışı sorgulayan Kafesteki Kalp adlı romanı Nisan 2013’te yayımlandı. Basılı kitapları yanı sıra henüz basılmamış Aynadaki Göz adlı bir öykü kitabı vardır. Dil Derneği üyesidir.
Unvan:
Araştırmacı Mühendis Yazar
Doğum:
1967 Eskişehir

Okurlar

3 okur beğendi.
22 okur okudu.
4 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Sisli Günler
Anlıyorum ki yüreklerde istasyon olabilmek, ayrıcalık yaratıyormuş!
Hüznün şarkısı bitip yeryüzünde yalnızca mutluluğun senfonisi duyulsa!
Reklam
Vatan insanın yüreğinin ve ayaklarının isteyerek gittiği yer mi? Yoksa taşıdığı kimliğe göre kendisine gösterilen adres mi?
Sayfa 62 - yitiK ülkE yaYınLArıKitabı okudu
Bak, kulağına küpe olsun sözlerim! Gümüşe altın deme! Dost sandığın, bir gün senden üstün görür kendini. Alır elindekileri!
Sayfa 64 - yitiK ülkE yaYınLArıKitabı okudu
Bir zamanlar yaşadığımız yerde kendi mutluluk tanımlarıyla var olmayı başaran bir çifttik. Sonra nasıl olmuştu da hazır doğruların piyonu haline gelmiştik?
Sayfa 14 - yitiK ülkE yaYınLArıKitabı okudu
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
104 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
8 saatte okudu
Kitap kısa kısa öykülerden oluşuyor. Akıcı ve güzel bir anlatım mevcuttu. Her bir öykünün başka bir anlam ve mesajı vardı. Bayanların başına gelen kötü olaylar işlenmiş. Hor görülme, şiddet, dul kalma, çocuklukta dışlanma gibi anlamlı mesajlar vardı. Beni en çok etkileyen kitaba ismini veren öykü oldu.
Kelebekten Sığınak
Kelebekten SığınakKezban Şahin Taysun · Yitik Ülke Yayınları · 201712 okunma
120 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Yazarı Kelebekten Sığınak kitabı ile tanımıştım. Aynadaki Göz kitabı da birbirinden güzel öykülerin yer aldığı bir kitap. Toplamda 15 öykü mevcut. . . . Öyküler; aşkı, kadını, kadına şiddeti, küçük yaşta evlendirilen kızları, sırf çocuğu olmadı diye üzerine kuma gelen kadınları ele almış. O kadınların sessiz çığlıkları, toplum baskısı altında ezilmeleri.. Bence bu kitap o sessiz kadınlarımızın sesi olmuş. Onların kimseye anlatamadiklarini kitap bizlere anlatmış. . . . Beğendiğim öykülerden Gül Güzeli; hastalıkta sağlıkta sözünü unutan insanlara hatırlatma mahiyetinde harika bir öykü olmuş. Gölgelerin Düşleri öyküsünde de çok üzüldüm. Artık başka Seherler de aynı kaderi paylasmasin ne olur dedim. :( Kaldırıma Değen Düşler öyküsü en en en yüreğimi parçalayan öykü idi. Bu öyküden küçük bir alıntı yaparak yorumu bitiriyorum. . . "...Keşke temizliğe gittiğim insanlar ben demeden gündeliğimi arttırsalar! Ne iyi olur! Söylesem mi acaba hanıma?.. Ya bir daha çağırmazsa beni? " diye yutkundu. Belki akşam çıkarken cesareti yeniden gelir ve zam istediğini söyleyebilirdi. O zaman eve dönerken çocukların istediği şeylerin bir kısmını alabilirdi. Mustafa'ya nar, Mehmet'e portakal, Ismail'e pasta, Ayşe'ye elmalı şeker!
Aynadaki Göz
Aynadaki GözKezban Şahin Taysun · Yitik Ülke Yayınları · 20144 okunma
104 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitap 15 farklı öyküden oluşmakta.. Her biri ayrı güzeldi.. Genel anlamda "kadına şiddet, hor görülen kadınlar" başlığı altında yazılmış.. Her bir hikayede de güzel anlamlar, mesajlar bulunmakta. Sayfa sayısı az ama hikayeler harika.. Dil bakımından da akıcı. Kitaba adını veren "Kelebekten Sığınak" öyküsü ayrı bir güzeldi. En çok üzüldüğüm öykü ise "Yağ Lekesi Değil Kömür Karası" idi.. Kısaca hepsi güzeldi.. Tavsiye ederim..
Kelebekten Sığınak
Kelebekten SığınakKezban Şahin Taysun · Yitik Ülke Yayınları · 201712 okunma