Felsefe Tarihi Thales'ten Baudrillard'a

8,8/10  (8 Oy) · 
21 okunma  · 
7 beğeni  · 
815 gösterim
Büyük Alman şairi ve düşünürü Johann Wolfgang von Goethe, "Üç bin yılın hesabını göremeyen karanlıkta yolunu bulamaz; günü gününe yaşar ancak" derken, sadece bireylerin değil, toplum ya da kültürlerin de felsefe tarihine duydukları ihtiyacı anlatmak istiyordu.

Modern dünyanın karmakarışık ve her yönüyle bunaltıcı koşulları içinde insan, hayatını doğru yönetebilmek ve ona anlam katıp değer yükleyebilmek için felsefeye, büyük felsefi soruları yanıtlamaya ihtiyaç duyar. Felsefe yapmayı öğrenebilmek içinse felsefe tarihine ihtiyaç duyulur. Bunun da en önemli nedeni, büyük filozofların iki bin beş yüz yıldan beri ele aldığı konu ve soruları, hâlâ onların bize sağladığı ipuçları veya argümanlar üzerinden sorguluyor olmamızdır.

"Adaletin, mutluluğun, aşkın ne olduğu", "kimin, nasıl yönetmesi gerektiği", "siyasal bir sistemin hangi temel etik ve politik ilkeler üzerine inşa edileceği", "gerçekten var olanın ne olduğu", "bizim başkalarına karşı ne tür yükümlülüklerimizin bulunduğu" gibi soruları soranlar ilk bizler değiliz. Bu sorular, Sokrates, Platon ve Aristoteles tarafından da sorulmuş ve felsefe tarihi boyunca daha pek çok filozofun ilgi odağında yer almıştır.

İşte bundan dolayıdır ki felsefe ve felsefe tarihi, entelektüel dünyamızı zenginleştirecek, yolumuzu bulmada bize yardımcı olacak fikirlerle ve çıkartabileceğimiz derslerle doludur. Çağdaş İspanyol düşünürü George Santayana "Geçmişi hatırlayamayanlar onu tekrarlamaya mecburdurlar" sözüyle tam da bunu kastediyordu.

Ahmet Cevizci'nin Felsefe Tarihi, Antik Yunan'dan Hıristiyan ve İslam felsefesine, modernizmden postmodernizme kadar, işte bu iki bin beş yüz yıllık düşünce tarihini ayrıntılı, sistemli ve anlaşılır bir biçimde sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  1216
 • ISBN:
  6050204698
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ozan Pala 
12 Tem 02:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk gördüğüm de "Bu nasıl okunur! Resmen tuğla!" tepkisini verdiğim kitap. Ama Cevizci Hoca'nın yer yer kendi düşüncelerine de yer vermesi -özellikle medeniyeti Yunan coğrafyasında başlatanları eleştirmesi [ki bence Yunan coğrafyasında başlamıştır] dikkat çekici -, kitabı ders kitabı olmaktan çıkarmış, okunmasını basitleştirmiştir. Felsefe ile alakadar olan biri için başucu kitabı...
*Bir dipnot: Hocamızın kendi odasında çalışma yaparken kalp krizi nedeniyle ölmesi ayrıca üzmüştür.

Murad 
05 May 11:41 · Kitabı okudu · 233 günde · 7/10 puan

Kitabın görüntüsü sizleri korkutabilir. Fakat kapağını açtıktan sonra sizi öyle bir yolculuğa çıkarıyor ki bu kitap, kitabı okuduktan sonra şöyle bir düşünce beliriyor zihninizde: Miletli Thales'ten hatta Çinli Tao'dan, Hintli Buda'dan, İranlı Zerdüşt'den... beri yaşıyorum ben. İnsanın düşünce serüvenini harika bir dille anlatan geniş muhtevalı bir kitap.

