Okur
Sabitlenmiş gönderi
Ne önemsiyorum diyebiliyorum hayatı ne de önemsemiyorum. Yapmam gerektiğini düşündüğüm şeyleri yapıyorum sadece ama aslında ne düşünüyorum bunları ne de düşünmüyorum. Yapıyorum işte; niye yaptığımı bilmeden... Yapmaktansa ne zevk alıyorum diyebiliyorum ne de zevk almıyorum. Varlığım boşlukta bile diyemiyorum. Bu durumsa ne umrumda ne de değil.
1
35
Zamanın eli, abanoz renkli bir oymacının eli gibi küçük keskisiyle dolaşır üstümde, bir çocuk yapar, bir delikanlı yapar, bir ihtiyar yapar; her seferinde biraz daha azalarak şekilden şekile girerim ve vahşi ve kaprisli bir eldeki bir dal parçası gibi her şekil değiştirdiğimde ayaklarımın dibinde hatıra denen, bana hem çok yakın hem çok uzak, hem çok bildik hem çok yabancı, esrarlı ve kımıldak bir toz yığını birikir. Ve hatıralar çoğaldıkça ben eksilirim.
Ahmet Altan
Sayfa 84 - Alkım Yayınevi
5
5 sene öncesine, 23 yaşındaki halime: Çoğu şey zannettiğin gibi değil. Hak etmediğini düşündüğün bazı şeylere sebep olan sensin. Kabul etmesi zor ama bunu anladığında ve mağdur rolünden çıkıp sorumluluğu almayı öğrendiğinde çoğu şey daha anlamlı olacak. Sen de öğreneceksin. Sana yapılan o "kötülükler" var ya, günün birinde onların büyük ödüller olduğunu anlayacaksın. Hayatın karşına çok nadir çıkardığı önemli şansları fark edemiyorsun şu an ama ilerideki şansları bu fark edemeyişlerine borçlu olduğunu anlayacaksın. Üzülme; sen de öğreneceksin. Freud'a kulak ver: "Yıllar geçer ve sen geriye dönüp baktığında verdiğin mücadeleyle gurur duyarsın."
5
... Oya'yı eş olarak seçerken bunların hepsinin hesabını yaptım ben. "Ben bu kızı seviyorum, güzeldir, sevişir koklaşırız ama bir süre sonra biter bu iş" diye düşünmedim. Hatta ben evlenirken Oya'ya, "Aşk, seks, şehvet 'bir süre sonra biter'. Sonrasında aileyi bir arada tutacak şey sevgi ve onun temel kaynağı olan saygıdır. Benim sana, senin de bana saygı duyman lazım ki, bir arada durabilelim" dedim. Oya'nın da aynı şeyleri düşündüğünü biliyorum.
Sefa Kaplan
Sayfa 412 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
5
"Aptallar"dan Mısınız?
Ben çok allame adam bilirim, bir sürü şey bilir, hiçbirisini birbirine bağlayamaz. Yani aptalın birisidir. Kafada depolamıştır. O içinde depolandığı kutuların kapakları bir türlü açılmaz. Adamcağızın kafasında bir sürü bilgi var ama bilgiyi kullanamıyor. Anlatabiliyor muyum? Bir sürü şey öğrenmiş, fakat o öğrendikleri, öğrendiği gibi duruyor kafasında. Özümseyip ondan bir şey yaratmamış. Aradaki ilişkileri kuramamış. Boşlukları kapatamamış.
Sefa Kaplan
Sayfa 374 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
5