1000Kitap Logosu
Louis Breger
Louis Breger
Louis Breger

Louis Breger

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.8
14 Kişi
41
Okunma
6
Beğeni
185
Gösterim
Unvan
Amerikalı Psikolog
Doğum
Amerika Birleşik Devletleri, 20 Kasım 1935
Yaşamı
Louis Breger (doğum tarihi: 20 Kasım 1935) Amerikalı bir psikolog, psikoterapist ve akademisyendir. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde Psikoanalitik Araştırmalar Profesörü. reger, Los Angeles , California'da doğdu ve büyüdü. Lisans eğitimini Cornell Üniversitesi ve UCLA'da , ardından doktorasını aldı. Daha sonra University of California, Berkeley , California San Francisco Tıp Fakültesi ve Oregon Üniversitesi'nde ders verdi . 1970 yılında Breger, California Institute of Technology Beşeri ve Sosyal Bilimler Bölümü'nde Psikoanalitik Araştırmalar Profesörü olan Misafirperçmiş Psikoloji Doçenti oldu. 1979 yılında Güney Kaliforniya Psikanalitik Enstitüsünden mezun olduktan sonra, Eğitim ve Denetleme Analisti oldu ve Franz Alexander Makale Ödülü ve Seçkin Öğretim Ödülü sahibi oldu. 1990'da o kurumdan istifa etti ve bir grup meslektaşları ile Çağdaş Psikanaliz Enstitüsünü (ICP) kurdu. Burada ICP, 1990-1993 yılları arasında Kurucu Başkan oldu. ICP, Breger'ın açık, demokratik bir eğitim biçimine olan bağlılığını yansıtıyordu: , Amerikan Psikanalitik Birliği'ne bağlı olmayan hiyerarşik olmayan bir eğitim enstitüsüdür. Barbara Gale Breger ile evli olan üç yetişkin çocuğun ve iki üvey babanın babasıdır; birlikte, onda torunları var.
Hakan Özdemir
Freud Görüntünün Ortasındaki Karanlık'ı inceledi.
644 syf.
·
7/10 puan
Bu kitap için kısaca, Sigmund Freud hakkında çok detaylı bir biyografi kitabı diyebiliriz. Çocukluğunda yaşadığı travmaların, ileride yaşayacağı hayata nasıl etki ettiğini, düşüncelerini nasıl değiştirdiğini açık bir şekilde görüyoruz. Sigmund Freud'un hayatına ilgi duyan herkesin sevebileceği bir eser olduğunu düşünüyorum. Çünkü üzerinde çok fazla emek harcanmış. Kitapla ilgili rahatsız olduğum bir şeye gelince; çok fazla yazım ve kelime hatası vardı. Beni aşırı derecede rahatsız etti. Normalde, arada bir çıksa hiç umursayan biri değilim fakat sürekli peşpeşe çıkması bana 'Bu kitap hiç mi redaksiyondan geçmedi?' dedirtti. Yine de bu özensiz baskı bize Louis Breger'in emeğini hiçe saydırmamalı çünkü öylesine yazılmış bir biyografi değil. Hiçbir detay atlanmamış ve neden - sonuç ilişkisi ile karşılaştırılmış. Sigmund Freud için bir biyografi arıyorsanız doğru tercih olacaktır.
Freud Görüntünün Ortasındaki Karanlık
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Tarık T.
Freud Görüntünün Ortasındaki Karanlık'ı inceledi.
644 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Freud’un 20. yüzyıl düşünce biçiminin şekillenmesinde diğer bilim adamlarından daha fazla katkı sağlamıştır. Teorilerin çoğunun hayatın akışından doğduğu söylemektedir. Modern psikoloji onun kuramlarıyla şekillenmiştir. Kuramlarıyla insanın bilinçdışına, cinsel hayatına bakısı kökten değiştiren psikanalizi kurmuştur. Kimi Freud’a taparken kimiyse onun bir şarlatan olduğunu ispata çalışmaktadır. Breger, iki grubun görüşlerine de kitabında yer vermiştir. Freud,Hastalarına ve dostlarına tavsiye ettiği kokaini uyarıcı olarak kullanmıştır. Nişanlısı Martha Bernays’a gönderdiği bir mektupta; “Harika bir ilaç, depresyona karşı düzenli olarak alıyorum. Sonuç mükemmel.” diyor Alman romantik yazınının en güzel örneklerinden gösterilen yirmi bini aşkın mektup yazmıştır. Etkileyici edebi yeteneklerini psikanaliz hareketinin tarihi kadar kendi kişisel efsanesinin şekillenmesinde de kullanmıştır. Kalemi o kadar kuvvetlidir ki bugün bile tartışmaların içeriğini belirlemeyi sürdürmektedir. Freud, şüpheye yer bırakmayacak şekilde kadınlığı “pasiflikle” eş tutarak bunu “mazohizme” bağlar. Erkekliği ise “aktiflik” ve “sadizm”le bir tutar. Ayrıca kadınların erkeklerle aralarındaki anatomik farkı keşfettiklerinde, “penis kıskançlığı” yaşadıklarını ileri sürer. Bilime bakısındaki sınır tanımazlığın aksine, kadın-erkek ilişkilerine ve aile hayatına bakısı şaşırtıcı ölçüde muhafazakardı. Duygusal sarsıntılar yasadı. Hep savunduğu özgür düşünceleri ailesine karşı uygulamayan Freud, karısını tahakküm altına alır ve ataerkil – muhafazakar bir davranış biçimi sergiler. Freud ailesinin atmosferini; duygusal ve cinsel kontrol, siyasi tutuculuk, dişiliğe ve erkekliğe karşı geleneksel tavırlar belirliyordu.
Freud Görüntünün Ortasındaki Karanlık
OKUYACAKLARIMA EKLE
40