Yazar
Levent Şentürk

Levent Şentürk

Yazar
Editör
Tasarımcı
BEĞEN
TAKİP ET
7.9
29 Kişi
63
Okunma
2
Beğeni
271
Gösterim
Unvan
Türk Mimar, Yazar, Editör
Doğum
1974
Yaşamı
1974 doğumlu Levent Şentürk, mimarlık eğitimi almış ve bugüne kadar ki çalışmalarında yazıya mimari bir öge olarak yaklaşmış, ögeleri biçimsel olarak yapılandıran bir tarza ağırlık vermiş bir yazar. İşaretname ve İntermezzo ile Doxa Yazıları (YKY) adlı denemeleri yayımlanmıştır. Yazıları ve görsel/mimari ürünleri, 1997’den bu yana Mimarlık, Arredamento Mimarlık, İstanbul, kitap-lık, Cogito, Sanat dünyamız, Tohum, Geniş Açı, Doxa, Geceyazısı ve Sonkişot gibi dergilerde yayımlanan Şentürk, geceyarısı kitapları dizimizin kolektif üçlemesi Arazi Marazi’de bir denemesiyle yer almıştı.
Göksel ONAY
Mimarlığın Biyo-Politika Sözlüğü'ü inceledi.
104 syf.
Pardon sizinle daha önce yatmış mıydık?
Her gece hepimiz yatıyoruz. Ama neden ayrı ayrı yatıyoruz; neden birlikte yatmıyoruz abi? Şimdi ne alaka? diyeceksiniz... Kaybedenler Kulübü'nü izleyenler bilirler; Kaan Çaydamlı'yı, Erol Egemen'i, filmde Kadıköy'ün ayrıcalıklı konumunu, 6.45'i, sex muhabbetini... Sahi ilk açılışınızı ne zaman yapmıştınız? Ne mi demek ilk açılış? İlk pompa, le pompier, la pompa, il pompino işte... Henüz yapmadıysanız kapatın hemen bu incelemeyi... Sizinle bir kaç yıl sonra tekrar görüşürüz... Çünkü bu kitap ve bu inceleme, zihnini bu zamana kadar hiç kullanmamış, hiç açmamış birine bir anlam ifade etmez... Çünkü bu kitap, bildiğimiz geleneksel şeylere eleştirel yaklaşmıştır. Türkiye'deki dershane sistemine, kültürel ve siyasal sisteme, örf, adet ve geleneklere, dine vs. ... Cuma'ya çok kalabalık olduğu için Salı'ları gidenlerin kitabıdır bu... Siz okuyun eksilmez, artarsınız kesin... G.t demeyin sakın okurken... Pek anglosakson biri de değilimdir. Nottingham'a falan da hiç gitmedim zaten... Bu kitabın yayın evi; 6.45... Basım yeri Kadıköy sayın okuyucular... ve ALTIKIRKBEŞ YAYIN bir Kaybedenler Kulübü tribidir. Kim bu Erol Egemen derseniz, kitabın Kapak Tasarımı'nı yapan kişi... Eeee her şeyin başı su..; felsefenin de Mimarlığın da... Bazen büyük farklılıklar, insanları birbirlerine daha da yakınlaştırırlar der filmde... Biraz olsun yakınlaştık mı sayın okuyucu? Uzak olanlarım çok olsun... Bu incelemenin telif hakkı, kitabın koruması altındadır: "Kadıköy'ün yağmurlu ve puslu günlerinde hazırlanan bu kitap sizi uçurumdan aşağı atabilecek güce sahip olabilir. Herhangi bir şekilde ve özellikle izinsiz olarak iktibas edildiğinde Kadıköy'ün o bilinen, serin ve rutubetli laneti, yıllar boyunca bunu yapanı takip eder, saçları dökülür, rüyasında sürekli olarak Kadıköy sokaklarından akın akın geçerek yıllık intiharlarını gerçekleştirmeye giden lemur sürüleri görür ve derin bir yalnızlığa gömülür." Bir Kadıköy'lü olarak bedduamızın tutmasının yüksek olduğunu belirtmek isterim... Neyse ya çok sıkılıdım, bu kadar inceleme yeter... Arrivederci....
Mimarlığın Biyo-Politika Sözlüğü
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
22
108 syf.
·
23 günde
·
Puan vermedi
Kader kısmet
Kitabı içinde şavkar Altınel,murat gulsoy ve Murat Menteş olduğu için aldım ve gerçekten en iyi yazılar da onlara aitti diyebilirim. Diğer yazıların büyük bölümü ya 444 kelime sınırına takılarak ya da yazarların büyük kısmınin çevirmen olması nedeniyle biraz daha bilgi verici ya da bir lise ödevini yerine getirir gibiydi. Yine de bir fotoğrafa bakarak yazı yazmak hele de 444 kelime ile sınırlı tutarak meramını analtmak kolay olmasa gerek. Atıştırmalık bir kitap desek çok ayıp etmiş olur muyuz acaba ?
444
7.5/10
· 4 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6