8,4/10  (13 Oy) · 
18 okunma  · 
15 beğeni  · 
806 gösterim
Hayatın benden aldıklarını unutabilmek ve daha fazlasını benden alamasın diye usulca,usulünce ama usumu kaybederek sokuluverdim şiirin merhametine.

Ama şiir de hayat gibiymiş. Her şiir beni suçluyor gibi. Her şiirde kendimi bulmak yerine kendimi kaybettiğimi fark ettim.

Yazdıkça sözcüklerin günah keçisi gibi hissediyorum kendimi. Suçlayan, suratsız, karamsar, umutsuz ve kimsenin sahiplenmek istemediği tüm kelimeler şiirlerime üşüşmüş, üşüşmekte. Oysa ‘’umut’’ tazelemek için bulaşmıştım bu işe. Ama olmadı. Bu yüzden sitemliyim şiire.

Söyleyin bana, dar olan kelime dağarcığım.

Öğrenmek istiyorum.

Ben ne kadar keçiyim?

VE SİZ NE KADAR YAHUDİSİNİZ ?(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2017
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786059387217
 • Yayınevi:
  Semerci Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 12 Eki 2017 · 10/10 puan

Şairimiz, sitemizin güzide insanı https://1000kitap.com/mahmutakinci'nın Ela Duygular kitabına yazdığım #24551531 yoruma ek başka neler yazabilirim hiç bilmiyorum. Zaten kendisinin takipçisi olduğum için şiirler yabancı değildi.

Yine bir umut, bir sevgi, bir varoluş, bir gidiş, bir terk ediş, pişmanlık, acı, nefret gibi insana ait en güzel ve en yaralayan duyguların yanında kitabın şık tasarımı, şiirler arası en az şiirler kadar güzel sözler. Zaman geçince tekrar okuyacağım.

Artık şiir yazmayacağım diyormuş bence bu güzel kalem tükenmemeli.

İlk imzalı kitabımı hediye aldığımda on dört yaşında idim. Edebiyat öğretmeni ve eleştirmen olan amcam, Aziz Nesin tarafından benim adıma imzalanmış ''Sondan Başa'' adlı kitabı bana verdiğinde günlerce elimde gezdirdiğimi bilirim. Okula götürüp tüm arkadaşlarıma , hocalarıma göstermiştim. Adıma imzalı ya , zannedersiniz ki Aziz Nesin bana ithafen yazmış kitabını:-))) Nasıl havalıyım anlatamam size. Nasıl ki amcam sayesinde yaşadım onlarca yazardan imzalı ilk baskı kitaplara sahip olmanın mutluluğunu. Dün sabah da aynı coşkuyu yaşamamın , o yaşlarımdaki çocukça duygularla gezinmemin sebebi ise; https://1000kitap.com/mahmutakinci/Duvar/ dır.
Sabah iş yerine uğramadan adliyede görev almak zorunda idim. Malum mesleğim gereği adliye, duruşma, arama, yakalama sürekli bir koşuşturma. Kargo elemanı telefon açarak iş yerinde olmadığım adıma kargo olduğunu söyleyince sağolsun ricamı da kırmayarak bulunduğum yere getirdi kitaplarımı. Paketi açıp elime aldım ya o iki kitabı yine on dört yaşında idim. İlk hediye edilen imzalı şiir kitabı ve yine aynı mutlulukta yine aynı coşkuda elime geçen yine bir şiir kitabı. Gece yarısına kadar süren duruşmalarda, mahkeme koridorlarında , dua eden, ağlayarak dava kararlarını bekleyen sanık yakınlarının karşısında sabredin, ümidinizi yitirmeyin diye seslenircesine kendisini okutan elimden düşmeyen Umut oldu.
On dört yaşında arkadaşlarına hocalarına imzalı kitabım var diye hava atan Ferah, bu yaşında meslektaşlarına imzalı kitabım var diye yine hava atabildi:-)))
Değer verilmek, dostluk kurmak ne büyük nimet Allah'ım , diye her sayfasını yeniden yeniden okudum.
Kimdir https://1000kitap.com/mahmutakinci ? Tanışıyor muyuz? Ortak yanlarımız nedir? İn midir cin midir bu adam değil mi? Siteye beş dakika kadar olan vaktimde gözatmak için girdiğimde ana sayfada bir paylaşım
"Söyle bana Pinokyo;
Sen 'Yaşamak güzel dediğinde'
Burnun ne kadar uzamıştı?" dikkatimi çekti hoşuma gitti ve paylaştım. Sonra kime ait diye bakınırken tesadüfen diyemeyeceğim tesadüflere inanmayan ben, tamamen tevafuktur bu o anda sitede olan https://1000kitap.com/mahmutakinci ile kısa bir muhabbete vesile oldu. İlk yazdığı mesajda'' şiir okumamış bir adamın yazdığı şiir kitapları ''diye anlattı eserlerini. Kitapları buldum ve ekledim siteye ve kendisini de dostluk haneme..
Şiir kitapları her daim benim için özeldir. Şairin ağlama duvarı gibi gelmiştir hep bana. Dile getirilemeyen tüm duyguların mealidir şiir kitapları. Aynı şiir kitabını defalarca okuduğumu, kendime bile söyleyemediğim tüm firari hislerimin yakalandığını bilirim. Umut da da aynı tutkuyla esir oldum.
Her ne kadar
'' Vazgeç, artık yazmayalım kalemim!
Zira nerenden tutarsam tutayım hep onu yazıyorsun.'' desen de hep yaz lütfen yaz , kaleminin peşini bırakma, okuma sevdama gitmek için gelmedin ki, daha çok okuyacağım eserlerinin olması ricasıyla... Bana çocukluğumun mutluluğunu bu yaşımda yaşatman ve yüreğinden dökülen tüm güzel duyguların adına teşekkür ederim https://1000kitap.com/mahmutakinci
Keyifli okumalar...

Sevgili https://1000kitap.com/mahmutakinci/Duvar/ hocamın ilk kitabı umut...
Günlerdir bekledim ve nihayet okuyabildim. Kendisi gibi samimi, sıcak ve içten şiirleri, sözleri... O kadar ki baktım tüm şiirlerin başına tik atıyorum sonra vazgeçtim dedim kitabı başucu kitaplarımdan yapayım bunaldıkça açar okurum "Umut olur...
Kitaptaki " Savaş Çocuğuyum" şiiri ayrı bir etkiledi beni...
Kitabı açtım ve "Ah kalemim! Gel vazgeç yazmayalım. Zira neresinden tutarsam tutayım hep onu yazıyorsun" karşıladı beni. Ama bence alın o kalemi ve bir daha bırakmayon hep yazın...
Kitaba başladım ve bitti bir baktım 1 saatte bitmiş bu kadar mı dedim hüzünlendim... İkinci kitaba sağlık artık diyorum, çünkü şiirlerde kaldı aklım hala dizelerde geziyorum. Ayıp değil mi hocam "Aşk kalbin, şiir aklın ritmini bozar" demişsiniz.kalbin ritmi bozulurken akıl eksik mi kalsın yazmaya devam edin...

Muhayyelll 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın ilk sayfaya yazdığı "Umutla Kal" cümlesine tutunarak başladım okumaya.
Yazılan her şiirin özel olduğuna inanırım ben. Her şiir bir aşkı, bir acıyı, bir ayrılığı, bir sitemi taşır. Ama bu iki kapak arasındaki şiirler sanki bunların hepsini tek başına anlatıyordu. Bir satırda aşk, bir satırda acı, bir satırda ayrılık, bir satırda sitem. Sanki her şiir bittiğinde koca bir hayat bitmiş gibi..
Benim tatlı sarı hayallerime inat, gerçekleri anlatan, gerçek duygular taşıyan şiirler hepsi..
Şiir seven insanların gönlü güzeldir.
Tüm gönlü güzellere öneririm bu kitabı.
Ve teşekkür ediyorum Mahmut abime, beni kendi kalemiyle tanıştırdığı için..
Keyifli okumalar..

Yasin Bektaş 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İçinde birbirinden değerli şiirler mevcut. Sevgiliye duyulan aşk ve çekilen ıstıraplarla dolu. Bunları yazan birisi kim bilir ne duygular yaşamış diye düşünmeden edemem her şiir okuyuşumda.
Nerede bir şiir okusam lise yıllarımdaki çok değerli şiirler yazan bağlama üstadı aklıma gelir ve duygulanırım o günleri yad ederek. Sanki o zamanı geri getirmişcesine. Kitabı yavaş yavaş özümseyerek okudum. Bana çok vurucu bir etki bırakan "Gitme" şiiri ayrı bir yer aldı. Bu zamana kadar tekrar okuduğum kitap sayısı azsa da bunu tekrar okuma niyetindeyim.
Kitabı büyük bir jestle kitabını imzalayan yazarımız Mahmut hocama bu kadar kelimeyi bir araya getirip bizle buluşturduğu için teşekkür ederim. Sırada diğer kitabı var. Herkese iyi okumalar.

Yusuf Çorakcı 
13 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sitemiz sakinlerinden Mahmut Akıncı'nın ilk şiir kitabı olan Umut'u bir çırpıda okudum. Şairimizin adıma imzalı olarak kitabını hediye etmesi benim için güzel bir jest oldu. Ben bir şiir uzmanı, eksperti veya profesörü değilim sadece okuduğum ve edindiğim şeyler ışığında incelememi objektif olarak yapmaya çalışıyorum. Şiir içerikleri birbirine benziyor zaten günümüzde şiir yazılan konular çok fazla değil, güzel veya kötü olması şaire bağlı. Kimi uzun kimi kısa şiirlerin bulunduğu kitap sıkıcı olmamakla birlikte okurken eğlendiriyor. Mahmut Akıncı'nın kitapta yazdığı üzere felsefe mezunu olması şiirleri üzerindeki etkileri bize açıkça gösteriyor. Bir anlamda şairimiz felsefe alanında edindiği bilgi ve tecrübeleri şiirlerine aktarırken konuyu nereden yakalayacağını çözmüş durumda. Bazı klişe sözlere yaptığı atıflar güzel olmuş. Genel anlamda aşk konusu yazılsa da aşk acısından öldüm, bittim, geberdim durumu yok. Anlatılan bütün olumsuzluklara karşın umut olgusunun önemini hissettiriyor diyebiliriz. Amatör bir çalışmaya göre oldukça başarılı buldum. Zaten bütün ünlü yazar ve şairler doğuştan profesyonel olmadı.

Burcu Aras 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

"...Günahlarımızın (Hatalarımızın,iftiralarımızın,çaldıklarımızın) sorumluluğundan, gerçekten de böyle davranarak kurtulabilir miyiz?
Suçladığımız insan ne kadar keçi?
Ve Biz ne kadar Yahudi’yiz?"

Mahmut Akıncı hocanın kaleminden, sıcak, içten, samimi, kendi gibi. Bizim imkan ve imkansızlıklarımızın şiirleri. Umutlarımızın, umutsuzluklarımızın... Okuyunuz...

Kitaptan 44 Alıntı

Alma aklımı hayat
Daha düşüneceğim çok şey var.
Ya da boşver, al
Düşünmemem gereken daha çok şey var.

Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 9)Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 9)

Bilmiyordu
"Ne halin varsa gör!" dedi
Bilmiyordu;
Ben her hali görmüştüm zaten.

"Bensiz halleri gör"demeliydi.
Onsuz hiçbir hâl, hâl olmayacaktı.
Bunu en iyi "o" bilmeliydi.

Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 10)Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 10)
Mete Özgür 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben öldükten sonra iyice yıkayın beni;
Zira bu Dünya bu bedeni çok kirletti.

Ve ben ölünce iyice yıkayın bu Dünya'yı;
Zira bu beden bu Dünya'yı çok kirletti.

Umut, Mahmut AkıncıUmut, Mahmut Akıncı

"Gitme" desem de gideceğini biliyorum.
Yine de safim belli olsun diye söylüyorum;
Gitme!

Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 47)Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 47)
Mete Özgür 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

...
Bana kırgındı saçların, kırıktı...
Tutunamadım hiçbir teline.

Umut, Mahmut AkıncıUmut, Mahmut Akıncı

Bu aralar çok fazla soytarı çıkar oldu karşıma;
Kendimi kral gibi hissediyorum.

Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 23)Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 23)

Neredeydiniz?
Herkes,
"Çok neşelisin, hep gülüyorsun.."diyor
Evet, öyle!
" Ben ağlarken hiçbiriniz yoktunuz,
Beni yalnız bıraktınız."
Demeye utanıyorum.

Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 88)Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 88)
Yasin Bektaş 
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Söz gümüşse sûkut altındır derler.
Sen konuş sevdiğim,
Ben gümüşüne razıyım.

Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 97 - Semerci)Umut, Mahmut Akıncı (Sayfa 97 - Semerci)
5 /