Geri Bildirim
Leander Kahney

Leander Kahney

8.0/10
4 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
358
Gösterim
Adı:
Leander Kahney
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 25 Kasım 1965
“Evet efendimci” insanları dinlemeyin. Tartışma ve atışmalar yaratıcı düşünmeyi besler. Jobs, birlikte çalıştığı insanların kendi fikirlerine meydan okumasını isterdi.
"Ben yaşamın zekice bir şey olduğuna inanırım, yani hiçbir şey rastlantı değildir.”
Jobs’ın ilkesi şu: Aşağılık herifin teki de olabilirsiniz ama o konuda tutkulu olmanız şartıyla.
“23 yaşındayken değerim bir milyon doların üzerindeydi, 24 yaşındayken 10 milyon doların üzerinde, 25 yaşında ise 100 milyon doların üzerinde ve bu o kadar da önemli değildi çünkü bunu asla para için yapmıyordum.”
Söz konusu inovasyon olunca, Jobs Picasso’nun ünlü özdeyişini söylemekten zevk duyar: iyi ressamlar kopyalar, büyük ressamlar çalar. Jobs buna bir ekleme yapar: “Ve biz hiçbir zaman büyük fikirleri çalmaktan utanç duymadık.”
Jobs, PepsiCo’nun başkanı John Sculley’i şirketin başına geçmeye ikna etmek için yüzsüzlük kokan bir ifadeyle ona meydan okudu: “Yaşamının geri kalanında şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı değiştirmek mi?”
Eleştirmenler Jobs’ı empati ya da şefkati olmayan bir sosyopata benzetir. Bu eleştirmenler, çalışanların ve iş arkadaşlarının ona neden katlandığını açıklamak için Stokholm Sendromu’nu öne sürerler. Jobs’ın çalışanları onun tutsağıdır ve kendisine âşık olmuşlardır.
Oldukça güzel bir biyografik eser. Steve Jobs'un 1996 yılında Next adındaki firmasını satarak Apple şirketine geri dönmesinden itibaren yaptıklarını anlatan bir eser. Çalışanları ile olan ilişkileri, personelini daha iyisi için sürekli zorlaması, inovasyon ve vizyon sahibi olması, çalışanlarının onun hakkında düşündükleri, ticari zekası ve ekibini hep en iyi insanlardan seçmesi gibi pek çok konu mevcut. Ayrıca firma olarak hep geleceği düşünmesi, iPod'un hikayesi, yıllar önce kimse denemezken USB teknolojisini kullanması ve daha pek çok şey. Her ne kadar biraz taraflı gelse de son yılların en önemli isimlerinden biri olan Steve'i merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Leander Kahney
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 25 Kasım 1965

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.