Marcos Eduardo Neves

Marcos Eduardo Neves

9.0/10
88 Kişi
·
154
Okunma
·
0
Beğeni
·
210
Gösterim
Adı:
Marcos Eduardo Neves
Unvan:
Brezilyalı Gazetecisi, Yazar
Teknik direktör beni gönderdiğinde, Samet unutamadığım bir cümle söyledi. "Alex, bütün bunların sebebinin ne olduğunu henüz kavrayamasam da, şayet birileri senin bu kadar yükselmeni istemediyse, asıl o kişiler seni elleriyle efsane yaptılar. Bence şimdi efsane oldun." O anda abartı olduğunu düşünmüştüm. Bugün anlıyorum.
Meselelere her zaman şöyle yaklaştım;
Seninle bir sorunum varsa, yaptığın yada yapmakta olduğun bir şeyi kabul etmiyorsam, bunu yüzüne söylerim. Ortaya laf söylemem.
Gün boyunca halk bize "Gidemezsiniz" diyordu. Dışarı çıkıyorduk, taraftar bize hediyeler veriyordu, ağlıyorduk. Hatta bir iş adamı gazetede şöyle bir ilan yayınladı, 'Evet Alex, gerçekten gitmelisin. Gitmek senin hakkın, çünkü tam bir profesyonel gibi davrandın, farklı bir aile kavramı getirdin, ciddi çalıştın, beklentimizin üstünde futbol oynadın ve uzun süre bu takımı sırtladın. Gitmelisin. Türk halkı bu kadar başarı kazanan birini hak etmiyor.'
Hayran olduğu bir yerden sökülüp atılmış gibi hissettiğinden Dai'nin sinirleri iyice yıpranmıştı, ağlayarak, nasıl istiyorsam öyle halletmemi söyledi. Sular durulduğunda ne zaman dönebileceğimizi sordum. Sonra arkadaşımı aradım, uçağın bakımdan geçeceğini, yola çıkmak için en iyi tarihin ayın 12,si (Sekiz gün sonrası) olduğu cevabını verdi. Dai'ye aktardığımda, "Manyak mısın sen" dedi. "Sekiz yıl, sekiz günde nasıl toplanır ?" Konuyu değiştirdim 'Aziz Yıldırım sekiz yılı üç dakikada çözdü' dedim 'Sen Fenerbahçe Başkanı'ndan daha iyi olduğuna göre sekiz gün içinde her seyi hallederiz' diyerek onu cesaretlendirmeye çalıştım. "Her şey akıl dışı" dedi...
Maç başladı, penaltı. Vurdum ve gol. Birkaç dakika sonra tekrar penaltı. Tekrar gole çevirdim. Biraz zaman geçti, bir penaltı daha; üçüncü golüm. Birden dördüncü penaltı! Şaka gibiydi. Wendell (Rakip kaleci) yanıma geldi ve hangi tarafa vuracağımı sordu. :))
Tek tutkum nerede ve nasıl olursa olsun futboldu. İkiye iki, üçe üç, sokakta, kumda, çamurda...
İyi niyetliyim ve çizgi filmlerdeki gibi kötü karşısında iyinin kazanacağına, haklı olanın galip geleceğine inanıyorum...
"Yöneticilerimizden Ali Koç, daha sonra bir konuşmamızda bana Fenerbahçe'de hiç kimsenin, üstelik de Aziz Yıldırım'ın yüzüne karşı söylediklerimi söyleyebilecek cesarette olmadığını söyledi."
Kaptanın Fenerbahçe öncesi yaşadıklarını fazla bilmiyordum o konuda bilgilenmis oldum. Fenerbahce'de yaşadıklarının perde arkası az çok tahmin ediliyordu ama şimdi ne yaşandığını öğrenmek çok daha faydalı oldu bizim için.

