Leander Kahney

Leander Kahney

Yazar
7.4/10
5 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
364
Gösterim
Adı:
Leander Kahney
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 25 Kasım 1965
“Evet efendimci” insanları dinlemeyin. Tartışma ve atışmalar yaratıcı düşünmeyi besler. Jobs, birlikte çalıştığı insanların kendi fikirlerine meydan okumasını isterdi.
Söz konusu inovasyon olunca, Jobs Picasso’nun ünlü özdeyişini söylemekten zevk duyar: iyi ressamlar kopyalar, büyük ressamlar çalar. Jobs buna bir ekleme yapar: “Ve biz hiçbir zaman büyük fikirleri çalmaktan utanç duymadık.”
“23 yaşındayken değerim bir milyon doların üzerindeydi, 24 yaşındayken 10 milyon doların üzerinde, 25 yaşında ise 100 milyon doların üzerinde ve bu o kadar da önemli değildi çünkü bunu asla para için yapmıyordum.”
Jobs, PepsiCo’nun başkanı John Sculley’i şirketin başına geçmeye ikna etmek için yüzsüzlük kokan bir ifadeyle ona meydan okudu: “Yaşamının geri kalanında şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı değiştirmek mi?”
Eleştirmenler Jobs’ı empati ya da şefkati olmayan bir sosyopata benzetir. Bu eleştirmenler, çalışanların ve iş arkadaşlarının ona neden katlandığını açıklamak için Stokholm Sendromu’nu öne sürerler. Jobs’ın çalışanları onun tutsağıdır ve kendisine âşık olmuşlardır.
“Bir soruna bakmaya başladığınız ve bunun gerçekten basit olduğunu düşündüğünüz zaman sorunun gerçekte ne kadar karmaşık olduğunu anlamıyorsunuz demektir. Sorunun içine girdiğinizde karmaşık olduğunu görür ve karmakarışık çözümlerle çıkagelirsiniz. İnsanların çoğunun bıraktığı yer burasıdır ve çözümler bir süre işe yarar. Ama gerçekten büyük olan bir insan ilerlemeye devam eder altta yatan en temel sorunu bulur ve her düzlemde işe yarayan zarif bir çözümle gelir."
“Steve Jobs pazar araştırması yapmaz. Steve Jobs için pazar araştırması, beynin sağ yarımküresinin sol yarımküre ile konuşması biçiminde olur.”
Jobs, Rolling Stone dergisine şöyle demiştir: “Daha devrimsel değişimler beni her zaman çekmiştir. Neden, bilmiyorum. Çünkü onlar daha zordur. Duygusal açıdan çok daha streslidir. Ve genellikle herkesin size tamamen yanıldığınızı söylediği bir dönemden geçersiniz.”
Oldukça güzel bir biyografik eser. Steve Jobs'un 1996 yılında Next adındaki firmasını satarak Apple şirketine geri dönmesinden itibaren yaptıklarını anlatan bir eser. Çalışanları ile olan ilişkileri, personelini daha iyisi için sürekli zorlaması, inovasyon ve vizyon sahibi olması, çalışanlarının onun hakkında düşündükleri, ticari zekası ve ekibini hep en iyi insanlardan seçmesi gibi pek çok konu mevcut. Ayrıca firma olarak hep geleceği düşünmesi, iPod'un hikayesi, yıllar önce kimse denemezken USB teknolojisini kullanması ve daha pek çok şey. Her ne kadar biraz taraflı gelse de son yılların en önemli isimlerinden biri olan Steve'i merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
Bugüne kadar Steve Jobs hakkında okuduğum üçüncü kitap olmasına rağmen genel olarak Steve Jobs (Walter Isaacson) ve Steve Jobs-Apple (Jeffrey S. Young) kitaplarının gerisinde kalmış. Her ne kadar bölüm sonlarında Dersler şeklinde maddeler koyulmuş olsa da çok genel ve dayanaksız olmuş. Bunun yanı sıra yazarın yeteri kadar teknoloji bilgisinin olmadığını söylemek mümkün. Son olarak kitapta tarihsel akışkanlıktan ziyade karmaşa hakim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Leander Kahney
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 25 Kasım 1965

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.