Max Barry

Max Barry

Yazar
6.5/10
56 Kişi
·
141
Okunma
·
1
Beğeni
·
778
Gösterim
Adı:
Max Barry
Unvan:
Avustralyalı Yazar
Doğum:
Avustralya, 18 Mart 1973
Max Barry, 1973 yılında Avustralya’da doğdu. Yazar olmadan önce pazarlamacı olarak çalışan Barry, daha sonra sinema filmine de uyarladığı ilk romanı Syrup’ı 1999 yılında yazdı. Yazarın diğer kitapları arasında Jennifer Government, Company ve Machine Man bulunuyor.
1.Boş zamanlarınızda ne yaparsınız?
2.Bir yıllık ömrünüz kaldığını öğrenseniz ne yapardınız?
3.En çok gurur duyduğunuz şey nedir ?
4.Ne istiyorsunuz ?
Max Barry
Sayfa 405 - Dk
İnsanlar hâlâ ikna tekniklerinin oyuncağıydı,özellikle de kişisel bilgilerini ona buna verip hangi kişilik tipinden olduklarının tanımlanmasına izin verdiklerinde.Bu tekniklerin temel saldırı vektörleri görsel ve işitseldi.Zekice pazarlamanın kurbanı olurlardı..
Max Barry
Sayfa 126 - Dk
ABD ülkeleri dışındaki ülkeler herkesin eşit olmasını isterler .mesele kız kardeşiniz kör olarak dünyaya gelse işitliği sağlamak için sizi de kör yapıyorlar .
Max Barry
Sayfa 19 - Koridor yayınları
İnsanları ikna etme yeteneğin ,hayat kaliteni tek başına belirleyen en önemli etken Ama gel gör ki, onu öğreten yok.
Max Barry
Sayfa 43 - Dk
452 syf.
·5 günde·10/10
Bu zamana kadar okuduğum en ilginç kitap diyebilirim. Kitabın türü polisiye-gerilim.Çok iyi tasarlanmış bir kurgu..Kitabın konusu şu sekilde; Büyülü sözcüklerin dünyayi etkisi altina almasi ve Dünyaya hükmetmesi.İnsanlari belli karakteristik ozelliklere göre segmentlere ayirması ve bunlari numaralandirarak kişilere büyülü sözcüklerle hükmedip istedigini yaptirması..kitaptaki karakterler Dünyaca ünlü şairler ve yazarlarin isimleri.Sanirim gerçek hayatta kelimeleri en iyi kullanan şair ve yazarlar olduğu için, Kitapta da konu sözcuklerin kullanilmasi oldugu için o isimlerle bağdaşlaştirilmiş. Nedense bana aksiyon kısımları olasılıksız kitabını anımsatti.Kitapta argo kelimeler kullanilmiş,biraz müstehcen ifadelerde var.Film izliyormusum gibi bi etki bıraktı üzerimde.Genel anlamda beğendim, polisiye-gerilim severlere ve farklılık isteyenlere tavsiye edilir.Keyifli okumalar..
452 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Lexion, bir söz'ün gücünden, ona olan itaati anlatmaktadır. Yasanmiş toplumsal olaylar üzerinden detaylara girmiştir. Akıcı ve sürükleyici diliyle olayları gözünüzde çok rahat canlandirabilirsiniz. Müthiş bir kitaptır.
415 syf.
·Puan vermedi
Kesinlikle zaman kaybıydı. Yazarın '' güzel bir konu buldum, haydi şimdi onu karmaşık ve saçma bir hale getirip bir kitap yazayım '' dediğini düşünüyorum. bitirmek için kendimi zorladım , sonunu beğenmedim, kitap vasatın altındaydı.
452 syf.
·16 günde·7/10
okuduğum son iki kitapta da kurgu inşa edile edile son 10~15 sayfaya kadar gelinip son sayfalarda olayı bağlamaya çalışıyorlar. hoş bir taktik değil.

