Margaret Stohl

Margaret Stohl

Yazar
7.8/10
73 Kişi
·
188
Okunma
·
5
Beğeni
·
1019
Gösterim
Adı:
Margaret Stohl
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Pasadena, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri, 1967
New York Times'ın 1 numaralı romanının en çok satan Amerikalı yazarı olan Pasadena, California'da doğdu.
Stohl, Güzel Canlılar'dan başlayarak "Caster Chronicles" kitap serisinin arkadaşı Kami Garcia ile birlikte yazarın ortak yazarıdır. Halen dört kitaptan ve bir roman koleksiyonundan oluşan dizi, gençler için özel bir ilgi uyandıran çağdaş bir genç yetişkin fantezi romanı olarak sınıflandırılır. Güney Amerika Birleşik Devletleri'nde Güney Carolina'nın kurgusal küçük Gatlin kasabasında ve kasaba halkı, arkadaşlar, cadılar (kitaplarda "tekerlekli" olarak adlandırılır) ve diğer birçok büyülü yaratıklarla ilgileniyor.

İlk Kuşlar Beautiful Creatures , Uluslararası En Çok Satılanlar Statüsüne ulaştı ve New York Times'ın En Çok Satanlar Listesi'nde yer aldı . 39 ülkede yayınlandı ve 28 dile tercüme edildi. Bu, Güzel Canlılıklar adlı 2013 filmine dönüştürüldü. Kitapları ve film uyarlaması geniş kitleleri buldu. Stohl ve Garcia'nın, Dangerous Creatures ve Dangerous Deception adlı iki parçalı kitap da en çok satanlardı.

Margaret, ilk iki solo romanı olan YA bilimkurgu Simgeler dizisinin (İkonlar ve İdoller, Alcon Entertainment , Beautiful Creatures filminin arkasındaki ekip tarafından geliştirilmesi için opsiyonel hale getirildi) piyasaya sürülmesinin ardından Marvel Comics ve Emily'nin Sana Amanat'la çalışmaya başladı Popüler Marvel Avengers karakteri Natasha Romanoff, Black Widow'un bulunduğu bir dizi YA romanı üzerine Marvel Press'in Meehan'ı ( Disney Publishing'in bir parçası). Black Widow: Forever Red anlık bir New York Times bestsellerfendi ve Entertainment Weekly tarafından "A" derecelendirmesi de dahil olmak üzere genel olarak elverişli değerlendirmeler yapıldı. Siyah Dul: Kısa süre sonra Red Vengeance izledi.

Marvel Comics (romanlar için icat edilen bir YA karakterine dayanan, Avra Orlova , Red Widow olarak da bilinir) üzerine Margaret'den Mighty Captain Marvel çizgi romanını Aralık 2016'da devamlı olarak yazması istendi. G Willow Wilson , Margaret Marvel Creative Zirvesi'ne davet edilen ikinci kadın yaratıcı oldu.

Nisan 2017'de Margaret Los Angeles'un ünlü kültürüne hicivsel bakışı yapılan on birinci YA romanı Royce Rolls'u piyasaya sürdü. Kitap Disney Freeform Press tarafından yayınlandı ve bir gerçeklik televizyon ailesinin rengarenk bir römork ile çıktı.

Margaret Stohl video oyun endüstrisinde de çalışıyor. Eskiden Activision , Westwood Stüdyoları ve Electronic Arts'da çalıştı ve kocası Lewis Peterson ile birlikte 7 Stüdyoyu kurdu ( fr ; nl ) . Halen videogame projelerine danışmanlık yapıyor. Kardeşi David Stohl, Activision'ın sahibi olduğu stüdyo Infinity Ward'u yönetiyor ve Call of Duty franchise'ı üzerinde çalışıyor.

Margarette, İngiliz Edebiyatı Knox Ödülü'nü kazandığı Amherst College'dan mezun olduktan sonra, Stanford Üniversitesi'nden İngilizce yüksek lisans derecesi ve Yale Üniversitesi'ndeki Amerikan Çalışmaları'nda doktora için dersi tamamladı. Margaret, Stanford'da Romantik Şiir'de Yale'de Film Çalışmaları'nda öğretim asistanı olarak görev yapıyordu. East Anglia Üniversitesi'nin Creative Writing programına katıldı ve burada İskoç şair George MacBeth'in danışmanlığını yaptı.

