1000Kitap Logosu
Max Tegmark
Max Tegmark
Max Tegmark

Max Tegmark

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
80 Kişi
185
Okunma
22
Beğeni
9,4bin
Gösterim
Tam adı
Max Erik Tegmark
Unvan
Profesör, Kozmolog, Yazar
Doğum
5 Mayıs 1967
Yaşamı
Max Tegmark (d. 5 Mayıs 1967), İsveç kökenli ABD'li kozmolog. Tegmark, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde bir profesördür ve Foundational Questions Institute'da bilim müdürlüğü görevini yürütmektedir. Tegmark; Karin Tegmark ve Harold S. Shapiro'nun oğlu olarak İsveç'te dünyaya geldi. Stockholm'de bulunan Kraliyet Teknik Üniversitesi'ne gitti ve doktorasını Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de yaptı. Pensilvanya Üniversitesi'nde bir süre çalıştıktan sonra hala öğretim üyesi olduğu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne geldi. Çalışmalarında kozmolojiye odaklanan Tegmark, 200'den fazla makale yayınlamıştır ve bunların 9'u 500'den fazla kez alıntılanmıştır.[1] Bilgi kuramı çerçevesinde veri analiz araçları geliştirmiş ve bunu COBE, QMAP ve WMAP gibi kozmik mikrodalga arka plan ışıması deneylerinde kullanmıştır. Tegmark ayrıca 'matematiksel olarak var olan her şey fiziksel olarak da vardır' esasıyla ortaya attığı 'Her şeyin nihai teorisi'ni de formüle etmiştir. Bu basit teoriye göre özfarkındalık altyapısını barındıracak kadar karmaşık olan yapılarda, bu özfarkındalık altyapıları kendilerini öznel olarak "gerçek" fiziksel dünyada varlarmış gibi algılarlar. Bu fikir "Matematiksel evren hipotezi" olarak adlandırılmıştır.
Şafak manas
Yaşam 3.0'ı inceledi.
464 syf.
·
8/10 puan
Barış Özcan, kitabın başlangıcındaki omega ekibinin hikayesini video halinde sunmuştu. Kitabı kaynak göstererek. Sonradan bu yapay zeka kontrolden çıkma eğilimi gösteriyor. Kendi iradesine kavuşunca bunun diger ağlardan beslenmesini durduruyorlar filan. Başlangıçta gerçek mi, değil mi afallıyorsun. Kitapta yapay zeka, genel yapay zeka, süper yapay zeka konularının çeşitli senaryoları bulunuyor. Bir çoğunda tabii ki kötü gelecek beklentisi bulunmakta. Bu teknolojilerin devletlerin eline geçmesi, kötü gruplar tarafından kullanımı ve tabii ki kendi iradesi olan bir genel yapay zeka neler yapabilir gibi. Alıntı yapmak için güzel bir kitap. Ben okurken zevk aldım. Konuya ilgiliyseniz okursanız kazandırır, kaybettirmez.
Yaşam 3.0
8.2/10
· 184 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Özden
Yaşam 3.0'ı inceledi.
464 syf.
·
4 günde
·
2/10 puan
Faydalı yapay zeka, tehlikeli yapay zeka
Yapay Zeka zaten şuanda en basit haliyle akıllı telefonlarımızda ve bir çok alanda kullanılıyor. Yazar bunun daha da ilerisini hayal etmiş . Aslına bakarsanız Fizik mühendisi olması ve çok fazla bilim kurgu filmi izlemiş olması sanki bu kitabı oluşturmuş gibi. Çünkü ben okurken izlediğim bir çok bilim kurgu filmini yorumluyormuş gibi hissettim. Zaten kendisi de sürekli film ve kitaplara atıfta bulunuyor. Kitaptaki görseller ve grafikler çok karışık geldi bana . Buraları detaylı okumaya kalkarsanız asla bitiremezsiniz. Çok laf salatası var , gitmiyor yani akıcı bir eser değil. Sonuç itibari ile sonsözünde aslında zaten bizim de bildiğimiz şeyi özetliyor.Teknolojiyi iyi yönde kullanabilecek altyapıyı oluşturursak lehimize kullanabiliriz yada zaten birgün dünyanın yok olacağını varsayarsak sonumuzu daha öncede getirebiliriz. Kötü adamların eline geçen robotlar gibi .
Yaşam 3.0
8.2/10
· 184 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
27
Fatih Bingöl
Yaşam 3.0'ı inceledi.
kitap güzel gidiyor bazı yerler herkesin anlayamayacağı teknik bilgiler içersede yapay zeka hakkında ufuk açabilecek gibi gözüküyor. Dilinin ağır olduğunu söyleyemeyeceğim şu anlık önerebileceğim bir kitaba benziyor.
Yaşam 3.0
8.2/10
· 184 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2