Madeline Miller

Madeline Miller

Yazar
9.1/10
14 Kişi
·
16
Okunma
·
4
Beğeni
·
803
Gösterim
Adı:
Madeline Miller
Unvan:
Amerikalı Romancı
Doğum:
Boston, Amerika Birleşik Devletleri, 24 Temmuz 1978
Madeline Miller, Amerikalı romancı, Akhilleus'un Şarkısı ve Ben Kirke'nin yazarı. Miller, Latin ve Yunanca öğretmeni olarak çalışırken, 10 yılda Akhilleus'un Şarkısı'nı yazdı.
Eğitim: Brown Üniversitesi, The Shipley School, Yale School of Drama
“Hem belki, birisi gitmişken dünyada kalmış olmak daha büyük bir cezadır. Sence?”
Madeline Miller
Sayfa 90 - Everest Yayınları, I. Basım: Mayıs 2013
“... her zaman yürekten gelen şeyleri söylemek de bir tür deha belirtisi değil midir?”
Madeline Miller
Sayfa 49 - Everest Yayınları, I. Basım: Mayıs 2013
Sırf Güneş'in kızı diye dünyayı kendi zevkine göre tersyüz edebileceğini zannediyor...
Madeline Miller
Sayfa 49 - İthaki Yayınları
Yüzündeki tiksinti apaçıkmış. Küçükken bir keresinde ölümlülerin neye benzediğini sormuştum. "Biçimlerinin bize benzediğini söyleyebilirsin," demişti babam, " ama ancak bir solucanın balinaya benzediği kadar."
Annem daha basit bir açıklama getirmişti: Çürümüş etle dolu iğrenç torbalara benzerler.
Madeline Miller
Sayfa 10 - İthaki Yayınları
"Bir ölümlü seni bütün ihtişamıyla görseydi ne olurdu?" Diye sordum.
"Bir saniyede yanıp küle dönerdi."
"Peki bir ölümlü beni görürse ne olur?"
Babam gülümsedi. Dama taşlarının hareket edişini, mermere sürtünen tahtanın tanıdık sesini dinledim. "Ölümlü kendini şanslı sayardı."
Madeline Miller
Sayfa 12 - İthaki Yayınları
Kafeste beslenen bir kuş gibi olmayacağım, diye düşündüm. Kafesin kapısı açıkken bile uçamayacak kadar aptal olmayacağım.
“Karanlıkta iki gölge, umutsuz, ağır alacakaranlıkta birbirine uzanıyor. Elleri birleşiyor ve ışık, tıpkı güneşten dışarı boşaltılan yüz altın kupa içindeki küller gibi bir sel halinde yayılıyor.”
Madeline Miller
Sayfa 386 - Everest Yayınları, I. Basım: Mayıs 2013 / Son
Babam şarabını içerken dama oynardı. Kimsenin onunla oynamasına izin yoktu. Taşları yerleştirir, tahtayı çevirir ve yeniden yerleştirirdi. Annem sesini bala batırırdı. "Yatağa gelmeyecek misin sevgilim?" Şişe geçirilmiş de ateşte kızarıyormuş gibi yavaş yavaş babamın önünde döner, vücudunun cömert kıvrımlarını sergilerdi. Babam çoğunlukla o zaman oyunu bırakırdı ama bazen de bırakmazdı; en sevdiğim zamanlardı bunlar çünkü annem mür ağacından kapıyı arkasından çarparak çeker giderdi.
Madeline Miller
Sayfa 12 - İthaki Yayınları
408 syf.
·Puan vermedi
Ilk büyümü nefretten değil aşkımdan yapmıştım...
En etkilendiģim kitaplardan biri bu oldu.
Olağan hayatlar nasıl rayından çıkıyor,yazar bununen akıcı şekilde yansıtmış.
Güzeldi çok keyifliydi...
408 syf.
·5 günde·Beğendi·Puan vermedi
O kadar sabırsızlıkla bekledim ki, elime aldığım gibi soluksuz okudum. Elbette Bayıldım! Çok güzel bir kitap; kusursuz ve zekice yazılmış...
Kirke, daha küçük bir Tanrının hayatını anlatıyor. O, Güneş Tanrısı Helios'un kızıdır. Herhangi bir yetenek veya güç olmadan doğar. Değişik bir sese (insan sesine) sahiptir ve daha gelişmiş kardeşlerinin gölgelerinde kalmıştır.
Kirke, büyücülük ve dönüştürme de iyidir, bu güçleri fark edildiğinde sürgüne gönderilir.
.
Mitolojiyi hep sevmişimdir. Bu kitap tekrar hatırlamama vesile oldu.
Mitolojiyle ilgili okuduğunuz kitapların tekrarı olarak düşünmeyin. Bu bir kadının gücünü bulma hikayesi.
Kirke, Nesilleri kapsayan ve birçok Yunan kahramanları ve tanrıları içeren bir hikaye sunuyor. Ve birçok ünlü karaktere rağmen, hiçbirinde zorlama hissetmedim: Hepsi Kirke'in hayatına mükemmel bir şekilde giriyor. Hepsini tek tek tanıyıp hayal ettim.
.
Demem o ki, Ben, Kirke, Antik tanrılar, tanrıçalar, kahramanlar ve canavarlar için büyüleyici bir rehber. Mitoloji okumayı sevenlerin bayılarak okuyacaklarına eminim.
400 syf.
·9/10
Bu kitapta Akhilleus'un hayatını Patroklos'un gözünden görüyoruz. İlyada destanının bir uyarlaması olarak lanse edilmiş ve şiirsel bir dille yazıldığı söylenmiş.