Margaret gençler ve gençler için iki okur yazarlık temelli kar amacı gütmeyen kuruluş olan Charleston, Güney Carolina'daki YALLFEST kitap festivalini (eski yazar ortağı Kami Garcia ve Charleston'daki Mavi Bisiklet Kitaplarından Jonathan Sanchez ile birlikte) ortak kurdu ve YALLWEST kitabı festivali Santa Monica, California'da (en çok satan yazar ve arkadaş Melissa de la Cruz'la birlikte ). İki festival ABD'deki en büyük gençlik ve gençlik festivalleridir. Margaret, okullarda empati savunmayı ve önyargıları (ırk, din, cinsiyet veya cinselliğe dayalı olsun) ortadan kaldırmaya odaklı bir organizasyon olan Facing History and Our , için de bölgesel bir yönetim kurulu üyesidir.
“Yalan söyleme konusunda oldukça iyiydi.Yalan söylemek,bir gereklilikti; işinin bir parçasıydı.Asıl nefret ettiği kendine yalan söylenmesiydi.Yalanlarla büyütülmüş olsa bile.”
Her iki kız da, bu dünyanın hiçbir yerine uyum sağlayamamıştı ve birlikteyken, yavaş yavaş, bu uyumsuzluğu alışkanlık haline getirmişlerdi.
431 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Hellöw! Arkadaşımın ısrarıyla normalde okumayacağım bir kitabın yorumuyla geldim. Açıkçası ben Marvel sevmiyorum. Ben daha çok DC 'ciyim. O yüzden sıfır bilgi, sıfır beklenti ile başladım kitaba. Ama hoşuma gitmediğini söyleyemem . Aksiyonlu güzel bir kitaptı. Konusuna biraz değinecek olursak; Black Widow 'un Red Room 'dan kurtardığı Ava ile aralarında zihinsel bir bağ oluşması (Birde Ava 'nın iki senedir rüyalarında görüğü Alex var) ve kötü adamımız İvan 'ın bu üçlünün peşine düşmesini anlatıyor. Ben kitabın konusunu ve yazarın dilini beğendim. Fakat güzelim kitabı mahvetmek için çok uğraşmışlar. Kitapta o kadar çok yazım hatası vardı ki okurken gözlerim kanadı. Yayınlarken hiç mi kontrol etmediler acaba? Bunun dışında su gibi giden bir kitap oldu. Aksiyon severler bu kitabı severek okuyabilirler. Bir sonraki yorumda görüşünceye dek... Arrivederci!
4/5
472 syf.
·5 günde·3/10
Serinin ilk kitabı daha güzeldi. Neden bilmiyorum ama olaylara tam adapte olamadim. Olayları yaşıyormuş gibi hissedemedim. Galiba 3. Kitabı okumayacağım.
488 syf.
·Beğendi·10/10
Üç kitaptan oluşan serinin ilk kitabı Muhteşem Yaratıklar ve kesinlikle harika bir seriydi. Oldukça sürükleyici ve heyecan verici. Lena'nın hikayesi kesinlikle büyüleciydi.
438 syf.
·12 günde·Beğendi·8/10
Zamanında İngilizcesini gördüğüm ve Türkçeye çevrilmesi için meraklandığım bir kitaptı kendisi. Yakın zaman önce Türkçe’ye çevrildi ve ben de hemen gidip aldım haliyle.

Black Widow karakterini herhalde süper kahraman filmlerini izleyen herkes tanıyordur. Hani şu filmin arka planında kalmayı tercih eden kızıl saçlı Rus casus. Kendisi Natasha Romanoff ve S.H.I.E.L.D’ın en nitelikli ajanı. Yetmiş beş yıllık bir çizgi roman külliyatına sahip iken, şimdi roman dünyasına Margareth Stohl adlı yazar hanımımız ile geldi.

Açıkçası, kitabın konuyu açıklayıcı bir arka yazısı olmamasından dolayı konuyu bilmeden giriş yaptım. Kitaptan konu olarak Natasha’yı birincil odağına alacak bir senaryo beklerken önüme gelen kurgu, beklediğim şey olmadı. Kitapta, Natasha’nın haricinde iki genç karakterimiz var. Konu sürekli üç karakter arasında gidip geliyor. Anlatım tarzı Tanrısal bakış açısı olsa da her bölüm hikayeye bakılan perspektif değişiyor.

Bu yüzden başlangıçta biraz üzüldüm. Zamanla, okudukça iki genç karakter olan Ava ve Alex’e de alıştım. Üstelik Ava karakterinin bu kitapta başarılı bir şekilde yazılmış olduğunu düşünüyorum. Ava, daha önce Marvel çizgi romanlarında gördüğümüz bir karakter. Yazarın yeni bir yaratımı söz konusu değil. Yazar, Ava’yı başarılı bir şekilde uyarlamış.

Natasha’nın günümüzden yıllar önce Ava’yı kötü karakterimiz Ivan’dan kurtarması ile açılıyor kitap. Ardından günümüze geliyor ve olaylar gelişiyor. Dünya’nın birçok farklı bölgesinden lokasyonlar var. Hatta bazı lokasyonları okurken bayraklarınızı açmak isteyeceksiniz diyebilirim.

Aksiyonu şahane. Okurken, filmdeki Natasha’yı rahatlıkla gözünüzde o hareketleri yaparken canlandırabiliyorsunuz. Bu da eserden aldığınız keyfi arttırıyor benim gözümde. Akıcı bir anlatım var ve karakter düşünceleri ile tasvirler birbirine hiçbir şekilde karışmıyor. Sonlara doğru gittikçe de aksiyon ölçeği kaynayan bir suyu ölçen termometre gibi hızla yükseliyor. Nefesiniz kesiliyor ve kendinizi üç karakterden birinin yerine koymuş olarak buluyorsunuz.

Eğer filmleri izlediyseniz ve Natasha’yı az çok biliyorsanız. Düşünmeden alın. Karakterin belki filmi yok ama bu kitap, zaten bir film gibi.
488 syf.
·5/10
"Muhteşem Yaratıklar"ilk kitabının özellikle son sahnesiyle beni çok etkilemiş olsada genel olarak hikayesi bana çok çocukça geldi.Farklı hikayeler okumak elbette büyük bir zevk fakat Lena ve Ethan aşkı beni bir türlü kendilerine bağlayamadı ve yan karakterlerden de pek hoşlandığımı söyleyemeyeceğim.Kitabın başında Lana'nın kullandığı cenaze arabası ne kadar ilgimi çekmiş olsada hikaye bence romanın çok erken sayfalarında tutuklu kaldı ve özellikle Lana karakteri başında lanse ettiği çok uçarı ve farklı kişiliğini sürdüremedi.Genel olarak hikayeyi kendi zevkime yönelik bulmadım okuyun ve kendiniz görün derim.
438 syf.
·99 günde·Beğendi·7/10
Black Widow: Daima Kızıl'a geçen yılki fuarda güzel bir tesadüf eseri denk geldim ve tabii ki de kitabı havada kaptım. Daima Kızıl’ı mart ayında bitirdim ve çok sorumluluk sahibi bir insan olduğumdan (!) kitabın yorumunu ağustos ayının ortasında yazıyorum…

Ava Orlava, Ivan Somodorov’un kızlarından ve Red Room’un kurbanlarından biri. Ivan ve ekibini çökertmek için yapılan bir S.H.I.E.L.D. operasyonunda Ava ve Nathasha’nın yolları kesişiyor. Nat Ava’yı kurtardığını sanıyor fakat Natasha olayların gerçek yüzünü ancak sekiz yıl sonra, Ava ile yolları bir kez daha kesiştiğinde öğreniyor.

Her ne kadar kitabın başında kocaman Black Widow yazsa da Daima Kızıl, solo bir Black Widow hikayesi anlatmıyor. Bu hikayenin üç öznesi var; Ava, Alex ve Natasha. Kitabın başlarında bu durum benim için aşırı derecede çekilmezdi. Sonuç olarak ben kitabı tanımadığım iki veledin maceralarını okuyayım diye almadım. Kabul ediyorum, Alex ve Ava beni kitap boyunca zaman çileden çıkardı. Yine de kendileriyle bir şekilde anlaşmayı başardık.

Margaret Stohl teşekkür kısmında –bu arada çok güzel bir teşekkür yazısı yazmış. Nedensizce çok hoşuma gitti ve belirtmek istedim-; kitabı yazarken Black Widow olarak Scarlett Johansson’ı düşündüğünü ve biraz da onun Natasha’sını esas aldığını yazmış. Ben yazarın özellikle bundan uzak durmasını isterdim. Sonuç olarak kitaptaki karakter çizgi romandakinin romana yansımış hali, filmdekinin değil ki. Daima Kızıl’ı ve kitabın yansıttığı Natasha’yı buna rağmen sevdim çünkü Scarlett Johansson ve yazar ekibi Black Widow’u beyaz perdeye taşırken harika bir iş çıkartıyor.

