Mahmut Akıncı

Mahmut Akıncı

Yazar
8.5/10
32 Kişi
·
60
Okunma
·
37
Beğeni
·
1873
Gösterim
Adı:
Mahmut Akıncı
Unvan:
Eğitim Danışmanı- Şair
Doğum:
Diyarbakır, 17 Nisan 1976
1976 Diyarbakır doğumlu olan şair eğitim danışmanlığı görevini sürdürmektedir. İki adet şiir kitabı bulunmaktadır.
Ne garip bir dünya anne!
Siz kadınlar, insanları doğururken ecel teri döktünüz.
Ama birileri onların kanını döküp duruyor.
Ve karanlık yere kapandığı zaman;
Kim geri getirebilir ki giden ışığı,
Ya da kim beni ulaştırabilir ki şafağa?
Kapanmışsa gözlerim bu fani hayata?
Ağlayıp sızlanma dost!
Kimi yardıma çağırıyorsun ki,
Beni huzuruna çağıranın karşısında?

Ve karanlık yere değdiği zaman;
Kim yeniden açabilir ki gözlerimi,
Ya da kim beni uyandırabilir ki yeni bir sabaha?
Kapanmışsa gözlerim bu kısa hayata?
Ağlayıp sızlanma fani!
Kimi imdada çağırıyorsun ki,
Beni huzuruna çağıranın karşısında?

Ve bu karanlık seni ağlatacağı zaman;
Debelenme!
Kim dönmüş ki ben de döneyim yanına?
Ya da kim kurtulmuş ki ruhu tutulduğunda?
Kapanmışsa gözler bu fani hayata?
Ne diye debeleniyorsun? Debelenme!
Ağlayıp sızlanma fani dost!
Kimi bana çağırıyorsun ki,
Beni huzuruna çağıranın karşısında?
"Ne halin varsa gör!" dedi
Bilmiyordu;
Ben her hali görmüştüm zaten.

"Bensiz halleri gör"demeliydi.
Onsuz hiçbir hâl, hâl olmayacaktı.
Bunu en iyi "o" bilmeliydi.
Ben öldükten sonra iyice yıkayın beni;
Zira bu Dünya bu bedeni çok kirletti.

Ve ben ölünce iyice yıkayın bu Dünya'yı;
Zira bu beden bu Dünya'yı çok kirletti.
128 syf.
·10/10
Şairimiz, sitemizin güzide insanı MAHMUT AKINCI'nın Ela Duygular kitabına yazdığım #24551531 yoruma ek başka neler yazabilirim hiç bilmiyorum. Zaten kendisinin takipçisi olduğum için şiirler yabancı değildi.

Yine bir umut, bir sevgi, bir varoluş, bir gidiş, bir terk ediş, pişmanlık, acı, nefret gibi insana ait en güzel ve en yaralayan duyguların yanında kitabın şık tasarımı, şiirler arası en az şiirler kadar güzel sözler. Zaman geçince tekrar okuyacağım.

