1000Kitap Logosu
Marcus Junkelmann
Marcus Junkelmann
Marcus Junkelmann

Marcus Junkelmann

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
1 Kişi
1
Okunma
0
Beğeni
19
Gösterim
Unvan
Tarihçi
Doğum
Almanya, 2 Ekim 1949
Mustafa Çetinbaş
bir alıntı ekledi.
Gladyatör oyunları Roma tarihinde MÖ 3. yy'dan sonra belgelenmeye başlanmıştır. Antik yazarların bize aktardığı ilk arena dövüşü, MÖ 264'te Tiner Nehri'nin yakınlarındaki sığır pazarında gerçekleştirilmiş. Bu meydanda Decimus Brutus Pera adlı senatörün oğulları babalarının cenaze töreninde, savaşlarda esir düşüp köleleştirilmiş üç çift savaşçıyı birbirine karşı dövüştürmüş.
3
Mustafa Çetinbaş
bir alıntı ekledi.
Gladyatörlerin Özellikleri
Bir gladyatör okuluna alınmak için öncelikle sağlıklı ve güçlü bir vücut yapısına sahip olmak gerekiyordu. Bulunan bazı iskeletlerden boya da önem verildiğini anlıyoruz. Çünkü dövüşçüler, aynı zamanda imparatorluğun arenaya yansıyan yüzü de olmalıydılar. Bugün Türkiye sınırları içinde bulunan Efes'te bir gladyatör mezarlığı keşfedildi. Mezarlıktaki 80 gladyatörün kalıntıları üzerinde yapılan incelemeler, gladyatörlerin ortalama 1,85 metre boyunda olduğunu gösterdi. Bunlar, günümüz koşullarında bile iri sayılabilecek adamlardı. Gladyatör adaylarının yaşları ise ortalama 20 dolaylarındaydı.
2
Mustafa Çetinbaş
bir alıntı ekledi.
Gladyatörlerin Yaşam Alanları
MS 4. yüzyılın sonlarına doğru Roma'da dört büyük imparatorluk gladyatör okulu bulunuyordu. İçlerinden en ünlüsü, bugün kalıntıları Roma'da hala gözler önünde olan Ludus Magnus'tu. Okul, Kolezyum'un hemen yanı başındaydı. Bir alt geçit Ludus'u amfi tiyatronun arenasına bağlıyor, bu sayede de gladyatörler kimse görmeden doğrudan dövüş alanına çıkabiliyordu. Okullar tıpkı kışlalar gibi inşa edilmişti. Gladyatörler genellikle penceresiz, küçük hücrelerde uyur; yemeklerini ise büyük bir yemekhanede yerlerdi. Miğferler ve ayaklıklar koğuşlarda, silahlar ise silah odalarında saklanırdı. Yaralıların tedavi edilmesi için bir de hastane vardı.
Mustafa Çetinbaş
bir alıntı ekledi.
Gladyatörlerin Vücut Bakımı
Eğitimin yanı sıra gladyatörlere masaj ve banyo yoluyla yoğun bir vücut bakımı uygulanıyordu. Bilinçli beslenmeye özel bir önem veriliyordu. Güçlü kaslar edinmeleri için de bolca arpa yiyorlardı. İskelet kalıntıları üzerinde yapılan incelemeler, kemiklere dayanıklılık ve esneklik sağlamak için yemeklere sık sık öğütülmüş kemik tozu katıldığını ortaya çıkardı. İçecek olarak ise öncelikle su ve şarap vardı.
4