Alex Manor –Ava’nın rüyalarının erkeği, cidden- birazcık kitabın sürpriz elementi aslında. Kitaba başından dahil olsa da kendisini Ava’dan da az tanıyor ve kitap boyunca onun gizemini çözmeye çalışıyoruz. Bana kalırsa kendisi kitabın en zayıf halkasıydı ve sanırım yazar da böyle düşünüyor. Bir röportajında karakteri yazarken bazı kuşkularının olduğunu ve “ilk görüşte aşk” olayının biraz havada kalabileceğini ve bu durumunda karaktere büyük ölçüde zarar verebileceğini söylemiş. Yine de Daima Kızıl, bir “genç-yetişkin” kitabı olduğundan karakter genel olarak ortalamanın üzerinde.

Ava Orlova –aka Red Widow- sanırım Natasha’nın sahne ışıklarını çalmayı başarabilmiş tek karakter. O da Nat gibi hafif arızalı, daima “huysuz” ve her zaman tetikte. Kabul ediyorum başta kendisini pek sevemedim ama alıştıkça bir sempatik gelmeye başladı. Yazarın Ava ile yapmak istediği şey bir Black Widow Jr. yaratmak ve bunu da başarılı bir şekilde yapmış. Hem tıpatıp aynı hem de olabildiğince farklı iki karakteri okumak eğlenceli oldu. (Evet, tezatları severim.)Yazar, Ava ve Natasha ikilisiyle harika bir uyum yakalamış. İkinci kitapta bu ikilinin maceralarını okumak için çok hevesliyim. Bence ikinci kitap çok büyük bir potansiyel vaat ediyor.

Kitabın genel havası eğlenceliyli –düzeltme, çok eğlenceliydi-. Daima Kızıl aynı anda hem ciddi hem de komik olmayı başarmış. Yazarın üslubu beklediğimden iyiydi. Ben bu kitabı sevdim ve eminim ki Black Widow’u Marvel filmlerinden tanıyanlar Daima Kızıl’ı benden daha çok sevecektir. Sadece, kitaba çizgi roman cephesinden bakınca bu kitap bir uyarlama ve her uyarlama gibi kusursuz değil.

Bu kitap; Alex, Ava ve tabii ki milyon yıldır bir solo filmi çıkmayan Natasha Romanoff’un ilk macerasıydı ama daha çok süper kahraman filmlerinin ilk yarısı gibiydi. Hani şu karakterin neden ve nasıl kahraman olduğunu öğrendiğimiz yarım saat- kırk beş dakikalık kısımdan bahsediyorum. Daima Kızıl’ın devam kitabında da karakterin kahraman olduğu ve elle tutulur bir maceraya atılacağı kısım olacağını düşünüyorum.

Black Widow: Daima Kızıl belki kusursuz değil ama kesinlikle bir şansı hak ediyor. Eğer Daima Kızıl’ı “Bu kitabı beğenmemek için sebep bulmam gerek!” şeklinde okumayacaksanız beğenmemenize olanak vermiyorum. Okuyanların da görüşlerini bekliyorum. Kitabın daha ayrıntılı yorumunu Kurgu Sanat sitesinden okuyabilirsiniz. Linke profilimden ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere…
488 syf.
·9/10
İnsanlar her zaman aynı olmaz. Bazı kentlerde bazı farklı insanlar yaşar. Bazıları bile hepimizden muhteşemdir. İşte ondan onlar yaratıktır. Sonuçta hepimiz yaratığız ama onlar başka. Muhteşem dünyaya açılan bu kapı ancak fantastik edebiyata kapat atmışlar için mükemmeldir. Diğerler ancan süper diyebilir :)
464 syf.
·8 günde·6/10
Serinin son kitabını çevrilmeyecek olması gerçeği beni kahrediyor. Yazık ettiler bu seriye...
Neden bilmiyorum ama duygusal bir bağ kurdum bu seriyle. En sevdiğim fantastik-romantik serilerden biri, elimden gelse herkese okutmak istiyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Margaret Stohl
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Pasadena, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri, 1967
New York Times'ın 1 numaralı romanının en çok satan Amerikalı yazarı olan Pasadena, California'da doğdu.
Stohl, Güzel Canlılar'dan başlayarak "Caster Chronicles" kitap serisinin arkadaşı Kami Garcia ile birlikte yazarın ortak yazarıdır. Halen dört kitaptan ve bir roman koleksiyonundan oluşan dizi, gençler için özel bir ilgi uyandıran çağdaş bir genç yetişkin fantezi romanı olarak sınıflandırılır. Güney Amerika Birleşik Devletleri'nde Güney Carolina'nın kurgusal küçük Gatlin kasabasında ve kasaba halkı, arkadaşlar, cadılar (kitaplarda "tekerlekli" olarak adlandırılır) ve diğer birçok büyülü yaratıklarla ilgileniyor.