Artık şiir yazmayacağım diyormuş bence bu güzel kalem tükenmemeli.
128 syf.
İlk imzalı kitabımı hediye aldığımda on dört yaşında idim. Edebiyat öğretmeni ve eleştirmen olan amcam, Aziz Nesin tarafından benim adıma imzalanmış ''Sondan Başa'' adlı kitabı bana verdiğinde günlerce elimde gezdirdiğimi bilirim. Okula götürüp tüm arkadaşlarıma , hocalarıma göstermiştim. Adıma imzalı ya , zannedersiniz ki Aziz Nesin bana ithafen yazmış kitabını:-))) Nasıl havalıyım anlatamam size. Nasıl ki amcam sayesinde yaşadım onlarca yazardan imzalı ilk baskı kitaplara sahip olmanın mutluluğunu. Dün sabah da aynı coşkuyu yaşamamın , o yaşlarımdaki çocukça duygularla gezinmemin sebebi ise; MAHMUT AKINCI/Duvar/ dır.
Sabah iş yerine uğramadan adliyede görev almak zorunda idim. Malum mesleğim gereği adliye, duruşma, arama, yakalama sürekli bir koşuşturma. Kargo elemanı telefon açarak iş yerinde olmadığım adıma kargo olduğunu söyleyince sağolsun ricamı da kırmayarak bulunduğum yere getirdi kitaplarımı. Paketi açıp elime aldım ya o iki kitabı yine on dört yaşında idim. İlk hediye edilen imzalı şiir kitabı ve yine aynı mutlulukta yine aynı coşkuda elime geçen yine bir şiir kitabı. Gece yarısına kadar süren duruşmalarda, mahkeme koridorlarında , dua eden, ağlayarak dava kararlarını bekleyen sanık yakınlarının karşısında sabredin, ümidinizi yitirmeyin diye seslenircesine kendisini okutan elimden düşmeyen Umut.. oldu.
On dört yaşında arkadaşlarına hocalarına imzalı kitabım var diye hava atan Ferah, bu yaşında meslektaşlarına imzalı kitabım var diye yine hava atabildi:-)))
Değer verilmek, dostluk kurmak ne büyük nimet Allah'ım , diye her sayfasını yeniden yeniden okudum.
Kimdir MAHMUT AKINCI ? Tanışıyor muyuz? Ortak yanlarımız nedir? İn midir cin midir bu adam değil mi? Siteye beş dakika kadar olan vaktimde gözatmak için girdiğimde ana sayfada bir paylaşım
"Söyle bana Pinokyo;
Sen 'Yaşamak güzel dediğinde'
Burnun ne kadar uzamıştı?" dikkatimi çekti hoşuma gitti ve paylaştım. Sonra kime ait diye bakınırken tesadüfen diyemeyeceğim tesadüflere inanmayan ben, tamamen tevafuktur bu o anda sitede olan MAHMUT AKINCI ile kısa bir muhabbete vesile oldu. İlk yazdığı mesajda'' şiir okumamış bir adamın yazdığı şiir kitapları ''diye anlattı eserlerini. Kitapları buldum ve ekledim siteye ve kendisini de dostluk haneme..
Şiir kitapları her daim benim için özeldir. Şairin ağlama duvarı gibi gelmiştir hep bana. Dile getirilemeyen tüm duyguların mealidir şiir kitapları. Aynı şiir kitabını defalarca okuduğumu, kendime bile söyleyemediğim tüm firari hislerimin yakalandığını bilirim. Umut da da aynı tutkuyla esir oldum.
Her ne kadar
'' Vazgeç, artık yazmayalım kalemim!
Zira nerenden tutarsam tutayım hep onu yazıyorsun.'' desen de hep yaz lütfen yaz , kaleminin peşini bırakma, okuma sevdama gitmek için gelmedin ki, daha çok okuyacağım eserlerinin olması ricasıyla... Bana çocukluğumun mutluluğunu bu yaşımda yaşatman ve yüreğinden dökülen tüm güzel duyguların adına teşekkür ederim MAHMUT AKINCI
Keyifli okumalar...
125 syf.
·10/10
Mutluluğu damağında kalmış isyankar bir kalemin ucundan dökülen hüzün dolu şiirler. Ve bu şiirler bazen aşık, bazen hırçın, bazen kaygılı, umudunu aramış ama bulamamış, anne özlemiyle pare pare olup, hasretin kucağında uyumuş ve büyümüş. Duyguların kanayan yüreği, acıtan betimlemelerle kağıda yansımış.