Kitaba başlamadan önce Akhilleus hakkında kısa bir araştırma yaptım ki hiçbir fikrim olmadan okumak istemedim ve bunun faydasını gördüm o yüzden kitabı okumak isteyenlere ilk tavsiyemdir: kısa bir araştırma yapın.

Bu kitabın en sevdiğim yanı bir kişinin mitolojiyle alakalı çok bir bilgisi olmasa bile çok rahat okuyabileceği bir kitap çünkü kişiyi bilgiye boğmuyor. Kitap daha çok Akhilleus'un ve Patroklos'un ilişkisi üzerine kurulmuş.

Sıkıntı olarak sayılabilecek bir yönü şiirsel bir dille yazıldığının söylenmesi ama bunu kitapta göremedim ki sebebinin çeviriden kaynaklandığını düşünüyorum. Yinede dili güzel ve akıcıydı.
408 syf.
·Beğendi·10/10
Ben, Kirke.
Öncelikle şunu belirteyim daha önce hiç mitolojik karakterlerin olduğu bir kitap okumamıştım. Daha doğrusu bu tarz kitaplara ya da filmlere karşı bir önyargım vardı sanki izlerken hep sıkılacakmış gibi geliyordu. Derken geçen günlerde elime bu kitap ulaştı ve hemen başlamak istedim. İyi ki başlamışım. Gerçekten çok sevdim, fantastik kitaplara bu kadar geç kaldığım için mutsuzum hatta şu an.
Lafı fazla dolandırdım hemen kitabın konusuna geçiyorum. Kirke, ailesi tarafından sevilmeyen ve sürekli itilip kakılan bir kız. Hatta sarı gözleri, tiz sesi yüzünden atmaca anlamına gelen Kirke adını veriyorlar ona. Bu kadar hor görülürken haliyle kendisini işe yaramaz biri olarak görüyor.
Fakat işler cadı olduğu anlaşılınca değişiyor. Bir adaya sürgün ediliyor ve burada kendi güçlerinin farkına varıyor.
Aslında biz kitap boyunca Kirke’nin dönüşümüne de şahit oluyoruz. Etrafında ki kalabalıkta bir hiçken yalnızlığında kendi hikayesinin kahramanı, güçlü bir kadın olarak karşımıza çıkıyor.
Tanrılar, ölümlüler ve canavarlarla dolu olan bu kitap benim büyük keyif alarak okuduğum bir kitap oldu. Kitabı elinize aldığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Fantastik kitap okumak ya da mitolojik karakterlerle tanışmak istiyorsanız Ben, Kirke’yi listenize muhakkak ekleyin.
408 syf.
·5 günde·10/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)