Alex'in hataları olmuş mudur? Evet olmuştur bunu bu kitapta goremiyoruz. Karşı taraftakilerden birinin de yazacağı bir kitap ile olaylar daha çok aydinlanacaktır.
Bir gecede merakla okuyup bitirdiğim kitap. Okuduktan sonra aykut kocaman'ın ne kadar sinsi bir insan ne kadar vasıfsız bir hoca olduğunu görüp daha fazla nefret edeceksiniz. Sen her zaman bizim efsanemizsin Kaptan ALEX..
Çok uzun süredir okumak istediğim bir kitaptı. Efsaneyi yakından tanımak onun hayat hikayesini ögrenmek ne kadar zor şartlar altında bu hallere geldiğini anlamak benim için çok güzel oldu. Onun karakterini ve üst düzey futbol zekasını nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama şunu da söylemeden edemeyeceğim; Sadece sağ ayağı için 500 sayfalık roman yazılır ve sonuna da "Alex solaktı" diye eklenir. Keşke böyle ayrılmasaydı bizden ama elbet tekrar dönecek...
Hangi takımı desteklediğinizin bir önemi yok. Ortada Alex varsa klas da vardır.
Ben onun Galatasaray'lı hayranıyım.
Hayatını futbola adamış bir adamın biyografisi de doğal olarak sadece futbol üzerine olabilirdi. Yaşadıkları, sorunları kendini bağlar ancak mütevaziliği bence tartışmaya kapalı. Büyük Kaptan ..
Taraflı tarafsız her kesimin takdir ettiği nadir kişilikler vardır hayatta. Onlardan biri de kuşkusuz Alex De Souza’dır. Futbolunu izlerken futbolculuğuyla efsane olduğunu anlarsınız. Ama kişilik olarak nasıl efsane olduğunu öğrenmek istiyorsanız, kitabı kesinlikle okuyun. Hatta çocuklarınıza da okutun ki örnek alınacak biriyle tanışsınlar.
Sevdiğim bir karakterin hayatını anlatan efsane bir kitap keainlikle alexi seven yada hayatını merak eden herkeze tavsiye ederim güzel bir biyografi kitabı
Fenerbahçe efsanesinin hayatını anlatan güzel bir kitap. Alex'i daha yakından tanımak isteyenler için Fenerbahçe'den neden ayrıldığını bir de kendi ağzından dinlemek isteyenler için hazırlanmış bir kitap. Alex sadece Fenerbahçe'nin değil Brezilya'nında bir efsanesi. Fenerbahçe'ye bir gün dönebilir mi bilinmez ancak bu kitabı koysalar şuan ki orta sahadan daha çok iş yapar :)
Beşiktaş kongre üyesiyim. uzun yıllar alt kapalıda, şimdilerdeyse numaralıda kombinemle maçları izlerim. futbol adına en keyif aldığım şeylerden biri, rakiplerime gelen gerçek anlamda klas futbolculardır. çünkü onların varlığı, benim takımımın da kalitesinin yükselmesine sebep olur. alex bu ülkeye gelen en kaliteli insanlardan biridir. hiç sakatlandığını görmedim mesela, kendine gayet iyi baktığı için..hakeme itiraz ettiğini de görmedim..ediyorsa da kesinlikle haklıdır.. kimseye laf sokarak gündem yaratmaz, sahada kaldığı sürede diyeceğini der zaten.. ve her iyi adam gibi, o da hak etmediği şekilde veda etmek zorunda kalmıştır. 10un vedası aslında "adam oldum" diyen herkese ders niteliğindedir. kaptana böyle davrananlar, başkalarına neler yapar kim bilir..
Aslında Fenerbahçe'ye geldiğin gün başladı bu sevda 3 Haziran 2004 o gün benim doğumgünümdü herkes Nazım'ın öldüğü gün olarak bilse de... Ne güzel hediye
Futbolculuğuna olduğum kadar daha ziyade karakterine hayran olduğum adam. 2009 da seni ilk kez canlı izleyişimi, heykelinin açılış töreninde ağlayarak konuşmanı yaparken seni 5 metre öteden gözlerim dolu izleyişimi tıpkı Türkiye'den ayrılırkenken Sabiha Gökçende binlerce kişiyle beraber uçağın arkasından dakikalarca izlediğim gibi hiç unutmayacağım.
Alex hakkında tüm ansiklobedik bilgilere sahip olmama rağmen bu kitapta onu kendi gözünden öğrenmek çok güzel oldu. Bu kitap ilk baskısında aldığım ilk kitap benim ve çok bekledim Türkiye'ye gelmesini.
Son olarak
Elbet bir gün buluşacağız Alex
Bu böyle yarım kalmayacak...
Hayatımda okumaktan zevk aldığım , hiç bitmesini istemediğim , hüzünlendigim , yeri gelince gülümsediğim , bolca özlem barındıran bir kitap okumanızı şiddetle tavsiye ederim

Yazarın biyografisi

Adı:
Marcos Eduardo Neves
Unvan:
Brezilyalı Gazetecisi, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 154 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.