Kitabın iç tasarımını çok beğendiğimi ayrıca belirtmek istedim. Etkileyici, özlü sözlerle iki şiir arası dinlenme molaları verilmiş. Güzeldi çok güzeldi.
128 syf.
Sevgili MAHMUT AKINCI/Duvar/ hocamın ilk kitabı umut...
Günlerdir bekledim ve nihayet okuyabildim. Kendisi gibi samimi, sıcak ve içten şiirleri, sözleri... O kadar ki baktım tüm şiirlerin başına tik atıyorum sonra vazgeçtim dedim kitabı başucu kitaplarımdan yapayım bunaldıkça açar okurum "Umut" olur...
Kitaptaki " Savaş Çocuğuyum" şiiri ayrı bir etkiledi beni...
Kitabı açtım ve "Ah kalemim! Gel vazgeç yazmayalım. Zira neresinden tutarsam tutayım hep onu yazıyorsun" karşıladı beni. Ama bence alın o kalemi ve bir daha bırakmayon hep yazın...
Kitaba başladım ve bitti bir baktım 1 saatte bitmiş bu kadar mı dedim hüzünlendim... İkinci kitaba sağlık artık diyorum, çünkü şiirlerde kaldı aklım hala dizelerde geziyorum. Ayıp değil mi hocam "Aşk kalbin, şiir aklın ritmini bozar" demişsiniz.kalbin ritmi bozulurken akıl eksik mi kalsın yazmaya devam edin...
125 syf.
Bir kitabı okurken geçen sürenin hele de sevmeye başladıysanız ömrünüzden eksilen anlar demeden zevk alırsınız. Tamam iyi hoş da ben her satırın altını çizmekten okuyamıyorum ki . Bittiğinde rengarenk bir postit şöleniyle kitaplıkta karşımda duracak.:-))) Kitapların elime ulaşması sürecini #24556814 de anlatmıştım.
Umut dan sonra Ela Duygular da içime sindi.
'' Evet kıskanıyordum.
Ve bana anlattığı her masalın kahramanını öldürdüm''
yazan satırlar beni aldı, geçmişimi sorgulamaya, geleceğimi meraklandırmaya yönlendirdi. Masal kahramanlarım öldü mü öldürdüm mü ? Masallarım var mıydı ki benim? Hiçbir kitap taşıyamaz belki sırtımdaki hikayelerimin ağırlığını ama yine de umutlarımın tükendiğini hissettiğimde , sevdaya isim aradığımda hayatımı öldürmek mi daha kötü yoksa diriltmek mi emin olmadığımda şiir okurum. Girerim tüm satır aralarına , gözlerimi yumarım, adı geçer tüm sevdiklerimin içimden mutlu olurum.
Tıpkı Ela Duygular da olduğu gibi.

Yazamam , anlatamam , dökemem bir yerlere bu sebeple bilirim ki : Haddime düşen tek şey hayranlıkla okumak.

