·
Okunma
·
Beğeni
·
5210
Gösterim
Adı:
Resimli Adam
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053752240
Orijinal adı:
The İllustrated Man
Çeviri:
İlker Sönmez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Resimli Adam
Resimli Adam
The Illustrated Man
"Her resim ufak birer hikâyedir. Onları seyredersen birkaç dakika içinde sana bir öykü anlatırlar."

Resimli Adam'ın vücudundan yansıyan, hepsi birbirinden etkileyici on sekiz öykü… Ray Bradbury'den eleştiren, düşündüren ve dehşete düşüren bir bilimkurgu klasiği... Mars Yıllıkları'ndan hemen sonra, Fahrenheit 451'den bir süre önce yayımlanan bu kitap, Bradbury külliyatının en önemli eserlerinden biri. 

Ölümden inançlara, nükleer savaştan ırkçılığa, dünyanın sonundan uzaydaki yalnızlığımıza kadar insanlığa dair birçok konuya değinen Bradbury, hayallerimizle hakikatin karşı karşıya geldiği, modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan öyküleriyle bize yine bizi anlatıyor.
260 syf.
·3 günde·9/10
İthaki Bilimkurgu Klasikleri serisinden okuduğum 41. kitap oldu. Ray Bradbury günümüzde sıklıkla efsane eseri Fahrenheit 451 ile anılıyor olsa da bence onun en başarılı yönü yazdığı bilimkurgu öyküleridir. Kaldı ki, Fahrenheit 451'i de distopik bir öykü olarak değerlendirmek mümkün.

İncelemenin ilk kısmında kitapla ilgili genel bilgileri ve yorumlarımı paylaştıktan sonra kendimi aptal gibi hissetmeme sebep olan bir konuyu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Resimli Adam isimli bu eser, Ray Bradbury'nin birbirinden bağımsız 18 bilimkurgu öyküsünü barındırmakta. Öyküleri çoğunlukla beğendim. Birçok öykü, üzerinde küçük bir çalışmayla devasa bir bilimkurgu eserine dönüştürülebilir nitelikteydi. Hatta Walter Tevis'in Dünya’ya Düşen Adam isimli bilimkurgu eserini çok büyük ihtimalle bu kitaptaki "Dünyanın Son Gecesi" isimli öyküden esinlenerek kaleme aldığını düşünüyorum. Bu konuyu merak ederek araştırdım; ama somut bir bilgi bulamadım. Fakat her iki eseri de okuyanlar Ray Bradbury'nin yalnızca 5 sayfalık öyküsünün, Walter Tevis tarafından kullanılarak büyük bir esere dönüştüğünü kolaylıkla fark edeceklerdir.

Resimli Adam'dan bahsetmeden geçmek doğru olmaz. Resimli Adam, zamanda yolculuk yapabilen bir kadın tarafından vücudunun her yerine dövme yapılmış bir adam. Söz konusu dövmeler (resimler) geleceği göstermekte ve bakan kişiye göre değişiklik göstermekte. Dolayısıyla yanında durup dövmeleri izleyen kişiye onun geleceğini, hatta kaderini göstermektedir. Kitaptaki öyküler de Resimli Adam'ın vücudunda görünen 18 farklı öykü...

Yukarıda da belirttiğim gibi, öyküleri çoğunlukla beğendim. Birçok yazara ilham kaynağı olabilecek türden orijinal öykülerdi. İşlenen konular da oldukça başarılıydı. Bilimkurgu eserleri okumak isteyenler için iyi bir başlangıç eseri diyebiliriz. 7'den 70'e herkese de tavsiye ederim.

Fakat gel gelelim, kitapta öyle bir öykü var ki, okurken "Yahu bu öykü bana çok tanıdık geliyor," diye düşünmeme sebep oldu. Öykünün ismi, "Ateş Balonları." Tabii sayfalar geçtikçe bu öyküyü nereden hatırladığımı buldum: Ray Bradbury'nin daha geçenlerde okuduğum Mars Yıllıkları isimli kitabında yer alan "Kasım 2033 Ateş Balonları" isimli öyküsü... Hemen kitapları elime alıp karşılaştırma yaptım, öyküler tamamıyla aynı.

Şimdi burada şunu düşünebilirsiniz: "Tamam da zaten bu kitaplar "öykü kitabı." Dolayısıyla yazarın aynı öyküsünün farklı iki kitabında bulunması doğaldır." Bu görüşe normalde katılırım. Fakat hem Mars Yıllıkları hem de Resimli Adam belirli bir konu bütünlüğü içerisinde birbirinden bağımsız öyküleri önümüze getiren eserler. Resimli Adam'daki öyküler, Resimli Adam'ın vücudunda ortaya çıkan görüntülerdeki öyküler iken; Mars Yıllıkları'ndaki öyküler, Mars'a giden insanlarla ilgili tutulan yıllıklardır. Dolayısıyla, aynı öyküyü, konuları birbirinden farklı iki eserde kullanmak bana aldatılmışlık hissi verdi.

Burada bizi aldatan, hatta bana göre aptal yerine koyan, Ray Bradbury'nin kendisi midir, yoksa editörler midir, bilemiyorum. Fakat yapılan okura bir saygısızlıktır.

Bu kadar ciddi bir eleştiride bulunduktan sonra, ortamı da yumuşatmak amacıyla size son bir bilgi daha vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere, İthaki Yayınları, yazım yanlışları ve çeviri hataları yapmasıyla ünlü bir yayınevi. Sıklıkla ben de bu konuda onları eleştiriyorum... İşte bizim İthaki bu sefer de "Ateş Balonları" isimli yukarıdaki eleştirime konu olan öyküyü hem Resimli Adam için hem de Mars Yıllıkları için iki farklı kişiye çevirtmiş. Görünen o ki, aynı öykü için iki farklı çevirmene de para ödemek zorunda kalmışlar. (İçimden "oh olsun" demedim değil.) Çeviriler arasında, ilginçtir ki, küçük de olsa farklar vardı. Bir yayınevi nasıl bu hatayı yapar bilemiyorum. Ama yüzümde küçük, alaycı bir gülümsenin belirmesine sebep oldular. Umarım aynı gülümseme sizde de oluşmuştur.

Keyifli okumalar.
260 syf.
·5 günde
Ray Bradbury'dan güzel bir bilim kurgu eseri daha. Hatta bence Fahrenheit 451'dan daha iyi, daha iyi derken daha sürükleyici ve aksiyonlu. Aslında Fahrenheit 451 verdiği fikir ve mesaj açısından mükemmel bir eser ama olay örgüsü ve aksiyonu bu kitapta daha iyi. Tabi bu hikaye kitabı o roman ne kadar karşılaştırmak doğru bilmiyorum. Dövmeli bir adamımız var vücuduna gelecekten gelen bir kadın bir çok dövme yapmış ve bunlar hareket ediyor, hepsinin de ayrı ayrı hikayeleri var. Böyle bir girişten sonra adamın üzerindeki dövmelerin hikayeleri anlatılıyor. Tam 18 hikaye. Ben özellikle Bozkır, Tilki ve Orman ve Gün Geldi Devran Döndü hikayelerini çok beğendim. Gelecekte geçen bu hikayeler müthiş mesajlar ve dersler veriyor. Ray Bradbury için gelecek olan bu zamana bizim ne kadar da yaklaştığımızı görüyoruz okurken, malesef..
260 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
İthaki Bilim Kurgu Klasiklerinden okuduğum 12. Kitap ;)

Şu ana kadar okuduklarım içerisinde EN İYİSİYDİ :)

BA

YIL

DIM!

:)


Ray Bradbury, Fahrenheit 451 kitabıyla tanıdığım bir yazardı. O kitabının biraz abartıldığını düşünüyorum. Zira bu kitap bir harikaydı :)
İçerisinde 18 tane bağımsız Bilim Kurgu öyküsü var.
Bazı öyküler başlı başına kitap olacak kadar güzeldi. Hele ki Sürgünler diye bir öykü vardı aman tanrım muazzam bir hayal gücü.
Hem edebiyat, hem bilim kurguya doya doya okudum. Bitmesin istedim hatta ;)

Bilim kurgu dediğin böyle olur sayın İthaki Yayınları ;)
Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.
Yeni başlayacak kişilere de tavsiye ederim.

Alkışlar

Ray Bradbury
260 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Ray Bradbury'den okuduğum ilk kitap olan Resimli Adam... Bu kitabı okumadığınız her gün için pişman olabilirsiniz. Fazla iddialı konuşmak istemiyorum ama yazarın hayal gücününe ve fütürist yaklaşımlarına hayran kalmamak elde değil. Kısa kısa hikayelerden oluşan bu kitap bilim kurgu severlerin (hatta sevmeyenlerin) ağzını sulandıracak tatta yazılmış. İki güne kalmadan bitti, akıcı dili ve sürükleyici içerikleriyle Ray Bradbury beni diğer kitaplarını okumam için çoktan ikna etti bile. Bol bol öneririm!
344 syf.
·1 günde·7/10
Bilim kurgu sevenlerin zevkle okuyacağı öykülerden oluşuyor. Vücudunda resim dövmeleri olan bir adam var; yanına kim yaklaşırsa o kişinin geleceği ve yaşayacağı felaketler, dövmelerin hareket etmesiyle insanlara görünür. Bu resimli dövmeleri sakatlandığı zaman ona gelecekten gelen bir kadın dövmeci yapmıştır. Sonra ortadan kaybolmuştur kadın. Ve resimli adam bir laneti taşır gibi her yerden kovulmskta sürekli iş aramaktadır. Bu öykülerden sonrakiler kısmen resimli adamın vücudundaki farklı kehanet dövmelerinin tezahürü. İki öyküyü beğendim. Diğerleri fazla bilim kurgu benim için.. Ama akiciydilar..
258 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Eveeeet bence ilk incelememi yazma vakti geldi artık. İncelemeyi okuyacak arkadaşlar için önceden uyarayım öyle ağdalı cümleler kurmayı hiç beceremem, uzun uzun paragraflarca yazmaya üşenirim, ve okuduğum eseri çok geniş kapsamlı inceleyecek kapasitede bir okuyucu değilim. İncelemem yalnızca bu kitabı okumak isteyen biri varsa, kendisine ufacık da olsa katkıda bulunabileyim diye yazılmıştır. Evet çok uzattım incelemeye geçiyorum hemen.

Resimli Adam, Ray Bradbury'den okuduğum ilk kitap oldu. Kitap 18 öyküden oluşuyor, tabii eğer Resimli Adam'ımızı da sayarsak belki 19 diyebiliriz. Şaka şaka. Öhöm, arka kapağı belki yanlış okudum belki de doğru okuyup yanlış yorumladım bilmiyorum ama kitaptan beklentim bambaşkaydı, ayrı ayrı birbirinden bağımsız öyküler beklemiyor kitabın tümünde Resimli Adam'ın da yer alacağını düşünüyordum. Siz siz olun bu beklentiye düşmeyin :) Resimli Adam'ımız yalnızca öyküler havada kalmasın bir yerde bağlansın, hatta adamcağızın bedeninde toplanabilsin diye varmış meğer.

Öykülerin neredeyse her biri biribirinden güzel. Çok kıymetli mesajlar içeriyor ve müthiş bir hayal gücünün ortaya koyduğu öyküler bunlar. Eee malum insanız, sıkıldığım anlamadığım öyküler de oldu ancak bütün olarak bakınca epey beğendim. "Bozkır", "Roket Adam", "Belirli Bir Gece veya Sabaha", "Tilki ve Orman", "Kuklalar A.Ş." ve "Başlama Saati" benim favorilerim.

Bu kitabı bilim kurgu okumayı seven, bilim kurgu okumaya yeni başlayan, ve benim gibi bilim kurgunun hangi seviyesinde olduğunu bilmeyen tüm arkadaşlara tavsiye ediyorum. Okuyunuz efenim :)
344 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Beklediğimden çok daha iyi bir kitaptı diyebilirim rahatlıkla. Ray Bradbury son dönemde hep "Fahrenheit 451" kitabıyla öne çıksa da bu kitap da en azından onun kadar iyi, hatta ondan bile iyi diyebiliriz.

Bu kitabın kategorisi kısmına gelince, ilk olarak 'bilimkurgu' olarak düşünülüyor, hikayenin başlama noktası yani vücudunda hareketli resimler olan adam ve hikayelerin çoğunun uzayla ilgili olması düşünüldüğünde öyle bir kategori belirlenmiş. Son dönemde TV'de yayınlanan dizilere de bakarsak "Westworld" ve "Black Mirror" dizilerini hatırlatan yerler olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan, modern bireyin psikolojik durumu ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanını gösteriyor, bir açıdan distopya diyebiliriz. En azından klasik bir bilimkurgu demek haksızlık olur diye düşünüyorum.

İçeriğe geçecek olursak, kitap, Ray Bradbury'nin Resimli Adam ile tanışmasıyla başlıyor. Resimli Adam'ın vücudundaki dövmeler ile 18 tane farklı hikaye çıkıyor. Bu hikayelerin her biri ayrı şekilde incelenebilir, kısa öykülerin birçok uzun hikayeden daha çarpıcı olduğu söylenebilir.

Kitapta beni en çok sarsan hikaye, ilk hikaye olan "Bozkır" oldu. Tamamen "Black Mirror" bölümü gibi ilerleyen bir hikaye. Bu hikâyenin bir bölümünde de teknolojik gelişmeler ile beraber ebeveynlerin yaşadığı varoluşsal kriz güzel bir şekilde ifade ediliyor diyebiliriz:

"Buraya ait değilmişim gibi hissediyorum. Ev; eş, anne ve şimdi de bakıcı oldu. Afrika bozkırıyla yarışabilir miyim? Çocukları otomatik banyo kadar verimli veya hızlı yıkayabilir miyim? Bunları yapamam."


Sonraki hikayelere bakarsak ırkçılık (burada dünya ile diğer gezegenlerde yaşayanların birbirlerine uzak olması), şüphecilik, çocuk psikolojisi, kapitalizm, ekonomik dengesizlik ve belki de en önemlisi insan-dışı akıldan ziyade insan-dışı duyarlılık ve vicdanın olması ihtimali Bradbury'nin düşündüğü birkaç tema.
344 syf.
·3 günde·10/10
Yazar 18 farklı hikaye ile 18 farklı hayata, 18 farklı düşünceye değiniyor. Her hikaye en az bir mesaj barındırıyor ve hepsi de birbirinden önemli. Teknolojinin doğurabileceği olumsuz sonuçlar, ilerlemenin insanlar üzerindeki etkileri, modern çağ ile birlikte gelen yalnızlaşma ve insanların birbirinden kopması... Olası sorunlar ve şu an bile yaşamakta olduğumuz sorunlar kitapta kendine çok güzel yer buluyor.
Kitaptaki hikayelerin çoğunu sevdim bazılarını çok sevmesem de genel olarak gerçekten güzel ve anlamlılardı. Okunması gereken, anlamlı ve güzel kitaplardan.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/02/resimli-adam.html
260 syf.
"Ama 2120 yılındayız, Smith. Mantıklı insanlarız. Bunlar gerçek olamaz. Ama öyle! Her kimseler bizi iğneleri ve yarasalarıyla öldürmeye çalışıyorlar." Sf.137
260 syf.
·10 günde·9/10
Bir çekiliş sonucunda kazandığım bu kitabı hevesle okumaya başlamıştım.İçinde yirmiye yakın farklı öyküler var.Bu öykülerin hepsi Resimli Adam'ın vücudunda olan resimlerden türüyor.Bana göre her bölüm birbirinden heyecanlıydı.Okuduğum ilk bilim kurgu kitabıydı,kesinlikle son olmayacak.Konusu itibari ile ilgi çekici olduğunu düşünüyorum.Yazarı Ray Bradbury.Ben kalemini çok beğendim beni hiç zorlamadı.Rahatlıkla okunacak bir kitap.Herkese iyi okumalar.Merak edenler için arka kapağını aşağıya bırakıyorum.


“Bradbury’nin öyküleri öylesine içinize işliyor ki bir daha unutamıyorsunuz.”

–Margaret Atwood

 

Ulusal Kitap Ödülü

Pulitzer Onur Ödülü

Ulusal Sanat Madalyası

 

“BU RESİMLER GELECEĞİ GÖSTERİR.”

 

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Tüm yeteneklerini sergilediği ve çerçeve öykü formatında yazdığı Resimli Adam ise modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan eşsiz bir öykü derlemesi.

 

Tüm vücudu, hareket eden dövmelerle kaplı Resimli Adam bu durumundan dolayı neredeyse kırk yıldır kalıcı bir iş bulamamıştır hatta karnavallarda bile çalışamıyordur artık. Çünkü lanetli bedeninin üzerindeki dövmeler geleceği göstermektedir. Yanında belli bir süre geçiren kişinin kaderi Resimli Adam’ın bedeninde görünüverir.

 

Dövmeleri üzerinden hikâyeler bir bir ortaya dökülür. Bir çocuğun hayalleri kadar naif, bir bilim insanının gerçekleri kadar kuvvetli toplam on yedi öykü Resimli Adam’ın vücudunda hayat bulur.

 

Ölümden inançlara, nükleer savaştan ırkçılığa, dünyanın sonundan uzaydaki yalnızlığımıza kadar insanlığa dair birçok konuya değinen Bradbury, hayallerimizle hakikati karşı karşıya getirip eleştiren, düşündüren ve dehşete düşüren bir bilimkurgu klasiği ortaya çıkarıyor.

 

Resimli Adam, bilimkurgunun kaleydoskopu
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Resimli Adam
Baskı tarihi:
Mart 2012
Sayfa sayısı:
344
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053752240
Orijinal adı:
The İllustrated Man
Çeviri:
İlker Sönmez
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Resimli Adam
Resimli Adam
The Illustrated Man
"Her resim ufak birer hikâyedir. Onları seyredersen birkaç dakika içinde sana bir öykü anlatırlar."

Resimli Adam'ın vücudundan yansıyan, hepsi birbirinden etkileyici on sekiz öykü… Ray Bradbury'den eleştiren, düşündüren ve dehşete düşüren bir bilimkurgu klasiği... Mars Yıllıkları'ndan hemen sonra, Fahrenheit 451'den bir süre önce yayımlanan bu kitap, Bradbury külliyatının en önemli eserlerinden biri. 

Ölümden inançlara, nükleer savaştan ırkçılığa, dünyanın sonundan uzaydaki yalnızlığımıza kadar insanlığa dair birçok konuya değinen Bradbury, hayallerimizle hakikatin karşı karşıya geldiği, modern bireyin psikolojisine ve teknolojik ilerlemenin karanlık yanına ışık tutan öyküleriyle bize yine bizi anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 434 okur

  • Leyl_im
  • Ebru Ince
  • Esra
  • Beyza Bstk
  • Enise Gürsoy
  • Esra
  • Asleon
  • Gelir dalgın bir cambaz
  • Fatih kök
  • Ayberk

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.7
14-17 Yaş
%3.2
18-24 Yaş
%29
25-34 Yaş
%32.3
35-44 Yaş
%16.1
45-54 Yaş
%6.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%39.3
Erkek
%60.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.6 (25)
9
%5.1 (10)
8
%7.6 (15)
7
%5.1 (10)
6
%0.5 (1)
5
%0.5 (1)
4
%1 (2)
3
%0.5 (1)
2
%0
1
%0