Margaret Smith

Margaret Smith

YazarEditör
7.0/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
43
Gösterim
Adı:
Margaret Smith
Unvan:
Yazar
"Kadınlar her zaman dinin en iyi dostları oldukları hâlde, din kadınlara hiç dost olmamıştır” der, Hindolog Moritz Winternitz.


Şu bir gerçektir ki; kadının, erkeğin manevî saflığına tehdit gibi göründüğü bütün keşiş ve zahid geleneklerinde kadın nefreti, çağdaşlaşmakta olan toplumların birçoğunda kadının hor görülmesine neden oldu. Ancak insanoğluna saf Allah aşkının sırrını öğreten Râbia gibi kadınlar, toplumda ve dinde çok özel bir yer edindiler.
"Ey kalplerin Sevgilisi, Senin gibi yok biri
Affet bugün sana günahkar geleni.
Umudum, huzurum, mutluluğum
Gönlüm sever yalnız seni."
Kim "kadınım; "erkeğim” ya da "bir şeyim" diye düşünürse,
Bu kişiyle şeytan konuşmaktadır.

Therigata Sözlerinden.
(Budist rahibelerinin Şarkıları)
Çölü çiçek yapan sensin
Senden başka kimsem yok
Sen içimde neşemsin
Benden razı olman tek emelim
İşte benim tek mutluluğum
" Arzusunu, kalbini ve umudunu, uğruna ilahi şeyleri bıraktığı ve terk ettiği dünyevi şeylere bağlayan sefil adamın çok derdi ve elemi olacaktır. Sonunda dünyevi şeyleri de kaybedecektir. Kartallar yüksek uçar ancak kanatlarına ağırlık bağlanırsa daha fazla yükselemezler. Bunun gibi dünyevi şeylerin ağırlığından kişi yüksek uçamaz yani mükemmele ulaşamaz. "
" Ey Aşıklar yukarı. İlelebet dünyayı bırakmak zamanı...
Ey gönül aşkının gittiği yere doğru, eş dost uç Dost'a doğru."
Bu biyografinin konusu, erken ölümüne rağmen (M.S. 801) mistisizm ile genel olarak ilgilenenlerin bir süredir, tasavvuf uzmanlarının ise uzun yıllardan beri gerçek bir mistik, ilk tasavvuf ehli arasında eşsiz bir şahsiyet olarak tanıdıkları Basralı Râbia'dır.

Yaşamı ve öğretilerini anlatan bu kitabın kaynağını bir iki kısa biyografik yazı ve Arap-Fars yazarların tasavvuf hakkındaki dağınık ifadeleri oluşturmuştur.

Kitap, bu Müslüman kadın velinin, bugün elde bulunan kaynakların elverdiği ölçüde kâmil olmayı amaçlayan ilk biyografisidir.

Esasında Londra Üniversitesi'nde "Felsefe Doktoru” unvanı için üstlenilen bu biyografinin derlenmesinde İstanbul'dan Prof. Ritter'e ve College de France'dan Prof. L. Massignon'a değerli yardımları için çok şey borçluyum ve bu fırsattan istifade ederek her iki değerli araştırmacıya da teşekkürlerimi sunarım.

Bu biyografiyi yazarken sürekli yardımlarım ve öğütlerini aldığım Sir Thomas Arnold'a ve yazılarıyla beni ilk kez tasavvuf çalışmalarına yönelten, kitap için bu konudaki eşsiz bilgileri cömertçe sunan Cambridge'den Prof. Nicholson'a da ayrıca teşekkür ederim.

Londra, Haziran 1928
MARGARET SMİTH
Margaret Smith
Sayfa 8 - İnsan yayınları
579 syf.
·12 günde·7/10
Romantik/Korku/Dram

İlk defa romantizm ve gerilimi bir arada gördüm/okudum. İlginç bir ikili olmuş. Ben çok korku türü sevmeyen biri olarak rahatsız oldum biraz. Dram kısmı yürek burkan cinstendi.

Okuduğum baskı 3 cildi bir araya toplamış. 3. kısımda biraz sıkıldım açıkçası. Bana biraz gereksiz uzun gibi geldi. Ama başında yazdığı gibi bir otobiyografiyse bu normal kabul edilebilir.

St. John'un konuşmaları beni boğdu. Jane karakterini pek sevemedim, neden bilmiyorum daha sempatik birini bekledim herhalde.

Fark ettiğim bazı paraleller, karşıtlıklar hoşuma gitti. Kitapta dinin önemli bir tema olduğu ortada ama sonunda her şeyin bu kadar fazla Allah aşkına bağlanacağını tahmin etmemiştim.

Dili yüzünden ilk başta biraz yavaş ilerlesem de sonradan diline alıştım. Akıcıydı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Margaret Smith
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.