Nerden başlasam bilemiyorum. Goodreads 2018 En iyi Fantastik Roman'ı olduğunu görünce dikkatimi çeken ve Kirke ile ilgili olduğunu görünce beni çok heyecanlandıran bir kitaptı. İngilizcesine dijital olarak başlamıştım fakat öyle okumayı çok sevmediğim için 5-10 sayfa sonra bıraktım. Uzun süre sipariş verip vermeme arasında giderken bir baktım ki Ben, Kirke adında ön siparişe düşmüş.

Kitabın aldığı ödül aslında çok büyük bir ödül. Bilirsiniz beni, genelde çok göz önünde bulunan ve övülen kitaplardan uzak durmaya çalışırım. Yine de bu kitaba bir şans vermek istedim ve yüksek beklentilerim olmasına rağmen beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Kitabın başından sonuna kadar Kirke ile büyüdüm ve onunla zaman geçirme şansına sahip oldum.

Öncelikle kitabın Kirke'nin ağzından anlatılması çok güzeldi. Özellikle de bazı olaylar karşısında Kirke'nin içinden geçenleri öğrenmek güzeldi. Yunan mitolojisine dair bilgimin gayet iyi olduğunu düşünüyorum bu yüzden kitabı okumakta pek zorlanmadım. Ayrıca hikayelerin ve karakterlerin tam olarak ne olduğunu bildiğim için kitapta farklı hallerini görmek de oldukça güzeldi. Yazarımız çoğunlukla orijinaline sadık kalarak çok farklı bir hikaye yaratmış.

Herkes tarafından nefret edilen ve tek yaptığı şey başkalarına zarar vermek olan Kirke aslında çok da öyle birisi değilmiş. Hikayeyi bir de Kirke'nin kendisinden dinliyoruz ve kitap boyunca birçok yerde ona hak verdim. Çok uzun yaşamında o kadar çok zorlukla karşılaşıyor ki anlatamam. Önce Kirke ve onun ailesi ile başlıyoruz fakat kitabın çoğunluğu Aiaie'de geçiyor. Aiaie Cadısı olarak Kirke burada birçok kişiyle tanışıyor ve bunlardan en önemlisi de Odysseus. Odysseus benim en sevdiğim mitolojik karakter olabilir (en azından insan olarak) o yüzden onu tekrar görmek beni çok mutlu etti. Odysseus çok özel birisi olduğu için Kirke'de bunun farkına varıyor ve ikili arasındaki diyaloglar tam anlamıyla harikaydı. Kitabın sonunu da çok güzel bağlamayı başarmış yazar.

Kısacası: herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Mitoloji bilginiz çok yoksa zorlanabileceğiniz bazı kısımlar olabilir fakat kitabın arkasında yer alan bilgi ve sözlük kısmı işinizi bir hayli görecektir. Son olarak kitabın adı neden Ben, Kirke olarak çevrildi bilmiyorum ama hoşuma gitmedi de değil.
408 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Mitoloji pek ilgi alanım olmasa da bu kitabı çok beğendim. Kirke'nin hayatı beni tam olarak içine aldı diyebilirim. Mitoloji sevmeseniz bile şans verilmesi gereken bir kitap. 2018'in en iyi fantastik romanı!

Yazarın biyografisi

Adı:
Madeline Miller
Unvan:
Amerikalı Romancı
Doğum:
Boston, Amerika Birleşik Devletleri, 24 Temmuz 1978
Madeline Miller, Amerikalı romancı, Akhilleus'un Şarkısı ve Ben Kirke'nin yazarı. Miller, Latin ve Yunanca öğretmeni olarak çalışırken, 10 yılda Akhilleus'un Şarkısı'nı yazdı.
Eğitim: Brown Üniversitesi, The Shipley School, Yale School of Drama

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 181 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları