1000Kitap Logosu
Maurice Halbwachs

Maurice Halbwachs

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.5
14 Kişi
50
Okunma
9
Beğeni
353
Gösterim
Unvan
Fransız Sosyolog, Filozof, Yazar
Doğum
Reims, Fransa, 11 Mart 1877
Ölüm
Buchenwald Toplama Kampı, Weimar, Almanya, 16 Mart 1945
Yaşamı
Maurice Halbwachs (1877-1945) Fransız, sosyolog, filozof, yazar. Toplumsal davranış ve olguları incelerken psikolojik etmenlere ağırlık vermiştir.
168 syf.
·
6/10 puan
Maurice Habwalchs toprağın işletilmesi ve toprak kenarında insanların yaşamasının sebeplerini , psikolojisini ve sonuçlarını kitabın giriş kısmında işlemiş. Daha sonra Müteşebbisler ve burjuvayı ele alarak Fransız Devrimini ve oluşan toplumu Fransa'ya örnekle incelemiş. Daha sonra işçilerin oluşturduğu "sanayi işçilerini" , kent ve endüstri etrafında şekillenen orta sınıfı inceledikten sonra tüm bu toplumların psikolojisine de sonuç olarak değinmiş. Kitabın çevirisi ve dili oldukça sürükleyici. Aslında birbirinden bağımsız şeyler okuyor gibi görünse de verilen örnekler ve anlatılan olaylar insanın zihninde anlatılmak istenen konuyu anlamada kolaylaştırıyor. Neden toprağa bağlıyız, neden fabrikaya geldik ve toprağı özlüyoruz ? Bizi bir topluma bağımlı kılan şeyler ne ? Bu ve daha fazlası sorular bu kitapta
Toplumsal Sınıfların Psikolojisi
Okuyacaklarıma Ekle
5
168 syf.
·
9/10 puan
Maurice Halbwachs'ın tarihsel dinamikleri içinde gelişen ve dünyaya yayılan toplumsal yapı ve sınıfları ele alarak günümüz insanının psiko-ekonomik ve sosyo-ekonomik durumu hakkında gerçekçi nitelendirmeler sunduğu güzel kitabı. tarım toplumundan sanayi toplumuna, oradan sanayi sonrası topluma kadar değişen toplumsal sınıfları ve bu sınıfların birbirileriyle olan ilişkilerini ele almış. Özellikle verili kaynak ve örnekleştirilmiş toplumsal sınıfların durumları üzerinden hareket etmesi oldukça realist bir çizgide kitabını oluşturmasını sağlamış. Tarihsel bağlamda bir oluşu ele aldığı için değişen toplumsal sınıfların haklılığına, dürüstlüğüne de değinerek, ''garibin yüzü gülür mü?'' dedirtmiştir. :) Her ne kadar sınıfların duygu durumları hakkında genel geçer yargılar koysa da bu daha derinlikli şekilde işlenebilirmiş demedim değil. Yine de oldukça başarılı ve okunulası bir kitap. İnsanlığın tarihi ezen ezilen arasındaki mücadeleden ibarettir sözünü doğrular nitelikte. Tarihsel maddeci bir yaklaşıma sahip olmasa da sonucu oraya çıkarmakta. Herkese keyifli okumalar dilerim.
Toplumsal Sınıfların Psikolojisi
Okuyacaklarıma Ekle
25