İlk Kuşlar Beautiful Creatures , Uluslararası En Çok Satılanlar Statüsüne ulaştı ve New York Times'ın En Çok Satanlar Listesi'nde yer aldı . 39 ülkede yayınlandı ve 28 dile tercüme edildi. Bu, Güzel Canlılıklar adlı 2013 filmine dönüştürüldü. Kitapları ve film uyarlaması geniş kitleleri buldu. Stohl ve Garcia'nın, Dangerous Creatures ve Dangerous Deception adlı iki parçalı kitap da en çok satanlardı.

Margaret, ilk iki solo romanı olan YA bilimkurgu Simgeler dizisinin (İkonlar ve İdoller, Alcon Entertainment , Beautiful Creatures filminin arkasındaki ekip tarafından geliştirilmesi için opsiyonel hale getirildi) piyasaya sürülmesinin ardından Marvel Comics ve Emily'nin Sana Amanat'la çalışmaya başladı Popüler Marvel Avengers karakteri Natasha Romanoff, Black Widow'un bulunduğu bir dizi YA romanı üzerine Marvel Press'in Meehan'ı ( Disney Publishing'in bir parçası). Black Widow: Forever Red anlık bir New York Times bestsellerfendi ve Entertainment Weekly tarafından "A" derecelendirmesi de dahil olmak üzere genel olarak elverişli değerlendirmeler yapıldı. Siyah Dul: Kısa süre sonra Red Vengeance izledi.

Marvel Comics (romanlar için icat edilen bir YA karakterine dayanan, Avra Orlova , Red Widow olarak da bilinir) üzerine Margaret'den Mighty Captain Marvel çizgi romanını Aralık 2016'da devamlı olarak yazması istendi. G Willow Wilson , Margaret Marvel Creative Zirvesi'ne davet edilen ikinci kadın yaratıcı oldu.

Nisan 2017'de Margaret Los Angeles'un ünlü kültürüne hicivsel bakışı yapılan on birinci YA romanı Royce Rolls'u piyasaya sürdü. Kitap Disney Freeform Press tarafından yayınlandı ve bir gerçeklik televizyon ailesinin rengarenk bir römork ile çıktı.

Margaret Stohl video oyun endüstrisinde de çalışıyor. Eskiden Activision , Westwood Stüdyoları ve Electronic Arts'da çalıştı ve kocası Lewis Peterson ile birlikte 7 Stüdyoyu kurdu ( fr ; nl ) . Halen videogame projelerine danışmanlık yapıyor. Kardeşi David Stohl, Activision'ın sahibi olduğu stüdyo Infinity Ward'u yönetiyor ve Call of Duty franchise'ı üzerinde çalışıyor.

Margarette, İngiliz Edebiyatı Knox Ödülü'nü kazandığı Amherst College'dan mezun olduktan sonra, Stanford Üniversitesi'nden İngilizce yüksek lisans derecesi ve Yale Üniversitesi'ndeki Amerikan Çalışmaları'nda doktora için dersi tamamladı. Margaret, Stanford'da Romantik Şiir'de Yale'de Film Çalışmaları'nda öğretim asistanı olarak görev yapıyordu. East Anglia Üniversitesi'nin Creative Writing programına katıldı ve burada İskoç şair George MacBeth'in danışmanlığını yaptı.

Margaret gençler ve gençler için iki okur yazarlık temelli kar amacı gütmeyen kuruluş olan Charleston, Güney Carolina'daki YALLFEST kitap festivalini (eski yazar ortağı Kami Garcia ve Charleston'daki Mavi Bisiklet Kitaplarından Jonathan Sanchez ile birlikte) ortak kurdu ve YALLWEST kitabı festivali Santa Monica, California'da (en çok satan yazar ve arkadaş Melissa de la Cruz'la birlikte ). İki festival ABD'deki en büyük gençlik ve gençlik festivalleridir. Margaret, okullarda empati savunmayı ve önyargıları (ırk, din, cinsiyet veya cinselliğe dayalı olsun) ortadan kaldırmaya odaklı bir organizasyon olan Facing History and Our , için de bölgesel bir yönetim kurulu üyesidir.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 188 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 81 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.