Marcos Eduardo Neves

Marcos Eduardo Neves

Yazar
9.1/10
95 Kişi
·
169
Okunma
·
0
Beğeni
·
219
Gösterim
Adı:
Marcos Eduardo Neves
Unvan:
Brezilyalı Gazetecisi, Yazar
"Yöneticilerimizden Ali Koç, daha sonra bir konuşmamızda bana Fenerbahçe'de hiç kimsenin, üstelik de Aziz Yıldırım'ın yüzüne karşı söylediklerimi söyleyebilecek cesarette olmadığını söyledi."
O maçta, faul atışından bir gol attım, Aykut Kocaman sevinmedi bile. Galatasaray karşısında bir final, sezon başı ve adam sevinmiyor. Garip değil mi?
"Alex topsuz oynuyor. Markajı kabul etmiş gibi görünüyor. Hiç beklenmedik bir fırsat belirdiğinde, tıpkı bilenmiş bir bıçak gibi parıltılı kramponlarla Alex ortaya çıkıyor."
"Transferden aldığı parayı ne yapacağı sorulduğunda cevabı çok netti. 'Sağa sola savurmayacağım, yatırım yapıp geleceğimi garanti altına alacağım. Futbol yaşamı kısa, 35'inden sonra üç beş kuruş için Brezilya'daki bir takımda oynamak zorunda kalmak istemiyorum."
"İnsanlar onu tanımadan tartışıyorlardı, sözleriyle savunuyor o dönemde Corinthians'ın teknik direktörü olan Vanderlei Luxemburgo. Onunkisi yanıltıcı bir yavaşlıktı. Gerektiği anda patlamak üzere enerjisini koruyordu."
"Kariyerinde 422 golün sahini, Brezilya futbol tarihinin en çok gol atan 22.futbolcusuydu. 10 numaralı formayı giyenler arasında sadece Pele ve Zico onun önündeydi."
Ben artık, Alex, takım kaptanı, golcü, yüz bilmem kaç gol atmış adam değildim. O andan itibaren büyük bir değişiklik olmuştu, öte bir şeydim. Bir heykeldim.
Ben futbolcuyum, kupayı sportif alanda kazanırız. Öyleyse şampiyonluk bizim. Son 17 maçta 16 galibiyet.
Kaptanın Fenerbahçe öncesi yaşadıklarını fazla bilmiyordum o konuda bilgilenmis oldum. Fenerbahce'de yaşadıklarının perde arkası az çok tahmin ediliyordu ama şimdi ne yaşandığını öğrenmek çok daha faydalı oldu bizim için.

