Martha Sears

Martha Sears

Yazar
8.9/10
12 Kişi
·
24
Okunma
·
0
Beğeni
·
253
Gösterim
Adı:
Martha Sears
Unvan:
Uzman Hemşire, Yazar
Uzman hemşire olan Martha Sears ise sertifikalı doğum eğitimcisi ve emzirme uzmanı. Sekiz çocukları olan William Sears ve Martha Sears’ın 30 yılı aşkın deneyimleri var.
Martha 25 ebeveynlik kitaplarının yazarı.
Bebeklerin çok fazla bakıma ihtiyaçları vardır. Bebekler programlanamazlar. Zaman planlaması yapmayı ve gece boyu uyumayı unutmalısınız. En önemlisi kendi bebeğinizi anlamanız ve onun kitaplarda okuduğunuz model bebeklerden farklı olduğunu kabullenmenizdir. Sizin göreviniz kendi bebeğinizle ilgilenmektir; onu kitaplardaki bebeklere benzetmek değildir.
Martha Sears
Sayfa 198 - Doğan Kitap
Anneler çocuğa güven veriyor olabilirler ama babalar da onun hayatına yenilik ve eğlence katabilirler. Çocuğunuzla oynayın. Bazen yeni oyunlar önerin ama çocuğunuzun bu oyunların çoğunda liderlik yapmasına izin verin. Okul öncesi çağındaki çocuğunuza oyun oynamak için zaman ayırdığınızda, onun öz-saygısının gelişmesini ve ne olursa olsun onu sevdiğinizi anlamasını sağlarsınız.
Martha Sears
Sayfa 249 - Doğan Kitap
Hamile kelimesinin bir diğer anlamı da dolu demektir; bir baba da aslında büyüyen çocuğuna karşı sevgi doludur.
Martha Sears
Sayfa 243 - Doğan Kitap
Bir anne bebeğin ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldiğinde, bebeğine özen gösterebilmek için öncelikle kendine özen göstermelidir.
Martha Sears
Sayfa 181 - Doğan Kitap 3. Baskı
Karşılıklı bağlanmak çocuğa hem lider hem de takipçi olmayı öğretir. Bağımsız ve bencil bir kişi kendisiyle o kadar ilgilidir ki, diğer insanların kendisine sunabileceği şeyleri kaçırır. Bağımlı bir çocuk ise diğer insanları takip etmekle o kadar meşguldür ki, kendini tanıma fırsatı bulamaz.
592 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
1-Bağ kurabilen çocuklar yetiştirmek
2-İyi çocuklar yetiştirmek için on disiplin uygulaması
3-Sağlıklı kardeşlik ilkeleri oluşturmak
4-Çocuklara iletişim becerilerini öğretmek
5-Ahlaklı çocuklar yetiştirmek
6-Sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmek
7-Kişisel güvenini desteklemenin 10 yolu
8-Başarılı bir cinsellik

Birçok kitabın özeti ve analizi şeklinde çocukluktan ergenliğe geçen sürecin anlatıldığı kitapta başarılı çocuk yetiştirmenin evrensel yolları anlatılıyor.
296 syf.
·Beğendi·10/10
Ebeveyn olmadan önce herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Toplumumuzda pek çok yanlış var. Bizler daha bilinçli olmak zorundayız. Kitapta askıda taşımanın önemini doğal ebeveynliğin ileride nasıl faydası olacağını çocuğunuz ve sizin aranızda ki ilişkide ne kadar önemli bir konu olduğundan bahsediyor
296 syf.
·Beğendi·10/10
Ebeveyn olmak isteyen ve olan kadın-erkek fark etmeksizin başucu yapılması gereken bir rehber.

Kitabı bitirdikten sonra sosyal medyada oluşturulan "attachment parenting türkiye" grubuna dahil olup, pek çoğu çok özel insanlar olan ve yine pek çoğu en az sizin kadar yaralı ve hassas kişiler ile hiç bir maddi beklenti içinde olmadan, koşulsuz sevgiyi rehber edinmiş, adeta ebeveynlik ufkunuzu bambaşka okyanuslara taşımanızda size eşlik edebilecek, ...
Anlatamıyorum;
Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. AP Türkiye'de damdan düşenlerin birbirlerinin yaralarını sardığı bir platform.
296 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Ebeveynlik hakkında başladığım okumalarımda ilk kitaptır. Bugüne kadar bizlerin büyütülme şekillerinin, anadan-atadan duyma bazı bilgilerin ne kadar da sorunlu olduğunu anlatıyor. Ebeveynliği doğal, yani içten geldiği gibi tanımlıyor. Bir anneye sürekli söylenen onu yapma, bunu yaparsan çocuk şımarır gibi söylemlerin aslında ne kadar yanlış olduğunu ve yeni doğmuş bir bebekte ileriye dönük yaratacağı travmaları anlatıyor. Doğal ebeveynliği 7 maddede açıklıyor.
1. Bebekle doğumda bağlanmak: bir komplikasyon olmadığı süre normal doğumla bebeğine kavuşan bir annenin yaşayacağı/yaşaması beklenen temel süreçler.
2. Emzirmek: anne ve bebek arasındaki en temel hissiyat ve ihtiyaç olan emzirmenin kalıplara sokulmadan, belirli bir takvime bağlı kalmadan bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda ve sıklıkta gerçekleştirilmesi.
3. Bebeği askıyla taşımak: Tıpkı maymunlarda olduğu gibi bebekler "sling" denilen kumaşlarla anne tenine temas haline taşınmasının çocukta yaratacağı güven duygusunun altının çizilmesi.
4. Bebeğe yakın uyumak: bebeğinizle aynı yatakta uyumanın sürekli söylenilen şımartma fikrinin aksine bebekte yarattığı rahatlama ve güvenli bağlanma duygusu.
5. Bebeğin ağlamasını dikkate almak: son dönemde pek popüler hale gelen bebek eğitimi/uyku eğitimi konusundaki yanlışlar ve bebeğe yetişkin muamelesi yaparak eğitim vermeye çalışmanın yanlışlıkları.
6. Denge ve sınırları: Tüm doğal ebeveynlik süreçlerinde anne ve babanın kurması denge ve sınırlar nelerdir.
7. Bebek eğiticilerine dikkat: Size sürekli nasıl iyi bir anne baba olacağınızı söyleyen, yaptıklarınızı eleştiren kişilere karşı nasıl dikkatli olmanız hakkındaki bölüm.
Kitabı elime aldıktan sonra bitirmeden bırakmak hiç istemediğim bir şey olmasına rağmen, gerek editoryal hatalar gerekse çevirisinin pek özenli olmaması yarıda bırakmama sebep oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Martha Sears
Unvan:
Uzman Hemşire, Yazar
Uzman hemşire olan Martha Sears ise sertifikalı doğum eğitimcisi ve emzirme uzmanı. Sekiz çocukları olan William Sears ve Martha Sears’ın 30 yılı aşkın deneyimleri var.
Martha 25 ebeveynlik kitaplarının yazarı.

Yazar istatistikleri

  • 24 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.