Veysel Ayık 
07 Haz 03:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitaba yeni başladım sayılır.İlk sayfalarda hemen gözüme çarpan;yazar ısrarla yunan mucizesinin falan olmadığından bahsediyor.Bu sanırım bazılarında refleks olarak gelisen birşey oysa yunanın felsefeye yaklaşırken ortaya koyduğu farkların önemini çok büyük bence.Evet doğunun/şarkın kendine has bir adeti bir haleti ruhiyesi ve bundan dolayı önemi vardır.Ama işin bilim ve felsefe kısmında batı/garp bana daha yakın gelmektedir.İkisi arasında denge kurabilmekte önemlidir.

Erdal Pehlivan 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 75 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı kitaplar bitirmeden sizi rahat bırakmaz, bazı kitaplar da her daim elinizin altında bir danışman edasıyla durur. Ben bu kitabı ikinci sınıfa koyuyorum. Felsefe merakı olanların , felsefeye etkisi olmuş bütün filozofları ve fikirlerini genel hatlarıyla öğrenebileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Felsefi kelimelere de aşina olmak gerekiyor ,yoksa kitap zor bir kitap. Rahmetli Ahmet Cevizci'nin ülkemizde ki felsefe bölümüne katkısı yadsınamaz sanırım.

Kitaptan 5 Alıntı

Erdal Pehlivan 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sonlu , sınırlı, değişen ve olumsal bir varlık olarak insan kendisini her bakımdan aşan değişmez doğruların ,ezeli-ebedi ideaların doğrudan bilgisine ve dolayısiyle kesinliğe nasıl ulaşabilir ?

Felsefe Tarihi, Ahmet Cevizci (Sayfa 198)Felsefe Tarihi, Ahmet Cevizci (Sayfa 198)

Medya
"Artık hiçbir gerçekliğin olmadığını söyleyen Baudrillard, medyanın tarihi yeniden yaratmakta olduğu iddiasından hareketle hiçbir geçmişin, hiçbir geleceğin ve doğallıkla hiçbir anlamın olmadığını ileri sürer."

Felsefe Tarihi, Ahmet CevizciFelsefe Tarihi, Ahmet Cevizci

Büyük Alman şairi ve düşünürü Johann Wolfgang Von Goethe, "üç bin yılın hesabını göremeyen karanlıkta yolunu bulamaz; günü gününe yaşar ancak" derken, sadece bireylerin değil, toplum ya da kültürlerin de felsefe tarihine duydukları ihtiyacı anlatmak istiyordu.

Modern dünyanın karmakarışık ve her yönüyle bunaltıcı koşulları içinde insan, hayatını doğru yönetebilmek ve ona anlam katıp değer yükleyebilmek için felsefeye, büyük felsefi soruları yanıtlamaya ihtiyaç duyar.Felsefe yapmayı öğrenebilmek içinse felsefe tarihine ihtiyaç duyulur.Bunun da en önemli nedeni, büyük filozofların iki bin beş yüz yıldan beri ele aldığı konu ve soruları, hâlâ onların bize sağladığı ipuçları veya argümanlar üzerinden sorguluyor olmamızdır.

Felsefe Tarihi, Ahmet CevizciFelsefe Tarihi, Ahmet Cevizci
Veysel Ayık 
07 Haz 16:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yunan Mucizesi
Oysa Yunan'da felsefe,dini ya da mitolojik düşünceden kopuşun sonucunda,doğal olayların,doğaüstü değil de doğal nedenlerle açıklanması gerektiği inancıyla,insan aklına dayanan bağımsız bir faaliyet olarak başlamıştır.

Felsefe Tarihi, Ahmet Cevizci (Sayfa 32)Felsefe Tarihi, Ahmet Cevizci (Sayfa 32)

Hiper Gerçeklik
"Ona(Baudrillard) göre, söz konusu modern dünyada, bireyler hakikaten “gerçek olanın ıssız çölünden” kaçıp hiper gerçekliğin çok çeşitli çılgınlıklarına, bilgisayar, medya ve başkaca teknolojilerden meydana gelen yeni bir dünyaya sığınırlar."

Felsefe Tarihi, Ahmet CevizciFelsefe Tarihi, Ahmet Cevizci