Alex'in hataları olmuş mudur? Evet olmuştur bunu bu kitapta goremiyoruz. Karşı taraftakilerden birinin de yazacağı bir kitap ile olaylar daha çok aydinlanacaktır.
Bir gecede merakla okuyup bitirdiğim kitap. Okuduktan sonra aykut kocaman'ın ne kadar sinsi bir insan ne kadar vasıfsız bir hoca olduğunu görüp daha fazla nefret edeceksiniz. Sen her zaman bizim efsanemizsin Kaptan ALEX..
Hangi takımı desteklediğinizin bir önemi yok. Ortada Alex varsa klas da vardır.
Ben onun Galatasaray'lı hayranıyım.
Hayatını futbola adamış bir adamın biyografisi de doğal olarak sadece futbol üzerine olabilirdi. Yaşadıkları, sorunları kendini bağlar ancak mütevaziliği bence tartışmaya kapalı. Büyük Kaptan ..
Taraflı tarafsız her kesimin takdir ettiği nadir kişilikler vardır hayatta. Onlardan biri de kuşkusuz Alex De Souza’dır. Futbolunu izlerken futbolculuğuyla efsane olduğunu anlarsınız. Ama kişilik olarak nasıl efsane olduğunu öğrenmek istiyorsanız, kitabı kesinlikle okuyun. Hatta çocuklarınıza da okutun ki örnek alınacak biriyle tanışsınlar.
Sevdiğim bir karakterin hayatını anlatan efsane bir kitap keainlikle alexi seven yada hayatını merak eden herkeze tavsiye ederim güzel bir biyografi kitabı
Fenerbahçe efsanesinin hayatını anlatan güzel bir kitap. Alex'i daha yakından tanımak isteyenler için Fenerbahçe'den neden ayrıldığını bir de kendi ağzından dinlemek isteyenler için hazırlanmış bir kitap. Alex sadece Fenerbahçe'nin değil Brezilya'nında bir efsanesi. Fenerbahçe'ye bir gün dönebilir mi bilinmez ancak bu kitabı koysalar şuan ki orta sahadan daha çok iş yapar :)
Beşiktaş kongre üyesiyim. uzun yıllar alt kapalıda, şimdilerdeyse numaralıda kombinemle maçları izlerim. futbol adına en keyif aldığım şeylerden biri, rakiplerime gelen gerçek anlamda klas futbolculardır. çünkü onların varlığı, benim takımımın da kalitesinin yükselmesine sebep olur. alex bu ülkeye gelen en kaliteli insanlardan biridir. hiç sakatlandığını görmedim mesela, kendine gayet iyi baktığı için..hakeme itiraz ettiğini de görmedim..ediyorsa da kesinlikle haklıdır.. kimseye laf sokarak gündem yaratmaz, sahada kaldığı sürede diyeceğini der zaten.. ve her iyi adam gibi, o da hak etmediği şekilde veda etmek zorunda kalmıştır. 10un vedası aslında "adam oldum" diyen herkese ders niteliğindedir. kaptana böyle davrananlar, başkalarına neler yapar kim bilir..
Fenerbahçe'nin gelmiş geçmiş en iyi yabancı oyuncusu. Kitabın çevirisinde ara ara sıkıntılar var. Ama genel olarak kitabı beğendim ve samimi buldum.
Eskiden iyi bir futbolseverdim. Şimdi futbolu eskisi kadar sevdiğimi düşünmüyorum çünkü özellikle Türkiye'de futbol o kadar çığırından çıktı, kirlendi ve maalesef hemen her şey gibi siyasallaştı ki ilgilendiğim tek futbol öznesi olarak sıkı bir taraftarı olduğum Samsunspor kaldı.

Eskiden farklı takımlarda olsalar da sevdiğimiz, saygı duyduğumuz futbolcular olurdu. Yabancılar takımıyla özdeşleşirdi. Sayıları az olurdu ama etkileri fazla olurdu. İşte o kuşağın bence son temsilcisi Alex De Souza idi ve o da tam da bu ülkeye has gerekçelerle takımından gönderilince bir devir kapandı.

Alex De Souza, centilmendi, başarılıydı, yetenekliydi ve mütevazıydı. Bütün bunların dışında oldukça zeki biriydi de. Kitap onun biyografisi. Doğrusunu söylemem gerekirse Türkiye safhasına kadar sıkılarak okudum ama 2004-12 dönemi oldukça akıcıydı, çünkü tanıdık şeyler vardı. Türkiye izlenimlerini bir sosyolog gözüyle de okumaya çalıştım.

Alex kendi penceresinden, ülkenin her yerini kaplayan Aziz Yıldırım zihniyetini, mazlumdan zalime dönüşen Aykut Kocaman'ı anlatmış...
Aslında Fenerbahçe'ye geldiğin gün başladı bu sevda 3 Haziran 2004 o gün benim doğumgünümdü herkes Nazım'ın öldüğü gün olarak bilse de... Ne güzel hediye
Futbolculuğuna olduğum kadar daha ziyade karakterine hayran olduğum adam. 2009 da seni ilk kez canlı izleyişimi, heykelinin açılış töreninde ağlayarak konuşmanı yaparken seni 5 metre öteden gözlerim dolu izleyişimi tıpkı Türkiye'den ayrılırkenken Sabiha Gökçende binlerce kişiyle beraber uçağın arkasından dakikalarca izlediğim gibi hiç unutmayacağım.
Alex hakkında tüm ansiklobedik bilgilere sahip olmama rağmen bu kitapta onu kendi gözünden öğrenmek çok güzel oldu. Bu kitap ilk baskısında aldığım ilk kitap benim ve çok bekledim Türkiye'ye gelmesini.
Son olarak
Elbet bir gün buluşacağız Alex
Bu böyle yarım kalmayacak...

Yazarın biyografisi

Adı:
Marcos Eduardo Neves
Unvan:
Brezilyalı Gazetecisi, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 169 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.