Gönlünden geçenler her daim kaleminde hayat bulsun MAHMUT AKINCI

Keyifli okumalar...
125 syf.
Evet "Ela Duygular" kitabımı da okudum şimdi diyeceksiniz incelemeyi neden bu zaman bıraktınız, şöyle ki kitapları arka arkaya birer saat arayla ve birer saat gibi bir süreyle bitirdim. Üzerinde düşünmeye ihtiyacım vardı. Diyeceksiniz ki ne mutlu size, ben mutlu değilim çünkü çok çabuk bitti. Ama tekrar tekrar okuyacağım. İki kitabı da...
Kitabın adı gibi Mahmut hocamızın da duyguları "ela" renk değiştiriyor. Kimi zaman "keyfimin kahyasısın" diyor kimi zaman " yırtılsın gamzelerin"
Güzel şiirlerin arasında manası derin kısa sözler, akıcı okudukça sayfakarı hızla çevirmek istediğiniz bir kitap daha çıkarmış ve zirvede bırakmış hocam. Diyor artık kitap çıkarmayacağım. Şimdi size iki sorum var hocam;
Sitem etmişsiniz "Neden onu hayata küstürdünüz" diye soran yok demişsiniz. Neden hocamı şiire küstürdüler? (bir)
"Kitabın sonunda ölüyoruz, kitabın tamamını anlatmama gerek var mı sizce?" demişsiniz. Kitabın sonumda öldü diye kahramanların tüm yaşadıklarını nasıl kenara atabiliriz? (iki)
128 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Yazarın ilk sayfaya yazdığı "Umutla Kal" cümlesine tutunarak başladım okumaya.
Yazılan her şiirin özel olduğuna inanırım ben. Her şiir bir aşkı, bir acıyı, bir ayrılığı, bir sitemi taşır. Ama bu iki kapak arasındaki şiirler sanki bunların hepsini tek başına anlatıyordu. Bir satırda aşk, bir satırda acı, bir satırda ayrılık, bir satırda sitem. Sanki her şiir bittiğinde koca bir hayat bitmiş gibi..
Benim tatlı sarı hayallerime inat, gerçekleri anlatan, gerçek duygular taşıyan şiirler hepsi..
Şiir seven insanların gönlü güzeldir.
Tüm gönlü güzellere öneririm bu kitabı.
Ve teşekkür ediyorum Mahmut abime, beni kendi kalemiyle tanıştırdığı için..
Keyifli okumalar..
128 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İçinde birbirinden değerli şiirler mevcut. Sevgiliye duyulan aşk ve çekilen ıstıraplarla dolu. Bunları yazan birisi kim bilir ne duygular yaşamış diye düşünmeden edemem her şiir okuyuşumda.
Nerede bir şiir okusam lise yıllarımdaki çok değerli şiirler yazan bağlama üstadı aklıma gelir ve duygulanırım o günleri yad ederek. Sanki o zamanı geri getirmişcesine. Kitabı yavaş yavaş özümseyerek okudum. Bana çok vurucu bir etki bırakan "Gitme" şiiri ayrı bir yer aldı. Bu zamana kadar tekrar okuduğum kitap sayısı azsa da bunu tekrar okuma niyetindeyim.
Kitabı büyük bir jestle kitabını imzalayan yazarımız Mahmut hocama bu kadar kelimeyi bir araya getirip bizle buluşturduğu için teşekkür ederim. Sırada diğer kitabı var. Herkese iyi okumalar.
125 syf.
·1 günde·9/10
Mahmut Akıncı hocamın son şiir kitabı Ela Duygular'ı bitirdiğim sıralarda kendisinin 1k'dan ayrılış mesajını gördüm, açıkçası bir yazarı küstürmek kötü bir durum, sebep nedir bilinmez fakat yapan kişilerin haksız olduğu aşikar.

Kitap önceki eser olan "Umut"taki karamsarlığa pek yer vermemiş bu sefer daha iç ferahlatıcı gibi geldi bana. Şiirler kalbin üzerindeki pası siler atar. Arada hepinizin şiirlerle yaşamına yeni kuş cıvıltıları eklemesi gerekir. Herkese iyi okumalar.
125 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Karanlık bir ortamda kahverengidir ela. Koyu ve kasvetli bir kahverengi. Oysa bir güneş ışığı vurur, yeşilin en güzel tonuna bürünür..
Duygularımızı bir renk ile ifade etmemiz gerekse, bu renk kesinlikle ela olurdu.
Hayatın karanlık olduğu dönemlerde kahverengidir duygular. Koyu ve kasvetli bir kahverengi. Oysa güneş ışığı gibi değse hayatımıza  mutluluklar, yeşilin en güzel tonuna bürünür..

İsmi gibi güzel, çok güzel şiirler bulunuyor kitabın içinde. Bazı şiirler karanlıkta, bazılarıysa güneş ışığında..
Her şiir kendi çapında farklı bir renk, ama tüm şiirlere baktığımda hepsi ela..
İsmini ayrı, içindeki şiirleri ayrı sevdiğim bu kitabı tüm şiir sevenlere ısrarla tavsiye ederim.
Son olarak; bizi kendi kaleminle tanıştırdın, güzel şiirlerini bizlerle paylaştın, birde bize imzalı kitap mutluğu yaşattın. Hiç kalemin susmasın abim. Yüreğine sağlık, tüm duygularının yeşilin en güzel tonu olması dileğiyle..

Keyifli okumalar..

Yazarın biyografisi

Adı:
Mahmut Akıncı
Unvan:
Eğitim Danışmanı- Şair
Doğum:
Diyarbakır, 17 Nisan 1976
1976 Diyarbakır doğumlu olan şair eğitim danışmanlığı görevini sürdürmektedir. İki adet şiir kitabı bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 37 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları