Yazar
Kurtul Gülenç

Kurtul Gülenç

Yazar
Derleyen
Çevirmen
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
26 Kişi
96
Okunma
4
Beğeni
250
Gösterim
Unvan
Türk Yazar
Doğum
Bursa, Türkiye, 1979
Yaşamı
1979 yılında Bursa’da doğdu. 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde başladığı lisans eğitimini 2002 yılında tamamlayarak, 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden yüksek lisans, 2010 yılında da Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden doktora derecelerini aldı. Felsefelogos, Baykuş, Yeditepe’de Felsefe, Felsefe Dünyası, Cogito, Doğu Batı ve Kaygı başta olmak üzere, çeşitli dergilerde makaleleri yayımlandı. Bu çalışmaları dışında Gülenç’in Önder Kulak ile birlikte hazırladığı, Marx’ın Halleri: Marksist Düşüncede Diyalektik Bir Yolculuk başlıklı bir kitabı bulunmaktadır. 2004-2010 yılları arasında Maltepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Gülenç, şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Gülenç’in temel ilgi alanları, Marksizm, eleştirel teori ve hermeneutiktir.
yasin yılmaz
Marx ve Sonrası'ı inceledi.
304 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Marksist düşüncenin dayanaklarının incelendiği kitap Diyalektik Açılımlar ve Diyalektik Soruşturmalar isimli 2 bölüme ayrılıyor. Bu 2 bölümde de toplamda 6 adet makale yer alıyor. Marx'tan başlayarak Marksist düşüncenin 150 yıllık süreci incelenirken * Yabancılaşma * Meta Fetişizmi * Din Afyon mudur? * Insan Doğası * Tarih ve Ütopya * Post-Marksist Siyaset Gibi konularda uzun uzun açıklamalar yapılmış. Marksist düşünceye katkıları olan Antonio Gramsci Karl Korsch Theodor W. Adorno Max Horkheimer Walter Benjamin Louis Althusser gibi düşünürlerin de sık sık anıldığı kitap; yazarların hedeflerine de ulaştıklarını gösteriyor. Marx'ı ve Marksizmi derinlemesine irdelemek isteyen herkese tavsiye ederim :)
Marx ve Sonrası
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
19
Battal Şahin
Marksizmde Ahlak Tartışmaları'ı inceledi.
272 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Öncelikle şunları söyleyebiliyoruz: 1) Kurtul hoca felsefeyle ilgilenen her öğrencinin (insanın) yazdıklarını okuması gereken bir yazar/akademisyen. 2) Özellikle Marksizm'i anlamak isteyen, Marksizm'in gerilimli olduğu -hukuk, ahlak ve kültür gibi- alanlardan birisiyle ilgilenen insanlar için kaçırılmaması gereken kitaplara adını yazmış bir insan. 3) Marksizmde Ahlak Tartışmaları kitabına ise, felsefenin başat öğelerinden olan, ahlak ve etik nedir?; ahlak ve etiğin bir politikanın dayanakları olabilir mi?, bilimsel yöntem ile ahlak arasındaki gerilim var mıdır? ve Marx'ın kapitalizm eleştirisinin yönleri nedir? gibi sorular için başvurulması gerekiyor. ( Türkçe'de Marksizm ve Ahlak üzerine çevrilen kitapların hem sayısı az hem de birçoğunun yeni basımı yok ve dolayısıyla böyle bir ortamda Kurtul Hoca'nın bu kitabı içerisinde bol bol atıflarda bulunması, Marx 'ın ahlak anlayışını anlatırken okuyucuyu felsefe tarihinde kısa çaplı bir yolculuğa çıkarmasının değeri çok daha fazla ortaya çıkmış oluyor.) Karşılaştırmalı okuma, ilişkisel bir biçimde düşünceleri ve fikirleri tam anlamıyla oturtmak için en önemli araçlardan biri olsa gerek. Düşüncelerinin, diğer fikirler ile etkileşime geçirmeyen bir insan; boş bir odada kendi sesinin yankısını duyan bir insana benzer. Herhangi bir düşünceyi anlatmak, karşıtıyla, olumsuzuyla ve başkalarının bakışını da içererek anlatmaktır. Kurtul Gülenç, Horkeimer'dan Kant'a ve Aristoteles'e oradan Hegel'e, Platon'a ve daha birçok düşünüre değerek ele alıyor bu kitabı. Farklı pencerelerden bakıyoruz, farklı pencerelerin gözlüğünü deneyimliyoruz; kendi gözlüğümüzü bu yolla buluyoruz. Bu yolla önümüzü görüyoruz...
Marksizmde Ahlak Tartışmaları
OKUYACAKLARIMA EKLE
1