max barry'in eğlenceli bir üslubu var, işe yeni başlayan yeni mezun beyaz yakalı gibi. hem komik, hem ciddi.

lexicon'da sözcükler üstünden bilimsel mi yoksa kurgusal mı olduğunu henüz araştırmadığım bir temel üstünde güzel bir hikaye anlatmış. kurgu ise bunu iyice tasarlamış, değilse iyi araştırmış demek geliyor içimden. tabii hikayenin istila/ikna kısımları tamamen kurgu ama bunu temele iyi oturtmuş, okuması keyifli bir roman çıkarmış ortaya.
415 syf.
·7/10
Klasik amerikan aksiyon filmlerinin senaryosunu filmi çekecek para yok diye kitap olarak basmışlar gibi ama yine de çok bir şey beklemezseniz okurken zevk alırsınız.
452 syf.
·16 günde·5/10
Kitabın anlatım biçiminden dolayı olsa gerek ben mekanları ve kişileri kafamda bir türlü oturtamadım. Sonunu zorla getirdim. Yüksek puanlı yorumlara bakınca ister istemez sıkıntının bende olduğunu düşünüyorum.

Bence anafikir oldukça iyi ancak kurgu çok zayıf. Belki lise çağındaki arkadaşlara daha çok hitap ediyordur. Belki de kitaba yüksek beklenti içinde başlamışımdır.
Sonuçta kitaptan pek keyif alamadım. İkinci bir şansı hak ettiğini düşünmüyorum. Kitabın akışındaki saçmalıklardan yalnızca birini aşağıda veriyorum.

Spoiler içeren saçmalık:
Kitabın sonunda Yeats ile Emily karşı karşıya geliyor. Emily, Yeats’i alt edebilmek için ayakkabılarına su döküyor. Yeats karakteri de giyimine çok düşkün olduğu için o sırada ayakkabılarının derdine düşüyor, Emily ise bunu fırsat bilip Yeats’in boğazını kesiyor. Söylenecek pek söz yok. İyi okumalar :)
415 syf.
·4 günde·Beğendi·5/10
Güzel bir konu ve akıcı bir dil. Kitabı okurken kendimi kitabın içinde hissettim. Aksiyon doluydu. Fakat edebi açıdan değil de konu ve konuyu işleyişi açısından başarılıydı.
452 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Fantastik kitaplar nadiren ilgimi çeker. Bu kitapta, ilk sayfayı okuduğumda etkilendim. Aslında öyle ahım şahım bir başlangıcı yok ama aldım ve okudum. Bence özgün bir konusu var. Ben pek tahmin edemedim yani sayfalarda ilerledikçe "hmm, vay bee" derken sonra yine şaşırabiliyorsunuz. Aşk, polisiye ve fantastik olayların güzel bir karşımı olmuş diyebilirim. Kütüphanenizde bulunan bir kitap ise şanslısınız hemen okumaya başlayabilirsiniz.
415 syf.
·6/10
Fikir ilginç, uygulama pek başarılı değil. Vasatın biraz üzerinde olsaydı çok ilgi uyandırabilecek, orjinal bir konuyu zebil etmişlik hissi var. Anlatım ve hikayecilik tarafı fikre göre fazla basit kalmış.
415 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Kitabın anlatımı çok akışkan bi anda kendinizi olayın içinde buluyorsunuz. Zaten hemen anlaşılacağı üzere kitap emperyaliz görüşü ile alakalı tavsiye ederim bir okumada bitecek bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Max Barry
Unvan:
Avustralyalı Yazar
Doğum:
Avustralya, 18 Mart 1973
Max Barry, 1973 yılında Avustralya’da doğdu. Yazar olmadan önce pazarlamacı olarak çalışan Barry, daha sonra sinema filmine de uyarladığı ilk romanı Syrup’ı 1999 yılında yazdı. Yazarın diğer kitapları arasında Jennifer Government, Company ve Machine Man bulunuyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 141 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 36 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.